Liminganlahden uusimmat lintuhavainnot

25.3.


Hömötiainen 21.-25.3. Liminka Virkkula, Vesalankuja 2 (Pekka Majuri, Heli Suurkuukka)
Mustarastas Liminka Virkkula, Vesalankuja 2 (Pekka Majuri)
Mustarastas Liminka Seikkulankuja 3 3 (Veijo Kalaoja, Telle Kalaoja)
Sepelkyyhky 23.-25.3. Liminka Virkkula, Vesalankuja 1 (Pekka Majuri)

24.3.


Kottarainen Liminka Virkkula 7 (Kari Koivula)
Kottarainen Lumijoki Kari, Lainekallio 1 (Seppo Lainekallio)
Laulujoutsen Tyrnävä Kotimetsä, Räme 2 (Kalle Hiekkanen)
Laulujoutsen Liminka Virkkula 8 (Tuula Antila, Seppo Antila)
Laulujoutsen Liminka Kirkkokari 4 (Aatu Koski)
Laulujoutsen Liminka Vedenpuhdistamo 5 (Pekka Ojala, Rauni Ojala)
Pulmunen Lumijoki Äijänselkä 7 (Pauli Kinnunen)
Pulmunen Tyrnävä Ängeslevä, peltoalue 10 (Tuula Antila, Seppo Antila)
Töyhtöhyyppä Liminka Haaransilta-Tupos 2 (Kari Koivula)
Töyhtöhyyppä Tyrnävä Parras 1 (Pauli Kinnunen)

23.3.


Fasaani Kempele Vihiluoto 1 (Tapani Tapio)
Laulujoutsen Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 7 (Markku Paso)
Laulujoutsen Kempele Vihiluoto 2 (Tapani Tapio)
Laulujoutsen Kempele Teppola 6 (Tapani Tapio)
Palokärki Oulu Pajuniemi, Varonen 1 (Henri Ukonaho, Katja Ukonaho, Saana Ukonaho, Ronja...)
Sarvipöllö Tyrnävä Reininperä 1 (Jussi Niskanen, Sari Niskanen)
Sepelkyyhky Oulu Pajuniemi, Varonen 1 (Henri Ukonaho)
Sepelkyyhky Kempele Teppola 2 (Tapani Tapio)
Uuttukyyhky Liminka Virkkula, Anttila 1 (Pekka Majuri, Heli Suurkuukka)

22.3.


Laulujoutsen Tyrnävä Korkala 6 (Arto Fyrsten)
Laulujoutsen Liminka Kk 2 (Keijo Suorsa)
Merihanhi Lumijoki Sannanhamina 5 (Petri Hottola)
Merikotka Oulu Pajuniemi, Varonen 1 (Henri Ukonaho, Kristiina Rintamäki)
Varpushaukka Liminka Virkkula, Vesalankuja 1 (Pekka Majuri)

21.3.


