Kyhmyjoutsen Cygnus olor Knölsvan
8.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
237 m, SÄÄ:+4...+5, tuuli SW 14...10m/s, pilvisyys 0...4/8 (Hannu Kormano, Ari Ahtiainen, Tom Lindroos, Jukka Sillanpää)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
340 12 p, 328 m (Kalle Haapala, Markus Tuomi, Juha Wallin)
20.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
304 67a N (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
Pikkujoutsen Cygnus columbianus Mindre sångsvan
15.4. Rauma Kullanperä, tulvat
4 2 ad p, 2 ad p (Ari Ahtiainen)
14.4. Rauma Kullanperä, Lamminsuo
5 ad p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
14.4. Rauma Kauklaistenjärvi, lintutorni
1 ad p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
12.4. Rauma Kullanperä, tulvat
1 ad p (Ari Ahtiainen)
10.4. Rauma Kullanperä, tulvat
3 ad p (Ari Ahtiainen)
10.4. Pyhäranta Nuuski, Hatra
1 p (Juha Saarnio, Marianne Saarnio)
8.4. Rauma Kullanperä
2 ad p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
7.4. Rauma Kullanperä
1 ad p (Ari Ahtiainen)
6.4. Eurajoki Verkkokari, suisto
2 p (Teijo Rantanen)
4.4. Eurajoki Verkkokari
2 1 ad p, 1 2kv p (Timo Trogen)
31.3. Eurajoki Mullila, Liuttu
3 p (Hannele Ahonen, Jari M Lehtinen, Marjo Anttila, Jorma Raskinen)
29.3. Eurajoki Auvi, Ranta
1 p (marketta kortelahti)
28.3. Eurajoki Auvi
4 3 ad p, 1 imm p, laulujoutsenten ja merihanhien kanssa ... (Tarja Pajari, Virva Poikonen)
28.3. Eurajoki Verkkokari, Olla
3 ad p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
27.3. Eurajoki Verkkokari
1 juv p (Kalle Haapala)
27.3. Eurajoki Verkkokari, suisto
3 ad p (Ari Ahtiainen)
26.3. Eurajoki Verkkokari, Venesatama
2 p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
26.3. Eurajoki Auvi
2 p (Eino Korsi)
25.3. Rauma Kortela
2 N (Tapani Santamaa)
25.3. Eurajoki Verkkokari
4 3 ad p, 1 juv p, Lähtivät joutsenten mukana ja siirtyiv... (Kalle Haapala)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
2 1 ad m N, 1 ad m NE (Kalle Haapala, Markus Tuomi, Juha Wallin)
20.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 N, SÄÄ: -1°C- +1°C, tuuli S8-11, pilvisyys 8/8-4/8, näk... (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
Laulujoutsen Cygnus cygnus Sångsvan
17.4. Rauma Kullanperä, tulvat
261 p, Paljon nuoria joutsenia (Ari Ahtiainen)
15.4. Rauma Kullanperä, tulvat
215 p (Ari Ahtiainen)
10.4. Rauma Kullanperä, tulvat
210 p (Ari Ahtiainen)
8.4. Rauma Kullanperä
350 p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
4.4. Rauma Saarnijärvi
670 p, Järvi taas suurelta osin jäässä (Ari Ahtiainen)
29.3. Rauma Kodisjoki, Palttilanluhta
489 p (Juha Wallin)
28.3. Eurajoki Auvi
375 230 ad p, 145 imm p, pellolla merihanhien ja pikkujouts... (Tarja Pajari, Virva Poikonen)
28.3. Eurajoki Verkkokari, Olla
400 p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
207 2 p, 205 m (Kalle Haapala, Juha Kylänpää, Jukka Sillanpää)
27.3. Eurajoki Verkkokari, suisto
1130 yöpyneet sulassa p (Ari Ahtiainen)
25.3. Eurajoki Verkkokari, Ollaranta
210 p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
25.3. Eurajoki Auvi
650 600 p, 50 p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
25.3. Eurajoki Auvi ja pellot
1120 p, Suurin osa joutsenista (930 yks.) havaintopaikan ymp... (Kalle Haapala)
23.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
810 (2a) p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
23.3. Rauma Kuolimaa Rajamäki
200 p (Tapani Santamaa)
23.3. Eurajoki Auvi
433 p (Timo Trogen, Hannele Ahonen)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
471 3 p, 468 m (Kalle Haapala, Markus Tuomi, Juha Wallin)
23.3. Eurajoki Verkkokari
270 p, 3 eri pellon linnut yhteensä (Timo Trogen, Hannele Ahonen)
23.3. Eurajoki Kainu
200 p (Ari Ahtiainen)
22.3. Eurajoki Auvin-Kylämaan pellot
1150 p, laskettu; laajalla alueella, ääripäät kartalla (Janne Lampolahti)
22.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
660 (2a) p (Ari Ahtiainen)
21.3. Eurajoki Auvi
650 Laskettu p (Kalle Haapala)
21.3. Eurajoki Auvi
650 Laskettu p (Kalle Haapala)
Metsähanhi Anser fabalis Sädgås
14.4. Rauma Kauklaistenjärvi, lintutorni
600 jäällä p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
8.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
357 m (Hannu Kormano, Ari Ahtiainen, Tom Lindroos, Jukka Sillanpää)
8.4. Rauma Kullanperä
4000 p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
7.4. Rauma Saarnijärvi
7000 p, Valtavat yöpymisparvet länsipäässä jäällä ja itäpään... (Ari Ahtiainen)
7.4. Rauma Kullanperä
1000 p, Yhteensä 3200 Anser-hanhen parvessa selvä vähemmistö... (Ari Ahtiainen)
6.4. Eurajoki Verkkokari, Uimaranta
2500 Noin. p (Mikko Järvinen, Juha Wallin)
4.4. Eurajoki Verkkokari
2800 p, joista n.1000 nousi muutolle (Timo Trogen)
3.4. Eurajoki Auvi, Kylämaa
300 p (Ari Ahtiainen)
2.4. Eurajoki Verkkokari, pellot
400 p (Ari Ahtiainen)
2.4. Rauma Kouklonkulma
2500 p (Hannele Ahonen)
2.4. Rauma Kuolimaa, Urpala
2000 p (Hannele Ahonen)
1.4. Eurajoki Kainu, Isoniittu
1600 Vähintään. p (Mikko Järvinen, Anu Sukanen)
1.4. Rauma Kouklonkulma
400 p (Juha Wallin)
1.4. Eurajoki Kainu - Kaukomäki
2000 p (Kalle Haapala)
31.3. Eurajoki Mullila, Liuttu
300 m nous (Hannele Ahonen, Jari M Lehtinen, Marjo Anttila, Jorma Raskinen)
31.3. Eurajoki Maade, Kotola
300 p (Hannele Ahonen, Jari M Lehtinen, Marjo Anttila, Jorma Raskinen)
31.3. Rauma Kouklonkulma
1645 p (Teijo Saari, Miila Saari)
30.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
638 m (Juha Saarnio, Ari Ahtiainen, Jari Alamäki, Esa Helander, Juha Salminen...)
