Liminganlahden uusimmat lintuhavainnot

26.1.


Järripeippo Tyrnävä Keskikyläntie 16 A 2 (Eino Riikola)
Varpunen Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)

25.1.


Fasaani Kempele Sarkkiranta 5 (Jussi Niskanen)
Fasaani Kempele Savikorpi 3 (Satu Ekmark)
Harmaapäätikka 15.-25.1. Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 1 (Markku Paso, Riitta Peura)
Hömötiainen 24.-25.1. Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 1 (Markku Paso, Riitta Peura)
Iso lintu Kempele Savikorpi 1 (Satu Ekmark)
Korppi Kempele Sarkkiranta 2 (Jussi Niskanen)
Kuusitiainen Oulu Kaakkuri 1 (Juhani Karvonen)
Käpytikka 24.-25.1. Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 2 (Markku Paso, Riitta Peura)
Merikotka Liminka Rantakylä, Rantakurra 1 (Ulla Matturi)
Pyrstötiainen Liminka Rantakylä, Rantakurra 6 (Ulla Matturi)
Päiväpetolintu Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Sinitiainen 24.-25.1. Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 2 (Markku Paso, Riitta Peura)
Sinitiainen Kempele Savikorpi 1 (Satu Ekmark)
Talitiainen Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 8 (Markku Paso, Riitta Peura)
Taviokuurna Liminka Rantakylä, Rantakurra 1 (Ulla Matturi)
Tundraurpiainen Kempele Sarkkiranta 7 (Jussi Niskanen)
Turkinkyyhky Kempele Ollila 1 (Satu Ekmark)
Urpiainen Kempele Sarkkiranta 25 (Jussi Niskanen)
Viherpeippo Kempele Sarkkiranta 20 (Jussi Niskanen)

24.1.


Hippiäinen Oulu Oulunsalo, Akion lenkki 2 (Minna Kaan)
Hömötiainen Oulu Oulunsalo, Akion lenkki 4 (Minna Kaan)
Järripeippo Tyrnävä Keskikyläntie 16 A 2 (Eino Riikola)
Keltasirkku Liminka Virkkula 13 (Tanja Jylänki)
Punatulkku Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Pyrstötiainen Oulu Oulunsalo, Akion lenkki 2 (Minna Kaan)
Sinitiainen Liminka Virkkula 2 (Tanja Jylänki)
Sinitiainen Oulu Oulunsalo, Akion lenkki 1 (Minna Kaan)
Sinitiainen Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Talitiainen Oulu Oulunsalo, Akion lenkki 4 (Minna Kaan)
Talitiainen Liminka Virkkula 1 (Tanja Jylänki)
Taviokuurna Oulu Oulunsalo, Akion lenkki 6 (Minna Kaan)
Varpuspöllö Oulu Oulunsalo, Akion lenkki 1 (Minna Kaan)
Viherpeippo Liminka Virkkula 1 (Tanja Jylänki)
Viiksitimali Lumijoki Sannanhamina 1 (Veikko Lehtonen, Mikko Räsänen)

23.1.


Harakka Liminka Virkkula, Vesala 5 (Mikko Ala-Kojola, Anni Koskela)
Harakka Liminka Virkkula, Vesala 9 (Mikko Ala-Kojola, Anni Koskela)
Hömötiainen Liminka Virkkula, Vesala 1 (Mikko Ala-Kojola, Anni Koskela)
Järripeippo Tyrnävä Juurussuo 2 (Tuomas Herva)
Korppi Tyrnävä Juurussuo 3 (Tuomas Herva)
Kyyhkylaji (Columba) Kempele Koskela 1 (Satu Ekmark)
Mustarastas Liminka Virkkula, Vesala 1 (Mikko Ala-Kojola, Anni Koskela)
Peippo Tyrnävä Juurussuo 10 (Tuomas Herva)
Peltopyy Liminka Virkkula 5 (Tanja Jylänki)
Sinitiainen Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Sinitiainen Kempele Koskela 1 (Satu Ekmark)
Talitiainen Kempele Koskela 1 (Satu Ekmark)
Talitiainen Kempele Koskela 2 (Satu Ekmark)
Tikkalaji Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Tundraurpiainen Tyrnävä Juurussuo 10 (Tuomas Herva)
Urpiainen Tyrnävä Juurussuo 150 (Tuomas Herva)
Urpiainen Liminka Virkkula, Vesala 1 (Mikko Ala-Kojola, Anni Koskela)
Viherpeippo Kempele Ristisuo 2 (Satu Ekmark)
Viherpeippo Tyrnävä Juurussuo 50 (Tuomas Herva)

22.1.


Fasaani Oulu Oulunsalo, Keskusta 1 (Liisa Kantola, Pekka Kantola)
Fasaani Tyrnävä Ängeslevä, Toppinen 2 (Mika Knuuti)
Fasaani Oulu Oulunsalo, Keskusta 2 (Liisa Kantola, Pekka Kantola)
Hemppo Tyrnävä Ängeslevä, Toppinen 1 (Mika Knuuti)
Hömötiainen Liminka Järvenpää 3 (Seija Rajalampi, Janne Jokelainen)
Järripeippo Kempele Rajakorpi 3 (Iikka Heikkala, Osmo Heikkala)
Järripeippo Tyrnävä Tyrnävä, Kursula 2 (Mika Knuuti)
Keltasirkku Liminka Järvenpää 500 (Seija Rajalampi, Janne Jokelainen)
Koskikara Liminka Liminka, Matinlauri 1 (Pekka Sangi)
Lehtopöllö 13.-22.1. Oulu Oulunsalo, Varjakka 1 (Iikka Heikkala, Osmo Heikkala, Kalle Hiekkanen, Ve...)
Naakka Oulu Oulunsalo, Keskusta 7 (Liisa Kantola, Pekka Kantola)
Peippo Kempele Rajakorpi 15 (Iikka Heikkala, Osmo Heikkala)
Peltopyy Liminka Virkkula, Vanhahamina 14 (Mika Knuuti)
Peltopyy Tyrnävä Parras 10 (Mari Hepoaho)
Räkättirastas Liminka Järvenpää 1 (Janne Jokelainen)
Tikli Tyrnävä Ängeslevä, Toppinen 9 (Mika Knuuti)
Tundraurpiainen Tyrnävä Ängeslevä, Toppinen 8 (Mika Knuuti)
Tundraurpiainen Liminka Savela 5 (Iikka Heikkala, Osmo Heikkala)
Turkinkyyhky Oulu Oulunsalo, Keskusta 3 (Liisa Kantola, Pekka Kantola)
Urpiainen Tyrnävä Ängeslevä, Toppinen 40 (Mika Knuuti)
Uuttukyyhky Liminka Kelttu, Arvola 1 (Kalle Hiekkanen)
Uuttukyyhky 13.-22.1. Oulu Päällystä, Peräksin 1 (Liisa Kantola, Pekka Kantola, Veikko Lehtonen, Tap...)

