ÅFF:n alueen uusimmat mielenkiintoiset havainnot

Alla kahden viime viikon mielenkiintoisiksi määritellyt havainnot. Lisää tuoreita havaintoja löytyy Tiira-palvelun havaintoselaimella (perushaku tai laaja haku) kirjautumalla sisään palveluun (www.tiira.fi).

Sivu päivitetty 29.5.2016 klo 0:28:06
Sisältää tarkastamattomia havaintoja.


Katso havainnot aikajärjestyksessä.


Cygnus (släktet) Cygnus sp Joutsenlaji
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)

Knölsvan Cygnus olor Kyhmyjoutsen
27.5. Kökar Överboda, Södra viken 3 ad p pysrev (Ari Linna)
27.5. Kökar laivaväylä ennen satamaa 10 3 paria pesillä p (Ari Linna)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Hammarland Märket 1 ad p (Aarni Nummila)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 14 10 p, 4 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 18 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 21 14 p, 7 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 14 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 13 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 14 p, 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Sångsvan Cygnus cygnus Laulujoutsen
22.5. Kökar Hellsö 5 m (Martin Helin, Heikki Vasamies)
21.5. Saltvik Haga Norrholmen 60 p, kiert (Åke Björklund)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Ob. gås Anser / Branta Hanhi
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 25 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 7 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Anser (släktet) Anser sp Harmaahanhilaji
17.5. Kökar Alvik, Nabban 1 m N (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Bläsgås Anser albifrons Tundrahanhi
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Grågås Anser anser Merihanhi
27.5. Kökar Österbygge, pellot 54 kaikki samalla viherniityllä p (Ari Linna)
27.5. Kökar Överboda, Södra viken 2 p (Ari Linna)
27.5. Kökar laivaväylä ennen satamaa 1 Östra Esterskär p (Ari Linna)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 45 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 35 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 41 35 p, 6 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 30 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Kökar Österbygge, Skagsudd 8 6 pull p, 2 ad p (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
22.5. Kökar Hellsö 35 p (Martin Helin, Heikki Vasamies)
22.5. Brändö M/S Alfågeln Torsholma - Kumlinge 11 p, Sex pull (Tommy Pettersson)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 30 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
22.5. Kökar Österbygge 50 p (Martin Helin, Heikki Vasamies)
21.5. Kökar Hellsö, Sommarö slätten 40 p (Martin Helin, Erkki Nenonen, Heikki Vasamies)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 35 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 35 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
20.5. Jomala Kungsöbatteri vägen, Bron 18 p (Åke Björklund)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 25 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 35 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 35 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 35 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 35 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Kökar Kökar (koko saari) 102 mm. 70 Österbygge p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Vitkindad gås Branta leucopsis Valkoposkihanhi
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 11 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 35 3 p, 32 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 38 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Alvik, Nabban 12 m (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
17.5. Kökar Hamnö 120 m NE (Heikki Tiainen, Pertti Harjula)
17.5. Kökar Hamnö 11 m NNE (Heikki Tiainen, Pertti Harjula)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 9 2 p, 7 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Kökar Alvik, Nabban 25 a25 m N (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 18 2 p, 16 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Gravand Tadorna tadorna Ristisorsa
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Bläsand Anas penelope Haapana
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)

Snatterand Anas strepera Harmaasorsa
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 6 5 p, 1 p reng (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Jomala Torpfjärden Södra 2 pariutuneet p (Yngve Jansson)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 11 p, 1 n 2kv p reng (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Kricka Anas crecca Tavi
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 7 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Överboda, Södra viken 1 k p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
17.5. Kökar Hellsö strömmen 1 k M/S Skiftet'iltä p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 7 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 7 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Kökar Kökar (koko saari) 2 p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Gräsand Anas platyrhynchos Sinisorsa
27.5. Kökar Överboda, Södra viken 11 4 pull p, 2 n p, 5 k p (Ari Linna)
27.5. Kökar laivaväylä ennen satamaa 7 k 5 + 2 p (Ari Linna)
27.5. Hammarland Märket 2 pariutuneet p (Aarni Nummila)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Hammarland Märket 2 pariutuneet p (Aarni Nummila)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 30 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 30 22 p, 8 pm p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 28 20 p, 8 pm p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Stjärtand Anas acuta Jouhisorsa
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Årta Anas querquedula Heinätavi
27.5. Eckerö Styrsingsudden 1 n-puk m, Nytt ekokryss. (Samuel Jansson)
15.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot väster 1 k p, bland krickorna (Johan Ekholm)

Skedand Anas clypeata Lapasorsa
27.5. Kökar Överboda, Södra viken 3 k p pysrev (Ari Linna)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Brändö M/S Alfågeln Torsholma - Kumlinge 3 p (Tommy Pettersson)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 7 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Kökar Överboda 4 2 n p, 2 k p (Erkki Nenonen)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Kökar Alvik, Nabban 1 k m (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Vigg Aythya fuligula Tukkasotka
27.5. Kökar laivaväylä ennen satamaa 42 joista 40 Östra Esterskärillä 12:05 p (Ari Linna)
27.5. Kökar Hamnö, kirkon W-puoliselta kalliolta havaittu 3 p (Ari Linna)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 67 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 55 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 70 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 50 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 70 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 100 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 100 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 80 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 110 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 100 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 100 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 50 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Kökar Kökar (koko saari) 50 n50 p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Bergand Aythya marila Lapasotka
19.5. Kökar Oppsjön 2 k p (Erkki Nenonen)

Ejder Somateria mollissima Haahka
28.5. Eckerö Styrsingsudden. 14 N (Yngve Jansson)
27.5. Hammarland Märket 3 n p (Aarni Nummila)
27.5. Kökar Hamnö, kirkon alue 320 W-NW-puolen merialue p (Ari Linna)
27.5. Kökar laivaväylä ennen satamaa 51 ei enää suurparvea Kökarin pohjoispuolella p (Ari Linna)
26.5. Hammarland Märket 3 2 p, 1 k p (Aarni Nummila)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1111 800 p, 311 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1907 1000 p, 907 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2214 2000 p, 214 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3022 3000 p, 22 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Kökar Munkvärvan, Hamnö 350 p (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
22.5. Kumlinge M/S Alfågeln Enklinge - Hummelvik 1135 p, Delet mestadels gudingar (Tommy Pettersson)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4605 4500 p, 105 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
22.5. Brändö M/S Alfågeln Torsholma - Kumlinge 243 p (Tommy Pettersson)
21.5. Hammarland Märket 18 p (Aarni Nummila)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3033 3000 p, 33 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1500 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1500 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Hammarland Marsund 5 4 pull p, 1 n p (Samuel Jansson)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3000 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Kökarin NE-puolen merialue (M/S Skiftet'iltä) 1100 k n1100 kellumassa p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5000 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Kökar Alvik, Nabban 25 k 2a m (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5000 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3000 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Alfågel Clangula hyemalis Alli
27.5. Eckerö Styrsingsudden 30 p (Samuel Jansson)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 9 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 40 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 100 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 500 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1500 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3000 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4232 4000 p, 232 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Alvik, Nabban 171 171 osa N, osa SE-E m (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Kökar Alvik, Nabban 15 m (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10900 10000 p, 900 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5000 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Sjöorre Melanitta nigra Mustalintu
27.5. Hammarland Märket 34 m NE (Aarni Nummila)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 24 7 p, 17 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 138 100 p, 38 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 94 80 p, 14 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 344 150 p, 194 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 186 100 p, 86 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Kökar Oppsjön 12 4 n p, 8 k p (Erkki Nenonen)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 203 150 p, 53 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 130 120 p, 10 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Alvik, Nabban 315 nN ja SE-E m (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Kökar Alvik, Nabban 291 50 n50 p, 241 m (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 460 300 p, 160 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 159 150 p, 9 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Svärta Melanitta fusca Pilkkasiipi
28.5. Eckerö Styrsingsudden. 6 N (Yngve Jansson)
27.5. Kökar laivaväylä ennen satamaa 61 61 muut pääsaaren pohjoispuolella, 16 laivaväylän etelä... (Ari Linna)
27.5. Eckerö Styrsingsudden 5 m (Samuel Jansson)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 54 50 p, 4 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 60 50 p, 10 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 55 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 40 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Kökar Munkvärvan, Nabban 12 kiert (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
22.5. Hammarland Märket 2 pariutuneet kiert (Aarni Nummila)
22.5. Kumlinge M/S Alfågeln Enklinge - Hummelvik 390 p, Mest i Vårdö (Tommy Pettersson)
22.5. Brändö M/S Alfågeln Torsholma - Kumlinge 308 p (Tommy Pettersson)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 70 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 130 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Kökar Oppsjön 88 p (Martin Helin, Heikki Vasamies)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 81 70 p, 11 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
20.5. Kökar Oppsjön 50 p (Martin Helin, Erkki Nenonen, Heikki Vasamies)
19.5. Kökar Hamnö 12 p (Erkki Nenonen)
19.5. Kökar Oppsjön 7 2 n p, 5 k p (Erkki Nenonen)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 72 70 p, 2 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 117 60 p, 57 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 55 50 p, 5 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 65 50 p, 15 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Herröskatan, Fågeltornet 21 p (Lars-Olof Hellman)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 36 30 p, 6 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Kökar Kökar (koko saari) 35 a35 Oppsjön p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Knipa Bucephala clangula Telkkä
27.5. Kökar laivaväylä ennen satamaa 42 42 41 laivaväylän eteläpuolella, lähes yhtenäinen parvi... (Ari Linna)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 1 p, 3 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 13 5 p, 8 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 2 p, 3 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
22.5. Lemland Lundsvägen 1 n p, 1n, 9 pull lämnade holken, på väg till Träsket, 1 ... (Björn Andersson)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 14 6 p, 8 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 11 6 p, 5 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
20.5. Kökar Oppsjön 75 p (Martin Helin, Erkki Nenonen, Heikki Vasamies)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 5 p, 7 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 3 p, 5 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Kökar Alvik, Nabban 11 m (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 2 p, 2 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Småskrake Mergus serrator Tukkakoskelo
27.5. Kökar Hamnö, kirkon alue 1 k p (Ari Linna)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 40 p, Tomaksen rengastama ed (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 40 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 60 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 40 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Brändö M/S Alfågeln Torsholma - Kumlinge 7 p (Tommy Pettersson)
22.5. Kumlinge M/S Alfågeln Enklinge - Hummelvik 11 p (Tommy Pettersson)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 60 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Hammarland Märket 1 k p (Aarni Nummila)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 60 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 60 59 p, 1 n p reng (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 70 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Kökar Oppsjön 4 2 n p, 2 k p (Erkki Nenonen)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 76 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 60 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 60 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 50 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Herröskatan, Fågeltornet 12 pariutuneet p (Lars-Olof Hellman)