30.3. Eurajoki Auvi
400 Arvio. p (Mikko Järvinen, Anu Sukanen)
30.3. Eurajoki Verkkokari
1290 m (Kalle Haapala)
30.3. Rauma Unajanlahti, lintutorni
1610 m (Juha Wallin)
30.3. Eurajoki Kaukomäki
6000 p (Kalle Haapala)
29.3. Rauma Kodisjoki, Palttilanluhta
474 p (Juha Wallin)
29.3. Rauma Lappi, Kaivolankari
300 p (Juha Wallin)
29.3. Rauma Kulju, Ali-Rohdainen
1000 p (Kalle Haapala)
28.3. Eurajoki Linnamaa, Isosarva
900 p (Esa Helander)
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
939 m (Kalle Haapala, Juha Kylänpää, Jukka Sillanpää)
28.3. Eurajoki Auvi
500 500 määrä karkea arvio nnn, paljon lintuja katveessa oj... (Tarja Pajari, Virva Poikonen)
28.3. Eurajoki Kainu, Isoniitty
3700 p, Yhteensä 5500 paikallisen hanhen parvessa enimmillää... (Ari Ahtiainen)
27.3. Eurajoki Kaukomäki
6000 8000 anserin parvesta arvioitu määrä p (Kalle Haapala)
24.3. Eurajoki Suntti
300 p, Pellolla kävi vilske! Lukumäärä on arvio (Kari Ala-Kaila)
24.3. Rauma Kouklonkulma
2700 p, levoton iso parvi, ei tarkistettu joukosta lyhytnokk... (Hannele Ahonen, Kaija Viitasalo)
23.3. Eurajoki Kainu
3400 p (Ari Ahtiainen)
23.3. Eurajoki Linnamaa
838 650 p, 188 m (Timo Trogen, Hannele Ahonen)
23.3. Eurajoki Mullila, Toukola
1900 p, N.1900 , hanhia tulee koko ajan lisää pellolle. Pell... (Seppo Kivislahti)
20.3. Rauma Lappi, Helvetsuo
39 p (Juha Heino)
Lyhytnokkahanhi Anser brachyrhynchus Spetsbergsgås
8.4. Rauma Kullanperä
5 p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
30.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
21 m, yksi parvi a15 (Juha Saarnio, Ari Ahtiainen, Jari Alamäki, Esa Helander, Juha Salminen...)
30.3. Eurajoki Verkkokari
18 4a(4+7+2+5) m (Kalle Haapala)
29.3. Rauma Kulju, Ali-Rohdainen
8 p (Kalle Haapala)
28.3. Eurajoki Kainu, Isoniitty
7 p (Ari Ahtiainen)
27.3. Eurajoki Kaukomäki
5 p (Kalle Haapala)
23.3. Eurajoki Mullila, Toukola
4 p, Liikkuivat yhdessä. (Seppo Kivislahti)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
1 m (Kalle Haapala, Markus Tuomi, Juha Wallin)
23.3. Eurajoki Kainu
10 p (Ari Ahtiainen)
23.3. Eurajoki Mullila, Liuttu
2 p (Hannele Ahonen, Lassi Pöyhönen, Pekka Puttonen)
23.3. Eurajoki Auvi
2 m, 10 metsähanhen kera (Timo Trogen)
22.3. Eurajoki Auvin-Kylämaan pellot
2 p (Janne Lampolahti)
21.3. Eurajoki Linnamaa
1 p (Kalle Haapala)
Tundrahanhi Anser albifrons Bläsgås
14.4. Rauma Kauklaistenjärvi, lintutorni
1000 jäällä p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
12.4. Rauma Saarnijärvi
7 W (Ari Ahtiainen)
11.4. Eurajoki Verkkokari
18 p (Juha Salminen, Timo Trogen)
10.4. Rauma Saarnijärvi, Lukkarkari
40 p (Ari Ahtiainen)
10.4. Pyhäranta Nuuski, Hatra
12 p (Juha Saarnio, Marianne Saarnio)
9.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
60 m (Kalle Haapala, Tarmo Nurmi, Ari Rivasto, Kari Salonen)
8.4. Rauma Kullanperä
7000 p, Arvio, tulvalla yhteensä noin 11000 Anser-hanhea. (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
8.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
22 m (Hannu Kormano, Ari Ahtiainen, Tom Lindroos, Jukka Sillanpää)
7.4. Rauma Kauklaistenjärvi, lintutorni
50 (Anni Seppälä)
7.4. Rauma Kullanperä
2200 p, Yhteensä 3200 Anser-hanhen parvessa selvä enemmistö ... (Ari Ahtiainen)
7.4. Rauma Saarnijärvi
4700 p, Isoissa yöpymisparvissa järven jäällä ja sulassa (85... (Ari Ahtiainen)
6.4. Eurajoki Verkkokari, Uimaranta
1500 Noin. p, Harmaahanhia yhteensä noin 4300. Sadan tarkkuu... (Mikko Järvinen, Juha Wallin)
6.4. Eurajoki Kainu
4 Metsähanhiparvessa kiert S (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
4.4. Eurajoki Verkkokari
310 p, oma parvi suistossa josta nousi muutolle (Timo Trogen)
4.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
15 porukassa 2 metsuria NE (Juha Kylänpää)
3.4. Eurajoki Auvi, Kylämaa
200 p (Ari Ahtiainen)
2.4. Rauma Kuolimaa, Urpala
300 p (Hannele Ahonen)
2.4. Rauma Kouklonkulma
750 p (Hannele Ahonen)
2.4. Eurajoki Verkkokari, pellot
190 p (Ari Ahtiainen)
2.4. Eurajoki Verkkokari
17 p (Mikko Järvinen)
2.4. Eurajoki Riippusillantie
6 p (Mikko Järvinen)
1.4. Eurajoki Kainu - Kaukomäki
200 p (Kalle Haapala)
1.4. Eurajoki Auvi
20 p (Kalle Haapala)
1.4. Eurajoki Kainu, Isoniittu
400 200 p, 200 m lask p (Mikko Järvinen, Anu Sukanen)
1.4. Rauma Kouklonkulma
600 p (Juha Wallin)
31.3. Rauma Kouklonkulma
360 p (Teijo Saari, Miila Saari)
31.3. Pyhäranta Nuuski, Hatra
62 p (Kalle Haapala)
31.3. Eurajoki Mullila, Liuttu
180 m nous (Hannele Ahonen, Jari M Lehtinen, Marjo Anttila, Jorma Raskinen)
31.3. Eurajoki Maade, Kotola
600 p (Hannele Ahonen, Jari M Lehtinen, Marjo Anttila, Jorma Raskinen)
31.3. Eurajoki Verkkokari
4 p (Mikko Järvinen, Juha Wallin)
31.3. Pyhäranta Otajärvi, Nuuskinranta
3 p ä (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
30.3. Rauma Lajo
33 N (Timo Trogen)
30.3. Eurajoki Kaukomäki
500 p (Kalle Haapala)
30.3. Rauma Unajanlahti, lintutorni
210 m (Juha Wallin)
30.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
86 m (Juha Saarnio, Ari Ahtiainen, Jari Alamäki, Esa Helander, Juha Salminen...)