21.1.


Fasaani Tyrnävä Ängeslevä, Toppinen 1 (Kalle Hiekkanen)
Fasaani Oulu Oulunsalo, Päällystä 1 (Juho Tornberg)
Fasaani Tyrnävä Ängeslevä 1 (Juho Tornberg)
Harakka Oulu Oulunsalo, Keskusta 1 (Liisa Kantola, Pekka Kantola)
Helmipöllö Lumijoki Sallisentie 1 (Iikka Heikkala, Osmo Heikkala)
Hemppo Tyrnävä Ängeslevä, Toppinen 2 (Kalle Hiekkanen, Pauli-Pekka Österberg)
Hemppo Tyrnävä Ängeslevä 1 (Juho Tornberg)
Hömötiainen Oulu Oulunsalo, Mäntyranta 3 (Tuomas Herva)
Hömötiainen Oulu Oulunsalo, Karsikonkorpi 2 (Tuomas Herva)
Isolepinkäinen Tyrnävä Isosuontie 1 (Eino Riikola)
Isolepinkäinen Lumijoki Sannanhamina 1 (Pekka Sangi, Oili Myllykangas)
Isolepinkäinen Lumijoki Sannanhamina 1 (Pauli-Pekka Österberg)
Isolepinkäinen Tyrnävä Parras, Nurkkala 1 (Pauli-Pekka Österberg)
Isolepinkäinen Lumijoki Karintie 1 (Iikka Heikkala, Mika Heikkala, Osmo Heikkala)
Järripeippo Tyrnävä Keskikyläntie 16 A 8 (Eino Riikola)
Järripeippo Oulu Oulunsalo, Päällystä 1 (Juho Tornberg)
Keltasirkku Oulu Oulunsalo, Keskusta 16 (Liisa Kantola, Pekka Kantola)
Keltasirkku Oulu Oulunsalo, Mäntyranta 2 (Tuomas Herva)
Kuusitiainen Lumijoki Varjakka, Kivinokka 1 (Pekka Sangi, Oili Myllykangas)
Käpytikka Oulu Oulunsalo, Karsikonkorpi 2 (Tuomas Herva)
Mustarastas Lumijoki Varjakka, Kivinokka 1 (Pekka Sangi, Oili Myllykangas)
Naakka Oulu Oulunsalo, Keskusta 7 (Liisa Kantola, Pekka Kantola)
Närhi Oulu Oulunsalo, Keskusta 1 (Liisa Kantola, Pekka Kantola)
Pajusirkku Lumijoki Sannanhamina 1 (Pauli-Pekka Österberg)
Pajusirkku Oulu Oulunsalo, Mäntyranta 1 (Tuomas Herva)
Palokärki Oulu Oulunsalo, Mäntyranta, pellot 1 (Tuomas Herva)
Peltopyy Tyrnävä Ängeslevä 10 (Juho Tornberg)
Peltopyy Tyrnävä Keskikyläntie 16 A 6 (Eino Riikola)
Pikkuvarpunen Oulu Oulunsalo, Keskusta 12 (Liisa Kantola, Pekka Kantola)
Puukiipijä Lumijoki Varjakka, Kivinokka 1 (Pekka Sangi, Oili Myllykangas)
Riekko Tyrnävä Pitkäkangas Järvisuo 2 (Kalle Hiekkanen)
Sinisorsa Oulu Oulunsalo, Keskusta 2 (Tuomas Herva)
Sinisorsa Oulu Oulunsalo kk 2 (Juho Tornberg)
Sinitiainen Oulu Oulunsalo, Mäntyranta 6 (Tuomas Herva)
Sinitiainen Oulu Oulunsalo, Karsikonkorpi 4 (Tuomas Herva)
Talitiainen Oulu Oulunsalo, Mäntyranta 2 (Tuomas Herva)
Talitiainen Oulu Oulunsalo, Keskusta 1 (Liisa Kantola, Pekka Kantola)
Talitiainen Oulu Oulunsalo, Karsikonkorpi 4 (Tuomas Herva)
Taviokuurna Liminka Virkkula 8 (Iikka Heikkala)
Tikli Tyrnävä Ängeslevä 10 (Juho Tornberg)
Tikli Tyrnävä Ängeslevä, Toppinen 8 (Kalle Hiekkanen, Pauli-Pekka Österberg)
Tundraurpiainen Tyrnävä Ängeslevä 10 (Juho Tornberg)
Tundraurpiainen Tyrnävä Ängeslevä, Toppinen 10 (Kalle Hiekkanen, Pauli-Pekka Österberg)
Turkinkyyhky Oulu Oulunsalo, Päällystä 1 (Juho Tornberg)
Urpiainen Tyrnävä Ängeslevä 100 (Juho Tornberg)
Urpiainen Tyrnävä Ängeslevä, Toppinen 130 (Kalle Hiekkanen, Pauli-Pekka Österberg)
Uuttukyyhky Tyrnävä Parras 11 (Juho Tornberg)
Uuttukyyhky Tyrnävä Parras, Lohela 10 (Pauli-Pekka Österberg)
Varpushaukka Tyrnävä Ängeslevä, Toppinen 1 (Kalle Hiekkanen, Pauli-Pekka Österberg)
Varpushaukka Tyrnävä Keskikyläntie 16 A 1 (Eino Riikola)
Viiksitimali Lumijoki Sannanhamina 2 (Pauli-Pekka Österberg)
Viiksitimali 20.-21.1. Lumijoki Sannanhamina 3 (Kalle Hiekkanen, Oili Myllykangas, Ari-Pekka Nauma...)

