Apuksen alueen uusimmat mielenkiintoiset havainnot

Alla kahden viime viikon mielenkiintoisiksi määritellyt havainnot. Lisää tuoreita havaintoja löytyy Tiira-palvelun havaintoselaimella (perushaku tai laaja haku) kirjautumalla sisään palveluun (www.tiira.fi).

Sivu päivitetty 3.4.2020 klo 10:08:19
Sisältää tarkastamattomia havaintoja.


Katso havainnot aikajärjestyksessä.


Kyhmyjoutsen Cygnus olor Knölsvan
28.3. Nurmijärvi 2 (Jukka Leskelä)
28.3. Tuusula 2 (Veli-Pekka Rannila)

Pikkujoutsen Cygnus columbianus Mindre sångsvan
30.3. Mäntsälä 2 (Jouko Olkio)
30.3. Mäntsälä 2 (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä, Markku Laiho)
28.3. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
27.3. Hyvinkää 3 (Olavi Kurttio)
27.3. Hyvinkää 2 (Kari Degerstedt)
27.3. Hyvinkää 2 (Anniina Kivilahti)
27.3. Hyvinkää 2 (Anniina Kivilahti)
25.3. Mäntsälä 6 (Ari Pokkinen)
23.3. Mäntsälä 15 (Jukka Laiho)
22.3. Mäntsälä 18 (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä)
21.3. Mäntsälä 15 (Jukka Laiho)
21.3. Mäntsälä 5 (Jukka Laiho)
21.3. Mäntsälä 2 (Markku Luukkonen)
21.3. Mäntsälä 18 (Esa Lammi, Hanna Lammi)
21.3. Hyvinkää 3 (Jukka Laiho)
20.3. Mäntsälä 2 (Markku Luukkonen)

Laulujoutsen Cygnus cygnus Sångsvan
1.4. Hyvinkää 160 (Matti Lahtinen, Tuija Lahtinen)
30.3. Mäntsälä 112 (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä, Markku Laiho)
30.3. Hyvinkää 125 (Mikko Savelainen)
29.3. Mäntsälä 102 (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä)
28.3. Mäntsälä 100 (Jukka Laiho)
27.3. Hyvinkää 240 (Olavi Kurttio)
25.3. Mäntsälä 170 (Ari Pokkinen)
25.3. Hyvinkää 190 (Jouko Olkio, jari siven)
23.3. Mäntsälä 105 (Jukka Laiho)
23.3. Hyvinkää 236 (Aila Tarvainen, Ari Rantamäki)
22.3. Hyvinkää 70 (Olli Okko)
22.3. Mäntsälä 200 (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä)
21.3. Hyvinkää 250 (Jukka Laiho)
21.3. Mäntsälä 145 (Jukka Laiho)
21.3. Mäntsälä 160 (Esa Lammi, Hanna Lammi)

Joutsenlaji Cygnus sp Cygnus (släktet)
22.3. Mäntsälä 200 (Markku Laiho, Taina Heikkilä)

Metsähanhi Anser fabalis Sädgås
27.3. Nurmijärvi 500 (Pertti Porokari, Kia Porokari)
24.3. Nurmijärvi 570 (Pekka Komi)
20.3. Tuusula 22 (Olli Okko)
20.3. Tuusula 72 (Ari Pokkinen)
20.3. Tuusula 40 (Ari Pokkinen)
20.3. Tuusula 40 (Teemu Saloriutta)
20.3. Nurmijärvi 480 (Timo T Leppänen)

Taigametsähanhi Anser fabalis fabalis Sädgås (rasen fabalis)
25.3. Mäntsälä 20 (Ari Pokkinen)

Tundrametsähanhi Anser fabalis rossicus Sädgås (rasen rossicus)
20.3. Nurmijärvi 350 (Juho Kinnunen, Veera Silenius)

Lyhytnokkahanhi Anser brachyrhynchus Spetsbergsgås
2.4. Nurmijärvi 3 (Jukka Leskelä)
2.4. Nurmijärvi 2 (Pekka Nikander)
1.4. Nurmijärvi 3 (Pekka Komi)
25.3. Hyvinkää 1 (Ilpo Mannerkoski)
25.3. Nurmijärvi 1 (Risto Nevanlinna)
24.3. Hyvinkää 1 (Pekka Komi)
21.3. Nurmijärvi 1 (Asko Rokala, Sami Tuomela, Roland Sundström)