Storskrake Mergus merganser Isokoskelo
27.5. Kökar Hamnö, kirkon alue 7 p pysrev (Ari Linna)
27.5. Kökar laivaväylä ennen satamaa 39 yhteensä p (Ari Linna)
27.5. Hammarland Märket 2 k p (Aarni Nummila)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 35 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 44 40 p, 4 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 46 40 p, 6 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 53 45 p, 8 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 50 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Hammarland Märket 6 p (Aarni Nummila)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 50 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 50 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 50 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 52 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 40 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 40 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 35 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Sjöfågel Anatidae sp Vesilintu
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 Hav. Koskinen m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
17.5. Kökar Alvik, Nabban 50 n50 m E (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Orre Tetrao tetrix Teeri
17.5. Kökar Munkvärvan 1 n p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Fasan Phasianus colchicus Fasaani
21.5. Saltvik Haga Lötö 3 p (Åke Björklund)
21.5. Saltvik Haga Norrholmen 2 p (Åke Björklund)
21.5. Saltvik Haga Söderholmen 4 p (Åke Björklund)
20.5. Jomala Kungsöbatteri vägen, Bron 1 k p (Åke Björklund)

Gavia (släktet) Gavia sp Kuikkalaji
27.5. Eckerö Styrsingsudden 6 m (Samuel Jansson)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 19 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 19 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 86 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 158 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 102 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Kökar Nabban 282 m, 16 parvea, suurin osa kuikkia, joukossa myös kaakkur... (Heikki Tiainen, Pertti Harjula)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 177 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Alvik, Nabban 101 101 nN, paitsi 3 S m (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
17.5. Kökar Ovasfjärd 2 m (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
17.5. Kökar Hamnö, kirkko 15 a15 10:00 m N (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Kökar Alvik, Nabban 1058 1058 nN, paitsi 5 S. Gaviat yhteensä 1328 m. m (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3892 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Smålom Gavia stellata Kaakkuri
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Alvik, Nabban 3 m N (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Kökar Alvik, Nabban 9 m N (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Storlom Gavia arctica Kuikka
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 9 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Hammarland Märket 1 m (Aarni Nummila)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 21 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
22.5. Hammarland Märket 1 m (Aarni Nummila)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 44 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 54 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 102 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 102 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Alvik, Nabban 49 m N (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Kökar Alvik, Nabban 261 m N (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 473 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 7 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Skäggdopping Podiceps cristatus Silkkiuikku
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Kökar Österbygge, Skagsudd 4 p (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Kökar Oppsjön 6 p (Erkki Nenonen)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Ovasfjärd 16 kolonia p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
17.5. Kökar Söderby 20 kolonia p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Kökar Trubbenholm 2 pariutuneet pesällä p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Svarthakedopping Podiceps auritus Mustakurkku-uikku
28.5. Eckerö Böle 2 p (Yngve Jansson)
27.5. Kökar Överboda, Södra viken 2 p (Ari Linna)
27.5. Kökar Karlby S-osa 4 p (Ari Linna)
27.5. Eckerö Storby, Krogarviken 2 pariutuneet p (Samuel Jansson)
22.5. Brändö M/S Alfågeln Torsholma - Kumlinge 3 p, Lappo (Tommy Pettersson)
22.5. Kumlinge M/S Alfågeln Enklinge - Hummelvik 7 p, Enklinge (Tommy Pettersson)
19.5. Kökar Överboda 6 p (Erkki Nenonen)
17.5. Kökar Överboda, Södra viken 9 p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Kökar Kökar (koko saari) 20 Joista kahteen edelliseen pv:ään uusia paikkoja ja yksi... (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
15.5. Kökar Kökar (koko saari) 16 16 4 Trubbenholm, 6 Överboda (eilen vain 2), 2 Mjöholm,... (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Storskarv Phalacrocorax carbo Merimetso
27.5. Hammarland Märket 1 kiert (Aarni Nummila)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 19 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 1 p, 1 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 51 3 p, 48 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Hammarland Märket 16 p (Aarni Nummila)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 12 m, 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 7 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 21 1 p, 20 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 1 p, 11 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Harparnäs 1 p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
17.5. Kökar Alvik, Nabban 8 8 5 E, 2 W, 1 N m (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
17.5. Kökar Österbygge 4 kiert (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Kökar Alvik, Nabban 11 a11 m N (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 1 p, 3 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Natthäger Nycticorax nycticorax Yöhaikara
17.5. Kökar Oppsjön 1 ad erinäköinen kuin Utössä 29.4.2016 kuvattu lintu. AM:... (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Gråhäger Ardea cinerea Harmaahaikara
22.5. Kökar Överboda 1 aamulla p (Martin Helin, Heikki Vasamies)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Kökar Kökar (koko saari) 1 Trubbenholm p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Bivråk Pernis apivorus Mehiläishaukka
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)

Brun kärrhök Circus aeruginosus Ruskosuohaukka
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 n-puk m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
19.5. Kökar Södra viken 1 n Lähti W p (Heikki Tiainen, Pertti Harjula)
17.5. Kökar Sommarö slätten 1 k ad p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Blå kärrhök Circus cyaneus Sinisuohaukka
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 n-puk m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)

Sparvhök Accipiter nisus Varpushaukka
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 1 p, 3 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Kökar Hellsö 1 kiert (Erkki Nenonen)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 25 1 p, 24 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Hammarland Märket 1 m (Aarni Nummila)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Kökar Vålö 1 Kantoi saalista NW p (Heikki Tiainen, Pertti Harjula)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 1 p, 1 m, 1 reng p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Alvik, Nabban 1 m (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Kökar Kökar (koko saari) 2 2 1 p, 1 E (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Ormvråk Buteo buteo Hiirihaukka
23.5. Kökar Karlby 1 kiert (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)

Fjällvråk Buteo lagopus Piekana
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)