30.3. Eurajoki Verkkokari
76 m (Kalle Haapala)
30.3. Eurajoki Auvi
20 Vähintään. p (Mikko Järvinen, Anu Sukanen)
30.3. Eurajoki Linnamaa
5 p (Mikko Järvinen, Anu Sukanen)
30.3. Eurajoki Verkkokari
10 (Petteri Vähätupa)
30.3. Eurajoki Verkkokari
30 kiert p (Kalle Haapala, Pasi Tanner)
29.3. Rauma Kouklonkulma
200 p (Juha Wallin)
29.3. Rauma Kouklonkulma
150 p (Kalle Haapala)
29.3. Rauma Kodisjoki, Palttilanluhta
113 p (Juha Wallin)
29.3. Rauma Kulju, Ali-Rohdainen
700 p (Kalle Haapala)
29.3. Rauma Lappi, Kaivolankari
150 p (Juha Wallin)
28.3. Eurajoki Auvi
100 100 määrä karkea arvio nnn, paljon lintuja katveessa oj... (Tarja Pajari, Virva Poikonen)
28.3. Eurajoki Linnamaa, Isosarva
150 p (Esa Helander)
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
136 m (Kalle Haapala, Juha Kylänpää, Jukka Sillanpää)
28.3. Eurajoki Linnamaa
140 p (Kalle Haapala)
28.3. Eurajoki Hankkila
25 p (Esa Helander)
28.3. Eurajoki Kainu, Isoniitty
1800 p, Yhteensä 5500 paikallisen hanhen parvessa ainakin 1/... (Ari Ahtiainen)
28.3. Eurajoki Auvi
160 p (Kalle Haapala)
27.3. Eurajoki Kaukomäki
2000 8000 anserin parvesta arvioitu määrä p (Kalle Haapala)
26.3. Rauma Kodisjoki, Vainiotalo
50 p (Esa Helander)
26.3. Rauma Unaja, koijärventie
13 p (Esa Helander)
26.3. Rauma Petäjäs
50 m N ä (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
25.3. Eurajoki Auvi, Olla
6 p (Kalle Haapala)
25.3. Eurajoki Verkkokari
2 p (Kalle Haapala)
25.3. Eurajoki Auvi
2 p (Kalle Haapala)
25.3. Eurajoki Verkkokari, Venesatama
10 150 fabaliksen kanssa m (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
24.3. Rauma Kouklonkulma
35 p (Hannele Ahonen, Kaija Viitasalo)
24.3. Eurajoki Suntti
20 p, Lukumäärä on arvio (Kari Ala-Kaila)
23.3. Eurajoki Kainu
110 p (Ari Ahtiainen)
23.3. Eurajoki Linnamaa
44 p (Timo Trogen, Hannele Ahonen)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
15 m (Kalle Haapala, Markus Tuomi, Juha Wallin)
22.3. Rauma Kouklonkulma
11 p (Kalle Haapala)
22.3. Eurajoki Auvin-Kylämaan pellot
15 p (Janne Lampolahti)
21.3. Eurajoki Linnamaa
8 p (Kalle Haapala)
21.3. Eurajoki Auvi
12 p (Kalle Haapala)
Merihanhi Anser anser Grågås
6.4. Eurajoki Verkkokari, Uimaranta
300 Noin. p (Mikko Järvinen, Juha Wallin)
2.4. Eurajoki Verkkokari, pellot
280 p (Ari Ahtiainen)
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
220 4 p, 9 S, 207 m (Kalle Haapala, Juha Kylänpää, Jukka Sillanpää)
Harmaahanhilaji Anser sp Anser (släktet)
27.3. Eurajoki Kainu-Kaukomäki, Isoniitty
7500 p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
Kanadanhanhi Branta canadensis Kanadagås
20.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 N (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
Valkoposkihanhi Branta leucopsis Vitkindad gås
5.4. Rauma kanaali
15 p (Mikko Järvinen)
3.4. Eurajoki Verkkokari veneranta
16 N (Tapani Santamaa)
3.4. Rauma Parpansali
15 p (Mikko Järvinen)
2.4. Eurajoki Verkkokari, pellot
9 p (Ari Ahtiainen)
2.4. Rauma Kouklonkulma
21 p (Hannele Ahonen)
2.4. Eurajoki Verkkokari
5 p (Mikko Järvinen)
1.4. Rauma Lonsi, Kanaali
22 p (Juha Salminen)
1.4. Rauma Kouklonkulma
3 p (Juha Wallin)
31.3. Rauma Kouklonkulma
6 p (Teijo Saari, Miila Saari)
31.3. Eurajoki Linnamaa
5 p (Ari Ahtiainen)
31.3. Eurajoki Linnamaa
5 p (Mikko Järvinen, Juha Wallin)
31.3. Eurajoki Maade, Kotola
2 p (Hannele Ahonen, Jari M Lehtinen, Marjo Anttila, Jorma Raskinen)
30.3. Rauma Sinisaari, Kanaali
18 p (Jari M Lehtinen)
30.3. Rauma Unajanlahti, lintutorni
8 m (Juha Wallin)
30.3. Eurajoki Verkkokari
5 m (Kalle Haapala)
30.3. Rauma kanaali
15 p (Mikko Järvinen)
30.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
1 m (Juha Saarnio, Ari Ahtiainen, Jari Alamäki, Esa Helander, Juha Salminen...)
30.3. Eurajoki Verkkokari, Uimaranta
10 p (Mikko Järvinen, Anu Sukanen)
30.3. Eurajoki Kaukomäki
2 p (Kalle Haapala)
30.3. Rauma kanaali
16 p (Tapani Santamaa)
29.3. Rauma Kulju, Ali-Rohdainen
4 p (Kalle Haapala)
28.3. Eurajoki Linnamaa, Isosarva
2 p (Esa Helander)
28.3. Eurajoki Auvi
3 metsä- ja tundrahanhien joukossa pellolla p (Tarja Pajari, Virva Poikonen)
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
5 m NNE, Anseriparvessa (Pekka Kurki, Paavo Harri, Asko Saarinen)
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
3 m (Kalle Haapala, Juha Kylänpää, Jukka Sillanpää)
28.3. Eurajoki Kainu, Isoniitty
1 p (Ari Ahtiainen)
27.3. Rauma Kanaalinranta
4 p (Ari Ahtiainen)
27.3. Eurajoki Kaukomäki
3 p (Kalle Haapala)
26.3. Rauma Keskusta, kanaali.
3 p (Juha Salminen)
25.3. Rauma Vähämaanpuisto
3 p (Juha Wallin)
25.3. Rauma Vähämaanpuisto, Kanaali
2 p (Juha Saarnio, Marianne Saarnio)
24.3. Eurajoki Irjanne
6 p (Ossi Siivonen)
23.3. Rauma keskusta
3 p (Timo Trogen)
Hanhilaji Anser / Branta Ob. gås
7.4. Rauma Kauklaistenjärvi, lintutorni
5000 p, Kauklaistenjärven jäällä, välillä nousivat ilmaan mm... (Anni Seppälä)
Ristisorsa Tadorna tadorna Gravand
24.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
2 m (Kalle Haapala)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
2 m (Kalle Haapala, Markus Tuomi, Juha Wallin)
20.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 N (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
Haapana Anas penelope Bläsand
15.4. Rauma Kullanperä, tulvat
158 81 k p, 77 p (Ari Ahtiainen)
25.3. Eurajoki Verkkokari
1 k p (Kalle Haapala)
25.3. Eurajoki Verkkokari, Venesatama
1 k p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
24.3. Eurajoki Verkkokari, Veikkola
1 k p (Hannele Ahonen, Kaija Viitasalo)
24.3. Eurajoki Eurajoen suisto
1 k p (Timo Trogen)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
6 m (Kalle Haapala, Markus Tuomi, Juha Wallin)
Harmaasorsa Anas strepera Snatterand
17.4. Rauma Kauklainen, Yli-Kieri
10 pariutuneet p (Ari Ahtiainen)
16.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
2 pariutuneet m (Juha Kylänpää)
15.4. Rauma Yli-Kieri, Järvenpää
8 4 k p, 4 n p (Juha Saarnio, Marianne Saarnio)
14.4. Rauma Kylmäpihlaja
6 p (Kalle Haapala)
14.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
2 k N (Rauli Lumio, Heikki Minn)
13.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
5 3 k m, 2 n m (Masi Kopsa, Hannu Huhtinen, Kari Kaunisto)
13.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
5 m N (Ari Ahtiainen, Markku Santamaa, Jukka Sillanpää)
12.4. Pyhäranta Reilan pienvenesatama
3 2 k p, 1 n p (Teijo Rantanen)
10.4. Eurajoki Verkkokari
2 pariutuneet p (Antti Partanen)
9.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
1 k m (Kalle Haapala, Tarmo Nurmi, Ari Rivasto, Kari Salonen)
8.4. Rauma Kullanperä
2 pariutuneet p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
7.4. Rauma Kullanperä
2 pariutuneet p (Ari Ahtiainen)
4.4. Rauma Saarnijärvi
1 k jp p (Ari Ahtiainen)
Tavi Anas crecca Kricka
12.4. Rauma Kullanperä, tulvat
310 270 p, 40 p (Ari Ahtiainen)
10.4. Rauma Kullanperä, tulvat
440 420 p, 20 p (Ari Ahtiainen)