Tundrahanhi Anser albifrons Bläsgås
2.4. Nurmijärvi 730 (Pekka Nikander)
27.3. Nurmijärvi 1000 (Pertti Porokari, Kia Porokari)
25.3. Hyvinkää 35 (Tarmo Vuorinen)
24.3. Nurmijärvi 600 (Pertti Porokari)
24.3. Tuusula 5 (Mikko Savelainen)
24.3. Hyvinkää 11 (Aila Tarvainen)
24.3. Tuusula 1 (Veikko Tulonen)
24.3. Nurmijärvi 1500 (Risto Nevanlinna)
24.3. Nurmijärvi 1340 (Pekka Komi)
23.3. Hyvinkää 140 (Aila Tarvainen, Ari Rantamäki, Tuija ja Matti Lahtinen)
23.3. Mäntsälä 80 (Jukka Laiho)
23.3. Mäntsälä 3 (Jukka Laiho)
23.3. Mäntsälä 173 (Jukka Laiho)
22.3. Hyvinkää 40 (Olli Okko)
22.3. Hyvinkää 150 (Olli Okko)
22.3. Hyvinkää 200 (Olli Okko)
22.3. Nurmijärvi 400 (Pertti Porokari, Kia Porokari)
22.3. Hyvinkää 47 (Aila Tarvainen, Ari Rantamäki)
22.3. Tuusula 7 (Mika Ylinen, Noora Andersson, Keijo Heinunen, Jari Helander, Mika Herm...)
22.3. Tuusula 7 (Keijo Heinunen)
22.3. Hyvinkää 32 (Aila Tarvainen, Ari Rantamäki)
22.3. Hyvinkää 163 (Aila Tarvainen, Ari Rantamäki)
22.3. Hyvinkää 250 (Olli Okko)
22.3. Tuusula 5 (Mika Asikainen)
22.3. Järvenpää 1 (Mikko Savelainen)
21.3. Järvenpää 36 (Mika Asikainen, Sari Heikkinen)
21.3. Hyvinkää 2 (Jukka Laiho)
21.3. Mäntsälä 200 (Jukka Laiho)
21.3. Mäntsälä 20 (Jukka Laiho)
20.3. Tuusula 70 (Olli Okko)
20.3. Nurmijärvi 1120 (Timo T Leppänen)
20.3. Mäntsälä 28 (Olli Elo)
20.3. Nurmijärvi 650 (Juho Kinnunen, Veera Silenius)

Merihanhi Anser anser Grågås
29.3. Hyvinkää 2 (Jouko Olkio)
28.3. Kerava 2 (Juho Kinnunen)
26.3. Tuusula 2 (Mikko Savelainen)

Harmaahanhilaji Anser sp Anser (släktet)
2.4. Hyvinkää 7000 (Matti Lahtinen, Tuija Lahtinen)
2.4. Nurmijärvi 1500 (Jukka Leskelä)
1.4. Nurmijärvi 1100 (Pekka Komi)
28.3. Nurmijärvi 1400 (Jukka Leskelä)
28.3. Hyvinkää 1000 (Olli Okko)
28.3. Mäntsälä 1000 (Jukka Laiho)
27.3. Hyvinkää 2500 (Olavi Kurttio)
27.3. Nurmijärvi 1760 (Pekka Komi)
27.3. Nurmijärvi 2500 (Kimmo Häkkinen, Ville Supponen, Länsivuori)
25.3. Nurmijärvi 1000 (Jukka Leskelä)
23.3. Hyvinkää 1312 (Aila Tarvainen, Ari Rantamäki)
21.3. Nurmijärvi 1600 (Asko Rokala, Sami Tuomela, Roland Sundström)

Kanadanhanhi Branta canadensis Kanadagås
25.3. Mäntsälä 36 (Ari Pokkinen)

