ÅFF:n alueen uusimmat mielenkiintoiset havainnot

Alla kahden viime viikon mielenkiintoisiksi määritellyt havainnot. Lisää tuoreita havaintoja löytyy Tiira-palvelun havaintoselaimella (perushaku tai laaja haku) kirjautumalla sisään palveluun (www.tiira.fi).

Sivu päivitetty 28.6.2016 klo 18:28:10
Sisältää tarkastamattomia havaintoja.


Katso havainnot aikajärjestyksessä.


Knölsvan Cygnus olor Kyhmyjoutsen
26.6. Hammarland Tödding 3 p, emot plus ainakin 1 pull (Antti Halkka)
24.6. Kökar Västerfjärden 4 ad p (Arto Keskinen)
24.6. Hammarland Ostra Enskärsbåda S 1 p, pesä (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Tistronkobbsgrundet (W) 1 pysrev, hautoo (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Lågbådan (W) 2 p (Antti Halkka)
23.6. Sottunga Norrbyn, Skageviken 5 4 pull p, 1 ad p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
23.6. Kökar Hamnö, kirkko 38 ad p (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Trubbenholm 2 ad p (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Hamnö, S-pää, silta 4 3ad. ja 1pull. p (Arto Keskinen)
22.6. Kökar Näset 4 ad p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Snödgrund - Harparnäs (Gudingen-alus) 66 60ad. ja 6pull. p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Hamnö, S-pää, silta 2 ad. ja pull. p (Arto Keskinen)
21.6. Jomala Torpfjärden 174 17 pm a8+4+4+1 p, 157 ad p (Jari Helstola, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tanner, Hannele V...)
20.6. Kumlinge Enklinge, Rövik 7 5 pull p, 2 pariutuneet ad p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
19.6. Lemland Lågskär 21 10 +2kv p, 11 pm 5+4+2 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Kumlinge Seglinge, Svärsnäs viken 7 5 pull p, 2 pariutuneet ad p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
18.6. Lemland Lågskär 14 9 pm 4+5 p, 5 +1kv p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 20 11 +1kv p, 9 pm 4+5 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 20 10 pm p, 10 +2kv p, noin (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 10 5 +1kv p, 5 pm 1+4 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Sångsvan Cygnus cygnus Laulujoutsen
23.6. Sottunga Norrbyn - Söderbyn - Ängen 3 ad p, På åkern. (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
17.6. Vårdö Västra Simskäla, Skräckviken 6 4 pull p, 2 pariutuneet ad p (Panu Kunttu)

Grågås Anser anser Merihanhi
24.6. Hammarland Ostra Enskärsbåda S 140 p, e-puolella merellä (Antti Halkka)
23.6. Kökar Hamnösund 10 (2ad. ja 4juv) + (2ad ja ilmeisesti 2juv.) p (Arto Keskinen)
20.6. Eckerö Mjöskärs pallarna 1 p (Antti Halkka)
19.6. Lemland Lågskär 249 246 p, 3 pm 2+1 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
19.6. Kumlinge M/S Alfågeln Enklinge - Hummelvik 135 p, en flock mitt i Delet (Tommy Pettersson)
18.6. Lemland Lågskär 230 +1kv p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 196 194 +1kv p, 2 pm p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 110 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 139 135 +1kv p, 4 pm 3+1 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Vitkindad gås Branta leucopsis Valkoposkihanhi
20.6. Eckerö Mjölskär 1 p (Antti Halkka)

Gravand Tadorna tadorna Ristisorsa
25.6. Hammarland Engeskär 3 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Tistronkobbsgrundet (W) 7 p kiert, kierteleviä (Antti Halkka)
21.6. Jomala Torpfjärden 5 3 pm p, 2 pariutuneet p (Jari Helstola, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tanner, Hannele V...)
20.6. Hammarland Klobbskärs-Slättona-Stenhäll 1 p (Antti Halkka)

Bläsand Anas penelope Haapana
19.6. Lemland Lågskär 5 k p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 3 k +1kv p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 3 k p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 1 k +1kv p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Snatterand Anas strepera Harmaasorsa
19.6. Lemland Lågskär 12 4 pm p, 4 n p, 4 k p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 3 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 30 9 +1kv p, 21 pm 2+4+7+8 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 15 9 pm p, 3 n p, 3 k p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 7 1 n p, 6 k p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Kricka Anas crecca Tavi
24.6. Kökar Hamnö 6 p (Arto Keskinen, Anne Keskinen, Aino Keskinen)
24.6. Kökar Överboda, Södra viken 10 p (Arto Keskinen)
23.6. Sottunga Norrbyn, Skageviken 24 18 k ad p, 5 pull p, 1 n ad p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
23.6. Kökar Hamnö, Husgrunder 4 2/2 p (Arto Keskinen)
21.6. Mariehamn Svibyviken,Notgrundet 3 k +1kv p (Jari Helstola, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tanner, Hannele V...)
21.6. Jomala Torpfjärden 63 p (Jari Helstola, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tanner, Hannele V...)
19.6. Lemland Lågskär 15 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 15 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 24 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 16 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 20 +1kv p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
14.6. Mariehamn Svibyviken,Notgrundet 2 pariutuneet p (Jari Helstola, Raisa Tanner)

Gräsand Anas platyrhynchos Sinisorsa
24.6. Kökar Överboda, Södra viken 10 2/8 p (Arto Keskinen)
23.6. Sottunga Norrbyn, Skageviken 19 11 k ad p, 7 pull p, 1 n ad p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
22.6. Kökar Näset 26 p (Arto Keskinen)
22.6. Kökar Öster i sundet 1 n p (Arto Keskinen)
21.6. Jomala Torpfjärden 9 5 noin,poikue p, 3 1kv p, 1 n +1kv p (Jari Helstola, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tanner, Hannele V...)
21.6. Kökar Överboda, Södra viken 8 /1 ja 7pull. p (Arto Keskinen)
20.6. Kumlinge Enklinge, Rövik 3 k ad p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
19.6. Lemland Lågskär 28 25 +1kv p, 3 m W (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 10 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 50 36 p, 14 pm p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 25 7 +1kv p, 18 pm 11+7 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 12 8 +1kv p, 4 pm p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
14.6. Mariehamn Svibyviken,Notgrundet 83 p (Jari Helstola, Raisa Tanner)

Stjärtand Anas acuta Jouhisorsa
17.6. Lemland Lågskär 1 n +1kv p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 1 n p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 2 1 k p, 1 n p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Skedand Anas clypeata Lapasorsa
24.6. Kökar Hamnö 3 1/2 p (Arto Keskinen, Anne Keskinen, Aino Keskinen)
24.6. Kökar Överboda, Södra viken 2 n p (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Trubbenholm 1 n p (Arto Keskinen)
22.6. Kökar Ovasfjärd 2 n-puk p (Arto Keskinen)
21.6. Mariehamn Svibyviken,Notgrundet 2 1 n 1-2 p, 1 k p (Jari Helstola, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tanner, Hannele V...)
21.6. Kökar Överboda, Södra viken 5 1/1 ja 3pull. p (Arto Keskinen)
19.6. Lemland Lågskär 17 1 n p, 2 k p, 14 pm 8+6 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 20 3 +1kv p, 17 pm 8+9 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Kumlinge Seglinge, by 1 k p (Tapani Numminen)
17.6. Lemland Lågskär 14 2 n p, 3 k p, 9 pm p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 5 4 +1kv p, 1 pm p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 27 3 n +1kv p, 9 k +1kv p, 15 pm 8+7 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
14.6. Mariehamn Svibyviken,Notgrundet 2 k p (Jari Helstola, Raisa Tanner)