8.4. Rauma Kullanperä
370 p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
31.3. Eurajoki Verkkokari
176 p (Mikko Järvinen, Juha Wallin)
31.3. Eurajoki Verkkokari, suisto
150 p (Ari Ahtiainen)
25.3. Eurajoki Verkkokari
1 k p (Kalle Haapala)
25.3. Eurajoki Verkkokari, Venesatama
1 k p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
24.3. Eurajoki Verkkokari, Veikkola
3 2 k p, 1 n p (Hannele Ahonen, Kaija Viitasalo)
24.3. Eurajoki Eurajoen suisto
2 k p (Timo Trogen)
23.3. Eurajoki Verkkokari, suisto
1 k p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
22.3. Eurajoki Verkkokari, suisto
2 pariutuneet p (Ari Ahtiainen)
Jouhisorsa Anas acuta Stjärtand
17.4. Rauma Kullanperä, tulvat
44 pariutuneet p (Ari Ahtiainen)
15.4. Rauma Kullanperä, tulvat
94 pariutuneet p (Ari Ahtiainen)
8.4. Rauma Kullanperä
42 pariutuneet p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
29.3. Eurajoki Verkkokari, suisto
25 14 k p, 11 n p (Ari Ahtiainen)
28.3. Eurajoki Eurajoen suisto
13 7 k p, 6 n p, suiston sulassa (Tarja Pajari, Ari Ahlfors, Esa Helander, Virva Poikonen)
Heinätavi Anas querquedula årta
10.4. Rauma Unaja, lintutorni
1 p (Jari M Lehtinen)
Lapasorsa Anas clypeata Skedand
10.4. Rauma Kullanperä, tulvat
2 pariutuneet p (Ari Ahtiainen)
9.4. Rauma Kylmäpihlaja
1 n p (ari nieminen)
1.4. Eurajoki Verkkokari, Veikkola
2 p (PekkaJ Nieminen, Anna-Maija Nieminen)
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
3 2 k m, 1 n m (Kalle Haapala, Juha Kylänpää, Jukka Sillanpää)
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
3 2 k m N, 1 n m N, 1a (Pekka Kurki, Paavo Harri, Asko Saarinen)
24.3. Eurajoki Verkkokari
2 W, 1/1 jokea seuraten (Timo Trogen)
Punasotka Aythya ferina Brunand
24.3. Eurajoki Verkkokari, Veikkola
2 k p (Hannele Ahonen, Kaija Viitasalo)
23.3. Rauma Rokinnokka
2 k p (Juha Salminen)
23.3. Rauma Rokinnokka
2 k p (Hannele Ahonen, Reijo Heikkinen, Jari M Lehtinen, Lassi Pöyhönen)
Tukkasotka Aythya fuligula Vigg
14.4. Rauma Loutut
400 p (Kalle Haapala)
Haahka Somateria mollissima Ejder
31.3. Rauma Nurmeksennokka
4500 p, n 4500, ei löytynyt Kyhmyhaahkaa (Ismo Kiikola)
30.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
3477 467 p, 280 S, 2730 m (Juha Saarnio, Ari Ahtiainen, Jari Alamäki, Esa Helander, Juha Salminen...)
20.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
857 533 k N, 186 n N, 115 N, 17 k S, 6 n S, 132a N, 5a... (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
Alli Clangula hyemalis Alfågel
18.4. Rauma Kuuskajaskari
300 p (Kalle Haapala)
18.4. Rauma Kylmäpihlaja
330 p kiert (Kalle Haapala)
14.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
59 kiert (Rauli Lumio, Heikki Minn)
14.4. Rauma Kylmäpihlaja
265 kiert p (Kalle Haapala)
14.4. Rauma Pajukari
500 p (Kalle Haapala)
11.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
100 70 S, 30 N (Ari Ahtiainen)
9.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
70 N (Juha Salminen, Ari Ahtiainen, Esa Helander)
9.4. Rauma Kylmäpihlaja
50 p, matkalla kylmäpihlajaan kompinlahdelta (ari nieminen)
9.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
170 kiert p (Kalle Haapala, Tarmo Nurmi, Ari Rivasto, Kari Salonen)
8.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
309 m (Hannu Kormano, Ari Ahtiainen, Tom Lindroos, Jukka Sillanpää)
7.4. Pyhäranta Rihtniemen lava
185 N (Jukka Sillanpää)
6.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
222 200 11a N, 20 S, 2 p (Ari Ahtiainen)
4.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
347 160 p, 187 N (Kalle Haapala, Kaarle Lönnroth)
2.4. Pyhäranta Rihtniemen lava
75 kiert (Jukka Sillanpää)
31.3. Pyhäranta Rihtniemen lintutorni
350 kiert (Tom Lindbom, Petri Helminen, Jouni Laine)
31.3. Rauma Nurmeksennokka
140 p, n 140 (Ismo Kiikola)
30.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
152 m (Juha Saarnio, Ari Ahtiainen, Jari Alamäki, Esa Helander, Juha Salminen...)
30.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
160 m (Asser Hantula)
24.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
157 14 S, 143 N (Kalle Haapala)
24.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
80 p kiert (Ari Ahtiainen)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
386 142 S, 244 N (Kalle Haapala, Markus Tuomi, Juha Wallin)
20.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
97 80 p, 9 2a N, 8 S (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
Mustalintu Melanitta nigra Sjöorre
18.4. Rauma Kylmäpihlaja
4235 4000 1a, kalastajan vene nosti parven ilmaan kaukana av... (Kalle Haapala)
14.4. Rauma Kylmäpihlaja
605 kiert p (Kalle Haapala)
9.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
1350 Suurin osa N N S (Kalle Haapala, Tarmo Nurmi, Ari Rivasto, Kari Salonen)
8.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
596 m (Hannu Kormano, Ari Ahtiainen, Tom Lindroos, Jukka Sillanpää)
7.4. Pyhäranta Rihtniemen lava
1080 sisältää Mel sp N (Jukka Sillanpää)
31.3. Pyhäranta Rihtniemen lintutorni
211 61 N, 150 kiert (Tom Lindbom, Petri Helminen, Jouni Laine)
30.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
467 m (Juha Saarnio, Ari Ahtiainen, Jari Alamäki, Esa Helander, Juha Salminen...)
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
176 11 p, 7 S, 158 m N (Kalle Haapala, Juha Kylänpää, Jukka Sillanpää)
24.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
559 9 S, 550 N (Kalle Haapala)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
210 150 p, 6 S, 54 m N (Kalle Haapala, Markus Tuomi, Juha Wallin)
Mustalintulaji Melanitta sp Melanitta (släktet)
8.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
565 m (Hannu Kormano, Ari Ahtiainen, Tom Lindroos, Jukka Sillanpää)
Tukkakoskelo Mergus serrator Småskrake
20.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
14 3a N (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
Kaakkuri Gavia stellata Smålom
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
3 1 tp p, 2 tp m (Kalle Haapala, Markus Tuomi, Juha Wallin)
Kuikka Gavia arctica Storlom
9.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
5 4 2a N, 1 S (Juha Salminen, Ari Ahtiainen, Esa Helander)
8.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
5 4 m, 1 p (Hannu Kormano, Ari Ahtiainen, Tom Lindroos, Jukka Sillanpää)
25.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 m (Hannu Klemola, Reijo Rantanen)
Silkkiuikku Podiceps cristatus Skäggdopping
1.4. Pyhäranta Rihtniemi, kylänranta
1 p, sumuista (Hannele Ahonen, Jari M Lehtinen, Marjo Anttila, Jorma Raskinen)
30.3. Pyhäranta Rihtniemi kyläranta
5 p (Jarmo Rihtniemi)
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
3 jp p (Kalle Haapala, Juha Kylänpää, Jukka Sillanpää)
Härkälintu Podiceps grisegena Gråhakedopping
30.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
1 m (Juha Saarnio, Ari Ahtiainen, Jari Alamäki, Esa Helander, Juha Salminen...)