Haapana Anas penelope Bläsand
30.3. Hyvinkää 28 (Mikko Savelainen)
28.3. Tuusula 3 (Mikko Savelainen)
28.3. Tuusula 4 (Mika Hermas)
28.3. Järvenpää 4 (esa ström)
28.3. Hyvinkää 20 (Olli Okko)
27.3. Hyvinkää 4 (Olavi Kurttio)
27.3. Hyvinkää 4 (Kari Degerstedt)
27.3. Mäntsälä 2 (Jukka Laiho)
26.3. Mäntsälä 2 (Jukka Laiho)
25.3. Hyvinkää 6 (Jouko Olkio, jari siven)
25.3. Tuusula 1 (Reijo Mikkonen, Sisko Mikkonen)
25.3. Tuusula 2 (Vesa Naukkarinen)
24.3. Nurmijärvi 2 (Risto Nevanlinna)
24.3. Tuusula 2 (Veikko Tulonen)
23.3. Hyvinkää 5 (Aila Tarvainen, Ari Rantamäki)
23.3. Hyvinkää 2 (Aila Tarvainen, Ari Rantamäki, Tuija ja Matti Lahtinen)
22.3. Nurmijärvi 2 (Pertti Porokari, Kia Porokari)
22.3. Hyvinkää 4 (Aila Tarvainen, Ari Rantamäki)
22.3. Järvenpää 1 (Jari Helander)
21.3. Hyvinkää 2 (Jukka Laiho)
20.3. Nurmijärvi 6 (Timo T Leppänen)

Sinisorsa Anas platyrhynchos Gräsand
23.3. Hyvinkää 209 (Aila Tarvainen, Ari Rantamäki, Tuija ja Matti Lahtinen)
22.3. Hyvinkää 300 (Aila Tarvainen, Ari Rantamäki)

Jouhisorsa Anas acuta Stjärtand
2.4. Mäntsälä 2 (Jukka Laiho)
2.4. Mäntsälä 2 (Markku Luukkonen)
30.3. Hyvinkää 6 (Mikko Savelainen)
29.3. Hyvinkää 2 (Jouko Olkio)
28.3. Hyvinkää 3 (Olli Okko)
27.3. Hyvinkää 2 (Olavi Kurttio)
27.3. Järvenpää 4 (Ari Pokkinen)

Heinätavi Anas querquedula årta
28.3. Nurmijärvi 4 (Tomi Rantanen)
28.3. Nurmijärvi 4 (Jukka Leskelä)
28.3. Hyvinkää 3 (Markku Vickholm)

Punasotka Aythya ferina Brunand
30.3. Hyvinkää 9 (Mikko Savelainen)
29.3. Hyvinkää 7 (Jouko Olkio)
28.3. Hyvinkää 1 (Markku Vickholm)
27.3. Hyvinkää 1 (Olavi Kurttio)
27.3. Järvenpää 1 (Jari Helander, Mika Hermas, Jouko Olkio)
25.3. Hyvinkää 1 (Jouko Olkio, jari siven)

Tukkasotka Aythya fuligula Vigg
30.3. Hyvinkää 1 (Mikko Savelainen)
27.3. Järvenpää 2 (Mika Hermas)
27.3. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
25.3. Hyvinkää 3 (Jouko Olkio, jari siven)

Telkkä Bucephala clangula Knipa
22.3. Hyvinkää 66 (Olli Okko)

Uivelo Mergellus albellus Salskrake
1.4. Mäntsälä 15 (Jukka Laiho)
30.3. Tuusula 1 (Seppo Niiranen)
30.3. Hyvinkää 4 (Mikko Savelainen)
29.3. Hyvinkää 7 (Matti Lahtinen, Tuija Lahtinen)
29.3. Mäntsälä 7 (Jouko Olkio)
29.3. Tuusula 2 (Jouko Olkio)
29.3. Hyvinkää 6 (Jouko Olkio)
28.3. Tuusula 2 (Jouko Olkio)
28.3. Mäntsälä 4 (Olli Okko)
28.3. Mäntsälä 4 (Markku Luukkonen)
27.3. Hyvinkää 2 (Olavi Kurttio)
27.3. Järvenpää 4 (Mika Asikainen)
27.3. Tuusula 4 (Reijo Nenonen)
27.3. Mäntsälä 11 (Jukka Laiho)
27.3. Järvenpää 2 (Mikko Savelainen)
27.3. Hyvinkää 3 (Kari Degerstedt)
26.3. Mäntsälä 8 (Jukka Laiho)
25.3. Hyvinkää 6 (Jouko Olkio, jari siven)
23.3. Hyvinkää 1 (Aila Tarvainen, Ari Rantamäki)
22.3. Järvenpää 1 (Ari Pokkinen)
21.3. Hyvinkää 2 (ritva nurmi)
21.3. Järvenpää 1 (Mikko Savelainen)

Isokoskelo Mergus merganser Storskrake
1.4. Mäntsälä 107 (Jukka Laiho)