Vigg Aythya fuligula Tukkasotka
24.6. Kökar Västerfjärden 20 n20 p (Arto Keskinen)
23.6. Sottunga Norrbyn, Skageviken 2 pariutuneet ad p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
23.6. Kökar Alvik, Nabban 5 kiert (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Snödgrund - Harparnäs (Gudingen-alus) 40 n40 p (Arto Keskinen)
20.6. Eckerö Emskärin-Otterskärin salmi 10 p (Antti Halkka)
19.6. Lemland Lågskär 82 65 p, 17 pm 4+5+8 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Kumlinge Seglinge, Svärsnäs viken 2 pariutuneet ad p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
18.6. Lemland Lågskär 40 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 55 51 +1kv p, 4 pm p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Kumlinge Kastören 4 pariutuneet ad p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
17.6. Vårdö Västra Simskäla, Skräckviken 4 pariutuneet ad p (Panu Kunttu)
16.6. Lemland Lågskär 60 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 50 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Ejder Somateria mollissima Haahka
26.6. Hammarland Töllingbåda 5 p (Antti Halkka)
26.6. Eckerö Midfjärdsgrund 1 n (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Ostra Enskärsbåda S 20 n p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Flyttorna W 40 p, 30 n 10 pull (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Tistronkobben (E) 3 p, n ja 2 pull (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Heligmanskobben 19 p, 13 n 6 pull (Antti Halkka)
24.6. Eckerö Yttre Borgen 30 p, 10 n 20 pull (Antti Halkka)
23.6. Kökar Alvik, Nabban 250 n250 p (Arto Keskinen)
23.6. Sottunga Norrbyn, Skageviken 16 7 pull p, 9 n ad p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
22.6. Hammarland Skötkobben 10 n (Antti Halkka)
21.6. Kökar Snödgrund - Harparnäs (Gudingen-alus) 21 7/12 p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Snödgrund (Gudingen-alus) 35 k n35 p (Arto Keskinen)
20.6. Eckerö Flaggkobb 7 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Östra Malen 400 k kiert, selkasatoparvi (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Villbådan 30 p, 20 naarasta ja 10 pull (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Bockskärshällen 6 n (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Ådklobb 7 p, 6 n ja 1 pull (Antti Halkka)
19.6. Lemland Lågskär 1040 1000 p, 7 n m WSW, 33 k m WSW (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Kumlinge Seglinge, Svärsnäs viken 60 20 pull p, 40 n ad p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
18.6. Lemland Lågskär 300 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 1649 1500 p, 149 k +1kv m S-W (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 1008 1000 p, 1 n m SW, 7 k m SW (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 1200 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Alfågel Clangula hyemalis Alli
19.6. Lemland Lågskär 1 k sama p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 1 k +1kv sama p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 1 k +1kv p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Sjöorre Melanitta nigra Mustalintu
19.6. Lemland Lågskär 1 k m E (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Svärta Melanitta fusca Pilkkasiipi
26.6. Hammarland Töllingbåda 6 pariutuneet (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Engeskär S (Söderhällen) 6 pariutuneet p (Antti Halkka)
24.6. Kökar Västerfjärden 1 p (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Karlby, Oppsjön 15 p (Arto Keskinen, Anne Keskinen)
23.6. Kökar Hamnö, kirkko 10 n10 p (Arto Keskinen)
23.6. Sottunga Norrbyn, Kasängs viken 8 pariutuneet ad p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
23.6. Kökar Alvik, Nabban 20 n20 p (Arto Keskinen)
22.6. Hammarland Glasskär N 6 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Skötkobben 7 p, 6 k 1 n (Antti Halkka)
22.6. Kökar Näset 24 p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Snödgrund - Harparnäs (Gudingen-alus) 13 p (Arto Keskinen)
20.6. Eckerö Emskärin-Otterskärin salmi 60 p, yli puolet pareina, loput koiraita (Antti Halkka)
20.6. Kumlinge Enklinge, Rövik 4 pariutuneet ad p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
20.6. Kumlinge Enklinge, Nordanpå 4 pariutuneet ad p (Panu Kunttu)
20.6. Eckerö Ådskär 10 pysrev (Antti Halkka)
19.6. Lemland Lågskär 50 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
19.6. Brändö M/S Alfågeln Torsholma -Lappo 117 p (Tommy Pettersson)
19.6. Kumlinge M/S Alfågeln Kumlinge 55 p (Tommy Pettersson)
19.6. Brändö Lappo-Kumlinge M/S Alfågeln 126 p (Tommy Pettersson)
19.6. Kumlinge M/S Alfågeln Enklinge - Hummelvik 179 p (Tommy Pettersson)
17.6. Lemland Lågskär 50 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Vårdö Västra Simskäla, Skräckviken 6 pariutuneet ad p (Panu Kunttu)
16.6. Lemland Lågskär 40 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 30 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Knipa Bucephala clangula Telkkä
23.6. Sottunga Norrbyn, Skageviken 7 n-puk p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
23.6. Kökar Alvik, Nabban 25 n25 p (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Hamnö, kirkko 3 kiert (Arto Keskinen)
21.6. Brändö Asterholma, Långa udden 300 p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
20.6. Eckerö Emskärin-Otterskärin salmi 1 p (Antti Halkka)
19.6. Lemland Lågskär 1 k p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 1 n p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 1 k +2kv p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 4 2 n p, 2 k p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 2 k p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Salskrake Mergellus albellus Uivelo
19.6. Lemland Lågskär 1 k p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Småskrake Mergus serrator Tukkakoskelo
23.6. Kökar Alvik, Nabban 5 p (Arto Keskinen)
22.6. Hammarland Glasskär S 4 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Emskärin-Otterskärin salmi 10 p (Antti Halkka)
19.6. Lemland Lågskär 40 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 40 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 40 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 30 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 20 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Storskrake Mergus merganser Isokoskelo
21.6. Jomala Torpfjärden 1 n +1kv p (Jari Helstola, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tanner, Hannele V...)
19.6. Lemland Lågskär 50 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 60 53 +1kv p, 7 pm p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 95 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 40 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 100 90 p, 10 pm p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Sjöfågel Anatidae sp Vesilintu
23.6. Kökar Alvik, Nabban 150 n150 p (Arto Keskinen)

Orre Tetrao tetrix Teeri
21.6. Brändö Asterholma, Gåsberg 1 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)

Fasan Phasianus colchicus Fasaani
18.6. Kumlinge Seglinge, Simas - Lerpussarna 3 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)

Skäggdopping Podiceps cristatus Silkkiuikku
24.6. Kökar Västerfjärden 2 ad p (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Väster i sundet 1 p (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Trubbenholm 5 5 2ad. ja 2pull., 1ad. p (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Hamnösund 2 ad p (Arto Keskinen)
19.6. Lemland Lågskär 4 2 pm p, 2 pariutuneet +1kv p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 4 2 pm p, 2 +1kv p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Vårdö Västra Simskäla, Skräckviken 4 pariutuneet ad p, Ruvande (Panu Kunttu)
17.6. Lemland Lågskär 5 3 +1kv p, 2 pm p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 3 +1kv p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 3 1 pm p, 2 pariutuneet ad p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Svarthakedopping Podiceps auritus Mustakurkku-uikku
26.6. Sottunga Hästö 6 pariutuneet ad p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
24.6. Kökar Hamnö 4 ad p (Arto Keskinen, Anne Keskinen, Aino Keskinen)
24.6. Kökar Västerfjärden 1 ad p (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Hamnö, S-pää, silta 4 ad 2 sillan molemmilla puolimla p (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Trubbenholm 2 ad p (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Väster i sundet 1 ad p (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Hamnö, Husgrunder 2 ad lahdella p (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Hamnö, Broholmen 1 ad p (Arto Keskinen)
23.6. Sottunga Norrbyn, Skageviken 1 ad p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
23.6. Kökar Hamnösund 2 ad p (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Karlby 2 ad. ja pull. p (Arto Keskinen)
22.6. Kökar Ovasfjärd 2 p (Arto Keskinen)
22.6. Kökar Karlby, Strömmen 1 ad p (Arto Keskinen)
22.6. Kökar Överboda, Södra viken 1 ad p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Snödgrund - Harparnäs (Gudingen-alus) 2 ad p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Hamnö, S-pää, silta 5 ad p (Arto Keskinen)
20.6. Eckerö Emskärin-Otterskärin salmi 1 p (Antti Halkka)
18.6. Kumlinge Seglinge, Svärsnäs viken 4 pariutuneet ad p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
17.6. Vårdö Västra Simskäla, Skräckviken 2 pariutuneet ad p (Panu Kunttu)
17.6. Kumlinge Kastören 4 pariutuneet ad p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
17.6. Kumlinge Seglinge, Finnhälla 5 ad p, Viisi aikuista, joista kolme pesässä hautovaa. (Tapani Numminen)

Storskarv Phalacrocorax carbo Merimetso
19.6. Lemland Lågskär 7 7 2ENE,3N,1NE,1E m N-E (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 4 1 m NW, 3 m ENE (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Gråhäger Ardea cinerea Harmaahaikara
23.6. Kökar Glo 1 19:30 S (Arto Keskinen, Anne Keskinen)
21.6. Mariehamn Svibyviken,Notgrundet 5 p (Jari Helstola, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tanner, Hannele V...)
21.6. Jomala Torpfjärden 6 p (Jari Helstola, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tanner, Hannele V...)
20.6. Eckerö Emskärin-Otterskärin salmi 1 p (Antti Halkka)
15.6. Vårdö Ängö, Ekholm 13 p, Satt i träd (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
14.6. Mariehamn Svibyviken,Notgrundet 7 p (Jari Helstola, Raisa Tanner)

Bivråk Pernis apivorus Mehiläishaukka
27.6. Jomala Tallvägen 1 ad E, Flög österut (Mari Åkerholm, Pontus Åkerholm)

Brun kärrhök Circus aeruginosus Ruskosuohaukka
24.6. Kökar Vålö fjärden 1 n p (Arto Keskinen, Anne Keskinen)
23.6. Kökar Österbygge 1 n-puk kiert (Arto Keskinen)
22.6. Kumlinge Seglinge, Söderön 1 kiert (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
17.6. Kumlinge Seglinge, by 1 n Saalisteleva p (Tapani Numminen)

Sparvhök Accipiter nisus Varpushaukka
24.6. Kökar Österbygge 1 saaliin kanssa p (Arto Keskinen, Anne Keskinen, Aino Keskinen)
23.6. Kökar Hamnö, Husgrunder 1 p (Arto Keskinen)