20.1.


Fasaani Kempele Honkanen 2 (Eeli Vahtola)
Harmaalokki Lumijoki Varjakka, Vatunginnokka 15 (Kalle Hiekkanen)
Hippiäinen Lumijoki Karinpää 1 (Kalle Hiekkanen)
Hömötiainen Lumijoki Karinpää 2 (Kalle Hiekkanen)
Isolepinkäinen Lumijoki Salakari 1 (Kalle Hiekkanen)
Järripeippo Tyrnävä Keskikyläntie 16 A 13 (Eino Riikola)
Kanahaukka Kempele Ollila 1 (Jussi Niskanen)
Keltasirkku Kempele Honkanen 70 (Eeli Vahtola)
Kesykyyhky Kempele Ristisuo 2 (Satu Ekmark)
Kyyhkylaji (Columba) Kempele Ristisuo 6 (Satu Ekmark)
Lintu Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Merilokki Lumijoki Varjakka, Vatunginnokka 2 (Kalle Hiekkanen)
Pajusirkku Lumijoki Sannanhamina 2 (Kalle Hiekkanen)
Pikkutikka Lumijoki Karinpää 1 (Kalle Hiekkanen)
Pikkuvarpunen Kempele Honkanen 25 (Eeli Vahtola)
Turkinkyyhky Kempele Honkanen 6 (Eeli Vahtola)
Turkinkyyhky Tyrnävä Keskikyläntie 16 A 2 (Eino Riikola)
Urpiainen Tyrnävä Keskikyläntie 16 A 10 (Eino Riikola)
Uuttukyyhky Kempele Honkanen 1 (Eeli Vahtola)
Varpunen Kempele Honkanen 10 (Eeli Vahtola)
Varpuspöllö Lumijoki Sauravalkama 1 (Kalle Hiekkanen)

19.1.


Harmaapäätikka Tyrnävä Nestorintie 5 1 (Sirkka Kaurala)
Järripeippo 18.-19.1. Tyrnävä Keskikyläntie 16 A 24 (Eino Riikola)
Järripeippo Liminka Tupos, Tuomiaro, Lammenniitty 1 (Paula Airaksinen)
Turkinkyyhky Tyrnävä Kirkkosilta 2 (Eino Riikola)
Turkinkyyhky Oulu Oulunsalo Päällystä 3 (Veikko Lehtonen, Rauni Lehtonen)
Uuttukyyhky Tyrnävä Parras, Väyrynen 13 (Eino Riikola)

18.1.


Kesykyyhky Kempele Tuohino 49 (Jussi Niskanen)
Pikkulintu Kempele Savikorpi 10 (Satu Ekmark)
Pikkuvarpunen Liminka Virkkula, Vesala 21 (Mikko Ala-Kojola, Anni Koskela)

17.1.


Ampuhaukka Tyrnävä Tikankorpi 1 (Martti Muikkula, Jaakko Koistinen, Juhani Suni, Ka...)
Fasaani Liminka Kirkkokari 1 (Kristian Koski)
Harmaalokki Kempele Vihiluoto 4 (Jussi Niskanen)
Hemppo Tyrnävä Ängeslevä 3 (Martti Muikkula, Juhani Suni, Jaakko Koistinen, Ka...)
Hömötiainen Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Hömötiainen Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Hömötiainen Liminka Virkkula, Vesala 1 (Mikko Ala-Kojola, Anni Koskela)
Isolepinkäinen 4.-17.1. Tyrnävä Kuusela,peltoalue 1 (Reijo Kylmänen, Eino Riikola)
Kanahaukka Tyrnävä Ala-Erukka 1 (Martti Muikkula, Juhani Suni, Jaakko Koistinen, Ka...)
Keltasirkku Liminka Virkkula 4 (Tanja Jylänki)
Kyyhkylaji (Columba) Kempele Ristisuo 10 (Satu Ekmark)
Lokkilaji Kempele Vihiluoto 5 (Jussi Niskanen)
Mustarastas Liminka Virkkula, Vesala 1 (Mikko Ala-Kojola, Anni Koskela)
Närhi Liminka Virkkula, Vesala 2 (Mikko Ala-Kojola, Anni Koskela)
Peltopyy Tyrnävä Jokisilta 10 (Martti Muikkula, Juhani Suni, Jaakko Koistinen, Ka...)
Pikkuvarpunen Liminka Virkkula, Vesala 14 (Mikko Ala-Kojola, Anni Koskela)
Punatulkku Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Sinitiainen Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Talitiainen Liminka Virkkula 4 (Tanja Jylänki)
Tiaislaji Kempele Ristisuo 5 (Satu Ekmark)
Tikkalaji Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Tikli Tyrnävä Ängeslevä 20 (Martti Muikkula, Juhani Suni, Jaakko Koistinen, Ka...)
Tundraurpiainen Tyrnävä Ängeslevä 30 (Martti Muikkula, Juhani Suni, Jaakko Koistinen, Ka...)
Uuttukyyhky Tyrnävä Parras 14 (Martti Muikkula, Juhani Suni, Jaakko Koistinen, Ka...)
Varpushaukka Tyrnävä Yli-Murto 1 (Martti Muikkula, Juhani Suni, Jaakko Koistinen, Ka...)
Viherpeippo Liminka Virkkula 1 (Tanja Jylänki)
Vuorihemppo Tyrnävä Ängeslevä 1 (Martti Muikkula, Juhani Suni, Jaakko Koistinen, Ka...)