Teeri Tetrao tetrix Orre
24.3. Mäntsälä 30 (Sirke Vaarma)

Silkkiuikku Podiceps cristatus Skäggdopping
2.4. Tuusula 2 (Mika Asikainen)
2.4. Hyvinkää 1 (Markku Luukkonen)
28.3. Tuusula 1 (Veikko Tulonen)
27.3. Tuusula 2 (Jouko Olkio)
27.3. Järvenpää 2 (Mika Asikainen)
26.3. Tuusula 1 (Jouko Olkio)

Merimetso Phalacrocorax carbo Storskarv
28.3. Tuusula 1 (Veli-Pekka Rannila)
27.3. Tuusula 1 (Juho Kinnunen, Veera Silenius)
27.3. Tuusula 1 (Juho Kinnunen, Veera Silenius, ym.)

Kaulushaikara Botaurus stellaris Rördrom
2.4. Hyvinkää 1 (Markku Luukkonen)
1.4. Hyvinkää 1 (Matti Lahtinen, Tuija Lahtinen)
30.3. Hyvinkää 2 (Mikko Savelainen)
29.3. Hyvinkää 2 (Jouko Olkio)
28.3. Hyvinkää 1 (Jyrki Laaksonen)
28.3. Hyvinkää 2 (Markku Vickholm)
28.3. Hyvinkää 2 (Olli Okko)

Jalohaikara Egretta alba ägretthäger
29.3. Hyvinkää 1 (Jouko Olkio, jari siven, Kari Friman, Tuija Lahtinen)

Isohaarahaukka Milvus milvus Röd glada
26.3. Hyvinkää 1 (Jari Siven)
20.3. Tuusula 1 (Ilpo Mannerkoski)
20.3. Järvenpää 1 (Jarkko Malin)
20.3. Tuusula 1 (Tarja Mäenpää)
20.3. Tuusula 1 (Ilari Lumme)

Merikotka Haliaeetus albicilla Havsörn
28.3. Kerava 3 (Juho Kinnunen)
22.3. Tuusula 5 (Mika Ylinen, Noora Andersson, Keijo Heinunen, Jari Helander, Mika Herm...)
22.3. Tuusula 5 (Keijo Heinunen)

Sinisuohaukka Circus cyaneus Blå kärrhök
23.3. Järvenpää 1 (Mikko Savelainen)
21.3. Hyvinkää 1 (Jukka Laiho)

Piekana Buteo lagopus Fjällvråk
1.4. Nurmijärvi 1 (Jukka Meriläinen)
29.3. Mäntsälä 1 (Olli Puustinen, Päivi Puustinen)
27.3. Nurmijärvi 1 (Kimmo Häkkinen, Ville Supponen)
26.3. Nurmijärvi 1 (Jukka Meriläinen)
26.3. Nurmijärvi 1 (Tuula Karjalainen)
25.3. Hyvinkää 1 (Jouko Olkio, jari siven)
24.3. Hyvinkää 2 (Pekka Komi)
24.3. Nurmijärvi 1 (Jukka Meriläinen)
24.3. Nurmijärvi 1 (Tuula Karjalainen)

Maakotka Aquila chrysaetos Kungsörn
22.3. Tuusula 1 (Mika Ylinen, Noora Andersson, Keijo Heinunen, Jari Helander, Mika Herm...)

Sääksi Pandion haliaetus Fiskgjuse
28.3. Hyvinkää 1 (Olli Okko)

Tuulihaukka Falco tinnunculus Tornfalk
1.4. Nurmijärvi 4 (Jukka Meriläinen)
21.3. Tuusula 1 (Olavi Kurttio)
21.3. Kerava 2 (Ilkka Saarnio)
21.3. Mäntsälä 1 (Markku Luukkonen)
21.3. Nurmijärvi 2 (Mika Seppälä)
20.3. Tuusula 1 (Ari Pokkinen)
20.3. Nurmijärvi 2 (Timo T Leppänen)
20.3. Hyvinkää 1 (Vilho Kuntsi)

Tunturihaukka Falco rusticolus Jaktfalk
25.3. Nurmijärvi 1 (keijo hannukainen)

Nokikana Fulica atra Sothöna
30.3. Hyvinkää 32 (Mikko Savelainen)
28.3. Hyvinkää 7 (Olli Okko)
28.3. Tuusula 1 (Mikko Savelainen)
27.3. Hyvinkää 14 (Olavi Kurttio)
25.3. Hyvinkää 12 (Jouko Olkio, jari siven)