Harmaalokki Oulu Riutunkari 25 (Hugo Ronkainen)
Harmaapäätikka Oulu Oulunsalo, Karsikonkorpi 1 (Markku Paso)
Hömötiainen Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 2 (Markku Paso)
Hömötiainen Oulu Oulunsalo, Karsikonkorpi 5 (Markku Paso)
Käpytikka Oulu Oulunsalo, Karsikonkorpi 2 (Markku Paso)
Käpytikka Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 2 (Markku Paso)
Laulujoutsen Tyrnävä Kempeleentie 1 (Arto Fyrsten)
Laulujoutsen Tyrnävä Korkalantie 32 2 (Arto Fyrsten)
Laulujoutsen Lumijoki Kk 1 (Kari Koivula)
Laulujoutsen Lumijoki Sannanlahti,torni 6 (Veijo Kalaoja)
Laulujoutsen Tyrnävä Ängeslevä, Puistola 1 (Kalle Hiekkanen)
Laulujoutsen Lumijoki Sannanlahti,torni 4 (Tapani Tapio)
Laulujoutsen Oulu Oulunsalo, Karsikonkorpi 2 (Markku Paso)
Laulujoutsen Oulu Pajuniemi, Leppänenä 4 (Henri Ukonaho, Kristiina Rintamäki)
Merihanhi Oulu Pajuniemi, Ojala 1 (Henri Ukonaho, Kristiina Rintamäki)
Merikotka Oulu Riutunkari 1 (Hugo Ronkainen)
Merikotka Lumijoki Sannanlahti,torni 1 (Tapani Tapio)
Merilokki Oulu Riutunkari 9 (Hugo Ronkainen)
Mustavaris Tyrnävä Jokisilta, Tuomela 25 (Tapani Tapio)
Mustavaris Tyrnävä Dallas, Tyrnävä 25 (Kalle Hiekkanen)
Naakka Lumijoki Sannanlahti,torni 3 (Tapani Tapio)
Närhi Oulu Oulunsalo, Karsikonkorpi 2 (Markku Paso)
Peltopyy Lumijoki Varjakantie, Kauppi 12 (Kari Koivula)
Piekana Oulu Pajuniemi, Varonen 1 (Henri Ukonaho, Kristiina Rintamäki)
Pikkuvarpunen Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 1 (Markku Paso)
Pohjantikka Oulu Oulunsalo, Karsikonkorpi 1 (Markku Paso)
Punatulkku Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 3 (Markku Paso)
Sepelkyyhky Liminka Virkkula, Vesalankuja 1 (Pekka Majuri)
Sepelkyyhky Liminka Seikkulankuja 3 2 (Veijo Kalaoja)
Sepelkyyhky Lumijoki Sannanlahti,torni 5 (Tapani Tapio)
Sinitiainen Oulu Oulunsalo, Karsikonkorpi 2 (Markku Paso)
Talitiainen Oulu Oulunsalo, Karsikonkorpi 10 (Markku Paso)
Teeri Oulu Pajuniemi, Leppänenä 1 (Henri Ukonaho, Kristiina Rintamäki)
Uuttukyyhky Tyrnävä Parras 11 (Tapani Tapio)
Varpushaukka Liminka Virkkula, Vesalankuja 1 (Pekka Majuri)
Viherpeippo Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 2 (Markku Paso)
Viiksitimali Lumijoki Sannanlahti,torni 2 (Veijo Kalaoja)

20.3.


Laulujoutsen Kempele Ouluntulli, moottoritie 3 (Pentti Suorsa)
Punatulkku Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 2 (Markku Paso)
Puukiipijä Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 1 (Markku Paso)
Talitiainen Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 10 (Markku Paso)

19.3.


Helmipöllö Tyrnävä Murto, Mäntylä 1 (Kalle Hiekkanen)
Huuhkaja 10.-19.3. Oulu Pajuniemi, Varonen 1 (Kristiina Rintamäki, Henri Ukonaho)
Huuhkaja Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 1 (Markku Paso)
Huuhkaja Tyrnävä Murto, Mäntylä 3 (Kalle Hiekkanen)
Hömötiainen Oulu Pajuniemi, Nuppa 2 (Henri Ukonaho, Kristiina Rintamäki)
Laulujoutsen Liminka Temmesjoen varsipellot 1 (Sinikka Pakarinen)
Mustavaris Liminka Jutkokylän metsäalue. 15 (Jukka Hauru)
Mustavaris Tyrnävä Dallas, Tyrnävä 6 (Kalle Hiekkanen)
Peippo Tyrnävä Nestorintie 11 20 (Juhani Tolonen)
Pikkutikka Oulu Pajuniemi, Nuppa 1 (Henri Ukonaho, Kristiina Rintamäki)
Puukiipijä Oulu Pajuniemi, Nuppa 1 (Henri Ukonaho, Kristiina Rintamäki)
Sarvipöllö Kempele Ristisuo, Kempele 1 (Henri Ukonaho, Markku Paso, Kristiina Rintamäki)
Sinitiainen Oulu Pajuniemi, Nuppa 3 (Henri Ukonaho, Kristiina Rintamäki)
Talitiainen Oulu Pajuniemi, Nuppa 5 (Henri Ukonaho, Kristiina Rintamäki)
Urpiainen / tundraurpiainen Oulu Pajuniemi, Nuppa 40 (Henri Ukonaho, Kristiina Rintamäki)

18.3.


Ampuhaukka Liminka Ala-Temmes, Sillankorva 1 (Reijo Kylmänen)
Harmaapäätikka Tyrnävä Markkuu 1 (Maire Markus)
Helmipöllö 7.-18.3. Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 1 (Markku Paso, Riitta Peura)
Helmipöllö Liminka Nenänperä, Seppä 1 (Tapani Tapio)
Helmipöllö 5.-18.3. Oulu Oulunsalo, Letto 1 (Linnea Korpi, Tapani Tapio)
Hömötiainen Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 2 (Markku Paso)
Laulujoutsen Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 1 (Markku Paso)
Sarvipöllö Liminka Temmesjokivarsi 1 (Tapani Tapio)
Turkinkyyhky Tyrnävä Seppälä, Tyrnävä 3 (Kalle Hiekkanen)
Turkinkyyhky Kempele Kempele 1 (Eeva Rudbäck)

17.3.