16.1.


Järripeippo 15.-16.1. Tyrnävä Keskikyläntie 16 A 4 (Eino Riikola)
Koskikara Liminka Kk 1 (Pekka Ojala)
Varpushaukka Tyrnävä Keskikyläntie 16 A 1 (Eino Riikola)

15.1.


Fasaani Liminka Rantakylä 1 (Iikka Heikkala)
Harakka Tyrnävä Syrjälän pellot 15 (Tuomas Herva)
Koskikara Liminka Liminka, Matinlauri 1 (Pirkko Kaikkonen, Tapio Ojala)
Kuusitiainen Liminka Virkkula 2 (Osmo Heikkala)
Käpytikka Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 2 (Markku Paso, Riitta Peura)
Naakka Tyrnävä Syrjälän pellot 60 (Tuomas Herva)
Peippo Liminka Liminkajoki 3 (Iikka Heikkala)
Peippo Tyrnävä Juurussuo 2 (Tuomas Herva)
Pyrstötiainen Liminka Liminkajoki 13 (Iikka Heikkala)
Tundraurpiainen Tyrnävä Syrjälän pellot 1 (Tuomas Herva)
Tundraurpiainen Tyrnävä Juurussuo 2 (Tuomas Herva)
Turkinkyyhky Liminka Kirkonkylä 2 (Ulla Matturi, Mika Honkalinna)
Urpiainen Tyrnävä Juurussuo 120 (Tuomas Herva)
Urpiainen Tyrnävä Syrjälän pellot 60 (Tuomas Herva)
Varis Tyrnävä Syrjälän pellot 30 (Tuomas Herva)
Varpunen Liminka Kirkonkylä 1 (Ulla Matturi, Mika Honkalinna)
Varpushaukka Tyrnävä Kuuselan pellot 1 (Tuomas Herva)
Viherpeippo Tyrnävä Juurussuo 10 (Tuomas Herva)

14.1.


Ampuhaukka Tyrnävä Jokisilta, Tyrnävänjoki 1 (Kalle Hiekkanen)
Harakka Kempele Ristisuo 3 (Satu Ekmark)
Harakka Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Harmaalokki Oulu Oulunsalo, Riuttu 1 (Saana Meski)
Hippiäinen Lumijoki Sallisenperä, Greus 5 (Pekka Sangi, Oili Myllykangas)
Hömötiainen Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Hömötiainen Lumijoki Maijalannokka 3 (Nita Kallio)
Järripeippo Tyrnävä Parras, talvilintulaskenta 50 (Tuomas Väyrynen)
Keltasirkku Kempele Koskela 13 (Satu Ekmark)
Kuusitiainen Lumijoki Sallisenperä, Greus 4 (Pekka Sangi, Oili Myllykangas)
Kuusitiainen Lumijoki Maijalannokka 2 (Nita Kallio)
Käpytikka Lumijoki Maijalannokka 1 (Nita Kallio)
Naakka Kempele Ristisuo 8 (Satu Ekmark)
Närhi Lumijoki Maijalannokka 1 (Nita Kallio)
Peippo Tyrnävä Parras, talvilintulaskenta 31 (Tuomas Väyrynen)
Peltopyy Liminka Virkkula 9 (Pekka Sangi, Oili Myllykangas)
Peltopyy Tyrnävä Parras, talvilintulaskenta 20 (Tuomas Väyrynen)
Pikkuvarpunen Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Punatulkku Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Punatulkku Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Puukiipijä Lumijoki Sallisenperä, Tuurninkangas 1 (Pekka Sangi, Oili Myllykangas)
Puukiipijä Tyrnävä Parras, talvilintulaskenta 1 (Tuomas Väyrynen)
Puukiipijä Lumijoki Maijalannokka 1 (Nita Kallio)
Sinitiainen Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Sinitiainen Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Sinitiainen Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Sinitiainen Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Sinitiainen Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Talitiainen Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Tikli Tyrnävä Parras, talvilintulaskenta 23 (Tuomas Väyrynen)
Turkinkyyhky Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Töyhtötiainen Lumijoki Sallisenperä, Greus 2 (Pekka Sangi, Oili Myllykangas)
Uuttukyyhky Tyrnävä Parras, talvilintulaskenta 14 (Tuomas Väyrynen)
Varis Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Varis Kempele Ristisuo 2 (Satu Ekmark)
Varpunen Kempele Ristisuo 6 (Satu Ekmark)
Varpuslaji Kempele Koskela 5 (Satu Ekmark)
Viherpeippo Kempele Koskela 4 (Satu Ekmark)

13.1.


Huuhkaja Liminka Virkkula, Mattilankuja 1 (Iikka Heikkala)
Keskikokoinen pöllö Oulu Koivukari, Letto 1 (Kalle Hiekkanen)
Pyy Liminka Kurranperä 1 (Mika Honkalinna)
Päiväpetolintu Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Sinisorsa Oulu Koura, Lääkkö 3 (Tapani Tapio)
Turkinkyyhky Oulu Päällystä, Peräksin 2 (Tapani Tapio)

12.1.