Kurki Grus grus Trana
23.3. Tuusula 2 (Jouko Olkio)
23.3. Hyvinkää 2 (Matti Lahtinen, Tuija Lahtinen)
22.3. Hyvinkää 1 (Aila Tarvainen, Ari Rantamäki)
22.3. Tuusula 2 (Noora Andersson, Keijo Heinunen, Jari Helander, Mika Hermas, Jukka Hus...)
22.3. Tuusula 1 (Mika Asikainen, Ilpo Mannerkoski, Matias Mannerkoski)
22.3. Hyvinkää 2 (Olli Okko)
22.3. Nurmijärvi 2 (Pertti Porokari, Kia Porokari)
21.3. Tuusula 2 (Tarja Mäenpää)
21.3. Tuusula 4 (Seppo Niiranen)
20.3. Tuusula 1 (Reetta Schroderus)
20.3. Nurmijärvi 1 (Timo T Leppänen)
20.3. Mäntsälä 1 (Suvi Sevilä)
20.3. Tuusula 2 (Juha Honkala, Sini-Maria Tuomivaara)
20.3. Tuusula 2 (Ari Pokkinen)

Kapustarinta Pluvialis apricaria Ljungpipare
24.3. Hyvinkää 1 (Pekka Komi)

Töyhtöhyyppä Vanellus vanellus Tofsvipa
1.4. Mäntsälä 230 (Jukka Laiho)
23.3. Nurmijärvi 180 (Jukka Meriläinen)

Tylli Charadrius hiaticula Större strandpipare
2.4. Nurmijärvi 1 (Pekka Nikander)

Suokukko Calidris pugnax Brushane
1.-2.4. Tuusula 1 (Tuomo Alasoini, Mika Asikainen, Kari Huttunen, Reijo Mikkonen, Sisko M...)

Metsäviklo Tringa ochropus Skogssnäppa
24.3. Nurmijärvi 1 (Risto Nevanlinna)

Lehtokurppa Scolopax rusticola Morkulla
28.3. Mäntsälä 1 (Simo-Pekka Reponen)
28.3. Nurmijärvi 1 (Tuula Karjalainen)
28.3. Järvenpää 1 (Mikko Savelainen)
28.3. Kerava 1 (Lauri Rahikainen, Pia Selin)
28.3. Järvenpää 1 (esa ström)
27.3. Mäntsälä 1 (Kari Niemi)
27.3. Järvenpää 1 (Jukka Laiho)
26.3. Mäntsälä 2 (Sirke Vaarma)
24.3. Hyvinkää 1 (Timo Larm, OL.)
23.3. Hyvinkää 1 (Timo Larm, OL.)
22.3. Mäntsälä 1 (Petri Sola)
22.3. Järvenpää 1 (Jari Helander)
20.3. Tuusula 1 (Juha Honkala)
20.3. Tuusula 1 (Jari Kleemola)

Taivaanvuohi Gallinago gallinago Enkelbeckasin
28.3. Tuusula 1 (Veli-Pekka Rannila)
24.3. Tuusula 1 (Mikko Savelainen)
21.3. Tuusula 1 (Seppo Niiranen)

Naurulokki Larus ridibundus Skrattmås
24.3. Tuusula 12 (Veikko Tulonen)
24.3. Kerava 1 (Juho Kinnunen)
24.3. Tuusula 4 (Mikko Savelainen)
20.3. Hyvinkää 4 (Vilho Kuntsi)

Kalalokki Larus canus Fiskmås
24.3. Tuusula 3 (Veikko Tulonen)
21.3. Järvenpää 1 (Mikko Savelainen)
21.3. Hyvinkää 1 (Jukka Laiho)

Selkälokki Larus fuscus Silltrut
28.3. Kerava 1 (Juho Kinnunen)
25.3. Kerava 1 (Juho Kinnunen)
24.3. Tuusula 1 (Veikko Tulonen)

Harmaalokki Larus argentatus Gråtrut
28.3. Kerava 140 (Juho Kinnunen)
25.3. Kerava 140 (Juho Kinnunen)

Sepelkyyhky Columba palumbus Ringduva
29.3. Nurmijärvi 280 (Tuula Karjalainen)
26.3. Kerava 213 (Juho Kinnunen)

Varpuspöllö Glaucidium passerinum Sparvuggla
21.3. Mäntsälä 2 (Jukka Laiho)

