Apuksen alueen uusimmat mielenkiintoiset havainnot

Alla kahden viime viikon mielenkiintoisiksi määritellyt havainnot. Lisää tuoreita havaintoja löytyy Tiira-palvelun havaintoselaimella (perushaku tai laaja haku) kirjautumalla sisään palveluun (www.tiira.fi).

Sivu päivitetty 26.2.2017 klo 20:08:10
Sisältää tarkastamattomia havaintoja.


Katso havainnot aikajärjestyksessä.


Tavi Anas crecca Kricka
18.2. Tuusula 1 (Sonja Karlsson, Petteri Karlsson)
14.2. Tuusula 1 (arto aaltonen, Manu Herna)

Sinisorsa Anas platyrhynchos Gräsand
12.2. Järvenpää 235 (Seppo Niiranen, Soile Maria Niiranen)

Teeri Tetrao tetrix Orre
12.2. Mäntsälä 43 (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä)

Metso Tetrao urogallus Tjäder
24.2. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
13.2. Mäntsälä 1 (Olli Elo, Jorma Ulmanen)

Peltopyy Perdix perdix Rapphöna
20.2. Mäntsälä 7 (Jukka Laiho)
18.2. Mäntsälä 13 (Jukka Laiho)

Merikotka Haliaeetus albicilla Havsörn
18.2. Hyvinkää 1 (Timo Salminen)
18.2. Tuusula 1 (Risto Johansson, Ritva Johansson)

Hiirihaukka Buteo buteo Ormvråk
21.2. Kerava 2 (Mika Rantanen)
18.2. Kerava 1 (Mika Lätti)
16.2. Kerava 1 (Esko Länsivuori)
12.11.2016.-12.2. Kerava 1 (Mika Asikainen, Jouko Olkio, Eija Putkuri, Mikko Savelainen, Petri She...)
12.2. Tuusula 1 (Jari Helander)
12.2. Hyvinkää 1 (Jukka Tanner)

Piekana Buteo lagopus Fjällvråk
21.2. Hyvinkää 1 (Jukka Meriläinen)
18.2. Hyvinkää 1 (Timo Salminen)
15.2. Kerava 1 (Guy Enkvist)
14.2. Kerava 1 (Reijo Mikkonen, Sisko Mikkonen)
14.2. Kerava 2 (Keijo Jussilainen)
14.2. Hyvinkää 1 (Jyrki Svanström)
13.2. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
12.2. Nurmijärvi 1 (Jörgen Palmgren)
12.2. Mäntsälä 1 (Jorma Taponen, Pirkko Tolkki)

Hiirihaukkalaji Buteo sp Buteo (släktet)
12.2. Kerava 1 (Ulla Saarnio, Ilkka Saarnio)

Tuulihaukka Falco tinnunculus Tornfalk
12.2. Nurmijärvi 1 (Jörgen Palmgren)

Ampuhaukka Falco columbarius Stenfalk
18.2. Nurmijärvi 1 (Marko Heiskanen)

Kesykyyhky Columba livia Tamduva
12.2. Mäntsälä 142 (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä)

Uuttukyyhky Columba oenas Skogsduva
15.2. Nurmijärvi 3 (Tuula Meriläinen)

Turkinkyyhky Streptopelia decaocto Turkduva
12.2. Hyvinkää 1 (Mika Lätti)

Hiiripöllö Surnia ulula Hökuggla
20.2. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
11.-12.2. Mäntsälä 1 (Jukka Tanner)

Varpuspöllö Glaucidium passerinum Sparvuggla
26.2. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä)
25.2. Kerava 1 (Mika Lätti)
25.2. Hyvinkää 1 (Kari Degerstedt)
16.2. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
15.2. Hyvinkää 1 (Vilho Kuntsi, Sirkka Kuntsi)
15.2. Hyvinkää 1 (Vilho Kuntsi, Sirkka Kuntsi)

Lehtopöllö Strix aluco Kattuggla
26.2. Hyvinkää 1 (Arto Kulmala)
25.2. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho, Markku Laiho, Taina Heikkilä)
21.2. Mäntsälä 2 (Jukka Laiho)
21.2. Nurmijärvi 1 (veikko päivinen)
21.2. Tuusula 1 (Juho Kinnunen)
20.2. Kerava 2 (Terttu Törnberg)
20.2. Mäntsälä 1 (Heikki Vuonokari)
18.2. Kerava 1 (Miila Halonen, Jussi Päiviö)
18.2. Tuusula 1 (Reijo Mikkonen, Sisko Mikkonen)
16.2. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
16.2. Mäntsälä 1 (Timo Sahi)
16.2. Mäntsälä 1 (Timo Sahi)
15.2. Mäntsälä 1 (Timo Sahi)
15.2. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
15.2. Nurmijärvi 1 (Reijo Rinne)
15.2. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
15.2. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
15.2. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
15.2. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
15.2. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
15.2. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
15.2. Tuusula 1 (Juho Kinnunen)
15.2. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
15.2. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
14.2. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
13.2. Tuusula 1 (Reijo Mikkonen, Sisko Mikkonen)
12.2. Tuusula 1 (Juho Kinnunen)
12.2. Järvenpää 1 (Mika Lätti)

Viirupöllö Strix uralensis Slaguggla
25.2. Mäntsälä 1 (Risto Johansson, Ritva Johansson)
21.2. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
16.2. Mäntsälä 1 (Timo Sahi)
16.2. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
15.2. Mäntsälä 2 (Jukka Laiho)
15.2. Mäntsälä 1 (Petri Sola)
15.2. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
15.2. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
15.2. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
15.2. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
14.2. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
14.2. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)