Fasaani Kempele Honkanen 10 (Eeli Vahtola)
Harakka Kempele Honkanen 6 (Eeli Vahtola)
Hömötiainen Oulu Oulunsalo, Karsikonkorpi 2 (Markku Paso)
Järripeippo Oulu Oulunsalo, Ervastinkylä 1 (Johanna Kotajärvi)
Keltasirkku Oulu Oulunsalo, Ervastinkylä 18 (Johanna Kotajärvi)
Keltasirkku Kempele Honkanen 80 (Eeli Vahtola)
Käpytikka Oulu Oulunsalo, Karsikonkorpi 2 (Markku Paso)
Naakka Kempele Honkanen 7 (Eeli Vahtola)
Palokärki Oulu Oulunsalo, Salonselkä 1 (Markku Paso)
Peltopyy Tyrnävä Parras 3 (Jouni Pikkarainen)
Pikkuvarpunen Oulu Oulunsalo, Ervastinkylä 22 (Johanna Kotajärvi)
Pikkuvarpunen Kempele Honkanen 20 (Eeli Vahtola)
Sinitiainen Oulu Oulunsalo, Ervastinkylä 4 (Johanna Kotajärvi)
Talitiainen Oulu Oulunsalo, Ervastinkylä 6 (Johanna Kotajärvi)
Turkinkyyhky Kempele Honkanen 4 (Eeli Vahtola)
Varpunen Kempele Honkanen 40 (Eeli Vahtola)
Viherpeippo Oulu Oulunsalo, Ervastinkylä 2 (Johanna Kotajärvi)

11.1.


Hömötiainen Oulu Oulunsalo, Nuppa 2 (Markku Paso)
Käpytikka Oulu Oulunsalo, Nuppa 2 (Markku Paso)
Käpytikka 6.-11.1. Liminka Virkkula, Vesala 1 (Mikko Ala-Kojola, Anni Koskela)
Varpushaukka Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 1 (Markku Paso, Riitta Peura)

10.1.


Isokäpylintu Kempele Kolmikanta 1 (Jussi Niskanen)
Korppi Kempele Kolmikanta 2 (Jussi Niskanen)
Taviokuurna Kempele Kolmikanta 30 (Jussi Niskanen)

9.1.


Järripeippo 4.-9.1. Kempele Ollakka 1 (Jussi Niskanen, Raimo Suominen)
Keltasirkku Tyrnävä Mäläskänsuora 31 (Minna Kaan, Minna Sarkkinen)
Kyyhkylaji (Columba) Kempele Ristisuo 2 (Satu Ekmark)
Peippo Tyrnävä Keskikyläntie 16 A 1 (Eino Riikola)
Peltopyy Tyrnävä Tupostie 14 (Minna Kaan, Minna Sarkkinen)

8.1.


Pikkuvarpunen Kempele Ristisuo 2 (Satu Ekmark)
Sinitiainen Kempele Ristisuo 2 (Satu Ekmark)
Uuttukyyhky 1.-8.1. Tyrnävä Parras, Karhu 18 (Iikka Heikkala, Osmo Heikkala, Mari Hepoaho, Kalle...)
Viherpeippo Oulu Lepola 40 (Eeli Vahtola)

7.1.


Kanahaukka Tyrnävä Markkuu, Sillankorva 1 (Mika Knuuti)
Kanahaukka Liminka Virkkula 2 (Iikka Heikkala)
Peippo Liminka Virkkula 1 (Iikka Heikkala)
Peippo Tyrnävä Aho 2 (Mika Knuuti)
Pulmunen Tyrnävä Ängeslevä 30 (Otso Valkeeniemi)
Punatulkku Tyrnävä Lehtola 4 (Mika Knuuti)
Puukiipijä Liminka Virkkula 2 (Iikka Heikkala)
Tundraurpiainen Tyrnävä Lehtola 1 (Mika Knuuti)
Urpiainen Tyrnävä Lehtola 40 (Mika Knuuti)
Viherpeippo Tyrnävä Aho 5 (Mika Knuuti)
Vuorihemppo 1.-7.1. Tyrnävä Jokisilta, Pöksä 1 (Iikka Heikkala, Osmo Heikkala, Kalle Hiekkanen, An...)

6.1.


Fasaani Kempele Riihivainio 1 (Jussi Niskanen)
Fasaani Kempele Rajakorpi 1 (Antero Kurikka, Raija Kurikka)
Harakka Kempele Ollakka, jätekeskus 60 (Jussi Niskanen)
Hemppo 4.-6.1. Tyrnävä Ängeslevä, Toppinen 1 (Kalle Hiekkanen, Antero Kurikka, Raija Kurikka)
Hippiäinen Liminka Virkkula 2 (Iikka Heikkala)
Järripeippo Kempele Riihivainio 2 (Jussi Niskanen)
Järripeippo Kempele Rajakorpi 1 (Antero Kurikka, Raija Kurikka)
Järripeippo Tyrnävä Juurussuo Aho 8 (Kalle Hiekkanen)
Kanahaukka Tyrnävä Siirtola 1 (Antero Kurikka, Raija Kurikka)
Keltasirkku Kempele Rajakorpi 25 (Antero Kurikka, Raija Kurikka)
Korppi Kempele Ollakka, jätekeskus 12 (Jussi Niskanen)
Naakka Liminka Virkkula, Vesala 10 (Mikko Ala-Kojola, Anni Koskela)
Naakka Kempele Ollakka, jätekeskus 310 (Jussi Niskanen)
Närhi Kempele Riihivainio 2 (Jussi Niskanen)
Peippo Tyrnävä Juurussuo Aho 13 (Kalle Hiekkanen)
Peippo 3.-6.1. Kempele Rajakorpi, Koivikko 35 (Kalle Hiekkanen, Antero Kurikka, Jussi Niskanen, R...)
Peltopyy Liminka Lepikkö 5 (Antero Kurikka, Raija Kurikka)
Peltopyy Siikajoki Väliranta 13 (Otso Valkeeniemi)
Peltopyy Siikajoki Väliranta 5 (Otso Valkeeniemi)
Peltopyy Tyrnävä Ritokorpi 1 (Antero Kurikka, Raija Kurikka)
Pikkukäpylintu Liminka Virkkula 20 (Iikka Heikkala)
Punatulkku Tyrnävä Jokisilta 8 (Antero Kurikka, Raija Kurikka)
Puukiipijä Kempele Oksansuo 1 (Kalle Hiekkanen)
Taviokuurna Kempele Riihivainio 1 (Jussi Niskanen)
Teeri Lumijoki Sannanlahti 6 (Otso Valkeeniemi)
Tikli Tyrnävä Ängeslevä 2 (Antero Kurikka, Raija Kurikka)
Tundraurpiainen Tyrnävä Ängeslevä 2 (Antero Kurikka, Raija Kurikka)
Tundraurpiainen Tyrnävä Aho 10 (Kalle Hiekkanen)
Töyhtötiainen Liminka Virkkula 1 (Iikka Heikkala)
Urpiainen Kempele Riihivainio 16 (Jussi Niskanen)
Urpiainen Tyrnävä Aho 130 (Kalle Hiekkanen)
Urpiainen Lumijoki Hirvasniemi 10 (Otso Valkeeniemi)
Urpiainen Tyrnävä Ängeslevä 35 (Antero Kurikka, Raija Kurikka)
Varis Kempele Ollakka, jätekeskus 20 (Jussi Niskanen)
Viherpeippo Kempele Rajakorpi 10 (Antero Kurikka, Raija Kurikka)
Viherpeippo Tyrnävä Ängeslevä 6 (Antero Kurikka, Raija Kurikka)