Fiskgjuse Pandion haliaetus Sääksi
27.5. Eckerö Storby, Krogarviken 1 m (Samuel Jansson)
23.5. Kökar Karlby, Oppsjön 1 kiert (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
20.5. Brändö Baggholma, Bodholm 1 kiert, födosökande (Tommy Pettersson)
17.5. Kökar Alvik, Nabban 1 N (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Kökar Kökar (koko saari) 1 Öster i sundet p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Tornfalk Falco tinnunculus Tuulihaukka
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Kökar Karlby, Oppsjön 1 p (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Jomala Kungsöbatteri vägen, Bron 1 p (Åke Björklund)
15.5. Kökar Kökar (koko saari) 1 Trubbenholmin tien varressa p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Stenfalk Falco columbarius Ampuhaukka
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)

Lärkfalk Falco subbuteo Nuolihaukka
23.5. Kökar Karlby, Oppsjön 1 p (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 2 m, 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Stor falk magnus Falco Iso jalohaukka
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m E, Ruskea, vaaleapäinen (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)

Stor dagrovfågel magnus Accipitriformes Iso päiväpetolintu
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
17.5. Kökar Oppsjön 1 BUT/PER-kokoluokkaa N (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Vattenrall Rallus aquaticus Luhtakana
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
20.5. Brändö Baggholma, Bodholm 3 p Ä (Tommy Pettersson)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 2 p, 1 (go) p reng (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Kökar Loppö fjärd 1 p Ä (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Kornknarr Crex crex Ruisrääkkä
23.5. Föglö Ulversö 1 k (Erik Raitanen)
22.5. Kökar Vålö 1 edelleen Ä p (Martin Helin, Heikki Vasamies)
20.5. Kökar Vålö 1 Ä p (Martin Helin, Heikki Vasamies)
20.5. Kökar Hellsö 1 Än p (Martin Helin, Erkki Nenonen, Heikki Vasamies)
16.5. Eckerö Storby, Svärmaregränd 2 B6 1 Ä (Samuel Jansson)
15.5. Kökar Vålö fjärden 1 p Ä (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Sothöna Fulica atra Nokikana
27.5. Kökar Karlby S-osa 1 1 Salmi, kaupasta hieman S p (Ari Linna)
17.5. Kökar Söderby 3 p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Kökar Kökar (koko saari) 3 3 2 Karlby sund, 1 Flattö strömmen p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Trana Grus grus Kurki
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
21.-22.5. Kökar Vålö 1 p (Martin Helin, Heikki Vasamies)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Saltvik Haga Norrholmen 38 p (Åke Björklund)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Kökar Kökar (koko saari) 1 p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
15.5. Kökar Kökar (koko saari) 10 lähinnä mulloksilla a2-a4 p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Strandskata Haematopus ostralegus Meriharakka
28.5. Eckerö Styrsingsudden. 8 p (Yngve Jansson)
27.5. Eckerö Styrsingsudden 15 p (Samuel Jansson)
27.5. Kökar Karlby S-osa 3 päätien viereinen nurmikko p (Ari Linna)
27.5. Hammarland Märket 2 p (Aarni Nummila)
27.5. Kökar Överboda, Södra viken 1 ä (Ari Linna)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Hammarland Märket 4 p (Aarni Nummila)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Hammarland Märket 2 p (Aarni Nummila)
22.5. Hammarland Märket 2 p (Aarni Nummila)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 38 20 p, 18 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Hammarland Märket 2 p (Aarni Nummila)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 25 20 p, 5 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 18 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 16 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 34 16 p, 18 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Kökar Alvik, Nabban 5 a5 m N (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 24 16 p, 8 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Kustpipare Pluvialis squatarola Tundrakurmitsa
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Jomala Kungsöbatteri vägen, Bron 1 m, ä (Åke Björklund)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 6 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Tofsvipa Vanellus vanellus Töyhtöhyyppä
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Kökar Kökar (koko saari) 10 p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Mindre strandpipare Charadrius dubius Pikkutylli
28.5. Eckerö Sandviken 2 p (Yngve Jansson)
25.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot öster 2 p (Johan Ekholm)
23.5. Eckerö Sandviken, Simstranden 2 p (Samuel Jansson)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot väster 3 p (Johan Ekholm)
15.5. Jomala ramsholmen 2 p, nytt ekokryss (Johan Ekholm)

Större strandpipare Charadrius hiaticula Tylli
27.5. Hammarland Märket 2 rev (Aarni Nummila)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot öster 4 p (Johan Ekholm)
24.5. Hammarland Märket 2 rev (Aarni Nummila)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Kökar Överboda, Harparnäs 1 p ä (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Hammarland Märket 2 p (Aarni Nummila)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
22.5. Hammarland Märket 5 p (Aarni Nummila)
21.5. Hammarland Märket 2 p (Aarni Nummila)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Harparnäs 1 p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 28 20 p, 8 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Svartbent strandpipare Charadrius alexandrinus Mustajalkatylli
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 n p, (go) (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Fjällpipare Charadrius morinellus Keräkurmitsa
21.5. Kökar Hellsö, Sommarö slätten 1 2kv vp mullospelllolla hienosti p, HV ei nähnyt enää no... (Martin Helin, Erkki Nenonen, Heikki Vasamies)

Numenius (släktet) Numenius sp Kuovilaji
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)

Småspov Numenius phaeopus Pikkukuovi
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
19.5. Kökar Överboda 1 än p (Erkki Nenonen)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 6 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Kökar Nabban 1 NE m (Heikki Tiainen, Pertti Harjula)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 7 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Alvik, Nabban 1 m S än (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Storspov Numenius arquata Kuovi
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Saltvik Haga Söderholmen 2 p (Åke Björklund)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Kökar Kökar (koko saari) 1 Hellsö p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
15.5. Kökar Kökar (koko saari) 1 Sommarö slätten p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Myrspov Limosa lapponica Punakuiri
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Roskarl Arenaria interpres Karikukko
28.5. Eckerö Styrsingsudden 1 N (Yngve Jansson)
27.5. Eckerö Styrsingsudden 3 nous m, Nytt ekokryss. (Samuel Jansson)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Hammarland Märket 2 p (Aarni Nummila)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Hammarland Märket 2 p (Aarni Nummila)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
22.5. Hammarland Märket 3 p (Aarni Nummila)
21.5. Hammarland Märket 1 p (Aarni Nummila)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Alvik, Nabban 4 4 a3 N, 1 S m (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Kökar Kökar (koko saari) 2 Pattonskär a2 p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Calidris (släktet) Calidris sp Sirrilaji
26.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot öster 4 kiert, kunde ha varit myrsnäppa, småsnäppa, mosnäppa fl... (Johan Ekholm)

Kustsnäppa Calidris canutus Isosirri
27.5. Eckerö Styrsingsudden 2 jp m, Nytt ekokryss. (Samuel Jansson)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Brushane Calidris pugnax Suokukko
24.5. Hammarland Märket 1 p (Aarni Nummila)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Myrsnäppa Calidris falcinellus Jänkäsirriäinen
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 1 m, 9 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot öster 2 p, ekokryss (Johan Ekholm)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)

Spovsnäppa Calidris ferruginea Kuovisirri
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Mosnäppa Calidris temminckii Lapinsirri
26.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot öster 13 p (Johan Ekholm)
26.5. Hammarland Märket 1 p (Aarni Nummila)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot öster 3 p, ekokryss (Johan Ekholm)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 16 2 p, 14 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Hammarland Märket 1 p (Aarni Nummila)
23.5. Kökar Överboda 20 p, hieno tiivis parvi Södravikenilla pienellä lietteell... (Heikki Vasamies)
23.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot öster 4 p (Åke Björklund, Ragnar Grönlund)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 3 p, 2 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Sandlöpare Calidris alba Pulmussirri
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Kärrsnäppa Calidris alpina Suosirri
27.5. Hammarland Märket 2 p (Aarni Nummila)
26.5. Hammarland Märket 2 p (Aarni Nummila)
25.5. Hammarland Märket 2 p (Aarni Nummila)
23.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot öster 1 p (Åke Björklund, Ragnar Grönlund)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 2 p, 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Skärsnäppa Calidris maritima Merisirri
27.5. Hammarland Märket 2 p (Aarni Nummila)
24.5. Hammarland Märket 1 p (Aarni Nummila)
22.5. Hammarland Märket 2 p (Aarni Nummila)
16.5. Brändö Yttre Bredan 3 p (Jukka Tobiasson)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Smalnäbbad simsnäppa Phalaropus lobatus Vesipääsky
24.5. Hammarland Märket 2 m, Ruokailivat hetken keskellä tyyntä ulappaa napsien v... (Aarni Nummila)