Mustakurkku-uikku Podiceps auritus Svarthakedopping
12.4. Pyhäranta Reilan pienvenesatama
1 p (Teijo Rantanen)
12.4. Pyhäranta Kukolansalmi
8 p (Jyri Halme)
Merimetso Phalacrocorax carbo Storskarv
4.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
1115 Suurin a650 p S (Kalle Haapala, Kaarle Lönnroth)
Kaulushaikara Botaurus stellaris Rördrom
18.4. Rauma vermuntila, Reelmäjärvi
2 Ä (Jari M Lehtinen)
14.4. Rauma Reelmäjärvi lt
2 Ä (Esa Helander)
26.3. Rauma Ala-Kieri
2 E (Eija Nordvall)
Jalohaikara Egretta alba ägretthäger
18.4. Rauma Unajanlahti, lintutorni
2 p (Aleksi Lohtander)
18.4. Rauma Kylmäpihlaja
1 m N (Kalle Haapala)
18.4. Eurajoki Verkkokari
1 p (Kalle Haapala)
16.4. Rauma Unajanlahti ,lintutorni
5 p (Esa Helander)
16.4. Rauma Unajanlahti
3 p (ari nieminen)
14.4. Rauma Mudaistenperä
1 p (Marianne Saarnio)
12.4. Rauma Unajanlahti, lintutorni
6 p (Jari Alamäki)
12.4. Rauma Unaja, lintutorni
2 p (Jari M Lehtinen)
9.4. Rauma Unajanlahti, lintutorni
1 p (Paula Korpinen)
9.4. Rauma Unaja
1 p (Ari Ahlfors)
8.4. Rauma Unajanlahti, lintutorni
3 kiert, Lensivät kimpassa (Paula Korpinen)
6.4. Rauma Pölläkari
1 SE (Jyri Halme)
1.4. Rauma Kortela, Leppäkari
1 S (Juha Salminen, Jari Alamäki)
1.4. Rauma Unaja
2 p (Ari Ahlfors)
30.3. Rauma Unajanlahti, lintutorni
1 W (Juha Wallin)
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 m NE (Pekka Kurki, Paavo Harri, Asko Saarinen)
20.3. Rauma kaksostentie
2 p (Jukka Salo)
Harmaahaikara Ardea cinerea Gråhäger
18.4. Rauma Saukot
12 p (Kalle Haapala)
9.4. Rauma Rokinnokka
13 10 p, 3 m N (Teijo Rantanen)
9.4. Rauma Kylmäpihlaja
11 p, matkalla kylmäpihlajaan kompinlahdelta (ari nieminen)
30.3. Rauma Unajanlahti, lintutorni
12 5 p, 7 N (Juha Wallin)
30.3. Eurajoki Verkkokari
10 p (Kalle Haapala)
Haarahaukka Milvus migrans Brun glada
10.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 N, Rauhallista menoa, välillä kaarrellen melko läheltä ... (Asser Hantula, Merja Hantula)
Merikotka Haliaeetus albicilla Havsörn
12.4. Pyhäranta Otajärvi, Nuuskinranta
11 p, Otajärven jäällä joku raato,kotkat sen kimpussa (Juha Saarnio)
4.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
20 a20 p, Etelässä Fräkälin suunnalla. (Kalle Haapala, Kaarle Lönnroth)
30.3. Eurajoki Kaukomäki
10 p (Kalle Haapala)
26.3. Eurajoki Verkkokari, Venesatama
11 p, 8p, 1/1p, 1 subad p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
11 2 m N, 9 p (Kalle Haapala, Markus Tuomi, Juha Wallin)
Ruskosuohaukka Circus aeruginosus Brun kärrhök
9.4. Rauma Unaja, lintutorni
1 p (Jari M Lehtinen)
9.4. Rauma Unajanlahti, lintutorni
1 p (Paula Korpinen)
8.4. Rauma Unajanlahti ,lintutorni
1 k m (Esa Helander)
7.4. Rauma Saarnijärvi
1 n p, Ajoi hanhet (a8500) jäältä lentoon. (Ari Ahtiainen)
7.4. Eurajoki Kakkerinsuo
1 p (Jari M Lehtinen)
2.4. Rauma Kouklonkulma
1 n p (Hannele Ahonen)
2.4. Rauma Kauklaistenjärvi, lintutorni
1 n ad p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
2.4. Rauma Kullanperä
1 n m SW (Hannele Ahonen)
30.3. Rauma Lakari
1 k kiert (Timo Trogen)
29.3. Rauma Kouklonkulma
1 n p (Kalle Haapala)
Sinisuohaukka Circus cyaneus Blå kärrhök
25.3. Eurajoki Auvi, Alhomäki
1 k m (PekkaJ Nieminen)
22.3. Rauma Kortela,pellot
1 k p kiert (Esa Helander)
Piekana Buteo lagopus Fjällvråk
27.3. Eurajoki Kaukomäki
1 p (Kalle Haapala)
27.3. Eurajoki Kainu-Kaukomäki, Isoniitty
1 p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
Maakotka Aquila chrysaetos Kungsörn
1.4. Rauma Kouklonkulma
1 juv W (Juha Wallin)
1.4. Eurajoki Auvi, Metsäranta
1 +2kv p (Pasi Tanner)
31.3. Eurajoki Kaukomäki
1 2kv p, Kinasteli Merikotkan kanssa (Asko Kautonen)
30.3. Eurajoki Kaukomäki
1 2kv p (Kalle Haapala)
30.3. Rauma Tuomoniemi
1 W, lensi matalalla länteen (Reijo Heikkinen)
28.3. Eurajoki Kainu, Isoniitty
1 juv m NE (Ari Ahtiainen)
27.3. Eurajoki Kaukomäki
1 2kv p (Kalle Haapala)
27.3. Eurajoki Kainu-Kaukomäki, Isoniitty
1 2kv p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
26.3. Eurajoki Kainu
1 2kv p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
Sääksi Pandion haliaetus Fiskgjuse
10.4. Rauma Sinisaari
1 S (Juha Wallin)
10.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 NE (Jari M Lehtinen)
8.4. Rauma Rokki
1 NW (Lassi Pöyhönen)
7.4. Rauma Yli-Kieri
1 W (Juha Wallin)
Tuulihaukka Falco tinnunculus Tornfalk
24.3. Eurajoki Maasäikkä
1 k N (Seppo Kivislahti)
23.3. Eurajoki Verkkokari
2 pariutuneet p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
23.3. Eurajoki Verkkokari
2 p, 1/1 (Timo Trogen, Hannele Ahonen)
22.3. Eurajoki Verkkokari
2 pariutuneet p (Ari Ahtiainen)
22.3. Eurajoki Verkkokari
1 var, varoitti kanahaukasta (Janne Lampolahti)
21.3. Eurajoki Linnamaa
1 p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
21.3. Eurajoki Lauhtu
1 n p (Kalle Haapala)
21.3. Eurajoki Auvi
1 n p (Kalle Haapala)
Muuttohaukka Falco peregrinus Pilgrimsfalk
8.4. Rauma Mäentaka
1 ad p (Miikka Lappalainen, Heli Laaksonen)
Luhtakana Rallus aquaticus Vattenrall
4.4. Rauma Leppäkari
1 ä (Timo Trogen)
1.4. Rauma Kortela, Leppäkari
1 Ä p (Jari Alamäki)
1.4. Rauma Kortela, leppäkari
1 p (Jari M Lehtinen, Hannele Ahonen, Marjo Anttila, Jorma Raskinen)
Liejukana Gallinula chloropus Rörhöna
2.-9.4. Rauma kanaali
1 ad p (Hannele Ahonen, Ari Ahtiainen, Jari Alamäki, Kalle Haapala, Esa Heland...)