Sarvipöllö Asio otus Hornuggla
26.2. Mäntsälä 1 (Kari Niemeläinen)
18.2. Nurmijärvi 1 (Tapio Tiirikainen)
15.2. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)

Helmipöllö Aegolius funereus Pärluggla
26.2. Tuusula 1 (Otto Tast, Hannele tast)

Keskikokoinen pöllö medium Strigiformes Medelstor uggla
13.2. Mäntsälä 1 (Markku Luukkonen)

Harmaapäätikka Picus canus Gråspett
18.2. Nurmijärvi 3 (Marko Heiskanen)
15.2. Hyvinkää 3 (Jukka Meriläinen)

Valkoselkätikka Dendrocopos leucotos Vitryggig hackspett
13.2. Nurmijärvi 2 (Mika Lätti)

Pohjantikka Picoides tridactylus Tretåig hackspett
15.2. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)

Koskikara Cinclus cinclus Strömstare
25.2. Tuusula 5 (Yrjö Hallamäki)
25.2. Tuusula 1 (Mika Mäenpää)
25.2. Mäntsälä 1 (Jirka Lahtinen)
24.2. Mäntsälä 1 (Markku Luukkonen)
22.2. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
22.2. Mäntsälä 1 (Pirkko Tolkki)
22.2. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
22.2. Mäntsälä 1 (Markku Luukkonen)
21.2. Hyvinkää 1 (Jukka Laiho)
21.2. Mäntsälä 1 (Juhana Niittylä)
21.2. Mäntsälä 1 (Olli Elo, Jorma Ulmanen)
21.2. Mäntsälä 2 (Paula Niemelä, Vesa Kuitunen)
21.2. Mäntsälä 1 (Sirpa Lassila)
20.2. Mäntsälä 1 (Markku Luukkonen)
19.2. Nurmijärvi 1 (Tuomo Nousiainen)
18.2. Tuusula 2 (Sonja Karlsson, Petteri Karlsson)
17.2. Kerava 1 (arto aaltonen)
17.2. Kerava 1 (Terttu Törnberg)
17.2. Mäntsälä 2 (Jukka Laiho)
17.2. Kerava 1 (Tuomo Alasoini)
17.2. Kerava 1 (arto aaltonen)
17.2. Kerava 1 (arto aaltonen)
16.2. Nurmijärvi 1 (Jukka Meriläinen)
15.2. Kerava 1 (Ulla Saarnio)
15.2. Hyvinkää 1 (Tarja Mäenpää)
15.2. Mäntsälä 2 (Markku Luukkonen)
14.2. Kerava 2 (Terttu Törnberg, Eeva-Kaarina Luoma-aho)
14.2. Tuusula 5 (arto aaltonen, Manu Herna)
14.2. Tuusula 1 (Juha Mäki-Kokkila)
14.2. Tuusula 1 (Juha Mäki-Kokkila)
13.2. Hyvinkää 1 (Tapio Tiirikainen)
13.2. Mäntsälä 2 (Jukka Laiho)
12.2. Mäntsälä 0 (Jirka Lahtinen)
12.2. Nurmijärvi 2 (Timo Kärkkäinen)
12.2. Kerava 1 (Pekka Hellström)
12.2. Nurmijärvi 1 (Reijo Räsänen Riitta Räsänen)

Punarinta Erithacus rubecula Rödhake
26.2. Nurmijärvi 1 (Jukka Leskelä)
24.2. Tuusula 1 (airi leppälä)
21.2. Tuusula 1 (airi leppälä)
16.2. Tuusula 1 (airi leppälä)
16.2. Kerava 1 (Noora Andersson, Jesper Andersson)
13.2. Tuusula 1 (airi leppälä)
11.-12.2. Nurmijärvi 1 (Jukka Leskelä)
12.2. Tuusula 1 (Reijo Mikkonen)

Pyrstötiainen Aegithalos caudatus Stjärtmes
26.2. Nurmijärvi 20 (Marja Pitkäaho)

Talitiainen Parus major Talgoxe
25.2. Hyvinkää 65 (Eero Vilpas)

Viitatiainen Poecile palustris Entita
12.2. Järvenpää 1 (Susanna Kaukinen)

Pähkinänakkeli Sitta europaea Nötväcka
15.2. Tuusula 1 (airi leppälä)
14.2. Tuusula 1 (airi leppälä)

Isolepinkäinen Lanius excubitor Varfågel
17.2. Kerava 2 (arto aaltonen)
12.2. Kerava 2 (Jouko Olkio)

Tikli Carduelis carduelis Steglits
13.2. Nurmijärvi 51 (Petri Puolakka)

Hemppo Carduelis cannabina Hämpling
15.2. Nurmijärvi 1 (Jukka Meriläinen)
13.2. Nurmijärvi 44 (Mika Lätti)
12.2. Nurmijärvi 44 (Jörgen Palmgren)

Vuorihemppo Carduelis flavirostris Vinterhämpling
18.2. Hyvinkää 1 (ritva nurmi)
18.2. Hyvinkää 1 (Jyrki Svanström)
15.2. Nurmijärvi 3 (Jukka Meriläinen)
13.2. Nurmijärvi 2 (Mika Lätti)

Urpiainen Carduelis flammea Gråsiska
12.2. Tuusula 250 (Jouko Vuori)

Tundraurpiainen Carduelis hornemanni Snösiska
18.2. Hyvinkää 1 (Jyrki Svanström)
15.2. Nurmijärvi 18 (Jukka Meriläinen)
12.2. Järvenpää 1 (petteri karlsson, Sonja Karlsson)
12.2. Nurmijärvi 2 (Jörgen Palmgren)

Katso havainnot aikajärjestyksessä.

Sivu on tuotettu BirdLife Suomen Tiira-lintuhavaintojärjestelmän www.tiira.fi avulla.
©BirdLife Suomi ry