Drillsnäppa Actitis hypoleucos Rantasipi
27.5. Eckerö Styrsingsudden 1 p, Nytt ekokryss. (Samuel Jansson)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 2 p, 2 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Kökar Kökar (koko saari) 1 Västerklis p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Skogssnäppa Tringa ochropus Metsäviklo
27.5. Eckerö Styrsingsudden 2 nous (Samuel Jansson)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)

Svartsnäppa Tringa erythropus Mustaviklo
19.5. Kökar Österbygge 1 Lepäsi kivellä p (Heikki Tiainen, Pertti Harjula)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Jomala ramsholmen 1 p, nytt ekokryss (Johan Ekholm)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Gluttsnäppa Tringa nebularia Valkoviklo
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Mariehamn Oxelgränd 1 m, Tomt + Eko kryss (Åke Björklund)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Grönbena Tringa glareola Liro
25.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot öster 4 p (Johan Ekholm)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Kökar Kökar (koko saari) 67 67 45 Flattö strömmen, 20 Öveboda, Södra viken, 2 Öster... (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
15.5. Jomala ramsholmen 10 p (Johan Ekholm)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 48 25 p, 23 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Kökar Kökar (koko saari) 15 p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Rödbena Tringa totanus Punajalkaviklo
27.5. Kökar Överboda, Södra viken 2 rantaniityn ja lahden reunoissa - ei enää lietteitä kut... (Ari Linna)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot öster 1 p (Johan Ekholm)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Saltvik Haga Norrholmen 2 p (Åke Björklund)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Kökar Överboda 2 pariutuneet p (Erkki Nenonen)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Enkelbeckasin Gallinago gallinago Taivaanvuohi
17.5. Kökar Alvik, Nabban 1 m N (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Stor vadare IK (iso kahlaaja) Iso kahlaaja
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 32 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Liten vadare PK (pieni kahlaaja) Pieni kahlaaja
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Bredstjärtad labb Stercorarius pomarinus Leveäpyrstökihu
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 +3kv m NNW, (va) (go) (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Kustlabb Stercorarius parasiticus Merikihu
28.5. Eckerö Styrsingsudden 2 NE (Yngve Jansson)
27.5. Eckerö Styrsingsudden 3 m, Av mörk fas. Nytt ekokryss (Samuel Jansson)
27.5. Hammarland Märket 2 p (Aarni Nummila)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 14 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 14 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 14 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 14 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 14 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
22.5. Kumlinge M/S Alfågeln Enklinge - Hummelvik 5 p (Tommy Pettersson)
22.5. Brändö M/S Alfågeln Torsholma - Kumlinge 1 p (Tommy Pettersson)
22.5. Brändö Asterholma, Snöbådan 2 1 subad tumma p, 1 ad tumma piikkipyrstö p, Kihti (Jukka Heikkilä, Marikka Heikkilä)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 16 14 p, 2 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Hammarland Märket 2 p (Aarni Nummila)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 14 p, 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 14 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Kökar Hamnö 1 p, Uimassa (Erkki Nenonen)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 14 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Alvik, Nabban 13 7 3 tummaa, 4 vaaleata m N, 6 5 tummaa, 1 vaalea p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 14 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Kökar Alvik, Nabban 10 4 tummia p, 6 4 tummaa, 2 vaaleata m N (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 16 14 p, 2 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Brändö Yttre Bredan 2 pariutuneet p (Jukka Tobiasson)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Dvärgmås Hydrocoloeus minutus Pikkulokki
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 2kv p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 2kv p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Dvärgmås / tretåig mås Larus minutus / Rissa tridactyla Pikkulokki / pikkukajava
16.5. Kökar Alvik, Nabban 3 3 2kv a3 II +++, todennäköisesti pikkukajavia. Menivät ... (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Skrattmås Larus ridibundus Naurulokki
27.5. Hammarland Märket 1 +2kv p (Aarni Nummila)
27.5. Kökar laivaväylä ennen satamaa 8 kiert (Ari Linna)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 18 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 17 12 p, 5 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Hammarland Märket 1 p (Aarni Nummila)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 45 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Hammarland Märket 8 p (Aarni Nummila)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 50 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 45 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 45 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 45 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 45 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 45 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 40 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 40 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Fiskmås Larus canus Kalalokki
27.5. Kökar laivaväylä ennen satamaa 80 arvio; noin 50 Östra Esterskär p (Ari Linna)
27.5. Hammarland Märket 16 p (Aarni Nummila)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 200 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 300 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 200 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Hammarland Märket 25 p (Aarni Nummila)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 200 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 200 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 200 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Hammarland Märket 15 p (Aarni Nummila)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 250 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 250 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 250 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 200 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 200 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 200 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Kökar Kökar (koko saari) 370 nurmet+mullokset yhteensä. Sadesäässä kerääntyivät näil... (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Silltrut Larus fuscus Selkälokki
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 14 13 p, 1 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Hammarland Märket 5 p (Aarni Nummila)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 14 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Hammarland Märket 2 p (Aarni Nummila)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Kökar Alvik, Nabban 50 n50 p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 14 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Silltrut (rasen graellsii) / silltrut (rasen intermedius) / silltrut (rasen heuglini) Larus fuscus graellsii / Larus fuscus intermedius / Larus fuscus heuglini Selkälokki (alalaji graellsii) / selkälokki (alalaji intermedius) / selkälokki (alalaji heuglini)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Gråtrut Larus argentatus Harmaalokki
27.5. Hammarland Märket 7 p (Aarni Nummila)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 30 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 40 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Hammarland Märket 14 p (Aarni Nummila)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 40 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 40 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Hammarland Märket 5 p (Aarni Nummila)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 50 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 50 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 50 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 50 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 40 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 60 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Havstrut Larus marinus Merilokki
27.5. Kökar laivaväylä ennen satamaa 1 ad kiert (Ari Linna)
27.5. Hammarland Märket 12 p (Aarni Nummila)
27.5. Kökar Flattö Södersundet, N-pään ruoikko 1 ad kiert (Ari Linna)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Hammarland Märket 18 p (Aarni Nummila)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Hammarland Märket 4 p (Aarni Nummila)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 14 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 16 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 16 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Skräntärna Hydroprogne caspia Räyskä
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot öster 2 p (Åke Björklund, Ragnar Grönlund)
20.5. Brändö Korsklobb 2 p (Tommy Pettersson)
19.5. Kökar Oppsjön 1 p (Erkki Nenonen)
16.5. Kökar Kökar (koko saari) 1 Alvik E (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Fisktärna Sterna hirundo Kalatiira
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Fisktärna / silvertärna Sterna hirundo / Sterna paradisaea Kalatiira / lapintiira
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 60 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Silvertärna Sterna paradisaea Lapintiira
27.5. Kökar Överboda, Södra viken 8 p pysrev (Ari Linna)
27.5. Hammarland Märket 110 p (Aarni Nummila)
27.5. Kökar laivaväylä ennen satamaa 50 arvio p (Ari Linna)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 400 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 400 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 400 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Kökar Överboda, Harparnäs 4 p ä (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 400 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 400 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Hammarland Märket 110 p (Aarni Nummila)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 400 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 400 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 400 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 400 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 400 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 400 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 400 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Svarttärna Chlidonias niger Mustatiira
23.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot öster 1 p, kiert kvar på samma plats (Åke Björklund, Ragnar Grönlund)
22.5. Jomala Torpfjärden, norra 1 p kiert (Mari Åkerholm)
21.5. Jomala Torpfjärden, Södra 1 jp p (Samuel Jansson)
21.5. Jomala Torpfjärden Södra 1 p kiert (Yngve Jansson)
21.5. Jomala Torpfjärden 1 jp p (Niklas Paulaniemi, Lassi Kangasmäki, Markus Lampinen, Valtteri Salonen)