Ormvråk Buteo buteo Hiirihaukka
17.6. Kumlinge Hasslebo 1 kiert (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)

Falco (släktet) Falco sp Jalohaukkalaji
24.6. Kökar Sommarö slätten 1 p (Arto Keskinen)

Tornfalk Falco tinnunculus Tuulihaukka
22.6. Kumlinge Seglinge, Klasas 1 k ad p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)

Lärkfalk Falco subbuteo Nuolihaukka
19.6. Lemland Lågskär 1 m E lask p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Vattenrall Rallus aquaticus Luhtakana
19.6. Lemland Lågskär 1 p ä (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 2 pm p ä (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Kornknarr Crex crex Ruisrääkkä
28.6. Kökar Sandvik 1 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
24.6. Kökar Glo 1 p Ä (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Finnö 1 7:55 alk. p Ä (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Vålö fjärden 1 p Ä (Arto Keskinen, Anne Keskinen)
23.6. Kökar Glo 1 p Ä (Arto Keskinen, Anne Keskinen)
22.6. Kökar Österbygge 1 0:05 p Ä (Arto Keskinen)
22.6. Kökar Vålö fjärden 1 0:40 p Ä pysrev (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Glo 1 23:35 p Ä (Arto Keskinen)
20.6. Kumlinge Enklinge, Lökdal 1 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
20.6. Kumlinge Enklinge, Hermas 1 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
17.6. Vårdö Mickelsö 1 Ä (Panu Kunttu)
14.6. Föglö Skogboda 1 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)

Sothöna Fulica atra Nokikana
21.6. Kökar Södersundet 1 p ä (Arto Keskinen)

Trana Grus grus Kurki
23.6. Sottunga Norrbyn - Söderbyn - Ängen 2 p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)

Strandskata Haematopus ostralegus Meriharakka
26.6. Eckerö Midfjärdsgrund 2 p (Antti Halkka)
26.6. Hammarland Tödding 6 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Engeskär MW 1 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Engeskär 20 p, noin 7 reviiriä (Antti Halkka)
24.6. Kökar Österbygge 2 p (Arto Keskinen, Anne Keskinen, Aino Keskinen)
24.6. Kökar Hamnö 1 p (Arto Keskinen, Anne Keskinen, Aino Keskinen)
24.6. Hammarland Tistronkobbsgrundet (W) 6 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Ostra Enskärsbåda S 1 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Måsskär 2 p (Antti Halkka)
24.6. Kökar Karlby, Oppsjön 3 p (Arto Keskinen, Anne Keskinen)
24.6. Kökar Överboda, Södra viken 4 p (Arto Keskinen)
24.6. Eckerö Yttre Borgen 1 p (Antti Halkka)
24.6. Kökar Västerfjärden 2 p (Arto Keskinen)
24.6. Hammarland Ostra Enskärsbåda N 1 p (Antti Halkka)
24.6. Kökar Finnö 7 a7 p (Arto Keskinen, Anne Keskinen)
24.6. Hammarland Tistronkobben (E) 4 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Enskärsgrundet 1 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Stångkobben 2 p (Antti Halkka)
23.6. Kökar Träsket 4 a4 p (Arto Keskinen)
23.6. Hammarland Södrra Degerskär W-niemi 2 p (Antti Halkka)
23.6. Kökar Finnö 1 p (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Österbygge 1 p (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Alvik, Nabban 1 p (Arto Keskinen)
23.6. Sottunga Norrbyn, Skageviken 1 p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
23.6. Hammarland Heligmanskobben 4 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Degerskär S 2 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Glasskär S 1 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland S Sunnomskär 1 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Skötkobben 1 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland N Sunnomskär 1 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Stenbåda stora 1 p (Antti Halkka)
21.6. Kökar Överboda, Södra viken 2 p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Snödgrund - Harparnäs (Gudingen-alus) 3 p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Hamnö, kirkko 1 p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Hamnö, S-pää, silta 1 p (Arto Keskinen)
21.6. Mariehamn Svibyviken,Notgrundet 1 p (Jari Helstola, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tanner, Hannele V...)
20.6. Eckerö Stenhällen 4 pysrev, ad ja 3 pull (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Saltflyttan 1 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Västra Malen 2 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Mjöskärs pallarna 1 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Röda Kon 3 p (Antti Halkka)
19.6. Lemland Lågskär 23 18 p, 5 pm p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 15 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 20 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 25 16 p, 9 pm p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 25 20 +1kv p, 5 pm 2+1+2 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
14.6. Mariehamn Svibyviken,Notgrundet 8 p (Jari Helstola, Raisa Tanner)

Tofsvipa Vanellus vanellus Töyhtöhyyppä
25.6. Kökar Storängen 11 a11 p (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Överboda 5 a5 m SW (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Karlby, Oppsjön 22 a22 p (Arto Keskinen, Anne Keskinen)
24.6. Kökar Finnö 5 a5 p (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Sommarö slätten 7 a7 p (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Österbygge 12 a12 p (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Finnö 6 a6 p (Arto Keskinen)
22.6. Kökar Överboda, Södra viken 4 p (Arto Keskinen)
21.6. Jomala Torpfjärden 6 p (Jari Helstola, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tanner, Hannele V...)
19.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 5 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Mindre strandpipare Charadrius dubius Pikkutylli
21.6. Mariehamn Svibyviken,Notgrundet 2 +1kv p (Jari Helstola, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tanner, Hannele V...)

Mindre strandpipare / större strandpipare Charadrius dubius / Charadrius hiaticula Pikkutylli / tylli
21.6. Jomala Torpfjärden 1 +1kv p (Jari Helstola, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tanner, Hannele V...)

Större strandpipare Charadrius hiaticula Tylli
26.6. Eckerö Borgflytthällen 1 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Engeskär 6 p, 3-4 reviiriä (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Ostra Enskärsbåda S 1 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Tistronkobbsgrundet (W) 3 p, epäselvää onko 1 vai 2 paria (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Emskär 1 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Ådskär 2 pysrev (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Mjöskärs pallarna 1 p (Antti Halkka)
19.6. Lemland Lågskär 6 5 +1kv p, 1 pm p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 4 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 7 6 +1kv p, 1 pm p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 5 +1kv p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 4 +1kv p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Småspov Numenius phaeopus Pikkukuovi
25.6. Mariehamn Oxelgränd 6 m, ekokryss (Åke Björklund)
24.6. Kökar Sommarö slätten 2 kuoviparvessa p nous SW (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Flattöströmmen 1 12:45 m än S (Arto Keskinen)

Storspov Numenius arquata Kuovi
24.6. Kökar Österbygge 4 p (Arto Keskinen, Anne Keskinen, Aino Keskinen)
24.6. Kökar Träsket 6 a6 p (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Karlby, Oppsjön 1 p (Arto Keskinen, Anne Keskinen)
24.6. Kökar Sommarö slätten 4 mukana 2 pikkukuovia p nous SW (Arto Keskinen)
24.6. Hammarland Flyttorna W 1 p (Antti Halkka)
23.6. Kökar Träsket 15 a15 p (Arto Keskinen)
23.6. Hammarland Skötkobben 1 p (Antti Halkka)
23.6. Kökar Hamnö, Husgrunder 6 a6 m E (Arto Keskinen)
23.6. Sottunga Norrbyn 70 m (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
23.6. Sottunga Norrbyn - Söderbyn - Ängen 4 pariutuneet ad p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
22.6. Hammarland Glasskär N 1 p (Antti Halkka)
21.6. Brändö Lappo, Killingskär 100 60 SW, 40 SW (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
19.6. Lemland Lågskär 19 m SW (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 24 21+3 m SW (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 11 6+5 m kiert (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
14.6. Mariehamn Svibyviken,Notgrundet 2 p (Jari Helstola, Raisa Tanner)

Myrspov Limosa lapponica Punakuiri
27.6. Hammarland Signilskär 1 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Engeskär 2 p (Antti Halkka)

Roskarl Arenaria interpres Karikukko
26.6. Hammarland Tödding 6 p, 1 rev s-niem, 2 n-niemissä (Antti Halkka)
26.6. Hammarland Töllingbåda 1 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Engeskär S (Söderhällen) 1 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Engeskär 7 p, ehkä vain 3 reviiriä (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Engeskär MW 1 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Ostra Enskärsbåda S 2 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Tistronkobbsgrundet (W) 2 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Lågbådan (W) 1 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Flyttorna W 1 p (Antti Halkka)
24.6. Eckerö Yttre Borgen 1 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Degerskär S 1 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Enskärsgrundet 1 pysrev (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Gisslan 1 pysrev (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Torskklobb N 2 pysrev (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Heligmanskobben 1 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Stenbåda stora 2 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Skötkobben 3 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland N Sunnomskär 5 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Stenhällen 1 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Mjöskärs pallarna 1 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Flaggkobb 1 pysrev (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Ådskär 2 pysrev (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Östra Malen 2 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Emskär 1 p (Antti Halkka)
19.6. Lemland Lågskär 10 8 +1kv p, 2 pm p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 4 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 8 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 3 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 3 +1kv p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Brushane Calidris pugnax Suokukko
25.6. Hammarland Engeskär 2 k p (Antti Halkka)
24.6. Kökar Överboda, Södra viken 1 k p (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Ovasfjärd 1 m S (Arto Keskinen, Anne Keskinen, Aino Keskinen)
24.6. Kökar Sommarö slätten 1 k p (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Karlby, Oppsjön 1 k p (Arto Keskinen, Anne Keskinen)
24.6. Kökar Österbygge 3 9:40 m NW (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Överboda, Södra viken 3 nous S (Arto Keskinen)
21.6. Jomala Torpfjärden 22 p (Jari Helstola, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tanner, Hannele V...)
19.6. Lemland Lågskär 26 3 p, 23 m (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 17 13 p, 4 m SW (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 14 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 10 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 6 4 p, 2 k jp p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Kärrsnäppa Calidris alpina Suosirri
27.6. Saltvik Saggö 32 p (Ralf Ekqvist)
24.6. Eckerö Yttre Borgen 10 p (Antti Halkka)