5.1.


Harakka Liminka Virkkula, Vesala 2 (Mikko Ala-Kojola, Anni Koskela)
Harakka Oulu Oulunsalo, Ervastinkylä 1 (Johanna Kotajärvi)
Keltasirkku Liminka Virkkula, Vesala 1 (Mikko Ala-Kojola, Anni Koskela)
Keltasirkku Oulu Oulunsalo, Ervastinkylä 9 (Johanna Kotajärvi)
Keltasirkku Liminka Lintupuisto 10 (Pekka Lilja)
Käpytikka Oulu Oulunsalo, Ervastinkylä 1 (Johanna Kotajärvi)
Mustarastas 28.11.2022.-5.1. Liminka Virkkula, Vesala 1 (Mikko Ala-Kojola, Anni Koskela)
Närhi Liminka Virkkula, Vesala 2 (Mikko Ala-Kojola, Anni Koskela)
Peltopyy Liminka Virkkula, Vesala 2 (Mikko Ala-Kojola, Anni Koskela)
Pikkuvarpunen Oulu Oulunsalo, Ervastinkylä 16 (Johanna Kotajärvi)
Pikkuvarpunen Liminka Lintupuisto 10 (Pekka Lilja)
Pikkuvarpunen Liminka Virkkula, Vesala 34 (Mikko Ala-Kojola, Anni Koskela)
Punatulkku Liminka Virkkula, Vesala 6 (Mikko Ala-Kojola, Anni Koskela)
Punatulkku Liminka Lintupuisto 5 (Pekka Lilja)
Punatulkku Oulu Oulunsalo, Ervastinkylä 5 (Johanna Kotajärvi)
Sinitiainen Oulu Oulunsalo, Ervastinkylä 4 (Johanna Kotajärvi)
Sinitiainen Liminka Lintupuisto 2 (Pekka Lilja)
Sinitiainen Liminka Virkkula, Vesala 3 (Mikko Ala-Kojola, Anni Koskela)
Talitiainen Liminka Lintupuisto 10 (Pekka Lilja)
Talitiainen Oulu Oulunsalo, Ervastinkylä 6 (Johanna Kotajärvi)
Talitiainen Liminka Virkkula, Vesala 10 (Mikko Ala-Kojola, Anni Koskela)
Teeri Tyrnävä Isosuo, Koivula 134 (Kalle Hiekkanen)
Urpiainen Liminka Virkkula 1 (Iikka Heikkala)
Urpiainen Liminka Virkkula, Vesala 3 (Mikko Ala-Kojola, Anni Koskela)
Urpiainen Liminka Lintupuisto 2 (Pekka Lilja)
Viherpeippo Oulu Oulunsalo, Ervastinkylä 1 (Johanna Kotajärvi)
Viherpeippo Liminka Virkkula, Vesala 8 (Mikko Ala-Kojola, Anni Koskela)

4.1.


Fasaani Kempele Hahtoranta 2 (Jussi Niskanen)
Fasaani Kempele Ollakka 3 (Jussi Niskanen)
Fasaani Tyrnävä Ängeslevä, Toppinen 2 (Kalle Hiekkanen)
Harakka Liminka S-market parkkipaikka 3 (Ulla Matturi)
Hömötiainen Liminka Virkkula, Vesala 1 (Mikko Ala-Kojola, Anni Koskela)
Järripeippo Tyrnävä Ängeslevä, Toppinen 1 (Kalle Hiekkanen)
Järripeippo Kempele Rajakorpi, Koivikko 4 (Kalle Hiekkanen)
Kanahaukka Tyrnävä Laholainen 1 (Eino Riikola)
Kanahaukka Kempele Rajakorpi, Koivikko 1 (Kalle Hiekkanen)
Kanahaukka Tyrnävä Yli-Murto, Lehtoniemi 1 (Kalle Hiekkanen)
Keltasirkku Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 40 (Markku Paso)
Kesykyyhky Liminka S-market parkkipaikka 3 (Ulla Matturi)
Naakka Liminka S-market parkkipaikka 8 (Ulla Matturi)
Närhi Liminka Virkkula, Vesala 2 (Mikko Ala-Kojola, Anni Koskela)
Peltopyy Liminka Tupostienvarsi 4 (Ulla Matturi)
Peltopyy Tyrnävä Ängeslevä, Toppinen 1 (Kalle Hiekkanen)
Pikkuvarpunen Liminka Virkkula, Vesala 25 (Mikko Ala-Kojola, Anni Koskela)
Pikkuvarpunen Kempele Ollakka 10 (Jussi Niskanen)
Punatulkku Liminka Virkkula, Vesala 4 (Mikko Ala-Kojola, Anni Koskela)
Punatulkku Tyrnävä Ängeslevä, Toppinen 25 (Kalle Hiekkanen)
Puukiipijä Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 1 (Markku Paso)
Taviokuurna Oulu Oulunsalo, Pajuvainio 27 (Markku Paso)
Tikli Tyrnävä Ängeslevä, Toppinen 3 (Kalle Hiekkanen)
Tundraurpiainen Tyrnävä Ängeslevä, Toppinen 7 (Kalle Hiekkanen)
Urpiainen Kempele Ollakka 1 (Jussi Niskanen)
Urpiainen Tyrnävä Ängeslevä, Toppinen 80 (Kalle Hiekkanen)
Varpushaukka Liminka Rantakylä, Rantakurra 1 (Mika Honkalinna)
Viherpeippo Liminka Virkkula, Vesala 9 (Mikko Ala-Kojola, Anni Koskela)
Viherpeippo Tyrnävä Ängeslevä, Toppinen 50 (Kalle Hiekkanen)
Viherpeippo Kempele Ollakka 20 (Jussi Niskanen)
Vihervarpunen Kempele Ollakka 1 (Jussi Niskanen)

