Apuksen alueen uusimmat mielenkiintoiset havainnot

Alla kahden viime viikon mielenkiintoisiksi määritellyt havainnot. Lisää tuoreita havaintoja löytyy Tiira-palvelun havaintoselaimella (perushaku tai laaja haku) kirjautumalla sisään palveluun (www.tiira.fi).

Sivu päivitetty 28.1.2020 klo 14:08:20
Sisältää tarkastamattomia havaintoja.


Katso havainnot aikajärjestyksessä.


Laulujoutsen Cygnus cygnus Sångsvan
26.1. Mäntsälä 15 (Hannu Salin, Kirsi Kuparinen)
26.1. Mäntsälä 11 (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä)
21.1. Mäntsälä 11 (Markku Luukkonen)
18.1. Mäntsälä 13 (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä)
14.1. Mäntsälä 16 (Jukka Laiho)

Harmaasorsa Anas strepera Snatterand
21.1. Järvenpää 2 (Jouko Olkio, Pekka Toiminen, Leo Wallinmaa)

Sinisorsa Anas platyrhynchos Gräsand
21.1. Järvenpää 100 (Pekka Toiminen)
18.1. Hyvinkää 210 (Vilho Kuntsi)

Telkkä Bucephala clangula Knipa
25.1. Järvenpää 5 (Jouko Olkio)
21.1. Hyvinkää 2 (Vilho Kuntsi)
21.1. Nurmijärvi 2 (Hannu Myllynen)
19.1. Tuusula 4 (Matti Nieminen)
19.1. Järvenpää 1 (Mikko Savelainen, Seppo Niiranen)

Isokoskelo Mergus merganser Storskrake
23.1. Hyvinkää 30 (Vilho Kuntsi)
23.1. Järvenpää 4 (Ari Pokkinen)
22.1. Järvenpää 4 (Jouko Olkio)
21.1. Järvenpää 11 (Ari Pokkinen)
21.1. Järvenpää 3 (Seppo Niiranen)
20.1. Hyvinkää 19 (Jyrki Svanström)
20.1. Tuusula 4 (Keijo Jussilainen)
20.1. Hyvinkää 130 (Vilho Kuntsi)
19.1. Järvenpää 2 (Susanna Kaukinen)
19.1. Järvenpää 12 (Mikko Savelainen, Seppo Niiranen)
19.1. Tuusula 3 (Matti Nieminen)
18.1. Mäntsälä 7 (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä)
17.1. Järvenpää 6 (Reijo Nenonen)

Pyy Tetrastes bonasia Järpe
17.1. Mäntsälä 6 (Jukka Laiho)

Metso Tetrao urogallus Tjäder
24.1. Mäntsälä 3 (Jukka Laiho)
14.1. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)

Peltopyy Perdix perdix Rapphöna
27.1. Mäntsälä 12 (Jukka Laiho, Jouko Olkio, Olli Puustinen, Markku Luukkonen)

Fasaani Phasianus colchicus Fasan
26.1. Mäntsälä 22 (Jouko Penttinen)

Merikotka Haliaeetus albicilla Havsörn
26.1. Nurmijärvi 2 (Markku Jokilahti, Zita Jokilahti)
25.1. Tuusula 1 (Niilo Jauhola, Hanna Jauhola)
1.12.2019.-22.1. Järvenpää 2 (Mika Asikainen, Yrjö Hallamäki, Mika Hermas, Susanna Kaukinen, Seppo N...)
21.1. Hyvinkää 1 (Jyrki Svanström)
20.1. Hyvinkää 1 (Vilho Kuntsi)
19.1. Hyvinkää 1 (Nadja Weisshaupt, Minna Helasti)
17.1. Hyvinkää 1 (Vilho Kuntsi)
16.1. Hyvinkää 1 (Jukka Laiho)
16.1. Hyvinkää 1 (Matti Lahtinen, Tuija Lahtinen)
14.1. Hyvinkää 1 (Markus Harju)

Hiirihaukka Buteo buteo Ormvråk
22.1. Nurmijärvi 2 (Jukka Meriläinen)
21.1. Hyvinkää 3 (Jyrki Svanström)
14.1. Hyvinkää 4 (Markus Harju)
14.1. Hyvinkää 3 (Jyrki Svanström)