Drillsnäppa Actitis hypoleucos Rantasipi
24.6. Kökar Hamnö 1 p (Arto Keskinen, Anne Keskinen, Aino Keskinen)
24.6. Kökar Flattöströmmen 1 p (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Karlby, Oppsjön 1 p (Arto Keskinen, Anne Keskinen)
24.6. Kökar Hamnö 1 p (Arto Keskinen, Anne Keskinen, Aino Keskinen)
23.6. Kökar Trubbenholm 1 p (Arto Keskinen)
19.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Skogssnäppa Tringa ochropus Metsäviklo
24.6. Kökar Karlby, Oppsjön 1 p (Arto Keskinen, Anne Keskinen)
19.6. Lemland Lågskär 2 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 2 m lask p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Svartsnäppa Tringa erythropus Mustaviklo
26.6. Eckerö Borgflytthällen 1 p (Antti Halkka)
24.6. Kökar Överboda 1 ä (Arto Keskinen)
21.6. Jomala Torpfjärden 12 +1kv p (Jari Helstola, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tanner, Hannele V...)
19.6. Lemland Lågskär 2 m W lask (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 9 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 2 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 4 +1kv p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Gluttsnäppa Tringa nebularia Valkoviklo
24.6. Kökar Överboda, Södra viken 3 p (Arto Keskinen, Anne Keskinen)
24.6. Kökar Hamnö 1 p (Arto Keskinen, Anne Keskinen, Aino Keskinen)
23.6. Kökar Överboda, Södra viken 1 p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Överboda, Södra viken 1 p (Arto Keskinen)
16.6. Lemland Lågskär 1 ä m (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Grönbena Tringa glareola Liro
27.6. Hammarland Signilskär 25 p (Antti Halkka)
24.6. Kökar Överboda, Södra viken 1 nous S (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Överboda, Södra viken 4 nous W (Arto Keskinen)
21.6. Jomala Torpfjärden 3 p (Jari Helstola, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tanner, Hannele V...)
18.6. Lemland Lågskär 5 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 2 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 2 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Rödbena Tringa totanus Punajalkaviklo
26.6. Hammarland Tödding 2 p, n-niemessä (Antti Halkka)
26.6. Eckerö Borgflytthällen 1 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Engeskärsgrundet 1 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Engeskär 20 p, noin 9-10 reviiriä (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Engeskär N (Storhällern) 1 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Tistronkobben (E) 1 p (Antti Halkka)
24.6. Kökar Glo 2 p (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Sommarö slätten 1 p (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Boslätt 1 p (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Överboda, Södra viken 10 ad p (Arto Keskinen)
24.6. Hammarland Tistronkobbsgrundet (W) 1 p (Antti Halkka)
23.6. Kökar Hamnö, Husgrunder 1 p (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Överboda, Södra viken 8 8 7ad., 1pull. p (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Trubbenholm 1 p (Arto Keskinen)
23.6. Hammarland Gisslan 1 pysrev (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Heligmanskobben 2 p (Antti Halkka)
23.6. Kökar Flattöströmmen 2 p (Arto Keskinen)
23.6. Sottunga Norrbyn - Söderbyn - Ängen 2 1 p, 1 p, Två revirer på akern. (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
23.6. Kökar Flattöströmmen 3 ad p (Arto Keskinen, Anne Keskinen)
23.6. Hammarland Enskärsgrundet 1 p (Antti Halkka)
22.6. Kökar Söderby, Horskil 2 p var (Arto Keskinen, Anne Keskinen, Aino Keskinen)
22.6. Kökar Överboda, Södra viken 2 p (Arto Keskinen)
22.6. Hammarland Skötkobben 1 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland N Sunnomskär 1 p (Antti Halkka)
22.6. Kökar Öster i sundet 4 p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Överboda, Södra viken 6 ad p (Arto Keskinen)
21.6. Jomala Torpfjärden 6 4 p, 2 liikenteen uhrina kuollut (Jari Helstola, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tanner, Hannele V...)
21.6. Kökar Hamnö, S-pää, silta 1 p (Arto Keskinen)
20.6. Eckerö Emskär 1 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Mjöskärs pallarna 1 p (Antti Halkka)
19.6. Lemland Lågskär 9 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 6 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 8 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 6 5 p, 1 pm p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 8 +1kv p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Morkulla Scolopax rusticola Lehtokurppa
22.6. Kökar Vålö, Loppo fjärd 2 p Ä (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Finnö 2 Ä (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Flattö strömmen 1 p Ä (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Munkvärvan 2 23:00 p Än (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Södersundet 1 p Än (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Glo 2 p Än (Arto Keskinen)
17.6. Kumlinge Seglinge, by 1 p, Soidinlennolla alkuillasta. (Tapani Numminen)

Enkelbeckasin Gallinago gallinago Taivaanvuohi
24.6. Kökar Svarbokil 1 p (Arto Keskinen)
14.6. Föglö Skogboda 1 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)

Ob. vadare K (kahlaaja) Kahlaaja
21.6. Jomala Torpfjärden 2 tri/pug p (Jari Helstola, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tanner, Hannele V...)
19.6. Lemland Lågskär 25 ppug/tringa m (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Medelstor vadare KK (Keskikokoinen kahlaaja) Keskikokoinen kahlaaja
24.6. Kökar Överboda, Södra viken 1 nous S (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Hamnö, kirkko 1 areint? p (Arto Keskinen)

