Apuksen alueen uusimmat mielenkiintoiset havainnot

Alla kahden viime viikon mielenkiintoisiksi määritellyt havainnot. Lisää tuoreita havaintoja löytyy Tiira-palvelun havaintoselaimella (perushaku tai laaja haku) kirjautumalla sisään palveluun (www.tiira.fi).

Sivu päivitetty 11.12.2016 klo 12:08:03
Sisältää tarkastamattomia havaintoja.


Katso havainnot lajijärjestyksessä (systemaattinen).


10.12.
Tuulihaukka  Nurmijärvi 2 (Antti Mähönen)
Hiiripöllö  Mäntsälä 1 (Tarmo Lehtilä, Leo Wallinmaa)
Hiiripöllö  Mäntsälä 1 (Petri Sola, Kirsi Sola, Vilhelmi Sola)
Koskikara  Järvenpää 1 (jukka pekkala)
Koskikara  Mäntsälä 1 (Markku Luukkonen)
Punarinta  Tuusula 1 (Reijo Mikkonen, Sisko Mikkonen)
Viitatiainen  Järvenpää 1 (Tarmo Lehtilä, Leo Wallinmaa)
Viitatiainen  Järvenpää 1 (Pekka Toiminen)
Isolepinkäinen  Nurmijärvi 2 (Antti Mähönen)

9.12.
Teeri  Mäntsälä 44 (Jukka Laiho)
Teeri  Mäntsälä 32 (Jukka Laiho)
Metso  Mäntsälä 3 (Jukka Laiho)
Turkinkyyhky  Hyvinkää 1 (Jirka Lahtinen)
Hiiripöllö 22.10.-9.12. Mäntsälä 1 (Mika Asikainen, Olli Elo, Arto Ketola, Sami Kiema, Timo Koskinen, Jirk...)
Viirupöllö  Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
Töyhtötiainen  Mäntsälä 11 (Jukka Laiho)
Puukiipijä  Mäntsälä 5 (Jukka Laiho)
Tundraurpiainen  Järvenpää 1 (Esko Pasanen)

8.12.
Punarinta  Mäntsälä 1 (Pekka Heinonen)

7.12.
Piekana  Kerava 1 (Kalle Särkkä)
Tuulihaukka  Nurmijärvi 2 (Kimmo Mäkiranta)
Harmaapäätikka  Mäntsälä 3 (Jukka Laiho)
Koskikara  Nurmijärvi 2 (Kimmo Mäkiranta)
Punarinta  Tuusula 1 (airi leppälä)
Tikli  Nurmijärvi 40 (Rauno Yrjölä)

6.12.
Tavi  Tuusula 1 (Juho Kinnunen)
Tavi  Tuusula 1 (Jouko Olkio)
Tavi  Tuusula 1 (Mika Lätti, Mika Ylinen)
Sinisorsa  Järvenpää 100 (Juho Kinnunen)
Piekana  Kerava 1 (arto aaltonen)
Piekana  Hyvinkää 1 (Kari Degerstedt, Regina Dahlström, jari siven, Ari Väätäinen)
Piekana  Kerava 1 (Juho Kinnunen)
Piekana  Mäntsälä 1 (Petri Sola, Jirka Lahtinen, Jukka Laiho)
Piekana  Mäntsälä 1 (Mika Lätti, Mika Ylinen)
Tuulihaukka  Nurmijärvi 1 (Mika Lätti, Mika Ylinen)
Turkinkyyhky 29.11.-6.12. Hyvinkää 1 (Kari Degerstedt, Tapio Tiirikainen, Eero Vilpas, Auli Ingerman-Vilpas,...)
Varpuspöllö  Mäntsälä 1 (Petri Sola, Jirka Lahtinen, Jukka Laiho)
Pohjantikka  Nurmijärvi 1 (Antti Mähönen)
Koskikara  Mäntsälä 1 (Mika Lätti, Mika Ylinen)
Koskikara  Tuusula 1 (Juho Kinnunen)
Koskikara  Mäntsälä 1 (Petri Sola, Jirka Lahtinen, Jukka Laiho)
Koskikara  Kerava 1 (Juho Kinnunen)
Koskikara  Mäntsälä 1 (Sirke Vaarma, Arto Ketola)
Peukaloinen  Nurmijärvi 1 (Rauno Yrjölä)
Peukaloinen  Nurmijärvi 2 (Antti Mähönen)
Punarinta  Tuusula 1 (airi leppälä)
Punarinta  Kerava 1 (arto aaltonen)
Viitatiainen 20.11.-6.12. Järvenpää 1 (arto aaltonen, Ari Ahtiainen, Noora Andersson, Mika Asikainen, Mikael ...)
Tundraurpiainen  Mäntsälä 1 (Mika Lätti, Mika Ylinen)

5.12.
Piekana  Mäntsälä 1 (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä)
Koskikara  Mäntsälä 1 (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä)
Koskikara  Mäntsälä 1 (Jirka Lahtinen)
Punarinta  Tuusula 1 (airi leppälä)

4.12.
Tavi  Tuusula 1 (Jörgen Palmgren)
Sinisorsa  Järvenpää 140 (Seppo Niiranen, Sandra Niiranen)
Tuulihaukka  Nurmijärvi 1 (Jukka Tanner, Kimmo, Virve)
Tuulihaukka  Nurmijärvi 1 (Jukka Tanner)
Sepelkyyhky  Järvenpää 1 (Seppo Niiranen, Anna-Kaisa ja Juhani Kolehmainen, Sandra Niiranen)
Varpuspöllö  Mäntsälä 1 (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä)
Varpuspöllö  Hyvinkää 1 (Vilho Kuntsi)
Pohjantikka  Hyvinkää 1 (Jörgen Palmgren)
Pohjantikka  Mäntsälä 1 (Sirke Vaarma, Arto Ketola)
Koskikara  Mäntsälä 1 (Mika Asikainen)
Koskikara  Nurmijärvi 3 (Vesa Häkkinen, Kimmo Häkkinen)
Punarinta  Tuusula 1 (airi leppälä)
Punarinta  Järvenpää 1 (Anna-Kaisa ja Juhani Kolehmainen)
Keltasirkku  Nurmijärvi 300 (Jukka Tanner)