Sillgrissla Uria aalge Etelänkiisla
23.5. Hammarland Märket 1 kiert (Aarni Nummila)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Eckerö Styrsingsudden 1 1-2. Vierestä ensin itään ja myöhemmin länteen. (Tomi Kaijanen)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Hammarland Märket 1 kiert (Aarni Nummila)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Alvik, Nabban 1 kahden ruokin kera lask p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Tordmule Alca torda Ruokki
27.5. Kökar Hamnö, kirkon W-puoliselta kalliolta havaittu 32 2 kiert, 30 Stenskärin koloniasta )osa, kaikki eivät tn... (Ari Linna)
27.5. Hammarland Märket 3 kiert (Aarni Nummila)
27.5. Kökar laivaväylä ennen satamaa 2 lähellä satamaa kiert (Ari Linna)
27.5. Eckerö Styrsingsudden 3 lask, Nytt ekokryss. (Samuel Jansson)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 50 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 80 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 50 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Kökar Munkvärvan, Hamnö 45 p (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 80 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Kökar Munkvärvan, Nabban 45 p (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
22.5. Brändö M/S Alfågeln Torsholma - Kumlinge 4 p (Tommy Pettersson)
22.5. Kumlinge M/S Alfågeln Enklinge - Hummelvik 77 p, Enklinge (Tommy Pettersson)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 100 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 100 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Hammarland Märket 3 kiert (Aarni Nummila)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 80 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 100 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Kökar Hamnö 20 p, Arvio (Erkki Nenonen)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 100 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Kökar (koko saari) 310 310 250 Nabbanin edustalla ja länsipuolella, 60 P Hamnö... (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 80 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Kökar Alvik, Nabban 150 n150 p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 80 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 80 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Ob. alka Uria / Alca Kiislalaji / ruokki
28.5. Eckerö Styrsingsudden. 4 N (Yngve Jansson)

Tobisgrissla Cepphus grylle Riskilä
27.5. Hammarland Märket 14 p (Aarni Nummila)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 30 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 25 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 50 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Hammarland Märket 26 p (Aarni Nummila)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Kökar Munkvärvan, Nabban 10 p (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
22.5. Kumlinge M/S Alfågeln Enklinge - Hummelvik 40 p, Vårdö (Tommy Pettersson)
22.5. Hammarland Märket 26 p (Aarni Nummila)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 40 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 50 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Hammarland Märket 12 p (Aarni Nummila)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 30 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 30 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 30 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 30 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 30 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Kökar Alvik, Nabban 20 n20 p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Brändö Yttre Bredan 16 p (Jukka Tobiasson)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 30 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Columba (släktet) Columba sp Columba (suku)
27.5. Kökar eri paikkoja, selosteet mukana 4 museolahden perukkaa kohden W:stä lennossa (Ari Linna)

Tamduva Columba livia Kesykyyhky
23.5. Kökar Ovasfjärd 1 p, venevajojen katoilla istumassa (Heikki Vasamies)

Skogsduva Columba oenas Uuttukyyhky
17.5. Kökar Hamnö 4 Tulivat meren ylle mutta palasivat SE p (Heikki Tiainen, Pertti Harjula)
15.5. Kökar Kökar (koko saari) 20 p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Ringduva Columba palumbus Sepelkyyhky
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 9 3 p, 6 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Kökar Kökar (koko saari) 50 p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Turkduva Streptopelia decaocto Turkinkyyhky
22.5. Brändö Torsholma 1 p (Tommy Pettersson)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
18.5. Brändö Torsholma 1 p (Jukka Tobiasson)

Turturduva Streptopelia turtur Turturikyyhky
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p, Hienosti (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)

Gök Cuculus canorus Käki
28.5. Eckerö Sandviken 1 Ä (Yngve Jansson)
27.5. Kökar Flattö Södersundet, N-pään ruoikko 1 Ä (Ari Linna)
23.5. Kökar Munkvärvan, Nabban 2 p (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
23.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot öster 1 p, Ä (Åke Björklund, Ragnar Grönlund)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Brändö Baggholma, Bodholm 1 kiert Ä (Tommy Pettersson)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Hornuggla Asio otus Sarvipöllö
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Föglö Ulversö 2 (Erik Raitanen)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 ä (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 ä (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 ä (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Jorduggla Asio flammeus Suopöllö
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 1 p, 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Nattskärra Caprimulgus europaeus Kehrääjä
28.5. Jomala Norrsunda - Ulfsby 1 Ä (Yngve Jansson)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 n p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 n p reng (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 k reng p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 1 p, 1 k p reng (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Tornseglare Apus apus Tervapääsky
27.5. Kökar Överboda, Södra viken 3 p (Ari Linna)
26.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot öster 70 p (Johan Ekholm)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 1 p, 2 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 16 2 p, 14 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Hammarland Märket 4 m E (Aarni Nummila)
23.5. Eckerö Sandviken, Simstranden 7 kiert, Nytt ekokryss. (Samuel Jansson)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 3 m, 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 9 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Mariehamn Oxelgränd 2 p, kiert EKO (Åke Björklund)
21.5. Hammarland Märket 2 m (Aarni Nummila)
21.5. Saltvik Haga Söderholmen 2 p, kiert (Åke Björklund)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 1 p, 4 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 1 p, 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 2 p, 3 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Kökar Västerklis 3 kiert (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Jomala Dalkarby Pafhuset 8 N (Yngve Jansson)
16.5. Kökar Alvik, Nabban 2 m E (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
15.5. Kökar Kökar (koko saari) 1 Ovasfjärd p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
15.5. Lemland Herröskatan, Fågeltornet 1 m (Lars-Olof Hellman)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Göktyta Jynx torquilla Käenpiika
28.5. Eckerö Sandviken 1 Ä (Yngve Jansson)
27.5. Kökar Hamnö, kirkon alue 1 Ä (Ari Linna)
27.5. Kökar Hamnö, kirkon alue 1 Ä (Ari Linna)
23.5. Kökar Munkvärvan, Nabban 1 p Ä (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Brändö Baggholma 1 p Ä (Tommy Pettersson)
19.5. Kökar Oppsjön 1 Ä (Erkki Nenonen)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Kökar Kökar (koko saari) 1 uusi kahteen edelliseen pv:ään: Finnössä p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
15.5. Kökar Kökar (koko saari) 2 eilisen lisäksi 2 p Trubbenholm p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Spillkråka Dryocopus martius Palokärki
20.5. Kökar Hellsö 1 n p (Martin Helin, Erkki Nenonen, Heikki Vasamies)

Större hackspett Dendrocopos major Käpytikka
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 n p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Munkvärvan 1 p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Mindre hackspett Dendrocopos minor Pikkutikka
16.5. Kökar Kökar (koko saari) 1 Svarbokil p Ä (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Sånglärka Alauda arvensis Kiuru
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Backsvala Riparia riparia Törmäpääsky
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Kökar Kökar (koko saari) 2 Oppsjön p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
15.5. Jomala ramsholmen 1 kiert, i en stor svalflock med ladusvalor och hussvalor... (Johan Ekholm)

Ladusvala Hirundo rustica Haarapääsky
27.5. Kökar Flattö Södersundet, N-pään ruoikko 3 p (Ari Linna)
27.5. Kökar Överboda, Södra viken 2 (Ari Linna)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
26.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot öster 20 p (Johan Ekholm)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Hammarland Märket 2 m (Aarni Nummila)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 6 p, 2 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 6 5 p, 1 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Hammarland Märket 4 m (Aarni Nummila)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Mariehamn Oxelgränd 1 p, kiert EKO (Åke Björklund)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 13 8 p, 5 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 18 15 p, 3 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 11 10 p, 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Alvik, Nabban 2 m NW (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 8 p, 7 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Kökar Alvik, Nabban 10 m (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
15.5. Jomala ramsholmen 40 p kiert, nytt ekokryss (Johan Ekholm)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Hussvala Delichon urbicum Räystäspääsky
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
26.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot öster 10 p (Johan Ekholm)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 22 20 p, 2 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Jomala ramsholmen 4 p kiert, nytt ekokryss (Johan Ekholm)

Ob. svala Riparis / Hirundo / Delighon Pääsky
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)

Trädpiplärka Anthus trivialis Metsäkirvinen
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Kökar Munkvärvan, Nabban 1 p Ä (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 4 p, 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 16 15 p, 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 7 5 p, 2 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