Piekana Buteo lagopus Fjällvråk
27.1. Mäntsälä 1 (Pentti Johansson)
26.1. Nurmijärvi 1 (Marko Heiskanen)
25.1. Nurmijärvi 2 (Mika Seppälä)
25.1. Nurmijärvi 1 (Mika Seppälä)
23.1. Nurmijärvi 1 (Tuula Karjalainen)
22.1. Nurmijärvi 1 (Jukka Meriläinen)
21.1. Mäntsälä 1 (Olli Elo)
21.1. Hyvinkää 4 (Jyrki Svanström)
21.1. Nurmijärvi 1 (Jukka Meriläinen)
20.1. Hyvinkää 2 (Timo Salminen)
20.1. Mäntsälä 1 (Olli Elo, Leila Sillanpää)
19.1. Nurmijärvi 1 (Mika Seppälä)
19.1. Nurmijärvi 1 (Tuula Karjalainen)
19.1. Hyvinkää 1 (Nadja Weisshaupt, Minna Helasti)
19.1. Nurmijärvi 4 (Mika Seppälä)
19.1. Hyvinkää 2 (Nadja Weisshaupt, Minna Helasti)
18.1. Hyvinkää 1 (Jari Pasuri)
17.1. Mäntsälä 1 (Olli Elo)
16.1. Järvenpää 1 (Jari Helander)
16.1. Nurmijärvi 1 (Tuula Karjalainen)
14.1. Hyvinkää 2 (Markus Harju)
14.1. Hyvinkää 4 (Jyrki Svanström)

Maakotka Aquila chrysaetos Kungsörn
25.1. Hyvinkää 1 (Eeva Lehtinen, Erik Lehtinen, Daniel Lehtinen, Aatto Lehtinen)

Tuulihaukka Falco tinnunculus Tornfalk
25.1. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä)
22.1. Mäntsälä 1 (Olli Elo)
14.1. Tuusula 1 (Pia Hovi)

Kalalokki Larus canus Fiskmås
19.1. Järvenpää 10 (Mikko Savelainen, Seppo Niiranen)
19.1. Tuusula 14 (Juha Honkala, Sini-Maria Tuomivaara)
19.1. Tuusula 2 (Nadja Weisshaupt, Minna Helasti)

Sepelkyyhky Columba palumbus Ringduva
26.1. Järvenpää 2 (Ari Pokkinen)
26.1. Kerava 2 (Jaana Kiljunen)
26.1. Nurmijärvi 1 (SEIJA TONTERI)

Hiiripöllö Surnia ulula Hökuggla
26.1. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä)
14.1. Hyvinkää 1 (Markus Harju)

Varpuspöllö Glaucidium passerinum Sparvuggla
27.1. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho, Markku Luukkonen)
26.1. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä)
24.1. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä)

Viirupöllö Strix uralensis Slaguggla
25.1. Hyvinkää 1 (Eeva Lehtinen, Erik Lehtinen, Daniel Lehtinen, Aatto Lehtinen)

Käpytikka Dendrocopos major Större hackspett
24.1. Mäntsälä 11 (Jukka Laiho)
17.1. Mäntsälä 16 (Jukka Laiho)
14.1. Mäntsälä 11 (Jukka Laiho)

Valkoselkätikka Dendrocopos leucotos Vitryggig hackspett
26.1. Nurmijärvi 1 (Heikki Lukka)
2.-24.1. Järvenpää 1 (Jari Helander, Olli Holma, Tarja Mäenpää, Ari Kuisma, Hilla Holma)
23.1. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä)
14.1. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)

Pohjantikka Picoides tridactylus Tretåig hackspett
25.1. Järvenpää 1 (Jari Helander, Ari Kuisma)
19.1. Järvenpää 1 (Mikko Savelainen)
17.1. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
14.1. Mäntsälä 2 (Jukka Laiho)

Koskikara Cinclus cinclus Strömstare
22.1. Nurmijärvi 2 (Titta Salonen)

Peukaloinen Troglodytes troglodytes Gärdsmyg
21.1. Hyvinkää 1 (Aila Tarvainen, Pirkko Laakkonen)

Punarinta Erithacus rubecula Rödhake
26.1. Järvenpää 1 (Mikko Savelainen)
26.1. Mäntsälä 1 (Kirsi Lindgren)
25.1. Hyvinkää 1 (Leena Seppälä)

Hippiäinen Regulus regulus Kungsfågel
14.1. Mäntsälä 13 (Jukka Laiho)

Pyrstötiainen Aegithalos caudatus Stjärtmes
25.1. Kerava 19 (Pirkko Snell)
24.1. Mäntsälä 17 (Jukka Laiho)

Talitiainen Parus major Talgoxe
26.1. Tuusula 54 (Taisto Moisala ja Riitta Moisala Arja Huhta Sanna Salokorpi Pinja Salo...)