3.12.
Tavi  Tuusula 1 (Markus Harju)
Teeri  Mäntsälä 33 (Petri Sola)
Kotkalaji  Kerava 1 (Noora Andersson)
Tuulihaukka  Nurmijärvi 1 (Petri Puolakka)
Varpuspöllö  Nurmijärvi 1 (Marko Heiskanen)
Koskikara  Tuusula 1 (Markus Harju)
Punarinta  Tuusula 1 (airi leppälä)
Punarinta  Tuusula 1 (Reijo Mikkonen, Sisko Mikkonen)
Pikkuvarpunen  Hyvinkää 50 (Eero Vilpas, Auli Ingerman-Vilpas)
Tundraurpiainen  Nurmijärvi 1 (Timo Kärkkäinen)
Keltasirkku  Hyvinkää 300 (Vilho Kuntsi)

2.12.
Tavi  Tuusula 1 (Jouko Olkio)
Metso  Mäntsälä 4 (Jukka Laiho)
Tuulihaukka  Nurmijärvi 1 (Antti Mähönen)
Palokärki  Mäntsälä 3 (Jukka Laiho)
Peukaloinen  Nurmijärvi 2 (Antti Mähönen)
Töyhtötiainen  Mäntsälä 7 (Jukka Laiho)
Kottarainen  Mäntsälä 3 (Jirka Lahtinen)
Keltasirkku  Nurmijärvi 700 (Antti Mähönen)

1.12.
Metso  Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
Piekana  Mäntsälä 1 (Jirka Lahtinen)
Maakotka  Mäntsälä 1 (Jirka Lahtinen)
Varpuspöllö  Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
Koskikara  Mäntsälä 1 (Jirka Lahtinen)
Koskikara  Hyvinkää 1 (Eero Vilpas)
Naakka  Hyvinkää 1600 (Kari Degerstedt)

30.11.
Laulujoutsen  Hyvinkää 73 (Vilho Kuntsi)
Teeri  Mäntsälä 42 (Jukka Laiho)
Merikotka  Tuusula 1 (Vesa Ijäs)
Hiirihaukka  Hyvinkää 1 (Vilho Kuntsi)
Piekana  Nurmijärvi 1 (Jukka Meriläinen)
Varpuspöllö  Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
Viirupöllö  Hyvinkää 1 (Petri Sola)
Koskikara  Hyvinkää 3 (Tarja Mäenpää)
Pähkinänakkeli  Kerava 1 (Olli Kivinen)
Tikli  Nurmijärvi 60 (Tapio Tiirikainen)
Keltasirkku  Mäntsälä 300 (Jukka Laiho)

29.11.
Metso  Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
Piekana  Nurmijärvi 1 (Jukka Meriläinen)
Piekana  Mäntsälä 1 (Sami Kiema)
Tuulihaukka  Nurmijärvi 1 (Jarmo T. Koistinen)
Varpuspöllö  Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
Koskikara  Tuusula 2 (Yrjö Hallamäki)
Koskikara  Mäntsälä 2 (Jukka Laiho)
Punarinta  Nurmijärvi 2 (Rauno Yrjölä)
Punarinta  Tuusula 1 (airi leppälä)
Urpiainen  Nurmijärvi 230 (Jukka Meriläinen)

28.11.
Sinisorsa  Järvenpää 214 (Kari Lindblom)
Isokoskelo  Järvenpää 15 (Ari Pokkinen)
Isokoskelo  Järvenpää 27 (Kari Lindblom)
Metso  Mäntsälä 2 (Jukka Laiho)
Peltopyy  Mäntsälä 6 (Jirka Lahtinen)
Piekana  Mäntsälä 1 (Pentti Johansson)
Punarinta  Tuusula 1 (airi leppälä)

27.11.
Uivelo  Mäntsälä 1 (Jouko Olkio)
Isokoskelo  Nurmijärvi 42 (Antti Mähönen)
Isokoskelo  Mäntsälä 17 (Jouko Olkio)
Isokoskelo  Mäntsälä 11 (Jouko Olkio)
Isokoskelo  Järvenpää 16 (arto aaltonen, Mika Asikainen, Asko Rokala, Mikko Louko, Olli Kivinen)
Hiirihaukka  Kerava 1 (Jouko Olkio)
Piekana  Kerava 1 (Jouko Olkio)
Piekana  Mäntsälä 1 (Kari Niemeläinen, Erja Niemeläinen)
Tuulihaukka  Nurmijärvi 1 (Petri Puolakka)
Kalalokki  Järvenpää 1 (arto aaltonen, Olli Kivinen, Mikko Louko)
Kalalokki  Mäntsälä 10 (Jouko Olkio)
Kalalokki  Tuusula 1 (Juho Kinnunen)
Isolepinkäinen  Nurmijärvi 2 (Antti Mähönen)
Naakka  Mäntsälä 1000 (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä)
Tundraurpiainen  Tuusula 2 (Kari Lindblom)

Katso havainnot lajijärjestyksessä (systemaattinen).

Sivu on tuotettu BirdLife Suomen Tiira-lintuhavaintojärjestelmän www.tiira.fi avulla.
©BirdLife Suomi ry