Isolepinkäinen Kempele Teppola 1 (Jukka Piispanen)
Lapinpöllö Oulu Oulunsalo, Mäntyranta,laidun 1 (Vellu Koskela)
Puukiipijä Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 1 (Markku Paso)
Sarvipöllö Lumijoki Kk 1 (Kari Koivula)
Teeri Tyrnävä Korvenkylä, Latvasuo 32 (Kalle Hiekkanen)

16.3.


Hömötiainen Kempele Linnukka 2 (Jussi Niskanen)
Korppi Kempele Linnukka 2 (Jussi Niskanen)
Punatulkku Kempele Linnukka 5 (Jussi Niskanen)
Puukiipijä Kempele Linnukka 2 (Jussi Niskanen)
Talitiainen Kempele Linnukka 2 (Jussi Niskanen)
Turkinkyyhky Kempele Honkanen 1 (Jussi Niskanen)

15.3.


Hömötiainen Oulu Oulunsalo, Keskusta 2 (Liisa Kantola)
Isokäpylintu Tyrnävä Kotimetsä, Ala-Räme 2 (Kalle Hiekkanen)
Mustavaris Liminka Jutkokylä 9 (Kari Koivula, Jaakko Lumme)
Turkinkyyhky Liminka Keskus 1 (Linnea Korpi)
Viherpeippo Tyrnävä Kotimetsä, Räme 10 (Kalle Hiekkanen)

14.3.


Hömötiainen Tyrnävä Kotimetsä, Räme 2 (Kalle Hiekkanen)
Viherpeippo Liminka Luontokeskus 16 (Linnea Korpi)

13.3.


Kanahaukka Tyrnävä Ängeslevä, Ala-Siira 1 (Kalle Hiekkanen)
Mustavaris Tyrnävä Tyrnävä 5 (Kalle Hiekkanen)
Vuorihemppo Tyrnävä Kotimetsä, Räme 1 (Kalle Hiekkanen)

12.3.


Harmaapäätikka Oulu Oulunsalo, Karsikonkorpi 1 (Markku Paso)
Hömötiainen Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 2 (Markku Paso)
Hömötiainen 1.-12.3. Liminka Virkkula, Vesalankuja 2 (Pekka Majuri, Heli Suurkuukka)
Hömötiainen Oulu Oulunsalo, Karsikonkorpi 2 (Markku Paso)
Puukiipijä Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 1 (Markku Paso)
Valkoselkätikka Oulu Oulunsalo, Karsikonkorpi 2 (Markku Paso)
Viherpeippo Liminka Virkkula, Vesalankuja 3 (Pekka Majuri)

10.3.


Hömötiainen Oulu Salonselkä 1 (Jussi Niskanen, Sari Niskanen)
Hömötiainen Oulu Pajuniemi, Nuppa 2 (Henri Ukonaho)
Isokäpylintu Oulu Salonselkä 2 (Jussi Niskanen, Sari Niskanen)
Korppi Oulu Salonselkä 2 (Jussi Niskanen, Sari Niskanen)
Kuusitiainen Oulu Salonselkä 1 (Jussi Niskanen, Sari Niskanen)
Käpytikka Oulu Pajuniemi, Nuppa 2 (Henri Ukonaho)
Käpytikka Oulu Salonselkä 2 (Jussi Niskanen, Sari Niskanen)
Palokärki Oulu Pajuniemi, Nuppa 1 (Henri Ukonaho)
Pikkutikka Oulu Pajuniemi, Nuppa 1 (Henri Ukonaho)
Puukiipijä 8.-10.3. Oulu Oulunsalo, Pajuniemi 1 (Markku Paso, Riitta Peura)
Sinitiainen Oulu Pajuniemi, Nuppa 2 (Henri Ukonaho)
Sinitiainen Oulu Salonselkä 2 (Jussi Niskanen, Sari Niskanen)
Talitiainen Oulu Pajuniemi, Nuppa 4 (Henri Ukonaho)
Talitiainen Oulu Salonselkä 3 (Jussi Niskanen, Sari Niskanen)
Teeri Oulu Salonselkä 1 (Jussi Niskanen, Sari Niskanen)
Turkinkyyhky Kempele Koskela, Suutarintie 13 (Janne Hakalahti)
Töyhtötiainen Oulu Pajuniemi, Nuppa 2 (Henri Ukonaho)

9.3.