ängspiplärka Anthus pratensis Niittykirvinen
27.5. Kökar Överboda, Södra viken 2 p (Ari Linna)
27.5. Kökar Österbygge, pellot 2 p pysrev (Ari Linna)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 1 p, 1 p reng (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Rödstrupig piplärka Anthus cervinus Lapinkirvinen
21.5. Saltvik Haga Norrholmen 1 p (Åke Björklund)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p, Hieno lintu, kuvattu (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Skärpiplärka Anthus petrosus Luotokirvinen
27.5. Hammarland Märket 1 p (Aarni Nummila)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Hammarland Märket 1 p, aktiivista soidinlentoa (Aarni Nummila)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Kökar Nabban 1 Än (Erkki Nenonen)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Kökar Alvik, Nabban 1 S än (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Gulärla Motacilla flava Keltavästäräkki
26.5. Hammarland Märket 1 p (Aarni Nummila)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 30 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Mariehamn Oxelgränd 1 m, EKO - tog sin tid i år! (Åke Björklund)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 71 70 p, 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Hammarland Märket 1 p (Aarni Nummila)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 50 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 60 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 31 30 p, 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Överboda, Södra viken 1 p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 30 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Kökar Alvik, Nabban 3 m (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 35 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Citronärla Motacilla citreola Sitruunavästäräkki
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 k m (Soili Leveelahti, Tomas Swahn)

Sädesärla Motacilla alba Västäräkki
27.5. Kökar eri paikkoja, selosteet mukana 2 p (Ari Linna)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Hammarland Märket 2 p (Aarni Nummila)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Hammarland Märket 2 p (Aarni Nummila)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Gärdsmyg Troglodytes troglodytes Peukaloinen
23.5. Kökar Munkvärvan, Hamnö 1 p Ä (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)

Rödhake Erithacus rubecula Punarinta
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Hammarland Märket 1 p (Aarni Nummila)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Hammarland Märket 1 p (Aarni Nummila)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 7 p, 1 ruotsalainen kontr p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Näktergal Luscinia luscinia Satakieli
28.5. Jomala Gottby Båtnäsvägen 3 Ä (Yngve Jansson)
28.5. Eckerö Styrsingsudden 1 Ä (Yngve Jansson)
27.5. Eckerö Styrsingsudden 1 Ä, Nytt ekokryss. (Samuel Jansson)
27.5. Kökar Överboda, Södra viken 2 lahden S- ja N-puolella Ä (Ari Linna)
27.5. Kökar Hamnö, kirkon alue 2 Ä (Ari Linna)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Kökar Munkvärvan, Hamnö 1 p Ä (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
23.5. Kökar Munkvärvan, Nabban 1 p Ä (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Brändö Brändö 5 p (Tommy Pettersson)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot väster 2 Ä (Johan Ekholm)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Blåhake Luscinia svecica Sinirinta
27.5. Hammarland Märket 1 n p, edelleen, ehkä vähän heikossa hapessa (Aarni Nummila)
26.5. Hammarland Märket 1 n p (Aarni Nummila)
25.5. Hammarland Märket 1 n p (Aarni Nummila)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Hammarland Märket 1 n p (Aarni Nummila)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 7 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Brändö Yttre Bredan 2 p, 1k, 1n (Jukka Tobiasson)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Svart rödstjärt Phoenicurus ochruros Mustaleppälintu
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 k n-puk p Ä (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 2 n-puk p, 1 m, 1 k p reng (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Kökar Hamnö 1 n-puk p, jo eilen (EN), edelleen samalla paikalla (Martin Helin, Erkki Nenonen, Heikki Vasamies)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 n-puk p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 1 p, 1 p reng (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Kökar Hamnö 1 n p (Erkki Nenonen)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 n-puk p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Rödstjärt Phoenicurus phoenicurus Leppälintu
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Hammarland Märket 2 1 n p, 1 k p (Aarni Nummila)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 35 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 30 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 40 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 25 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Herröskatan 1 k p (Lars-Olof Hellman)

Buskskvätta Saxicola rubetra Pensastasku
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Kökar Oppsjön 1 n p (Erkki Nenonen)
19.5. Kökar Överboda 5 2 n p, 3 k p (Erkki Nenonen)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Söderby 4 p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Kökar Kökar (koko saari) 20 p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Kökar Kökar (koko saari) 7 p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Stenskvätta Oenanthe oenanthe Kivitasku
27.5. Kökar eri paikkoja, selosteet mukana 2 2 Österbygge th, Sommaröslätten p (Ari Linna)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Hammarland Märket 1 p (Aarni Nummila)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Hammarland Märket 1 p (Aarni Nummila)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
22.5. Hammarland Märket 1 p (Aarni Nummila)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 11 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Hammarland Märket 2 p (Aarni Nummila)
21.5. Saltvik Haga Norrholmen 2 p (Åke Björklund)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Kökar Oppsjön 2 pariutuneet p (Erkki Nenonen)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Koltrast Turdus merula Mustarastas
27.5. Kökar Överboda, Södra viken 3 3 2Ä, 1ä p (Ari Linna)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 n p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Björktrast Turdus pilaris Räkättirastas
27.5. Kökar Överboda, Södra viken 1 ä (Ari Linna)
27.5. Kökar Karlby S-osa 1 p (Ari Linna)
23.5. Eckerö Storby, Krogarviken 2 pull p (Samuel Jansson)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Taltrast Turdus philomelos Laulurastas
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 18 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Rödvingetrast Turdus iliacus Punakylkirastas
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Dubbeltrast Turdus viscivorus Kulorastas
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Stor trast magnus Turdus Iso rastas
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Gräshoppsångare Locustella naevia Pensassirkkalintu
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 Ä (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Flodsångare Locustella fluviatilis Viitasirkkalintu
22.-23.5. Kökar Vålö 1 Ä p (Martin Helin, Heikki Vasamies)

Sävsångare Acrocephalus schoenobaenus Ruokokerttunen
28.5. Eckerö Styrsingsudden 1 p (Yngve Jansson)
23.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot öster 3 p (Åke Björklund, Ragnar Grönlund)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
21.5. Saltvik Haga Söderholmen 3 p (Åke Björklund)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Jomala Kungsöbatteri vägen, Bron 1 p, ä (Åke Björklund, Kjell Johansson)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Kökar Kökar (koko saari) 1 Trubbenholm p Ä (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
15.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot väster 1 Ä, nytt ekokryss (Johan Ekholm)

Rörsångare Acrocephalus scirpaceus Rytikerttunen
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot öster 1 p, Ä (Åke Björklund, Ragnar Grönlund)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Saltvik Haga Söderholmen 2 p (Åke Björklund)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Brändö Baggholma, Bodholm 2 p Ä (Tommy Pettersson)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Söderby 1 p Ä (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Vålö. Loppo fjärd 1 p Ä (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot väster 2 Ä, nytt ekokryss (Johan Ekholm)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Kärrsångare Acrocephalus palustris Luhtakerttunen
28.5. Eckerö Styrsingsudden. 1 Ä (Yngve Jansson)
28.5. Eckerö Böle 1 Ä (Yngve Jansson)
25.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot öster 1 Än, ekokryss (Johan Ekholm)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot öster 1 p, Ä (Åke Björklund, Ragnar Grönlund)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
22.5. Kökar Kotiseutumuseo 1 Än (Erkki Nenonen)
22.5. Eckerö Styrsingsudden 1 Ä (Tomi Kaijanen)
21.5. Kökar Överboda 1 Ä (Heikki Vasamies, Martin Helin, Erkki Nenonen)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)

Busksångare Acrocephalus dumetorum Viitakerttunen
28.5. Eckerö Styrsingsudden. 1 Ä (Yngve Jansson)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p reng (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)

Härmsångare Hippolais icterina Kultarinta
28.5. Jomala Tallöga 1 Än (Mari Åkerholm)
27.5. Jomala Ramsholmen 1 p Än (Mari Åkerholm)
27.5. Kökar Hamnö, kirkon alue 1 Ä (Ari Linna)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 9 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Brändö Lillklyndan 1 Än (Arto Lehtinen, Jouko Lehtinen)
23.5. Kökar Karlby, Oppsjön 2 p (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
23.5. Kökar Munkvärvan, Nabban 1 p Ä (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
23.5. Kökar Österbygge, Skagsudd 1 p Ä (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Eckerö Storby, Krogarviken 3 Ä, Nytt ekokryss. (Samuel Jansson)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 30 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Brändö Baggholma, Bodholm 1 p Ä (Tommy Pettersson)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Kökar Hamnö 1 Än p (Erkki Nenonen)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Alvik 1 p Ä (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Hamnö 1 p Ä (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Kökar Hamnö 1 p (Heikki Tiainen, Pertti Harjula)
16.5. Kökar Kökar (koko saari) 5 p Ä (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Jomala Möckelö 1 Än, nytt ekokryss (Johan Ekholm)
15.5. Kökar Kökar (koko saari) 2 Trubbenholm p Ä (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Svarthätta Sylvia atricapilla Mustapääkerttu
28.5. Eckerö Böle 2 Ä (Yngve Jansson)
27.5. Kökar eri paikkoja, selosteet mukana 1 kotiseutumuseo Ä (Ari Linna)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Eckerö Storby, Krogarviken 10 Ä (Samuel Jansson)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Brändö Baggholma, Bodholm 3 p Ä (Tommy Pettersson)
20.5. Jomala Kungsöbatteri vägen, Bron 1 p, Ä (Åke Björklund, Kjell Johansson)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Kökar Oppsjön 3 Ä (Erkki Nenonen)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Herröskatan 1 k p (Lars-Olof Hellman)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot väster 1 Ä, nytt ekokryss (Johan Ekholm)