7.4. Rauma kanaali
1 ad p (Mikko Järvinen)
6.4. Rauma Lonsi, Kanaali
1 p (Jari M Lehtinen)
5.4. Rauma kanaali
1 +2kv p (Mikko Järvinen)
Kurki Grus grus Trana
25.3. Rauma Vermuntila
2 p (Miika Rantanen)
25.3. Eurajoki Verkkokari
2 m (Kalle Haapala)
25.3. Eurajoki Mäkelänkulma, Tenninsuo
1 p (Seppo Kivislahti)
25.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 ä (Hannu Klemola, Reijo Rantanen)
24.3. Eurajoki Suntti
1 p (Kari Ala-Kaila)
24.3. Eurajoki Korvenkulma
2 p (Seppo Kivislahti)
24.3. Rauma Kouklonkulma
7 2 p, 5 m lask (Hannele Ahonen, Kaija Viitasalo)
24.3. Eurajoki Järvikylä
2 p (Seppo Kivislahti)
24.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
1 kiert (Kalle Haapala)
24.3. Rauma Pinokari
2 pariutuneet p än (Ismo Kiikola)
24.3. Rauma Ala-Kieri
1 kiert (Eija Nordvall)
23.3. Eurajoki Tahkoniemi, Heikkilä
3 p (Hannele Ahonen)
23.3. Eurajoki Linnamaa
1 p (Hannele Ahonen)
23.3. Eurajoki Kainu
3 2 m N, 1 p (Ari Ahtiainen)
23.3. Rauma Kuolimaa Rajamäki
1 p (Tapani Santamaa)
23.3. Rauma Rokinnokka
1 p (Hannele Ahonen)
23.3. Rauma Haapasaari
1 p (Hannele Ahonen)
23.3. Eurajoki Kuivalahti, keskusta
2 p (Teijo Rantanen)
23.3. Eurajoki Kuivalahti, Peri
2 p (Seppo Kivislahti)
22.3. Rauma Yli-Kieri
1 p (Kalle Haapala)
22.3. Rauma Kouklonkulma
1 p (Kalle Haapala)
Meriharakka Haematopus ostralegus Strandskata
4.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
12 3 p, 9 m (Kalle Haapala, Kaarle Lönnroth)
4.4. Rauma Kappelinsalmi
4 (Kimmo Kouru)
4.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
3 p (Juha Kylänpää)
2.4. Eurajoki Verkkokari, suisto
2 p (Ari Ahtiainen)
1.4. Eurajoki Verkkokari
1 p (Kalle Haapala)
1.4. Rauma Komppi, Santamaankari
4 p (Hannele Ahonen, Marjo Anttila, Jari M Lehtinen, Jorma Raskinen)
1.4. Rauma Vanha Rauma
1 Än, Lensi Pyhän ristin kirkon yli (Kari Ala-Kaila)
1.4. Rauma Lajo
2 W (Timo Trogen)
1.4. Pyhäranta Rihtniemennokka
1 m NW ä, sankka sumu (Hannele Ahonen, Jari M Lehtinen, Marjo Anttila, Jorma Raskinen)
1.4. Eurajoki Verkkokari
1 p (Tapani Santamaa)
1.4. Rauma Unaja
1 p (Ari Ahlfors)
1.4. Rauma Unajanlahti ,lintutorni
1 p (Esa Helander)
1.4. Eurajoki Verkkokari
1 än p (Teijo Rantanen)
31.3. Pyhäranta Rihtniemen lintutorni
1 N (Tom Lindbom, Petri Helminen, Jouni Laine)
31.3. Pyhäranta Santtio
1 (Ilkka Vainio)
30.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
46 m (Juha Saarnio, Ari Ahtiainen, Jari Alamäki, Esa Helander, Juha Salminen...)
30.3. Rauma Puuvalli
2 S än (Ismo Kiikola)
30.3. Pyhäranta Rihtniemi kyläranta
1 p (Jarmo Rihtniemi)
30.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
3 m (Asser Hantula)
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
1 m (Kalle Haapala, Juha Kylänpää, Jukka Sillanpää)
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 m N (Pekka Kurki, Asko Saarinen)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
1 N lask (Kalle Haapala, Markus Tuomi, Juha Wallin)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
4 1 p, 3 1a S (Esa Helander, Jari Alamäki, Jukka Sillanpää, Tapio virkku)
20.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 8:30 än p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
Kapustarinta Pluvialis apricaria Ljungpipare
30.3. Eurajoki Kaukomäki
35 4 m, 13 p, 18 lask m (Kalle Haapala)
29.3. Rauma Kouklonkulma
6 p (Juha Wallin)
28.3. Eurajoki Väkkärä
1 p (Katariina Boman-Aaltonen, Tapio Aaltonen)
28.3. Eurajoki Auvi
3 eijp mulloksella p (Tarja Pajari, Virva Poikonen)
28.3. Eurajoki Kainu
20 p, laski muutolta pellolle (Esa Helander)
28.3. Eurajoki Kainu, Isoniitty
6 p Ä (Ari Ahtiainen)
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
3 m (Kalle Haapala, Juha Kylänpää, Jukka Sillanpää)
27.3. Eurajoki Kainu-Kaukomäki, Isoniitty
4 p Ä (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
27.3. Eurajoki Kaukomäki
10 3 m, 7 lask p (Kalle Haapala)
27.3. Rauma Mäentaka
1 m (Miikka Lappalainen)
23.3. Rauma Kuolimaa Kouklonkulma
2 p (Tapani Santamaa)
23.3. Eurajoki Kainu
3 jp (2a) p (Ari Ahtiainen)
Töyhtöhyyppä Vanellus vanellus Tofsvipa
1.4. Eurajoki Kainu - Kaukomäki
261 228 p, 33 m (Kalle Haapala)
1.4. Rauma Kouklonkulma
300 p (Juha Wallin)
30.3. Eurajoki Kaukomäki
250 p (Kalle Haapala)
29.3. Rauma Kouklonkulma
160 p (Kalle Haapala)
28.3. Eurajoki Kainu, Isoniitty
221 21 m N, 200 p (Ari Ahtiainen)
27.3. Eurajoki Kaukomäki
280 p+kiert p (Kalle Haapala)
27.3. Eurajoki Kainu-Kaukomäki, Isoniitty
104 p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
26.3. Eurajoki Kainu
105 p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
24.3. Rauma Kouklonkulma
180 30 p, 150 m lask (Hannele Ahonen, Kaija Viitasalo)
23.3. Eurajoki Kainu
241 (2a) p (Ari Ahtiainen)
Tylli Charadrius hiaticula Större strandpipare
29.3. Eurajoki Riippusillantie
2 p (Marika Koivunen, Johanna Inomaa)
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
3 kiert (Pekka Kurki, Asko Saarinen)
28.3. Eurajoki Auvi
2 p (Esa Helander)
28.3. Eurajoki Auvi
1 p (Kalle Haapala)
28.3. Eurajoki Auvi, Kurunmäki
1 p (Hannele Ahonen, Kaija Viitasalo)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 S (Esa Helander, Jari Alamäki, Jukka Sillanpää, Tapio virkku)
Kuovi Numenius arquata Storspov
31.3. Eurajoki Verkkokari, pellot
1 Ä (Ari Ahtiainen)