Merikotka Liminka Liminganlahden luontokeskus 1 (Heli Suurkuukka, Sanni Jussila, Eino Jussila)
Puukiipijä Oulu Oulunsalo, Nuppa 1 (Riitta Peura)
Uuttukyyhky Tyrnävä Parras, Väyrynen 6 (Tuomas Väyrynen)

8.3.


Hömötiainen Liminka Tupos 2 (Linnea Korpi)
Keltasirkku Liminka Tupos 60 (Linnea Korpi)
Naakka Liminka Tupos 10 (Linnea Korpi)
Peltopyy Tyrnävä Ängeslevä, Tyyskä 4 (Kalle Hiekkanen)
Pikkutikka Oulu Pajuniemi, Varonen 1 (Henri Ukonaho)
Pikkuvarpunen Liminka Tupos 15 (Linnea Korpi)
Sinitiainen Liminka Tupos 2 (Linnea Korpi)
Talitiainen Liminka Tupos 5 (Linnea Korpi)
Viherpeippo Liminka Virkkula, Vesalankuja 4 (Pekka Majuri)

7.3.


Hömötiainen Liminka Tupos 1 (Linnea Korpi)
Isolepinkäinen Lumijoki Säikkälänperä, Sauravalkama 1 (Pekka Majuri, Heli Suurkuukka)
Kuusitiainen Liminka Virkkula, Vesalankuja 1 (Pekka Majuri, Heli Suurkuukka)

6.3.


Kanahaukka Liminka Tupos 1 (Linnea Korpi)
Korppi Liminka Tupos 2 (Linnea Korpi)
Mustavaris Tyrnävä Nestorintie 5 1 (Sirkka Kaurala)
Naakka Liminka Tupos 6 (Linnea Korpi)

5.3.


Harakka Oulu Pajuniemi, Varonen 5 (Henri Ukonaho)
Kanahaukka Liminka Virkkula, Isosuo 1 (Pekka Majuri)
Käpytikka Oulu Pajuniemi, Varonen 5 (Henri Ukonaho)
Pohjantikka Lumijoki Säikkälänperä, Selkämatala 1 (Pekka Majuri)
Punatulkku Oulu Pajuniemi, Varonen 10 (Henri Ukonaho)
Puukiipijä Oulu Pajuniemi, Varonen 1 (Henri Ukonaho)
Sinitiainen Oulu Pajuniemi, Varonen 11 (Henri Ukonaho)
Talitiainen Oulu Pajuniemi, Varonen 6 (Henri Ukonaho)
Tundraurpiainen Oulu Pajuniemi, Varonen 1 (Henri Ukonaho)
Urpiainen Oulu Pajuniemi, Varonen 2 (Henri Ukonaho)

4.3.


Maakotka Lumijoki Vältti 1 (Antti Rönkä)
Varpushaukka Liminka Virkkula, Vesalankuja 1 (Pekka Majuri)

3.3.


Käpytikka Liminka Alapää, Uusi Liminganjoki 1 (Mika Jokikokko, Pauli Jokikokko)
Käpytikka Oulu Pajuniemi, Varonen 3 (Henri Ukonaho)
Merilokki Lumijoki Luodonselkä, Ulkovarjakka 1 (Kari Koivula)
Peltopyy Tyrnävä Ritokorpi 7 (Heikki Kauppi)
Pikkutikka Liminka Alapää, Uusi Liminganjoki 1 (Mika Jokikokko, Pauli Jokikokko)
Pikkutikka Oulu Pajuniemi, Varonen 1 (Henri Ukonaho)
Pohjantikka Liminka Alapää, Uusi Liminganjoki 1 (Mika Jokikokko, Pauli Jokikokko)
Turkinkyyhky 1.1.-3.3. Kempele Koskela 15 (Janne Hakalahti, Tuomas Herva, Minna Kaan, Pekka M...)

2.3.