Trädgårdssångare Sylvia borin Lehtokerttu
28.5. Jomala Gottby Båtnäsvägen 2 Ä (Yngve Jansson)
28.5. Eckerö Böle 1 Ä (Yngve Jansson)
28.5. Eckerö Styrsingsudden 2 p (Yngve Jansson)
27.5. Hammarland Märket 1 p (Aarni Nummila)
27.5. Kökar Överboda, Södra viken 1 Ä p (Ari Linna)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Saltvik Haga Lötö 1 p, Ä (Åke Björklund)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Hammarland Märket 1 p (Aarni Nummila)
21.5. Mariehamn Oxelgränd 1 p, Ä EKO (Åke Björklund)
20.5. Brändö Brändö 3 p Ä (Tommy Pettersson)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Jomala Torpfjärden, Fågeltornet 1 Än p, ekokryss (Johan Ekholm)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Alvik, Nabban 1 p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 40 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Kökar Överboda 1 1 Ä, lauloi p (Heikki Tiainen, Pertti Harjula)
16.5. Kökar Kökar (koko saari) 4 Hamnö ja Alvik p Ä (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
15.5. Kökar Kökar (koko saari) 1 Trubbenholm p Ä (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Höksångare Sylvia nisoria Kirjokerttu
27.5. Kökar Hamnö, kirkon alue 2 1 kirkon NW-puolella lähellä rantaa, mahdollisesti eri ... (Ari Linna)
23.5. Kökar Vålö 1 k Än, pikkulepinkäisparin seurassa (Heikki Vasamies)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Kökar Karlby, Oppsjön 1 p Ä (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Brändö Baggholma, Bodholm 1 p (Tommy Pettersson)
20.5. Brändö Baggholma 1 p (Tommy Pettersson)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 k p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
20.5. Kökar Hellsö 1 Ä p (Martin Helin, Erkki Nenonen, Heikki Vasamies)
18.5. Brändö Baggholma 1 k rev (Jukka Tobiasson)

ärtsångare Sylvia curruca Hernekerttu
27.5. Hammarland Märket 1 p (Aarni Nummila)
27.5. Kökar Överboda, Södra viken 1 Ä (Ari Linna)
26.5. Hammarland Märket 1 p (Aarni Nummila)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 9 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 25 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Kökar Karlby, Oppsjön 1 p Ä (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 30 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 50 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Brändö Brändö 6 p Ä (Tommy Pettersson)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 50 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 50 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 50 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 50 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 200 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 80 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Herröskatan, Fågeltornet 1 k p (Lars-Olof Hellman)

Törnsångare Sylvia communis Pensaskerttu
27.5. Kökar Hamnö, kirkon alue 2 Ä (Ari Linna)
27.5. Kökar Karlby S-osa 1 Ä än (Ari Linna)
27.5. Kökar Överboda, Södra viken 2 Ä (Ari Linna)
27.5. Kökar Österbygge, pellot 2 Ä (Ari Linna)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 7 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Kökar Karlby, Oppsjön 3 p Ä (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 60 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 25 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Hammarland Märket 1 p (Aarni Nummila)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
20.5. Brändö Brändö 25 p Ä (Tommy Pettersson)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 25 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Kökar Oppsjön 4 Än (Erkki Nenonen)
19.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot väster 2 Än p, ekokryss (Johan Ekholm)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 40 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Lundsångare Phylloscopus trochiloides Idänuunilintu
27.5. Eckerö Styrsingsudden 1 Ä, Nytt ekokryss. (Samuel Jansson)
26.5. Hammarland Märket 1 p (Aarni Nummila)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Hammarland Märket 1 p, pyydysti majakan ympäriltä hyönteisiä (Aarni Nummila)
23.5. Kökar Munkvärvan, Hamnö 1 p Ä (Mauno Mustakangas)
22.5. Eckerö Styrssintie 1 Ä, Aktiivisesti Ä (Tomi Kaijanen)
19.5. Kökar Nabban 1 Ä (Erkki Nenonen)
17.5. Kökar Maren 1 p Ä (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 1 p, 1 p reng (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Kökar Alvik, Nabban 1 p Ä (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Grönsångare Phylloscopus sibilatrix Sirittäjä
23.5. Kökar Karlby, Oppsjön 2 p Ä (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot väster 1 Ä, nytt ekokryss (Johan Ekholm)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Gransångare Phylloscopus collybita Tiltaltti
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Eckerö Storby, Krogarviken 4 Ä (Samuel Jansson)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Gransångare (rasen collybita) Phylloscopus collybita collybita Tiltaltti (alalaji collybita)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p reng (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p reng (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)

Lövsångare Phylloscopus trochilus Pajulintu
27.5. Hammarland Märket 6 p (Aarni Nummila)
27.5. Kökar Överboda, Södra viken 5 Ä (Ari Linna)
27.5. Kökar Hamnö, kirkon alue 1 Ä (Ari Linna)
26.5. Hammarland Märket 5 p (Aarni Nummila)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Hammarland Märket 1 p (Aarni Nummila)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 50 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 150 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Eckerö Storby, Krogarviken 14 Ä (Samuel Jansson)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 100 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
22.5. Hammarland Märket 1 p (Aarni Nummila)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 300 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Hammarland Märket 3 p (Aarni Nummila)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 200 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
20.5. Brändö Brändö 20 p Ä (Tommy Pettersson)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 300 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 120 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 100 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 600 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 50 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Kungsfågel Regulus regulus Hippiäinen
22.5. Hammarland Märket 1 p (Aarni Nummila)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Kökar Flattö 1 ainakin 1 yks. liikkui kuusikon reunassa äännellen E p (Heikki Tiainen, Pertti Harjula)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Brandkronad kungsfågel Regulus ignicapilla Tulipäähippiäinen
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 k p Ä, Lauloi hoitoniityn ympäristössä ja S-lepikossa. ... (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)

Grå flugsnappare Muscicapa striata Harmaasieppo
27.5. Hammarland Märket 1 p (Aarni Nummila)
26.5. Hammarland Märket 1 p (Aarni Nummila)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 30 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Hammarland Märket 1 p (Aarni Nummila)
23.5. Kökar Munkvärvan, Hamnö 2 p (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 100 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 60 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 50 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Jomala Kungsöbatteri vägen, Bron 1 p (Åke Björklund)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 30 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
20.5. Brändö Baggholma, Bodholm 2 pariutuneet p, bobyggande (Tommy Pettersson)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 60 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Herröskatan 1 p (Lars-Olof Hellman)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Mindre flugsnappare Ficedula parva Pikkusieppo
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Kökar Sommarön, kotiseutumuseo 1 Ä p (Martin Helin, Heikki Vasamies)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Kökar Hamnö 1 Ä p (Martin Helin, Erkki Nenonen, Heikki Vasamies)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 11 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Kökar Munkvärvan 1 Än p (Heikki Tiainen, Pertti Harjula)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 14 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Kökar Kökar (koko saari) 2 2 Hamnö S-pää, Finnö p Ä (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Halsbandsflugsnappare Ficedula albicollis Sepelsieppo
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 k 2kv p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 n p reng (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 k 2kv p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 n p, todennäköisesti sama naaras kuin eilen (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 n p ä, S-lepikko (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Svartvit flugsnappare Ficedula hypoleuca Kirjosieppo
27.5. Kökar Överboda, Södra viken 1 Ä, laulaa ison talon pihan jättikuusessa näkymättömissä... (Ari Linna)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 25 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 40 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 150 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 40 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Skäggmes Panurus biarmicus Viiksitimali
24.5. Kökar Flattöström 1 p än, Lensi tien yli sillan S puolelle ja putosi ruovik... (Erkki Nenonen)
23.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot öster 1 p (Åke Björklund, Ragnar Grönlund)
23.5. Kökar Flattöström 1 än p (Heikki Vasamies)