Kustlabb Stercorarius parasiticus Merikihu
26.6. Eckerö Midfjärdsgrund 2 p (Antti Halkka)
26.6. Hammarland Tödding 2 p, ni-niemessä (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Engeskär MW 2 p (Antti Halkka)
25.6. Kökar Harparnäs 1 tumma 12:10 p (Arto Keskinen)
24.6. Hammarland Lågbådan (W) 2 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Tistronkobben (E) 2 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Flyttorna E 2 p (Antti Halkka)
24.6. Eckerö Yttre Borgen 2 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Tistronkobbsgrundet (W) 2 p (Antti Halkka)
23.6. Kökar Alvik 1 +++ S (Arto Keskinen)
23.6. Hammarland Skötkobben 6 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Heligman-wniemi 2 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Torskklobb N 2 pysrev (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Stenbåda norra 2 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Degerskär S 2 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Gisslan 2 pysrev (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Enskärsgrundet 2 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Heligmanskobben 2 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Södrra Degerskär W-niemi 2 p, Vaaleita molemmat (Antti Halkka)
22.6. Hammarland S Sunnomskär 1 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Glasskär S 1 p, vaaleahko (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Stenbåda stora 1 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Skötkobben 2 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Stenbåda norra 1 p (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Ådklobb 2 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Mjölskär 2 p (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Klobbskärsbådan 2 pysrev (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Bockskärshällen 2 pysrev (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Västra Malen 2 p (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Klobbskärs-Slättona-Stenhäll 1 p (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Skarven 4 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Röda Kon 1 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Stenhällen 2 pysrev (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Ådskär 1 pysrev (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Villbådan 2 p (Antti Halkka)
20.6. Hammarland V Torskkobb-pikkukari 2 p (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Sälskär Stenhällen 2 p (Antti Halkka)
19.6. Kumlinge M/S Alfågeln Enklinge - Hummelvik 4 kiert (Tommy Pettersson)
19.6. Lemland Lågskär 11 10 ad p, 1 pm p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 4 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 10 8 ad p, 2 pm p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 8 4 ad p, 2 ad p, 2 pm p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 8 6 ad p, 2 pm p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Skrattmås Larus ridibundus Naurulokki
25.6. Hammarland Engeskär MW 30 p, epäs moniko pesii (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Engeskär N (Storhällern) 2 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Tistronkobbsgrundet (W) 2 p (Antti Halkka)
24.6. Kökar Karlby, Oppsjön 30 p (Arto Keskinen, Anne Keskinen)
23.6. Kökar Hamnö, Husgrunder 4 p (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Alvik, Nabban 10 n10 p (Arto Keskinen)
22.6. Kökar Österbygge 11 a11 p (Arto Keskinen)
22.6. Kökar Sommarö slätten 4 p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Överboda, Södra viken 2 p (Arto Keskinen)
20.6. Eckerö Flaggkobb 30 pysrev (Antti Halkka)
19.6. Lemland Lågskär 40 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 35 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 50 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 30 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 40 39 +1kv p, 1 pm p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Fiskmås Larus canus Kalalokki
26.6. Hammarland Töllingbåda 4 p (Antti Halkka)
26.6. Hammarland Tödding 30 p, n-niemessä (Antti Halkka)
26.6. Eckerö Midfjärdsgrund 2 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Engeskär M 50 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Engeskär S (Söderhällen) 20 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Engeskärsgrundet 4 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Engeskär N (Storhällern) 4 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Tistronkobbsgrundet (W) 20 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Ostra Enskärsbåda S 6 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Ostra Enskärsbåda N 4 p (Antti Halkka)
24.6. Kökar Karlby, Oppsjön 40 p (Arto Keskinen, Anne Keskinen)
24.6. Hammarland Måsskär 4 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Flyttorna W 60 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Flyttorna E 30 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Tistronkobben (E) 10 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Gisslan 6 pysrev (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Enskärsgrundet 15 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Torskklobb N 12 pysrev (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Stångkobben 2 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Heligmanskobben 10 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Degerskär S 6 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Södrra Degerskär W-niemi 10 p (Antti Halkka)
23.6. Kökar Alvik, Nabban 185 suurin osa NW-puolen luodoilla p (Arto Keskinen)
23.6. Hammarland Stenbåda norra 6 p (Antti Halkka)
23.6. Sottunga Norrbyn - Söderbyn - Ängen 270 p, På åkrarna. (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
23.6. Hammarland Skötkobben 12 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland S Sunnomskär 4 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Skötkobben 25 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Stenbåda norra 8 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Glasskär N 4 p (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Läggningsbåda 30 p (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Klobbskärs-Slättona-Stenhäll 100 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Östra Malen 20 p (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Saltflyttan 100 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Mjölskär 20 p (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Hästgrund 100 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Stenhällen 160 pysrev (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Mjöskärs pallarna 4 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Röda Kon 10 p (Antti Halkka)
19.6. Lemland Lågskär 150 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 100 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 170 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 80 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 100 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Silltrut Larus fuscus Selkälokki
24.6. Hammarland Heligmanskobben 14 p (Antti Halkka)
24.6. Kökar Karlby, Oppsjön 1 ad p (Arto Keskinen, Anne Keskinen)
24.6. Eckerö Yttre Borgen 40 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Heligmanskobben 7 p (Antti Halkka)
23.6. Kökar Alvik, Nabban 6 ad p (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Hamnö, kirkko 2 ad p (Arto Keskinen)
23.6. Hammarland Skötkobben 2 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Skötkobben 2 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Mjöskärs pallarna 4 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Västra Malen 15 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Östra Malen 2 p (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Läggningsbåda 3 p (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Ådklobb 30 p (Antti Halkka)

Silltrut (rasen fuscus) Larus fuscus fuscus Selkälokki (alalaji fuscus)
19.6. Lemland Lågskär 8 7 ad p, 1 pm p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 5 ad p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 4 ad p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 4 ad p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 5 ad p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Gråtrut Larus argentatus Harmaalokki
26.6. Hammarland Tödding 5 p, s-reuna (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Ostra Enskärsbåda S 2 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Tistronkobben (E) 40 p (Antti Halkka)
24.6. Eckerö Yttre Borgen 40 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Måsskär 20 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Torskklobb S 2 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Heligmanskobben 6 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Glasskär S 25 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland S Sunnomskär 2 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Glasskär N 32 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Skötkobben 20 p (Antti Halkka)
21.6. Kökar Karlby 4 ad p (Arto Keskinen)
20.6. Hammarland Ådklobb 12 p (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Läggningsbåda 30 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Västra Malen 25 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Röda Kon 2 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Sindersgrund 10 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Mjöskärs pallarna 20 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Mjölskär 1 p (Antti Halkka)
19.6. Lemland Lågskär 13 12 p, 1 pm p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 10 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 10 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 15 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 20 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Havstrut Larus marinus Merilokki
26.6. Eckerö Midfjärdsgrund 2 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Lågbådan (W) 2 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Måsskär 2 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Ostra Enskärsbåda N 2 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Flyttorna E 2 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Stångkobben 2 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Skötkobben 2 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Glasskär S 2 p (Antti Halkka)
21.6. Kökar Överboda, Södra viken 2 ad p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Karlby 4 ad p (Arto Keskinen)
20.6. Eckerö Sindersgrund 1 p (Antti Halkka)
19.6. Lemland Lågskär 15 12 p, 3 pm p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 10 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 10 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 10 8 ad p, 2 pm p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 10 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Skräntärna Hydroprogne caspia Räyskä
21.6. Jomala Torpfjärden 1 p (Jari Helstola, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tanner, Hannele V...)
21.6. Mariehamn Svibyviken,Notgrundet 1 p (Jari Helstola, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tanner, Hannele V...)
20.6. Eckerö Stenhällen 1 p (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Läggningsbåda 1 p (Antti Halkka)
17.6. Lemland Lågskär 1 ä m (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
14.6. Mariehamn Svibyviken,Notgrundet 4 p (Jari Helstola, Raisa Tanner)

Kentsk tärna Sterna sandvicensis Riuttatiira
27.6. Kökar Hamnö 1 W (Ismo Hyvärinen)

Fisktärna Sterna hirundo Kalatiira
21.6. Kökar Överboda, Södra viken 20 p (Arto Keskinen)
19.6. Lemland Lågskär 2 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Fisktärna / silvertärna Sterna hirundo / Sterna paradisaea Kalatiira / lapintiira
24.6. Kökar Västerfjärden 40 n40 p (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Alvik, Nabban 50 nn50 p (Arto Keskinen)

Silvertärna Sterna paradisaea Lapintiira
26.6. Eckerö Borgflytthällen 100 p (Antti Halkka)
26.6. Hammarland Töllingbåda 6 p (Antti Halkka)
26.6. Eckerö Midfjärdsgrund 2 p (Antti Halkka)
26.6. Hammarland Tödding 100 p, 70 s-niemesssä, 30-n-niemessä (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Engeskär M 6 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Engeskär S (Söderhällen) 70 p (Antti Halkka)
25.6. Kökar Sandskär 440 40 pull p, 400 ad p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
25.6. Hammarland Engeskärsgrundet 30 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Engeskär E (Österhällen) 4 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Ostra Enskärsbåda S 14 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Flyttorna E 50 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Ostra Enskärsbåda N 6 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Flyttorna W 30 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Tistronkobben (E) 30 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Tistronkobbsgrundet (W) 60 p (Antti Halkka)
24.6. Eckerö Yttre Borgen 30 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Heligmanskobben 10 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Torskklobb N 4 pysrev (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Stenbåda norra 30 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Södrra Degerskär W-niemi 2 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Stångkobben 2 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Enskärsgrundet 70 pysrev (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Gisslan 150 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Degerskär S 14 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Skötkobben 2 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland S Sunnomskär 60 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland N Sunnomskär 100 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Glasskär N 4 p (Antti Halkka)
21.6. Kökar Hamnö, kirkko 2 p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Överboda, Södra viken 2 p (Arto Keskinen)
20.6. Eckerö Mjöskärs pallarna 200 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Emskär 25 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Östra Malen 25 p (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Hästgrund 60 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Stenhällen 50 pysrev (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Flaggkobb 20 pysrev (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Mjölskär 40 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Ådskär 30 pysrev (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Höggrund 50 p (Antti Halkka)
19.6. Lemland Lågskär 300 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 300 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 300 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 300 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 300 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Sillgrissla Uria aalge Etelänkiisla
19.6. Lemland Lågskär 2 ilm pari p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Tordmule Alca torda Ruokki
26.6. Eckerö Midfjärdsgrund 7 p p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Engeskärsgrundet 3 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Tistronkobben (E) 1 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Måsskär 60 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Lågbådan (W) 6 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Ostra Enskärsbåda S 6 p (Antti Halkka)
23.6. Kökar Hamnö, kirkko 60 Pattonskärillä p (Arto Keskinen)
23.6. Hammarland Stångkobben 30 p, arvio määrästä us päiv (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Gisslan 7 p (Antti Halkka)
23.6. Kökar Alvik, Nabban 24 Söderhäralla p (Arto Keskinen)
22.6. Hammarland Glasskär N 30 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Stenbåda stora 60 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Glasskär S 7 p, saarella ajautuneella laiturilla (Antti Halkka)
21.6. Kökar Snödgrund (Gudingen-alus) 4 p (Arto Keskinen)
21.6. Lemland Nyhamn 30 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
20.6. Eckerö Sindersgrund 150 p (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Signilskär 29 p (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Skarven 45 (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Röda Kon 80 p (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Höggrund 45 p (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Ådklobb 10 p (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Läggningsbåda 250 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Mjölskär 250 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Västra Malen 10 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Mjöskärs pallarna 20 p (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Saltflyttan 20 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Östra Malen 5 p (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Norra Sälskär 2000 p (Antti Halkka)
19.6. Kumlinge M/S Alfågeln Enklinge - Hummelvik 55 p, Enklinge (Tommy Pettersson)
19.6. Lemland Lågskär 120 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 60 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 90 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 40 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 15 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Tobisgrissla Cepphus grylle Riskilä
26.6. Hammarland Töllingbåda 6 p (Antti Halkka)
26.6. Eckerö Midfjärdsgrund 2 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Måsskär 10 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Heligmanskobben 11 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Flyttorna W 42 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Tistronkobbsgrundet (W) 6 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Tistronkobben (E) 20 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Signilskär 200 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Ostra Enskärsbåda N 2 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Enskärsgrundet 20 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Södrra Degerskär W-niemi 6 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Torskklobb S 6 p (Antti Halkka)
23.6. Kökar Alvik, Nabban 30 Söderhäralla p (Arto Keskinen)
23.6. Hammarland Stångkobben 10 p, arvio määrästä us päiv (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Heligmanskobben 5 p (Antti Halkka)
23.6. Kökar Hamnö, kirkko 2 Pattonskärillä p (Arto Keskinen)
23.6. Hammarland Gisslan 1 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Stenbåda stora 10 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland N Sunnomskär 20 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Glasskär N 25 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland S Sunnomskär 10 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Tödding 600 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Signilskär 200 p (Antti Halkka)
21.6. Lemland Nyhamn 260 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
20.6. Hammarland Klobbskärs-Slättona-Stenhäll 395 pysrev (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Västra Torsklobb 1020 pysrev (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Mjölskär 20 p (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Saltflyttan 20 p (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Signilskär 165 pysrev (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Sindersgrund 10 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Röda Kon 50 p (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Klobbskärsbådan 115 p p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Flaggkobb 4 pysrev (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Stenhällen 20 pysrev (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Ådklobb 20 p (Antti Halkka)
20.6. Eckerö Ådskär 55 pysrev (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Läggningsbåda 1 p (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Norra Sälskär 30 p (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Hästgrund 11 p (Antti Halkka)
19.6. Lemland Lågskär 40 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 20 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 25 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 15 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 10 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Skogsduva Columba oenas Uuttukyyhky
24.6. Kökar Flattöströmmen 3 a3 p (Arto Keskinen)