Kuusitiainen Periparus ater Svartmes
25.1. Nurmijärvi 10 (Ulla-Riitta Tuulenmäki)

Töyhtötiainen Lophophanes cristatus Tofsmes
26.1. Mäntsälä 5 (Jukka Niinivirta)
25.1. Mäntsälä 5 (Reijo Ruusunen)

Pähkinänakkeli Sitta europaea Nötväcka
26.1. Mäntsälä 1 (sointu salminen)
23.1. Järvenpää 1 (Reijo Nenonen)

Harakka Pica pica Skata
16.1. Kerava 40 (Juho Kinnunen)

Naakka Corvus monedula Kaja
15.1. Hyvinkää 680 (Timo Larm)

Varis Corvus corone Kråka
15.1. Hyvinkää 200 (Timo Larm)

Kottarainen Sturnus vulgaris Stare
26.1. Tuusula 5 (Tuula Mirja-Liisa Lehtonen)

Varpunen X pikkuvarpunen Passer domesticus X Passer montanus Gråsparv X pilfink
23.1. Tuusula 1 (Reijo Mikkonen, Sisko Mikkonen)

Peippo Fringilla coelebs Bofink
26.1. Mäntsälä 5 (Timo Aalto)
25.1. Tuusula 3 (Eeva Asikainen)
25.1. Tuusula 4 (Eija Koriseva, Juha Koriseva)
23.1. Nurmijärvi 4 (Elina Huttunen)
21.1. Mäntsälä 70 (Olli Elo)
20.1. Mäntsälä 150 (Olli Elo, Leila Sillanpää)
17.1. Järvenpää 5 (Tarja Mäenpää)

Järripeippo Fringilla montifringilla Bergfink
26.1. Mäntsälä 2 (Saara Tiitta)
26.1. Tuusula 5 (Kyösti Lehtonen)
26.1. Mäntsälä 10 (Timo Aalto)
26.1. Mäntsälä 8 (Riitta-Liisa Saarinen)
25.1. Mäntsälä 26 (Jukka Laiho)
25.1. Järvenpää 30 (Jyrki Hakola)
25.1. Järvenpää 3 (Jouko Olkio)
25.1. Mäntsälä 55 (Olli Elo, ei muita)
25.1. Tuusula 6 (Risto Johansson, Ritva Johansson)
24.1. Mäntsälä 3 (Markku Luukkonen)
23.1. Nurmijärvi 2 (Elina Huttunen)
22.1. Mäntsälä 10 (Olli Elo)
21.1. Mäntsälä 70 (Olli Elo)
19.1. Järvenpää 3 (Mikko Savelainen, Seppo Niiranen)
19.1. Nurmijärvi 9 (Mika Seppälä)
19.1. Mäntsälä 10 (Markku Luukkonen)
18.1. Mäntsälä 10 (Olli Elo)
18.1. Mäntsälä 50 (Olli Elo)
17.1. Järvenpää 3 (Mika Asikainen)

Tikli Carduelis carduelis Steglits
18.1. Mäntsälä 40 (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä)

Hemppo Carduelis cannabina Hämpling
25.1. Tuusula 1 (Riitta Naumanen)
25.1. Tuusula 1 (Leo virtanen)

Urpiainen Carduelis flammea Gråsiska
25.1. Järvenpää 250 (Seppo Niiranen)
22.1. Järvenpää 200 (Jouko Olkio)

Tundraurpiainen Carduelis hornemanni Snösiska
25.1. Hyvinkää 1 (Jyrki Svanström)
21.1. Järvenpää 1 (Seppo Niiranen)

Kirjosiipikäpylintu Loxia leucoptera Bändelkorsnäbb
16.1. Mäntsälä 2 (Jukka Laiho)
4.-14.1. Järvenpää 1 (Jari Helander, Mika Hermas, Matti Kosonen, Jouko Olkio, Ari Kuisma, Mi...)

Pikkukäpylintu Loxia curvirostra Mindre korsnäbb
14.1. Mäntsälä 44 (Jukka Laiho)

Taviokuurna Pinicola enucleator Tallbit
26.1. Tuusula 2 (Eila Tiihonen)

Pulmunen Plectrophenax nivalis Snösparv
26.1. Tuusula 2 (Tatu Käpymäki)
19.1. Järvenpää 1 (Jari Helander, Ari Kuisma)

Katso havainnot aikajärjestyksessä.

Sivu on tuotettu BirdLife Suomen Tiira-lintuhavaintojärjestelmän www.tiira.fi avulla.
©BirdLife Suomi ry