Viirupöllö Strix uralensis Slaguggla
26.3. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
21.3. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)

Iso pöllö magnus Strigidae Stor uggla
20.3. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä)

Käpytikka Dendrocopos major Större hackspett
28.3. Mäntsälä 16 (Jukka Laiho)
21.3. Mäntsälä 23 (Jukka Laiho)

Pohjantikka Picoides tridactylus Tretåig hackspett
28.3. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
24.3. Mäntsälä 1 (Markku Luukkonen)
21.3. Mäntsälä 4 (Jukka Laiho)
21.3. Mäntsälä 1 (Sirke Vaarma)

Västäräkki Motacilla alba Sädesärla
28.3. Tuusula 1 (Seppo Niiranen)
28.3. Hyvinkää 2 (Olli Okko)
27.3. Tuusula 1 (Jouko Olkio)
25.3. Mäntsälä 1 (Olli Puustinen)

Peukaloinen Troglodytes troglodytes Gärdsmyg
31.3. Mäntsälä 1 (Olli Elo, Leila Sillanpää)
30.3. Mäntsälä 1 (Olli Elo, Leila Sillanpää)
29.3. Hyvinkää 1 (Vilho Kuntsi)
28.3. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
28.3. Hyvinkää 1 (Vilho Kuntsi)
28.3. Järvenpää 1 (Mika Hermas)
28.3. Nurmijärvi 1 (Tuula Karjalainen)
27.3. Tuusula 1 (Juho Kinnunen, Veera Silenius)
27.3. Hyvinkää 1 (ritva nurmi)
26.3. Nurmijärvi 1 (Jukka Meriläinen)
22.3. Järvenpää 1 (Mikko Savelainen)

Rautiainen Prunella modularis Järnsparv
28.3. Tuusula 1 (Veli-Pekka Rannila)
27.3. Järvenpää 2 (Vesa Naukkarinen)
26.3. Kerava 1 (Juho Kinnunen)
20.3. Järvenpää 1 (Jouko Olkio)

Punarinta Erithacus rubecula Rödhake
27.3. Mäntsälä 1 (Helena Luukkonen)
27.3. Hyvinkää 1 (Vilho Kuntsi)
27.3. Nurmijärvi 1 (Marko Heiskanen)
27.3. Kerava 1 (Reijo Nenonen)
26.3. Järvenpää 1 (Vesa Naukkarinen)
24.3. Nurmijärvi 1 (Mika Seppälä)
23.3. Mäntsälä 1 (Lea Kaukonen)
22.3. Järvenpää 1 (Kalle Särkkä)
21.3. Mäntsälä 1 (Eira Kotoneva)
20.3. Hyvinkää 1 (Eero Vilpas, Auli Ingerman-Vilpas)

Laulurastas Turdus philomelos Taltrast
22.3. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä)

Kulorastas Turdus viscivorus Dubbeltrast
27.3. Mäntsälä 1 (Petri Sola)
26.3. Mäntsälä 1 (Teemu Saloriutta)
23.3. Hyvinkää 1 (Aila Tarvainen, Ari Rantamäki)
22.3. Hyvinkää 1 (Aila Tarvainen, Ari Rantamäki)

Tiltaltti Phylloscopus collybita Gransångare
2.4. Nurmijärvi 1 (Petri Puolakka)

Pähkinänakkeli Sitta europaea Nötväcka
29.3. Mäntsälä 1 (Markku Luukkonen, Olli Sillantaka)

Puukiipijä Certhia familiaris Trädkrypare
21.3. Mäntsälä 5 (Jukka Laiho)
21.3. Järvenpää 5 (Mika Asikainen)

Isolepinkäinen Lanius excubitor Varfågel
30.3. Järvenpää 2 (Mika Hermas)
29.3. Mäntsälä 2 (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä)

Naakka Corvus monedula Kaja
23.3. Kerava 700 (Juho Kinnunen, Veera Silenius)

Hemppo Carduelis cannabina Hämpling
20.3. Mäntsälä 1 (Olli Elo)
20.3. Tuusula 1 (Juha Honkala)

Lapinsirkku Calcarius lapponicus Lappsparv
28.3. Hyvinkää 1 (Vilho Kuntsi)

Katso havainnot aikajärjestyksessä.

Sivu on tuotettu BirdLife Suomen Tiira-lintuhavaintojärjestelmän www.tiira.fi avulla.
©BirdLife Suomi ry