Ringduva Columba palumbus Sepelkyyhky
23.6. Kökar Hamnö, kirkko 1 p (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Österbygge 2 p (Arto Keskinen)
22.6. Kökar Näset 1 p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Överboda, Södra viken 1 p (Arto Keskinen)
16.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Gök Cuculus canorus Käki
24.6. Kökar Strömmen 1 p Än (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Sommarö slätten 1 p (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Svarbokil 1 p (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Glo 2 p Ä (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Överboda 1 SSW:stä Ä (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Hamnö 1 SSW:stä p Ä (Arto Keskinen)
21.6. Brändö Asterholma, Gåsberg 1 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
21.6. Kökar Söderby 1 SW-suunnasta 23:55 p Ä (Arto Keskinen)

Hornuggla Asio otus Sarvipöllö
23.6. Sottunga Norrbyn, Drottningklev 1 ad p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
16.-17.6. Kumlinge Seglinge, by 5 1ad 4PM p, Maastopoikue, ruoankerjuuta ympäri vuorokaud... (Tapani Numminen, Satu Numminen, Tom Eriksson, Maj-Britt Oksanen ym.)

Tornseglare Apus apus Tervapääsky
24.6. Kökar Hellsö 6 p (Arto Keskinen, Anne Keskinen, Aino Keskinen)
24.6. Kökar Finnö 4 p (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Ovasfjärd 15 p (Arto Keskinen, Anne Keskinen, Aino Keskinen)
23.6. Kökar Alvik, Nabban 1 kiert (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Flattöströmmen 3 p (Arto Keskinen, Anne Keskinen)
23.6. Sottunga Norrbyn - Söderbyn - Ängen 6 p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
22.6. Kökar Söderby, Getholm 1 p (Arto Keskinen, Anne Keskinen, Aino Keskinen)
22.6. Kökar Hellsö 5 p (Arto Keskinen)
22.6. Kökar Ovasfjärd 1 p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Munkvärvan 1 p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Överboda, Södra viken 3 p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Österbygge 1 p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Flattö strömmen 1 p (Arto Keskinen)
20.6. Kumlinge Enklinge, Nordan - Hermas - Äsplund 4 p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
19.6. Lemland Lågskär 11 2 p, 9 m N (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 25 a18 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 7 5 p, 2 m (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 10 p kiert (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Göktyta Jynx torquilla Käenpiika
24.6. Kökar Hamnö 1 p (Arto Keskinen, Anne Keskinen, Aino Keskinen)
23.6. Kökar Hamnö, Broholmen 1 p Än (Arto Keskinen)
22.6. Kökar Hellsö 1 p (Arto Keskinen)

Gråspett Picus canus Harmaapäätikka
21.6. Brändö Asterholma, Gåsberg 1 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
17.6. Kumlinge Väster-Espkil 1 p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)

Spillkråka Dryocopus martius Palokärki
20.6. Kumlinge Enklinge, Nordan - Hermas - Äsplund 2 ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)

Större hackspett Dendrocopos major Käpytikka
23.6. Kökar Flattöströmmen 1 p ä (Arto Keskinen, Anne Keskinen)
21.6. Lemland Nåtö 1 p ä (Jari Helstola, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tanner, Hannele V...)

Mindre hackspett Dendrocopos minor Pikkutikka
24.6. Kökar Glo 1 k p Än (Arto Keskinen)
21.6. Brändö Borkenholm 3 p, en juv (Tommy Pettersson)

Sånglärka Alauda arvensis Kiuru
24.6. Kökar Österbygge 2 p Än (Arto Keskinen, Anne Keskinen, Aino Keskinen)
24.6. Kökar Sommarö slätten 2 p Ä (Arto Keskinen)
23.6. Sottunga Norrbyn - Söderbyn - Ängen 9 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
21.6. Kökar Österbygge 2 p (Arto Keskinen)
15.6. Vårdö Bussö, Östergård 1 p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)

Backsvala Riparia riparia Törmäpääsky
25.6. Mariehamn Oxelgränd 1 p, kiert Ekokryss (Åke Björklund)

Ladusvala Hirundo rustica Haarapääsky
25.6. Kökar Harparnäs 10 p (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Strömmen 4 p (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Överboda 3 p (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Överboda, Södra viken 3 p (Arto Keskinen)
23.6. Sottunga Norrbyn, Skageviken 4 p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
23.6. Kökar Alvik 1 p (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Strömmen 2 p (Arto Keskinen, Anne Keskinen)
23.6. Kökar Hamnö, kirkko 3 p (Arto Keskinen)
23.6. Sottunga Norrbyn - Söderbyn - Ängen 10 p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
23.6. Kökar Trubbenholm 3 p (Arto Keskinen)
22.6. Kökar Ovasfjärd 1 p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Överboda, Södra viken 5 p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Österbygge 2 p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Karlby 4 p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Sommarö slätten 2 p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Munkvärvan 5 p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Hamnö, kirkko 2 p (Arto Keskinen)
20.6. Kumlinge Enklinge, Nordanpå 8 p (Panu Kunttu)
20.6. Kumlinge Enklinge, Nordan - Hermas - Äsplund 20 p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
19.6. Lemland Lågskär 5 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 5 3 navetta kuollut, 2 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Kumlinge Seglinge, Simas - Lerpussarna 20 p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
17.6. Lemland Lågskär 10 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 3 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 2 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Vårdö Bussö, Östergård 6 p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)

Hussvala Delichon urbicum Räystäspääsky
25.6. Kökar Harparnäs 2 p (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Strömmen 1 p (Arto Keskinen, Anne Keskinen)
23.6. Kökar Hamnö, kirkko 3 p (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Alvik, Nabban 2 p (Arto Keskinen)
22.6. Kökar Ovasfjärd 1 p (Arto Keskinen)
22.6. Kökar Söderby, Getholm 3 p (Arto Keskinen, Anne Keskinen, Aino Keskinen)
22.6. Kökar Karlby 1 p (Arto Keskinen)
22.6. Kökar Näset 1 p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Österbygge 3 p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Munkvärvan 1 p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Överboda, Södra viken 1 p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Hamnö, kirkko 1 p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Karlby 2 p (Arto Keskinen)
19.6. Lemland Lågskär 15 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 6 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Kumlinge Seglinge, Simas - Lerpussarna 8 p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
17.6. Lemland Lågskär 20 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 15 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 15 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

ängspiplärka Anthus pratensis Niittykirvinen
21.6. Kökar Överboda, Södra viken 3 p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Österbygge 3 p (Arto Keskinen)

Skärpiplärka Anthus petrosus Luotokirvinen
24.6. Hammarland Tistronkobbsgrundet (W) 1 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Tistronkobben (E) 1 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Ostra Enskärsbåda N 1 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Lågbådan (W) 1 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Stenbåda stora 1 p (Antti Halkka)