3.1.


Hemppo Kempele Rajakorpi 1 (Jussi Niskanen)
Hömötiainen Oulu Oulunsalo, Karsikonkorpi 3 (Markku Paso)
Järripeippo Kempele Rajakorpi 2 (Jussi Niskanen)
Keltasirkku Kempele Rajakorpi 15 (Jussi Niskanen)
Korppi Liminka Jutkokylä 2 (Ulla Matturi)
Käpytikka Oulu Oulunsalo, Karsikonkorpi 2 (Markku Paso)
Käpytikka Oulu Oulunsalo, Salonselkä 5 (Markku Paso)
Närhi Oulu Oulunsalo, Karsikonkorpi 1 (Markku Paso)
Palokärki Oulu Oulunsalo, Karsikonkorpi 1 (Markku Paso)
Peippo Kempele Paituri 1 (Satu Tamminen)
Pikkutikka Oulu Oulunsalo, Karsikonkorpi 1 (Markku Paso)
Pähkinähakki Liminka Rantakylä, Rantakurra 1 (Ulla Matturi)
Talitiainen Oulu Oulunsalo, Karsikonkorpi 8 (Markku Paso)
Teeri Oulu Oulunsalo, Salonselkä 1 (Markku Paso)
Turkinkyyhky Kempele Honkanen 2 (Antero Kurikka)
Varis Liminka Jutkokylä 4 (Ulla Matturi)
Viherpeippo Kempele Rajakorpi 40 (Jussi Niskanen)
Vihervarpunen Tyrnävä Kotimetsä, Räme 1 (Kalle Hiekkanen)

2.1.


Hömötiainen Oulu Oulunsalo, Nuppa 3 (Markku Paso)
Keltasirkku Kempele Koskela 1 (Satu Ekmark)
Keltasirkku Kempele Koskela 9 (Satu Ekmark)
Kuusitiainen Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 1 (Markku Paso, Riitta Peura)
Käpytikka Oulu Oulunsalo, Nuppa 2 (Markku Paso)
Mustarastas Liminka Rantakylä, Rantakurra 1 (Ulla Matturi)
Naakka Kempele Zeppelinin lähistö 2 (Satu Ekmark)
Peltopyy Tyrnävä Kotihalme 9 (Vuokko Kantola)
Peltopyy Liminka Virkkula 14 (Tellervo Kalaoja, Veijo Kalaoja)
Pikkuvarpunen Kempele Koskela 1 (Satu Ekmark)
Sinitiainen Kempele Koskela 1 (Satu Ekmark)
Sinitiainen Oulu Oulunsalo, Nuppa 3 (Markku Paso)
Talitiainen Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Talitiainen Oulu Oulunsalo, Nuppa 5 (Markku Paso)
Teeri Liminka Rantakylä, Kurranjärvi 1 (Mika Honkalinna)
Turkinkyyhky Kempele Koskela 1 (Satu Ekmark)
Varpuslaji Kempele Koskela 2 (Satu Ekmark)
Viherpeippo Kempele Koskela 2 (Satu Ekmark)

1.1.


