RSLH:n alueen uusimmat mielenkiintoiset havainnot

Alla 30 viime päivän mielenkiintoisiksi määritellyt havainnot. Lisää tuoreita havaintoja löytyy Tiira-palvelun havaintoselaimella (perushaku tai laaja haku) kirjautumalla sisään palveluun (www.tiira.fi).

Sivu päivitetty 25.5.2016 klo 0:27:02
Sisältää tarkastamattomia havaintoja.


Katso havainnot aikajärjestyksessä.


Sepelhanhi Branta bernicla Prutgås
19.5. Rauma Kylmäpihlaja 1 kiert (Kalle Haapala)

Harmaasorsa Anas strepera Snatterand
16.5. Rauma Unajanlahti, lintutorni 1 k p (Esa Helander, Aleksi Lohtander, Eija Nuotio, Timo Trogen, Ismo Rantane...)
8.5. Rauma Kylmäpihlaja 3 2 1/1 S, 1 k p (Kalle Haapala)

Alli Clangula hyemalis Alfågel
10.5. Rauma Keskkarta / Köljö 350 p, Keskkarta ja köljön välisellä vesialueella (ari nieminen)

Kaulushaikara Botaurus stellaris Rördrom
9.5. Rauma Otajärvi, lintutorni 2 Ä p (Jari Alamäki)
5.5. Rauma Otajärvi, lintutorni 2 Ä p (Jyrki Kuusela, pekka erlin)
5.5. Pyhäranta Otajärvi, Nuuskinranta 2 Ä (Juha Saarnio, Marianne Saarnio)
30.4. Rauma Otajärvi, lintutorni 3 Ä p, Vähintään kolme. (Ismo Kiikola)
29.4. Rauma Otajärvi, lintutorni 2 Ä p (Juha Salminen)
25.4. Rauma Otajärvi, lintutorni 3 Ä, koillispästä, Iso-Kaskisen kaakkoispuolelta ja louna... (Juha Kylänpää)

Rääkkähaikaralaji Ardeola sp Ardeola (släktet)
24.5. Rauma Kaunisjärvenpuisto 1 N-W, vain hetken näkyvissä; pienehkö (tumma) laji. (Petri Punnala)

Silkkihaikara Egretta garzetta Silkeshäger
16.-17.5. Rauma Unajanlahti, lintutorni 1 jp p, Löytäjät Ari Ahtiainen ja Esa Helander. (Ari Ahlfors, Ari Ahtiainen, Jari Alamäki, Pekka Alho, Jaakko Esama, Ka...)

Jalohaikara Egretta alba ägretthäger
19.5. Eurajoki Santalahdensalmi 1 p, ruokailee (Jukka Hovila, Kirsti Hovila)
19.5. Eurajoki Eurajoen suisto 1 p (Seppo Kivislahti, Veli Puputti)
12.-13.5. Eurajoki Eurajoen suisto 1 (Manu Laaksonen, Tapani Santamaa)
3.5. Eurajoki Susikarit 1 Lähti matalalla N p (Kalle Haapala)
27.4. Eurajoki Vähäkari 2 p, Pyörivät harmaahaikaroiden kanssa ja laskivat ruovik... (Mikko Järvinen, Juha Wallin)

Harmaahaikara Ardea cinerea Gråhäger
4.-21.5. Rauma Vähä Järviluoto, telakka-alue 150 150 edelleen, lkm noin p, päivittäin olen laskenut mini... (Timo Hämäläinen)
13.5. Rauma Unajanlahti, lintutorni 25 19 Rahken päällä kiert, 6 p (Aleksi Lohtander)
12.5. Rauma Unajanlahti, lintutorni 10 kiert (Juha Wallin, Tapani Santamaa, Ari Väinölä)
9.5. Rauma Unajanlahti, lintutorni 10 kiert (Juha Saarnio, Esa Helander)
3.5. Rauma Vähä Järviluoto, telakka-alue 150 40 Iso Järviluodon rannan puissa p, 110 Vähä Järviluodo... (Timo Hämäläinen)
2.5. Rauma Vähä Järviluoto, telakka-alue 30 30 linnut ja pesät vastavalossa, huomenna lasken tarkem... (Timo Hämäläinen)
28.4. Rauma Unajanlahti ,lintutorni 10 p (Esa Helander, Juha Wallin)
27.4. Eurajoki Vähäkari 10 p, Kaartelemassa. (Mikko Järvinen, Juha Wallin)

Maakotka Aquila chrysaetos Kungsörn
28.4. Rauma Ruonajärvi 1 NE, Ajoi takaa kahta merikotkaa, voimakkaasti äännellen... (Jari Pöyhönen)

Ruisrääkkä Crex crex Kornknarr
16.5. Rauma Sarkontie, koti 1 Ä (Virva Poikonen)

Kapustarinta Pluvialis apricaria Ljungpipare
26.4. Rauma Kuolimaa , Kouklonkulma 1000 n 1000 (Manu Laaksonen)

Punakuiri Limosa lapponica Myrspov
10.5. Rauma Kylmäpihlaja 100 kiert, Kiertelivät ja laskeutuivat kylmikseen (ari nieminen)
8.5. Rauma Kylmäpihlaja 200 a200 m (Kalle Haapala)