Gulärla Motacilla flava Keltavästäräkki
17.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 2 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Sädesärla Motacilla alba Västäräkki
19.6. Lemland Lågskär 8 7 p, 1 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 11 3 p, 1 1kv p, 2 pp juuri kuoriutuneet p, 2 1kv p, 3 +1k... (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 10 6 p, 4 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 6 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 5 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Gärdsmyg Troglodytes troglodytes Peukaloinen
24.6. Kökar Hamnö 1 p Ä (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Hamnö, kirkko 1 p Ä (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Alvik, Nabban 1 p Ä (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Alvik 1 p Ä (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Hamnö, Husgrunder 1 p Ä (Arto Keskinen)
20.6. Kumlinge Enklinge, Nordan - Hermas - Äsplund 4 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)

Järnsparv Prunella modularis Rautiainen
24.6. Kökar Västerfjärden, museo 1 p Ä (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Hamnö, kirkko 1 p Än (Arto Keskinen)

Rödhake Erithacus rubecula Punarinta
21.6. Kökar Hamnö, kirkko 1 p Ä (Arto Keskinen)
19.6. Lemland Lågskär 1 p ä (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Näktergal Luscinia luscinia Satakieli
24.6. Kökar Västerfjärden, museo 1 p (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Boslätt 1 p Ä (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Hamnö 1 p än (Arto Keskinen, Anne Keskinen, Aino Keskinen)
22.6. Kökar Söderby, Horskil 1 päivällä p Ä (Arto Keskinen, Anne Keskinen, Aino Keskinen)
22.6. Kökar Vålö 1 p Ä (Arto Keskinen)
19.6. Lemland Lågskär 1 p Ä (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Kumlinge Seglinge, Simas - Lerpussarna 5 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)

Rödstjärt Phoenicurus phoenicurus Leppälintu
20.6. Kumlinge Enklinge, Nordan - Hermas - Äsplund 9 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)

Buskskvätta Saxicola rubetra Pensastasku
23.6. Sottunga Norrbyn - Söderbyn - Ängen 1 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)

Stenskvätta Oenanthe oenanthe Kivitasku
23.6. Sottunga Norrbyn - Söderbyn - Ängen 4 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
20.6. Kumlinge Enklinge, Nordan - Hermas - Äsplund 1 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
19.6. Lemland Lågskär 4 pariutuneet p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Kumlinge Seglinge, Simas - Lerpussarna 1 k ad p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
18.6. Lemland Lågskär 1 k lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 1 k p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 1 k lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 3 +1kv p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Koltrast Turdus merula Mustarastas
17.6. Lemland Lågskär 1 k +1kv lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Björktrast Turdus pilaris Räkättirastas
21.6. Kökar Karlby 2 p (Arto Keskinen)

Taltrast Turdus philomelos Laulurastas
23.6. Kökar Alvik 1 p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Svarbokil 1 p Ä (Arto Keskinen)

Rödvingetrast Turdus iliacus Punakylkirastas
24.6. Kökar Flattösund 2 p (Arto Keskinen)

Dubbeltrast Turdus viscivorus Kulorastas
20.6. Kumlinge Enklinge, Nordan - Hermas - Äsplund 1 ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)

Stor trast magnus Turdus Iso rastas
17.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Gräshoppsångare Locustella naevia Pensassirkkalintu
14.6. Jomala Björsby 1 Ä (Yngve Jansson, David Jansson)

Flodsångare Locustella fluviatilis Viitasirkkalintu
22.6. Kökar Vålö, Loppo fjärd 1 p Ä (Arto Keskinen)

Rörsångare Acrocephalus scirpaceus Rytikerttunen
24.6. Kökar Flattöströmmen 2 p Ä (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Svarbokil 1 p Ä (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Strömmen 2 p Än (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Strömmen 1 p Ä (Arto Keskinen, Anne Keskinen)
23.6. Kökar Hamnö, Husgrunder 1 p Ä (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Flattö strömmen 1 p Ä (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Finnö 1 23:30 p Ä (Arto Keskinen)
19.6. Lemland Lågskär 1 aktiivinen isossa ruovikossa p Ä (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 1 sama p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 1 sama p Ä (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 1 p Ä (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 1 tosi vaisu p ä (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Kärrsångare Acrocephalus palustris Luhtakerttunen
24.6. Kökar Svarbokil 1 p Ä (Arto Keskinen)
23.6. Sottunga Norrbyn - Söderbyn - Ängen 2 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
22.6. Kökar Vålö fjärden 1 p Ä (Arto Keskinen)
19.6. Lemland Lågskär 2 lepäilijälaskenta p Ä, samat kuin aiemminkin (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 2 1 k p Ä, 1 k lepäilijälaskenta p Ä (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 4 1 p Ä, 1 lepäilijälaskenta p Ä, 2 pariutuneet lepäilijä... (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 2 p Ä (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 2 1 p, 1 k p, ilmeisesti pariutuneet, hyvin vaisu koira... (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
14.6. Mariehamn Svibyviken,Notgrundet 1 p Ä (Jari Helstola, Raisa Tanner)

Härmsångare Hippolais icterina Kultarinta
28.6. Kökar Munkvärvan, Hamnö 1 Ä (Ohto Oksanen)
24.6. Kökar Svarbokil 1 p Ä (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Överboda 1 p Ä (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Vålö, Loppo fjärd 1 p Ä (Arto Keskinen, Anne Keskinen)
24.6. Kökar Ovasfjärd 1 p Ä (Arto Keskinen, Anne Keskinen, Aino Keskinen)
24.6. Kökar Hamnö 1 p Ä (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Västerfjärden, museo 1 p Ä (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Överboda, Södra viken 1 p Ä (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Hamnö, Broholmen 1 p Ä (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Alvik, merivartioasema 1 p Ä (Arto Keskinen)
23.6. Sottunga Norrbyn - Söderbyn - Ängen 1 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
23.6. Kökar Hamnö, kirkko 1 p Ä (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Alvik 1 mv-aseman N-puolella p Ä (Arto Keskinen)
22.6. Kökar Söderby, Getholm 1 p Ä (Arto Keskinen, Anne Keskinen, Aino Keskinen)
22.6. Kökar Näset 1 p Ä (Arto Keskinen)
22.6. Kökar Söderby, Horskil 1 p Ä (Arto Keskinen, Anne Keskinen, Aino Keskinen)
21.6. Kökar Munkvärvan 1 p Ä (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Hamnö, kirkko 2 p Ä (Arto Keskinen)
21.6. Lemland Nåtö 1 p ä (Jari Helstola, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tanner, Hannele V...)
18.6. Kumlinge Seglinge, Simas - Lerpussarna 3 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
18.6. Kumlinge Hasslebo 1 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
15.6. Vårdö Ängö 1 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)

Sylvia (släktet) Sylvia sp Kerttulaji
16.6. Lemland Lågskär 1 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Svarthätta Sylvia atricapilla Mustapääkerttu
23.6. Sottunga Norrbyn - Söderbyn - Ängen 2 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
21.6. Kökar Österbygge 1 p Ä (Arto Keskinen)
20.6. Kumlinge Enklinge, Nordan - Hermas - Äsplund 5 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
19.6. Lemland Lågskär 3 1 k p, 1 p Ä, 1 lepäilijälaskenta p Ä (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 2 1 k p Ä, 1 k lepäilijälaskenta p Ä (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 2 p Ä (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 2 1 p, 1 lepäilijälaskenta p Ä (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Trädgårdssångare Sylvia borin Lehtokerttu
23.6. Sottunga Norrbyn - Söderbyn - Ängen 12 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
23.6. Kökar Hamnö, Broholmen 1 p Ä (Arto Keskinen)
21.6. Lemland Nåtö 1 p Ä (Jari Helstola, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tanner, Hannele V...)
20.6. Kumlinge Enklinge, Nordan - Hermas - Äsplund 10 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
18.6. Kumlinge Seglinge, Simas - Lerpussarna 15 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)

Höksångare Sylvia nisoria Kirjokerttu
27.6. Kökar Hamnö 1 p (Ismo Hyvärinen)
26.6. Kökar Kyrkogårdsö, Magnusas - Klobberget 10 2 n p, 8 k Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
24.6. Kökar Boslätt 1 p ä (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Glo 1 p Än än (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Karlby, Oppsjön 1 p Än (Arto Keskinen, Anne Keskinen)
22.6. Kumlinge Seglinge, Västersjö S 1 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
21.6. Kumlinge Björkö, Nötholm, Löknäs 1 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
18.6. Kumlinge Seglinge, Slätbergen 1 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)

ärtsångare Sylvia curruca Hernekerttu
23.6. Sottunga Norrbyn - Söderbyn - Ängen 2 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
21.6. Kökar Överboda, Södra viken 1 p Ä (Arto Keskinen)
20.6. Kumlinge Enklinge, Nordan - Hermas - Äsplund 6 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
19.6. Lemland Lågskär 3 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Kumlinge Seglinge, Simas - Lerpussarna 5 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
17.6. Lemland Lågskär 1 p Ä (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 1 p Ä (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 1 +1kv ruokaa nokassa p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Vårdö Bussö, Östergård 1 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)