30.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
1 S (Juha Saarnio, Ari Ahtiainen, Jari Alamäki, Esa Helander, Markku Santam...)
Punakuiri Limosa lapponica Myrspov
9.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
1 m (Kalle Haapala, Tarmo Nurmi, Ari Rivasto, Kari Salonen)
Suokukko Calidris pugnax Brushane
18.4. Eurajoki Väkkärä
3 p (Kalle Haapala)
17.4. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
5 p (ari nieminen)
15.4. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
8 p m (ari nieminen)
14.4. Eurajoki Verkkokari
3 p (Timo Trogen, Jari M Lehtinen)
12.4. Rauma Kodisjoki, Palttilanluhta
2 k p, Musta- ja valkokauluksinen (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
Metsäviklo Tringa ochropus Skogssnäppa
31.3. Eurajoki Rannankulma
1 m N än (Hannele Ahonen, Jari M Lehtinen, Marjo Anttila, Jorma Raskinen)
30.3. Rauma Unajanlahti, lintutorni
1 p (Juha Wallin)
28.3. Eurajoki Väkkärä
1 p (Katariina Boman-Aaltonen, Tapio Aaltonen)
Valkoviklo Tringa nebularia Gluttsnäppa
18.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
1 ä m (Ari Ahtiainen)
18.4. Eurajoki Väkkärä
1 p (Kalle Haapala)
18.4. Rauma Unajanlahti, lintutorni
1 lask p (Aleksi Lohtander)
14.4. Eurajoki Väkkärä
1 p (Timo Trogen, Jari M Lehtinen)
Punajalkaviklo Tringa totanus Rödbena
18.4. Eurajoki Väkkärä
1 p (Kalle Haapala)
18.4. Rauma Unajanlahti, lintutorni
1 lask p (Aleksi Lohtander)
17.4. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
1 p (ari nieminen)
16.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
1 ä (Juha Kylänpää)
15.4. Eurajoki Auvi, Väkevä
4 p m (Päivikki Lehtola, Jenni Lehtola)
14.4. Rauma Säikänniemi
2 N än (Ismo Kiikola)
14.4. Rauma Kortela , tenhonperä
1 p (Esa Helander)
10.4. Rauma Unajanlahti, lintutorni
2 p (Juha Wallin, Eino Korsi)
9.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
2 N (Juha Salminen, Ari Ahtiainen, Esa Helander)
9.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
2 1 p, 1 ä (Kalle Haapala, Tarmo Nurmi, Ari Rivasto, Kari Salonen)
8.4. Rauma Unajanlahti ,lintutorni
1 p (Esa Helander)
7.4. Rauma Kullanperä
1 tulvalla p ä (Ari Ahtiainen)
Lehtokurppa Scolopax rusticola Morkulla
7.4. Rauma Petäjäs
8 p (Mikko Järvinen)
Taivaanvuohi Gallinago gallinago Enkelbeckasin
2.4. Eurajoki Väkkärä
16 p (Mikko Järvinen)
28.3. Eurajoki Auvi
7 1 m N, 6 lask p (Tarja Pajari, Virva Poikonen)
28.3. Eurajoki Verkkokari, Riippusillantie
1 p (Hannele Ahonen, Kaija Viitasalo)
28.3. Eurajoki Verkkokari
1 p, mullospellossa (Timo Trogen)
28.3. Rauma Unajanlahti
1 k nous, Ampaisi mäkättäen laidunkosteikolta lintutorni... (Paula Korpinen)
28.3. Eurajoki Auvi, Väkevä
2 p, nukkumassa vierekkäin ojan penkalla (Hannele Ahonen)
28.3. Eurajoki Väkkärä
7 p (Katariina Boman-Aaltonen, Tapio Aaltonen)
Merikihu Stercorarius parasiticus Kustlabb
9.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
2 tummia m (Kalle Haapala, Tarmo Nurmi, Ari Rivasto, Kari Salonen)
Riskilä Cepphus grylle Tobisgrissla
18.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
10 9 jp Santamatala p, 1 jp Santakari kiert (Ari Ahtiainen)
30.3. Pyhäranta Rihtniemi kyläranta
12 p (Jarmo Rihtniemi)
Räyskä Hydroprogne caspia Skräntärna
9.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
5 m (Kalle Haapala, Tarmo Nurmi, Ari Rivasto, Kari Salonen)
9.4. Rauma Unaja, lintutorni
1 p (Jari M Lehtinen)
9.4. Rauma Unaja
1 p (Ari Ahlfors)
9.4. Rauma Unajanlahti, lintutorni
1 p (Paula Korpinen)
9.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
2 N (Juha Salminen, Ari Ahtiainen, Esa Helander)
Kalatiira Sterna hirundo Fisktärna
18.4. Eurajoki Verkkokari
1 p (Kalle Haapala)
18.4. Rauma Syväraumanlahti
1 p (Timo Trogen)
18.4. Rauma Kylmäpihlaja
1 m (Kalle Haapala)
16.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
3 m (Juha Kylänpää)
14.4. Rauma Lahdenaukea
1 S p (Kalle Haapala)
14.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
7 N (Rauli Lumio, Heikki Minn)
12.4. Rauma Unaja, lintutorni
2 p (Jari M Lehtinen)
9.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
1 m (Kalle Haapala, Tarmo Nurmi, Ari Rivasto, Kari Salonen)
Selkälokki (alalaji graellsii) / selkälokki (alalaji intermedius) / selkälokki (alalaji heuglini) Larus fuscus graellsii / Larus fuscus intermedius / Larus fuscus heuglini Silltrut (rasen graellsii) / silltrut (rasen intermedius) / silltrut (rasen heuglini)
16.4. Rauma Syvärauma, Kappelinsalmi
1 p (Juha Salminen)
13.4. Rauma Unajanlahti, lintutorni
1 ad p, Nimirodun selkälokin kanssa (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
Kesykyyhky Columba livia Tamduva
8.4. Rauma Vanha Rauma
70 p (Mikko Järvinen)
Sepelkyyhky Columba palumbus Ringduva
30.3. Rauma Unajanlahti, lintutorni
582 20 p, 562 m (Juha Wallin)
30.3. Eurajoki Verkkokari
611 m (Kalle Haapala)
Turkinkyyhky Streptopelia decaocto Turkduva
4.4. Rauma Vanha Rauma Naolmäki
2 p (Tapani Santamaa)
4.4. Rauma Seminaarinmäki
2 kiert, pyörähtivät puutarhassa (marketta kortelahti, Riina-Maria Metsälahti)
1.4. Rauma Vanha Rauma Naolmäki
2 p (Tapani Santamaa)
1.4. Rauma Vanha Rauma, Naulamäki
2 p (Hannele Ahonen, Jari M Lehtinen, Marjo Anttila, Jorma Raskinen)
Hiiripöllö Surnia ulula Hökuggla
24.3. Rauma Lakari
1 p (Jyrki Lehtonen, Minna Lehtonen)
Kangaskiuru Lullula arborea Trädlärka
20.3. Rauma Mäentaka
1 m (Miikka Lappalainen)
Kiuru Alauda arvensis Sånglärka
28.3. Eurajoki Kainu, Isoniitty
170 p Ä (Ari Ahtiainen)
25.3. Eurajoki Auvi
100 p (Kalle Haapala)
Metsäkirvinen Anthus trivialis Trädpiplärka
15.4. Rauma Soukainen
1 Ä (Lassi Pöyhönen, Pauli Pöyhönen, Pekka Puttonen)
15.4. Rauma Soukainen, Varirahka
1 p Än (Esa Helander)
13.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
1 m (Masi Kopsa, Hannu Huhtinen, Kari Kaunisto)
Niittykirvinen Anthus pratensis ängspiplärka
24.3. Eurajoki Maasäikkä
1 m än (Seppo Kivislahti)
23.3. Eurajoki Auvi
1 m (Timo Trogen, Hannele Ahonen)
23.3. Eurajoki Mullila, Liuttu
1 m ä (Hannele Ahonen)
Luotokirvinen Anthus petrosus Skärpiplärka
14.4. Rauma Kylmäpihlaja
5 4 p, 1 m (Kalle Haapala)
9.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
9 7 p, 2 m (Kalle Haapala, Tarmo Nurmi, Ari Rivasto, Kari Salonen)
30.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
6 m (Juha Saarnio, Ari Ahtiainen, Jari Alamäki, Esa Helander, Juha Salminen...)