Stjärtmes Aegithalos caudatus Pyrstötiainen
15.5. Kökar Kökar (koko saari) 2 Trubbenholm p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Blåmes Cyanistes caeruleus Sinitiainen
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lundsvägen 1 p, 1 n, 3 pull kläckta av 12 ägg i kameraholk (Björn Andersson)

Talgoxe Parus major Talitiainen
27.5. Kökar Hamnö, kirkon alue 1 Ä (Ari Linna)

Trädkrypare Certhia familiaris Puukiipijä
16.5. Kökar Överboda 1 Siirtyi N p (Heikki Tiainen, Pertti Harjula)
16.5. Kökar Kökar (koko saari) 1 Alvik p Än (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Törnskata Lanius collurio Pikkulepinkäinen
27.5. Eckerö Styrsingsudden 2 p, Nytt ekokryss. (Samuel Jansson)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Kökar Hellsö, Sommarö slätten 1 p (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
23.5. Kökar Karlby, Oppsjön 4 p (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 30 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 30 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Jomala Gottby, batterivägen 1 k p (Mari Åkerholm)
20.5. Brändö Baggholma, Bodholm 2 pariutuneet p (Tommy Pettersson)
20.5. Brändö Baggholma 2 pariutuneet p, bobyggande (Tommy Pettersson)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 30 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 25 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Kökar Oppsjön 2 pariutuneet p (Erkki Nenonen)
19.5. Jomala Torpfjärden, Norra mot väster 1 k p, ekokryss (Johan Ekholm)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Brändö Baggholma 2 pariutuneet rev (Jukka Tobiasson)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Kökar Kökar (koko saari) 8 p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Kökar Munkvärvan 1 k ad p (Heikki Tiainen, Pertti Harjula)
15.5. Kökar Kökar (koko saari) 1 k p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Nötskrika Garrulus glandarius Närhi
21.5. Saltvik Kroklund 1 p, kiert (Åke Björklund)

Corvus (släktet) Corvus sp Varislaji
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Sommarö slätten 1 1 2kv-mustavaris tai nokivaris varis-naakkaparvessa, ka... (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Kaja Corvus monedula Naakka
27.5. Kökar Överboda, Södra viken 3 p pysrev (Ari Linna)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)

Råka Corvus frugilegus Mustavaris
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Kråka Corvus corone Varis
27.5. Kökar laivaväylä ennen satamaa 1 p (Ari Linna)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Hammarland Märket 1 p (Aarni Nummila)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 28 3 m, 25 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 24 20 p, 4 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 30 25 p, 5 pm p reng (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 26 21 p, 4 pm p, 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Korp Corvus corax Korppi
27.5. Kökar laivaväylä ennen satamaa 1 p (Ari Linna)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Kökar Oppsjön 6 p (Erkki Nenonen)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Stare Sturnus vulgaris Kottarainen
27.5. Kökar Överboda, Södra viken 8 p (Ari Linna)
27.5. Kökar Karlby S-osa 25 arvio p (Ari Linna)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 9 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 4 p, 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Gråsparv Passer domesticus Varpunen
27.5. Kökar Karlby S-osa 8 2 pull p, 6 ad p (Ari Linna)

Bofink Fringilla coelebs Peippo
27.5. Kökar Hamnö, kirkon alue 1 Ä (Ari Linna)
27.5. Kökar Överboda, Södra viken 2 ä ja Ä p (Ari Linna)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Bergfink Fringilla montifringilla Järripeippo
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Gulhämpling Serinus serinus Keltahemppo
21.5. Saltvik Haga Söderholmen 1 p (Åke Björklund)

Grönfink Carduelis chloris Viherpeippo
27.5. Kökar Karlby S-osa 7 Än p (Ari Linna)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Steglits Carduelis carduelis Tikli
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
15.5. Jomala Möckelö 2 p (Johan Ekholm)

Grönsiska Carduelis spinus Vihervarpunen
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 3 p, 1 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 Hieno p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 3 p, 2 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 2 p, 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Hämpling Carduelis cannabina Hemppo
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Kökar Hellsö, Sommarö slätten 3 p (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
17.5. Kökar Österbygge 15 15 a15, muutenkin yleinen saarella, lähes "joka paikass... (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Gråsiska Carduelis flammea Urpiainen
27.5. Kökar Hamnö, kirkon alue 2 1 än kiert, 1 ä kiert (Ari Linna)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Alvik, Nabban 2 m (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
17.5. Kökar Överboda, Södra viken 3 p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Kökar Kökar (koko saari) 1 Överboda p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Kökar Kökar (koko saari) 1 p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Bändelkorsnäbb Loxia leucoptera Kirjosiipikäpylintu
20.5. Eckerö Storby, Svärmaregränd 2 B6 1 ä kiert m (Samuel Jansson)

Mindre korsnäbb Loxia curvirostra Pikkukäpylintu
23.5. Kökar Munkvärvan, Hamnö 6 p (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
22.5. Mariehamn Oxelgränd 35 m, Många! (Åke Björklund)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 2 p, 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Kökar Oppsjön 6 kiert p (Erkki Nenonen)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Österbygge 8 a(6/2) p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Mindre korsnäbb / större korsnäbb Loxia curvirostra / Loxia pytyopsittacus Pikkukäpylintu / isokäpylintu
17.5. Kökar Alvik, Nabban 2 m N (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Rosenfink Carpodacus erythrinus Punavarpunen
28.5. Jomala Gottby Båtnäsvägen 2 p (Yngve Jansson)
28.5. Mariehamn Oxelgränd 1 p, ä Ekokryss (Åke Björklund)
28.5. Eckerö Styrsingsudden 1 Ä (Yngve Jansson)
27.5. Kökar Hamnö, kirkon alue 2 Ä p (Ari Linna)
27.5. Kökar Överboda, Södra viken 1 Ä (Ari Linna)
26.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
25.5. Lemland Lågskärin lintuasema 9 5 p, 4 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 6 5 p, 1 m (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Eckerö Storby, Krogarviken 5 Ä, Nytt ekokryss. (Samuel Jansson)
23.5. Kökar Munkvärvan, Hamnö 1 p Ä (Mauno Mustakangas, Riitta Honkaranta)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Jomala Gottby, batterivägen 2 p Än (Mari Åkerholm)
21.5. Saltvik Haga Ringväg 1 p, ä (Åke Björklund)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
20.5. Brändö Brändö 8 k p Ä (Tommy Pettersson)
20.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 11 10 p, 1 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 12 2 m, 10 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Kökar Kökar (koko saari) 5 p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Kökar Kökar (koko saari) 7 3 p, 4 m (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Kökar Kökar (koko saari) 1 p (Arto Keskinen, Antti Mikala, Ari Veijalainen)

Stenknäck Coccothraustes coccothraustes Nokkavarpunen
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p reng (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Kökar Munkvärvan 1 p (Martin Helin, Heikki Vasamies)
22.5. Kökar Hamnö 1 p (Martin Helin, Heikki Vasamies)
21.5. Kökar Munkvärvan 1 p (Martin Helin)

Gulsparv Emberiza citrinella Keltasirkku
27.5. Kökar Hamnö, kirkon alue 1 Ä (Ari Linna)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Sävsparv Emberiza schoeniclus Pajusirkku
27.5. Kökar Överboda, Södra viken 1 Ä (Ari Linna)
27.5. Kökar Flattö Södersundet, N-pään ruoikko 1 Ä (Ari Linna)
24.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
23.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Janne Koskinen, Jarkko Santaharju, Frans Silveniu...)
22.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
21.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Janne Koskinen, Soili Leveelahti, Ja...)
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
17.5. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
16.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)
15.5. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Ob. småfågel PL (pikkulintu) Pikkulintu
19.5. Lemland Lågskärin lintuasema 6 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Janne...)
18.5. Lemland Lågskärin lintuasema 4 m (Sebastian Andrejeff, Tapio Aalto, Lassi Kangasmäki, Antti Kause, Marku...)

Katso havainnot aikajärjestyksessä.

Sivu on tuotettu BirdLife Suomen Tiira-lintuhavaintojärjestelmän www.tiira.fi avulla.
©BirdLife Suomi ry