Törnsångare Sylvia communis Pensaskerttu
23.6. Sottunga Norrbyn - Söderbyn - Ängen 11 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
21.6. Kökar Överboda, Södra viken 1 p Ä (Arto Keskinen)
20.6. Kumlinge Enklinge, Nordan - Hermas - Äsplund 20 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
19.6. Lemland Lågskär 10 4 p, 6 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Kumlinge Seglinge, Simas - Lerpussarna 20 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
18.6. Lemland Lågskär 12 4 p, 8 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Vårdö Västra Simskäla 4 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
17.6. Lemland Lågskär 15 7 p, 8 lepäilijälaskenta p, väh 13 Ä (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 10 8 p, 2 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 8 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Lundsångare Phylloscopus trochiloides Idänuunilintu
25.6. Kökar Harparnäs 1 p Ä (Arto Keskinen)
21.6. Brändö Lappo, Bodholm 1 Ä, Sjöng i alskogen (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)

Gransångare Phylloscopus collybita Tiltaltti
23.6. Kökar Alvik, Nabban 1 p Ä (Arto Keskinen)
23.6. Sottunga Norrbyn - Söderbyn - Ängen 1 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
21.6. Kökar Munkvärvan 1 p Ä (Arto Keskinen)
20.6. Kumlinge Enklinge, Nordan - Hermas - Äsplund 1 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
19.6. Lemland Lågskär 1 lepäilijälaskenta p Ä (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 1 lepäilijälaskenta p Ä (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 1 p Ä (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Vårdö Västra Simskäla 1 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
15.6. Lemland Lågskär 1 p Ä (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Tofsmes Lophophanes cristatus Töyhtötiainen
20.6. Kumlinge Enklinge, Nordan - Hermas - Äsplund 4 ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)

Nötväcka Sitta europaea Pähkinänakkeli
27.6. Föglö Bänö, Stoleviken 1 ä p, Livsmiljön var eklund. (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
21.6. Lemland Nåtö 1 p (Jari Helstola, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tanner, Hannele V...)

Törnskata Lanius collurio Pikkulepinkäinen
24.6. Kökar Glo 2 pariutuneet p (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Överboda 1 k p (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Sommarö slätten 2 k p (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Vålö, Loppo fjärd 2 k p (Arto Keskinen, Anne Keskinen)
24.6. Kökar Österbygge 2 k p (Arto Keskinen, Anne Keskinen, Aino Keskinen)
24.6. Kökar Svarbokil 2 1/1 p (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Boslätt 2 k p (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Hellsö 2 2 1/, /1 p (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Hamnö, kirkko 2 2 1/, /1 p (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Österbygge 2 pariutuneet p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Södersundet 1 k p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Österbygge 2 2 1/, /1 p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Sommarö slätten 2 k p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Svarbokil 1 k p (Arto Keskinen)
18.6. Kumlinge Seglinge, Slätbergen 1 k ad p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)

Skata Pica pica Harakka
23.6. Kökar Hamnö 2 p (Arto Keskinen)
23.6. Sottunga Norrbyn - Söderbyn - Ängen 11 ad p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
21.6. Kökar Österbygge 2 p (Arto Keskinen)
20.6. Kumlinge Enklinge, Nordan - Hermas - Äsplund 4 p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)

Kaja Corvus monedula Naakka
24.6. Kökar Karlby 6 p (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Hellsö 30 n30 p (Arto Keskinen, Anne Keskinen, Aino Keskinen)
23.6. Sottunga Norrbyn - Söderbyn - Ängen 12 ad p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
22.6. Kökar Karlby, Strömmen 35 an35 p (Arto Keskinen)

Kråka Corvus corone Varis
26.6. Eckerö Midfjärdsgrund 3 p, poikue (Antti Halkka)
19.6. Lemland Lågskär 10 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 10 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 15 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 15 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 5 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Korp Corvus corax Korppi
23.6. Kökar Trubbenholm 2 p (Arto Keskinen)
20.6. Kumlinge Enklinge, Nordan - Hermas - Äsplund 1 ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
20.6. Hammarland Västra Torsklobb 4 (Antti Halkka)
19.6. Lemland Lågskär 2 1 1kv p, 1 ad p, samat pesineet linnut (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 2 1 1kv p, 1 +1kv p, samat (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 2 1 1kv p, 1 +1kv p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 2 1 1kv oma,lukurenkaallinen p, 1 ad p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Stare Sturnus vulgaris Kottarainen
24.6. Kökar Österbygge 20 an20 p (Arto Keskinen, Anne Keskinen, Aino Keskinen)
23.6. Kökar Hamnö, kirkko 16 a16 m S (Arto Keskinen)
22.6. Jomala Storängen 400 kiert (Jonas Grönlund)
21.6. Jomala Torpfjärden 30 p (Jari Helstola, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tanner, Hannele V...)
21.6. Kökar Hamnö, kirkko 1 p (Arto Keskinen)
20.6. Kumlinge Enklinge, Nordan - Hermas - Äsplund 6 juv p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
19.6. Lemland Lågskär 20 4 p, 16 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
18.6. Lemland Lågskär 20 6 p, 14 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 35 17 p, 18 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 35 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
15.6. Lemland Lågskär 35 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Gråsparv Passer domesticus Varpunen
23.6. Sottunga Norrbyn - Söderbyn - Ängen 18 12 pariutuneet p, 6 Ä, Vid Utgårds och Jakas (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
21.6. Kökar Karlby 2 p (Arto Keskinen)

Pilfink Passer montanus Pikkuvarpunen
23.6. Sottunga Norrbyn - Söderbyn - Ängen 7 p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
21.6. Kökar Karlby 1 p (Arto Keskinen)

Bofink Fringilla coelebs Peippo
18.6. Lemland Lågskär 1 p ä (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
17.6. Lemland Lågskär 1 lepäilijälaskenta p ä (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Grönfink Carduelis chloris Viherpeippo
21.6. Kökar Österbygge 3 p (Arto Keskinen)

Grönsiska Carduelis spinus Vihervarpunen
24.6. Kökar Boslätt 2 p ä (Arto Keskinen)
19.6. Lemland Lågskär 3 p (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Hämpling Carduelis cannabina Hemppo
23.6. Sottunga Norrbyn - Söderbyn - Ängen 4 pariutuneet p (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
21.6. Kökar Överboda, Södra viken 2 p (Arto Keskinen)
21.6. Kökar Österbygge 1 p (Arto Keskinen)

Gråsiska Carduelis flammea Urpiainen
24.6. Kökar Överboda, Södra viken 1 p än (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Alvik, Nabban 1 ä (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Hamnö, kirkko 1 p (Arto Keskinen)
23.6. Sottunga Norrbyn - Söderbyn - Ängen 1 ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
21.6. Kökar Hamnö, kirkko 1 p (Arto Keskinen)
18.6. Kumlinge Seglinge, Simas - Lerpussarna 2 ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
17.6. Lemland Lågskär 1 p kiert (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)
16.6. Lemland Lågskär 1 lepäilijälaskenta p kiert (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Mindre korsnäbb Loxia curvirostra Pikkukäpylintu
24.6. Kökar Boslätt 6 a6 p nous W (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Finnö 7 a7 m NW (Arto Keskinen)

Mindre korsnäbb / större korsnäbb Loxia curvirostra / Loxia pytyopsittacus Pikkukäpylintu / isokäpylintu
24.6. Kökar Munkvärvan 2 kaksi parvea ä (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Alvik 3 ä (Arto Keskinen)

Rosenfink Carpodacus erythrinus Punavarpunen
24.6. Kökar Karlby 1 p Ä (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Överboda, Södra viken 1 p Ä (Arto Keskinen)
24.6. Kökar Finnö 1 p Ä (Arto Keskinen)
23.6. Kökar Trubbenholm 1 k p (Arto Keskinen)
23.6. Sottunga Norrbyn - Söderbyn - Ängen 5 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
21.6. Kökar Överboda, Södra viken 1 p Ä (Arto Keskinen)
20.6. Kumlinge Enklinge, Nordan - Hermas - Äsplund 2 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
18.6. Kumlinge Seglinge, Simas - Lerpussarna 4 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
18.6. Kumlinge Hasslebo 1 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)

Stenknäck Coccothraustes coccothraustes Nokkavarpunen
18.6. Lemland Lågskär 1 tn naaras p kiert (Jari Helstola)

Gulsparv Emberiza citrinella Keltasirkku
23.6. Sottunga Norrbyn - Söderbyn - Ängen 30 Ä (Panu Kunttu, Sanna-Mari Kunttu)
21.6. Kökar Österbygge 1 p (Arto Keskinen)

Ob. småfågel PL (pikkulintu) Pikkulintu
15.6. Lemland Lågskär 1 p ä (Jari Helstola, Jari Kostet, Markku Salo, Marjatta Suominen, Raisa Tann...)

Katso havainnot aikajärjestyksessä.

Sivu on tuotettu BirdLife Suomen Tiira-lintuhavaintojärjestelmän www.tiira.fi avulla.
©BirdLife Suomi ry