Liro Tringa glareola Grönbena
14.5. Rauma Kauklaistenjärvi, Ylikierin ranta 131 50 2a kiert, 81 p nous (Hannes Halminen)
13.5. Rauma Unajanlahti, lintutorni 200 p (ossi henriksson)
13.5. Rauma Unajanlahti, lintutorni 210 p (Aleksi Lohtander)
12.5. Rauma Unajanlahti, lintutorni 296 p (Juha Wallin, Tapani Santamaa, Ari Väinölä)
11.5. Rauma Unajanlahti ,lintutorni 120 p (Esa Helander)
11.5. Rauma Unajanlahti, lintutorni 200 p (Kalle Haapala)

Mustatiira Chlidonias niger Svarttärna
7.5. Rauma Otajärvi, lintutorni 1 p kiert, Hävisi näkyvistä tornin itäpuolelle vähän kork... (Ismo Kiikola)

Riskilä Cepphus grylle Tobisgrissla
6.5. Rauma Kylmäpihlaja 40 p (Kalle Haapala)
5.5. Rauma Kylmäpihlaja 20 p, n.20 (Jari Alamäki, Ari Nieminen)

Käki Cuculus canorus Gök
4.5. Rauma Ylikieri, Talvitien risteys 1 k Ä (Hannes Halminen)
4.5. Rauma Unajanlahti, lintutorni 1 Ä (Juha Wallin)
2.5. Rauma Lajo 1 Ä, ääni kuului Äyhönjärven takaa (Timo Trogen)
1.5. Rauma Sarkontie, koti 1 Ä (Virva Poikonen, marketta kortelahti)
29.4. Rauma Nihattula 1 k Ä (Jukka Hovila)

Kehrääjä Caprimulgus europaeus Nattskärra
9.5. Pyhäranta Ropannummi 1 Ä (Juha Kylänpää)

Niittykirvinen Anthus pratensis ängspiplärka
28.4. Rauma Kylmäpihlaja 144 m (Kalle Haapala)

Sinirinta Luscinia svecica Blåhake
13.5. Rauma Kylmäpihlaja 3 p (Kalle Haapala)

Mustaleppälintu Phoenicurus ochruros Svart rödstjärt
15.4.-14.5. Rauma Matinvahe 2 Än, 1/1 koiras 2kv. Löytäjä Ari Rivasto. (Ari Ahlfors, Kalle Haapala, Esa Helander, marketta kortelahti, Aleksi ...)
28.4.-11.5. Rauma satama 3 k Än, V17, V15 ja satamatoimisto satamatoimiston pihas... (Ari Ahlfors, Veli Puputti)
5.5. Rauma Kylmäpihlaja 1 n-puk p (Jari Alamäki, Kalle Haapala, Ari Nieminen)
5.5. Rauma ottila 1 k Än (Esa Helander)
1.5. Rauma Kylmäpihlaja 1 k p (Jari Pöyhönen, Tuula Kangas)

Kivitasku Oenanthe oenanthe Stenskvätta
26.4. Rauma Kuolimaa , Kouklonkulma 20 (Manu Laaksonen)

Sepelrastas Turdus torquatus Ringtrast
26.4. Rauma Kauklainen 1 k (Aila Kilappa)
26.4. Rauma Kortela 2 1 n p, 1 k p (Reijo Heikkinen)
26.4. Rauma Kortela, pellot 1 n p (Aleksi Lohtander)
25.4. Rauma Kortela 3 k (jarmo nieminen, vaimo)

Viitasirkkalintu Locustella fluviatilis Flodsångare
24.5. Rauma Unaja, Koijärventie 1 Ä (Aleksi Lohtander)
21.5. Rauma Unaja,Koijärventie 1 Ä p (Jari Alamäki, Esa Helander, Tapani Santamaa)

Luhtakerttunen Acrocephalus palustris Kärrsångare
19.5. Rauma Kauklaistenjärvi, lintutorni 1 Ä (Tapani Santamaa, RSLH:torniretki)

Viitakerttunen Acrocephalus dumetorum Busksångare
18.5. Eurajoki Irjanne, Lampasuo 1 p Ä (Seppo Kivislahti)

Hernekerttu Sylvia curruca ärtsångare
1.5. Rauma Kylmäpihlaja 1 k p (Jari Pöyhönen, Tuula Kangas)
30.4. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 1 Ä p (Juha Salminen, Tapani Santamaa, Jukka Sillanpää, Kari Sivonen)
29.4. Rauma Nihattula 1 p (Jukka Hovila)

Pensaskerttu Sylvia communis Törnsångare
3.5. Rauma Unajanlahti, lintutorni 1 p, Lepässä, tornin vierellä (Jukka Hovila, Pariskunta Hurme Laitilasta)

Pikkusieppo Ficedula parva Mindre flugsnappare
22.5. Eurajoki Koivistonkulma, Haavisto 1 k p Än (Seppo Kivislahti, Kirsi Kivislahti)

Pikkulepinkäinen Lanius collurio Törnskata
6.5. Rauma Siilotie 1 k kiert Än (Petri Punnala, Veera Kinnari)

Punavarpunen Carpodacus erythrinus Rosenfink
14.5. Rauma Otajärvi, lintutorni 1 Ä p (Jari Alamäki)
14.5. Pyhäranta Rihtniemi kylä 1 k p Än (Jarmo Rihtniemi)

Katso havainnot aikajärjestyksessä.

Sivu on tuotettu BirdLife Suomen Tiira-lintuhavaintojärjestelmän www.tiira.fi avulla.
©BirdLife Suomi ry