Fasaani Kempele Ollila 1 (Satu Ekmark)
Harakka Tyrnävä Kotimetsä, Ala-Räme 3 (Kalle Hiekkanen)
Harakka Kempele Savikorpi 2 (Satu Ekmark)
Harakka Kempele Ollila 1 (Satu Ekmark)
Harakka Kempele Ollila 1 (Satu Ekmark)
Harakka Liminka Virkkula 1 (Iikka Heikkala)
Harmaapäätikka Liminka Rantakylä, Rantakurra 1 (Ulla Matturi)
Harmaapäätikka Liminka Rantakylä, Rantakurra 1 (Ulla Matturi)
Hippiäinen Tyrnävä Hautausmaa 1 (Kalle Hiekkanen)
Hömötiainen Tyrnävä Kk 1 (Kalle Hiekkanen)
Hömötiainen Liminka Virkkula 1 (Iikka Heikkala)
Hömötiainen Liminka Rantakylä, Rantakurra 4 (Ulla Matturi)
Iso lintu Kempele Savikorpi 1 (Satu Ekmark)
Keltasirkku Liminka Rantakylä, Rantakurra 9 (Ulla Matturi)
Keltasirkku Liminka Virkkula 40 (Iikka Heikkala)
Keltasirkku Kempele Ollila 5 (Satu Ekmark)
Keltasirkku Tyrnävä Dallas, Ollila 10 (Kalle Hiekkanen)
Keltasirkku Liminka Kedonperä, Savela 600 (Kalle Hiekkanen)
Kesykyyhky Kempele Ristisuo 17 (Satu Ekmark)
Kesykyyhky Kempele Kempele, Susikorpi 1 (Jorma Siira)
Kesykyyhky Tyrnävä Tyrnävä kk 50 (Kalle Hiekkanen)
Korppi Tyrnävä Leppioja, Laanila 2 (Kalle Hiekkanen)
Korppi Kempele Luonunki 1 (Heidi Piippo)
Korppi Liminka Kk 1 (Iikka Heikkala)
Koskikara Lumijoki Kk 1 (Iikka Heikkala, Osmo Heikkala)
Käpytikka Liminka Rantakylä, Rantakurra 1 (Ulla Matturi)
Käpytikka Tyrnävä Kotimetsä, Ala-Räme 1 (Kalle Hiekkanen)
Naakka Tyrnävä Tyrnävä kk 15 (Kalle Hiekkanen)
Naakka Liminka Kk 1 (Iikka Heikkala)
Naakka Kempele Ylikylä, Kokko 4 (Jorma Siira)
Naakka Tyrnävä Yli-Murto, Puro 60 (Kalle Hiekkanen)
Närhi Tyrnävä Parras, Rentola 1 (Kalle Hiekkanen)
Närhi Liminka Rantakylä, Rantakurra 2 (Ulla Matturi)
Närhi Liminka Virkkula 1 (Iikka Heikkala)
Pikkulintu Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Pikkuvarpunen Tyrnävä Kotimetsä, Ala-Räme 4 (Kalle Hiekkanen)
Pikkuvarpunen Kempele Ollila 4 (Satu Ekmark)
Pikkuvarpunen Liminka Virkkula 1 (Iikka Heikkala)
Punatulkku Liminka Rantakylä, Rantakurra 14 (Ulla Matturi)
Punatulkku Kempele Luonunki 5 (Heidi Piippo)
Punatulkku Liminka Virkkula 1 (Iikka Heikkala)
Sinisorsa Kempele Riihivainio, Uutela 1 (Jorma Siira)
Sinitiainen Liminka Rantakylä, Rantakurra 15 (Ulla Matturi)
Sinitiainen Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Sinitiainen Tyrnävä Kotimetsä, Ala-Räme 2 (Kalle Hiekkanen)
Sinitiainen Liminka Virkkula 1 (Iikka Heikkala)
Sinitiainen Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Talitiainen Tyrnävä Kotimetsä, Ala-Räme 3 (Kalle Hiekkanen)
Talitiainen Kempele Asemakylä 2 (Satu Ekmark)
Talitiainen Liminka Virkkula 1 (Iikka Heikkala)
Talitiainen Kempele Ylikylä, Kokko 15 (Jorma Siira)
Talitiainen Kempele Ristisuo 3 (Satu Ekmark)
Talitiainen Liminka Rantakylä, Rantakurra 6 (Ulla Matturi)
Teeri Tyrnävä Isosuo 50 (Vuokko Kantola, Jukka Glad)
Tikli Liminka Kedonperä, Savela 17 (Kalle Hiekkanen)
Tundraurpiainen Liminka Kedonperä, Savela 2 (Kalle Hiekkanen)
Turkinkyyhky Tyrnävä Tyrnävä, Uusitalo 4 (Kalle Hiekkanen)
Turkinkyyhky Kempele Ylikylä, Kokko 1 (Jorma Siira, Johanna Siira)
Töyhtötiainen Tyrnävä Hautausmaa 2 (Kalle Hiekkanen)
Urpiainen Liminka Kedonperä, Savela 5 (Kalle Hiekkanen)
Varis Tyrnävä Yli-Murto, Puro 15 (Kalle Hiekkanen)
Varis Kempele Asemakylä 1 (Satu Ekmark)
Varis Liminka Kk 1 (Iikka Heikkala)
Varpunen Tyrnävä Tyrnävä kk 2 (Kalle Hiekkanen)
Varpushaukka Siikajoki Karinkanta 1 (Iikka Heikkala, Osmo Heikkala)
Viherpeippo Tyrnävä Dallas, Ollila 50 (Kalle Hiekkanen)
Viherpeippo Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Viherpeippo Liminka Virkkula 5 (Iikka Heikkala)
Viherpeippo Liminka Rantakylä, Rantakurra 6 (Ulla Matturi)

31.12.


Harakka Kempele Sipola 2 (Satu Ekmark)
Harakka Kempele Riihivainio 2 (Satu Ekmark)
Harakka Kempele Etu-Korpela 1 (Satu Ekmark)
Harakka Kempele Etu-Korpela 1 (Satu Ekmark)
Keltasirkku Liminka Tupos, Halme 140 (Satu Ekmark)
Keltasirkku Kempele Ristisuo 7 (Satu Ekmark)
Korppi Kempele Kortesuo 3 (Satu Ekmark)
Naakka Kempele Koskela 3 (Satu Ekmark)
Naakka Kempele Koskela 100 (Satu Ekmark)
Naakka Kempele Ristisuo 5 (Satu Ekmark)
Peltopyy Kempele Luonunki 10 (Heidi Piippo)
Pikkuvarpunen Kempele Ristisuo 5 (Satu Ekmark)
Tikli Liminka Virkkula, Mattilankuja 1 (Iikka Heikkala)
Varis Kempele Etu-Korpela 1 (Satu Ekmark)
Varis Kempele Koskela 6 (Satu Ekmark)
Varis Kempele Riihivainio 2 (Satu Ekmark)
Varislaji Kempele Sipola 4 (Satu Ekmark)
Varpunen Kempele Ristisuo 2 (Satu Ekmark)
Varpuspöllö Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 1 (Riitta Peura)

30.12.


Keltasirkku Kempele Ristisuo 1 (Satu Ekmark)
Keltasirkku Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 60 (Markku Paso, Riitta Peura)
Talitiainen Kempele Ristisuo 2 (Satu Ekmark)
Varpunen Kempele Ristisuo 4 (Satu Ekmark)
Varpushaukka Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 1 (Markku Paso)

Sivu on tuotettu BirdLife Suomen
Tiira-lintuhavaintojärjestelmän www.tiira.fi avulla.
© BirdLife Suomi ry
Sivu päivitetty 27.1.2023 8:46:01