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
6 2 Santamatalassa p, 4 m (Kalle Haapala, Juha Kylänpää, Jukka Sillanpää)
25.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 p (Hannu Klemola, Reijo Rantanen)
24.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 Kovankivillä p (Ari Ahtiainen)
24.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
3 1 p, 2 m (Kalle Haapala)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
7 m (Kalle Haapala, Markus Tuomi, Juha Wallin)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 p (Esa Helander, Jari Alamäki, Jukka Sillanpää, Tapio virkku)
Peukaloinen Troglodytes troglodytes Gärdsmyg
1.4. Pyhäranta Rihtniemennokka
2 p än, sankka sumu (Hannele Ahonen, Jari M Lehtinen, Marjo Anttila, Jorma Raskinen)
1.4. Eurajoki Pinkjärven alue
1 Ä (Ari Ahtiainen, Juha Salminen)
31.3. Pyhäranta Santtio
1 (Ilkka Vainio)
31.3. Rauma Nurmes
1 Ä p (Ismo Kiikola)
30.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 ä (Asser Hantula)
30.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
1 p ä (Juha Saarnio, Ari Ahtiainen, Jari Alamäki, Esa Helander, Juha Salminen...)
30.3. Rauma Nurmes
1 ä p (Ismo Kiikola)
30.3. Pyhäranta Rihtniemi
1 än p (Jarmo Rihtniemi)
29.3. Pyhäranta Reilanranta
2 1 Ä p, 1 Än p (Teijo Rantanen, Roosa Hatakka)
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
2 p Ä (Kalle Haapala, Jukka Sillanpää)
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 p (Pekka Kurki, Paavo Harri, Asko Saarinen)
28.3. Eurajoki Maasäikkä
2 1 p Ä, 1 p ä (Seppo Kivislahti)
24.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
1 p Ä (Kalle Haapala)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
2 1 p Ä, 1 p ä (Kalle Haapala, Markus Tuomi, Juha Wallin)
Rautiainen Prunella modularis Järnsparv
1.4. Eurajoki Kuivalahti
1 p, Ruokinnalla (Teijo Rantanen)
1.4. Rauma Unaja
1 p (Esa Helander)
31.3. Rauma Nurmes, Kolisto
1 p (Ismo Kiikola)
31.3. Pyhäranta Reila
1 Ä p (Teijo Rantanen)
31.3. Pyhäranta Rihtniemen lintutorni
1 N (Tom Lindbom, Petri Helminen, Jouni Laine)
30.3. Rauma Sarkontie, koti
1 p (Virva Poikonen)
30.3. Pyhäranta Rihtniemi
1 Än p (Jarmo Rihtniemi)
29.3. Rauma Kortela
1 p (Lassi Pöyhönen, Pekka Puttonen)
27.3. Eurajoki Koivistonkulma
1 p (ari nieminen)
Kivitasku Oenanthe oenanthe Stenskvätta
7.4. Rauma Soukainen
1 k p (Jari Alamäki)
6.4. Eurajoki Kainu
1 k p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
Sepelrastas Turdus torquatus Ringtrast
18.4. Rauma Kuolimaa
1 k p (Tapani Santamaa)
14.4. Rauma Kylmäpihlaja
1 k p (Kalle Haapala)
Mustarastas Turdus merula Koltrast
5.4. Pyhäranta Ihode,Ponkimäentie
24 p, ruokinnalla (Juha Saarnio, Marianne Saarnio)
Laulurastas Turdus philomelos Taltrast
31.3. Eurajoki Rannankulma
1 p (Hannele Ahonen, Jari M Lehtinen, Marjo Anttila, Jorma Raskinen)
31.3. Eurajoki Väkkärä
1 p (Mikko Järvinen, Juha Wallin)
31.3. Rauma Kortela
1 p (Kalle Haapala)
31.3. Pyhäranta Nuuski, Hatra
1 p (Kalle Haapala)
31.3. Rauma Ruona, Peräkylä
1 Än p (Teijo Saari, Miila Saari)
31.3. Rauma Kortela
2 p (Katariina Boman-Aaltonen, Tapio Aaltonen)
30.3. Rauma Petäjäs
2 p (Juha Wallin)
30.3. Pyhäranta Rihtniemi, Murtinperä
3 p (Juha Saarnio, Esa Helander)
28.3. Rauma Sarkontie, koti
1 p (Virva Poikonen)
Punakylkirastas Turdus iliacus Rödvingetrast
31.3. Eurajoki Verkkokari
60 m lask, ilmeisesti saapui muutolta, laskeutui rannan pu... (Hannele Ahonen, Jari M Lehtinen, Marjo Anttila, Jorma Raskinen)
Kulorastas Turdus viscivorus Dubbeltrast
8.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
41 m (Hannu Kormano, Ari Ahtiainen, Tom Lindroos, Jukka Sillanpää)
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
48 3 p, 45 m (Kalle Haapala, Juha Kylänpää, Jukka Sillanpää)
Tiltaltti Phylloscopus collybita Gransångare
14.4. Pyhäranta Otajärvi, Nuuskinranta, lintulava
2 1 Ä, 1 Än (Asser Hantula, Merja Hantula)
14.4. Pyhäranta Reilanjärvi
1 Ä p (Teijo Rantanen, Roosa Hatakka)
14.4. Rauma Kylmäpihlaja
1 p (Kalle Haapala)
14.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 p (Rauli Lumio, Heikki Minn)
13.4. Rauma Unajanlahti, lintutorni
1 p Ä (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
12.4. Rauma Unaja, lintutorni
1 p (Jari M Lehtinen)
12.4. Pyhäranta Otajärvi, Nuuskinranta
1 Ä p (Jari Alamäki)
12.4. Rauma Unajanlahti, lintutorni
2 Ä p (Jari Alamäki)
11.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 p ä (Ari Ahtiainen)
10.4. Eurajoki Kivilahdenkulma
1 p Än (Seppo Kivislahti)
10.4. Rauma Unajanlahti, lintutorni
1 p, Polun varressa (Juha Wallin)
9.4. Rauma Kylmäpihlaja
2 p (ari nieminen)
9.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
1 p Än (Kalle Haapala, Tarmo Nurmi, Ari Rivasto, Kari Salonen)
9.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 Ä p (Ari Ahtiainen, Esa Helander)
30.3. Rauma Sarkontie, koti
1 p (Virva Poikonen)
Pajulintu Phylloscopus trochilus Lövsångare
17.4. Eurajoki Koivistonkulma
1 p Än (ari nieminen)
15.4. Eurajoki Koivistonkulma
1 p Än (ari nieminen)
Isolepinkäinen Lanius excubitor Varfågel
17.4. Eurajoki Verkkokari
3 p, noin 5km matkalla, eli kolme eri yksilöä näin matkal... (ari nieminen)
Järripeippo Fringilla montifringilla Bergfink
14.4. Rauma Soukainen
3000 p, ainakin 1a (ari nieminen)
Nokkavarpunen Coccothraustes coccothraustes Stenknäck
11.4. Eurajoki Ketunpesä, Köyry
2 p (Päivikki Lehtola, Jenni Lehtola)
9.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
1 S (Kalle Haapala, Tarmo Nurmi, Ari Rivasto, Kari Salonen)
8.4. Rauma Keskusta, Polttimonkatu
4 2 pariutuneet koiras ruokki naarasta p, 1 k p, 1 n p,... (Tarja Pajari)
7.4. Rauma Polttimonkatu
6 p än (Mikko Järvinen)
6.4. Rauma Sarkontie, koti
1 p (Virva Poikonen)
5.4. Rauma Polttimonkatu
2 p än (Mikko Järvinen)
3.4. Rauma vanha hautausmaa
4 p än (Mikko Järvinen)
1.4. Rauma Vanha-Rauma, Raumanjoki
1 k p (Hannele Ahonen, Jari M Lehtinen, Marjo Anttila, Jorma Raskinen)
30.3. Rauma Polttimonkatu
4 p än (Mikko Järvinen)
28.3. Rauma Polttimonkatu
2 ä p (Tarja Pajari, Virva Poikonen)
23.3. Rauma Uotila
3 k p (marketta kortelahti)
Katso havainnot
aikajärjestyksessä.
Sivu on tuotettu BirdLife Suomen Tiira-lintuhavaintojärjestelmän
www.tiira.fi avulla.
©BirdLife Suomi ry