Helmipöllö Lumijoki Ukuranperä 1 (Mika Jokikokko, Pauli Jokikokko)
Huuhkaja Lumijoki Ukuranperä 1 (Mika Jokikokko, Pauli Jokikokko)
Huuhkaja Lumijoki Hirvasniemi, Kerola 1 (Mika Jokikokko, Pauli Jokikokko)
Hömötiainen Kempele Linnukka 1 (Jussi Niskanen)
Kanahaukka Kempele Linnukka 1 (Jussi Niskanen)
Peippo Tyrnävä Kiviojanvarsi, Korpi 1 (Tuomas Väyrynen)
Riekko Kempele Marjasuo 1 (Jussi Niskanen)
Sinitiainen Oulu Liminka 1 (Ekaterina Karabanina)
Viherpeippo Liminka Virkkula 7 (Tellervo Kalaoja, Veijo Kalaoja)

1.3.


Helmipöllö Liminka Kurranperä 1 (Mika Jokikokko, Pauli Jokikokko)
Huuhkaja Liminka Kurranperä 2 (Mika Jokikokko, Pauli Jokikokko)
Hömötiainen Oulu Pajuniemi, Ojala 2 (Henri Ukonaho)
Käpylintulaji Oulu Pajuniemi, Pajuniemi 1 (Henri Ukonaho)
Mustarastas Liminka Virkkula, Vesalankuja 1 (Pekka Majuri, Heli Suurkuukka)
Närhi Oulu Pajuniemi, Ojala 2 (Henri Ukonaho)
Punatulkku Oulu Pajuniemi, Pajuniemi 2 (Henri Ukonaho)
Sinitiainen Oulu Pajuniemi, Ojala 4 (Henri Ukonaho)
Talitiainen Oulu Pajuniemi, Ojala 2 (Henri Ukonaho)
Talitiainen Oulu Pajuniemi, Pajuniemi 3 (Henri Ukonaho)
Teeri Oulu Pajuniemi, Pajulahti 2 (Henri Ukonaho)
Töyhtötiainen Oulu Pajuniemi, Ojala 1 (Henri Ukonaho)
Urpiainen Oulu Pajuniemi, Pajuniemi 5 (Henri Ukonaho)
Varpushaukka Oulu Pajuniemi, Pajuniemi 1 (Henri Ukonaho)

27.2.


Pikkutikka Oulu Pajuniemi, Nuppa 1 (Henri Ukonaho, Essi Ukkola)

26.2.


Hömötiainen Lumijoki Säikkälänperä, Selkämatala 2 (Pekka Majuri)
Hömötiainen Oulu Oulunsalo, Karsikonkorpi 3 (Markku Paso)
Järripeippo Liminka Vanha-Seikkula 1 (Tellervo Kalaoja, Veijo Kalaoja)
Korppi Lumijoki Säikkälänperä, Selkämatala 2 (Pekka Majuri)
Kuusitiainen Lumijoki Säikkälänperä, Selkämatala 1 (Pekka Majuri)
Käpytikka Oulu Pajuniemi, Pirtinvainion vesijättö 2 (Henri Ukonaho)
Käpytikka Oulu Oulunsalo, Karsikonkorpi 3 (Markku Paso)
Käpytikka Lumijoki Säikkälänperä, Selkämatala 1 (Pekka Majuri)
Närhi Oulu Oulunsalo, Karsikonkorpi 2 (Markku Paso)
Palokärki Oulu Oulunsalo, Karsikonkorpi 1 (Markku Paso)
Peippo 11.-26.2. Liminka Seikkulankuja 3 1 (Veijo Kalaoja, Tellervo Kalaoja, Veijo Kalaoja)
Pikkutikka Oulu Pajuniemi, Pirtinvainion vesijättö 1 (Henri Ukonaho)
Puukiipijä Lumijoki Säikkälänperä, Selkämatala 1 (Pekka Majuri)
Talitiainen Oulu Oulunsalo, Karsikonkorpi 10 (Markku Paso)
Turkinkyyhky Tyrnävä Seppälä, Tyrnävä 1 (Kalle Hiekkanen)
Töyhtötiainen Oulu Pajuniemi, Pirtinvainion vesijättö 1 (Henri Ukonaho)

25.2.


Talitiainen 24.-25.2. Oulu Oulunsalo 1 (Jaana Haapaluoma-Göglund)
Viiksitimali Lumijoki Sannanlahti 1 (Tapani Tapio)

Sivu on tuotettu BirdLife Suomen
Tiira-lintuhavaintojärjestelmän www.tiira.fi avulla.
© BirdLife Suomi ry
Sivu päivitetty 25.3.2019 8:46:03