LHLH:n alueen uusimmat mielenkiintoiset havainnot

Alla 30 viime päivän mielenkiintoisiksi määritellyt havainnot. Lisää tuoreita havaintoja löytyy Tiira-palvelun havaintoselaimella (perushaku tai laaja haku) kirjautumalla sisään palveluun (www.tiira.fi).

Sivu päivitetty 1.10.2020 klo 22:24:03
Sisältää tarkastamattomia havaintoja.


Katso havainnot aikajärjestyksessä.


Kyhmyjoutsen Cygnus olor Knölsvan
16.9. Somero Keskusta 1 p (Arto Nieminen)
1.9. Somero Lamminniemi 1 p (Arto Nieminen)

Laulujoutsen Cygnus cygnus Sångsvan
1.10. Somero Pajulan pellot 55 p (Arto Nieminen)
30.9. Somero Pajulan pellot 52 33+19 p (Arto Nieminen)

Metsähanhi Anser fabalis Sädgås
28.9. Tammela Kalliojärvi 100 p (Kauko Sippo)
25.9. Somero Halkjärvi 21 p (Matti Eloranta, Tapani Numminen)
23.9. Tammela Kalliojärvi 120 p (Kauko Sippo)
13.9. Tammela Kalliojärvi 12 10 p, 2 kiert (Kauko Sippo)
9.9. Jokioinen Isoniittu 35 m W (Vesa Toivonen)

Taigametsähanhi Anser fabalis fabalis Sädgås (rasen fabalis)
21.9. Tammela Kalliojärven peltoalue, Poutio 56 p (Vesa Toivonen)

Tundrahanhi Anser albifrons Bläsgås
22.9. Urjala Vahonen 63 m än W (Martti Vainio)

Merihanhi Anser anser Grågås
22.9. Tammela Pyhäjärvi, papinnokka 1 p (Juha-Pekka Lepo, Jimi Lepo)
20.9. Tammela Hannulanlahti 1 p (Kauko Sippo)
18.9. Tammela Pyhäjärvi, Papinnokka 19 m (Marko Virkki)
12.9. Somero Pajulan pellot 38 p (Marko Virkki)
11.9. Somero Pajulan pellot 7 p (Arto Nieminen)
9.9. Somero Pajulan pellot 3 W (Arto Nieminen)
8.9. Somero Pajulan pellot 20 SW (Arto Nieminen, Lassi Tuominen)

Kanadanhanhi Branta canadensis Kanadagås
1.10. Somero Pajulan pellot 33 p (Arto Nieminen)
25.9. Somero Oinasjärvi, Uimaranta 48 p (Matti Eloranta, Tapani Numminen)
25.9. Tammela Pyhäjärvi, Papinnokka 60 p (Annika Tatterbach)
23.9. Somero Lapinlahti,Viuvala 70 nous, Oinasjjärvestää kolmena yhtä suurena. Pasvena (Erkki Kivelä, R matlt Laine)
20.9. Tammela Pyhäjärvi,Pappilanlahti 30 p (Anja Mytkäniemi, Aila Tuomi)
20.9. Tammela Hannulanlahti 80 p (Kauko Sippo)
17.9. Somero Pajulan pellot 45 p (Arto Nieminen)
12.9. Somero Pajulan pellot 48 p (Marko Virkki)
8.9. Tammela Pyhäjärvi, Papinnokka 30 p (Marko Virkki)
7.9. Tammela Pyhäjärvi, Papinnokka 50 p (Annika Tatterbach)
1.9. Somero Pajulan pellot Karhunkorventie 80 kiert (Lassi Tuominen, Pekka Leppälä)
1.9. Tammela Pyhäjärvi, Vekkilän ranta 80 p (Annika Tatterbach)

Valkoposkihanhi Branta leucopsis Vitkindad gås
1.10. Forssa Paavola, Pilvenmäki 500 m SW (Simo Veistola)
30.9. Urjala Kortejärvi 330 m än, kaoottinen ääni on paniikkilähdössä (Martti Vainio)

Haapana Anas penelope Bläsand
9.9. Urjala Kortejärvi 111 57 SW m, 54 SW m (Jorma Siponen)
8.9. Urjala Kortejärvi, lintutorni 240 p (Marko Järvenpää)
7.9. Urjala Kortejärvi, lintutorni 90 p (Marko Järvenpää)
7.9. Urjala Kortejärvi 95 n.95 p (Jorma Siponen)

Sinisorsa Anas platyrhynchos Gräsand
25.9. Tammela Pyhäjärvi, Papinnokka 170 p (Annika Tatterbach)
8.9. Tammela Pyhäjärvi, Papinnokka 165 p (Marko Virkki)
5.-7.9. Tammela Pyhäjärvi, Papinnokka 163 p (Annika Tatterbach)

Lapasorsa Anas clypeata Skedand
7.9. Urjala Kortejärvi 3 p (Jorma Siponen)

Tukkasotka Aythya fuligula Vigg
6.9. Tammela Hannulanlahti 10 p (Kauko Sippo)

Alli Clangula hyemalis Alfågel
30.9. Tammela Ojajärvi 4 p nous (Pekka Pöyhönen)
25.9. Somero Halkjärvi 4 k p (Matti Eloranta, Tapani Numminen)
16.9. Urjala Rutajärvi 5 p (Marko Järvenpää)

Mustalintu Melanitta nigra Sjöorre
16.9. Urjala Rutajärvi 60 p (Marko Järvenpää)

Pilkkasiipi Melanitta fusca Svärta
20.9. Tammela Hannulanlahti 20 15 n, 5 k kiert (Kauko Sippo)

Telkkä Bucephala clangula Knipa
25.9. Tammela Pyhäjärvi, Papinnokka 20 p (Annika Tatterbach)

Uivelo Mergellus albellus Salskrake
30.9. Tammela Korteniemi 20 p (Kauko Sippo)

Tukkakoskelo Mergus serrator Småskrake
30.9. Tammela Korteniemi 3 n-puk (Kauko Sippo)
17.9. Tammela Pyhäjärvi, Papinnokka 15 p (Marko Virkki)

Isokoskelo Mergus merganser Storskrake
29.9. Tammela Ojajärvi 93 p (Pekka Pöyhönen)
26.9. Tammela Ojajärvi 65 p (Pekka Pöyhönen)
25.9. Tammela Ojajärvi 50 p (Pekka Pöyhönen)
24.9. Tammela Patasaari 28 p (Kauko Sippo)
21.9. Tammela Ojajärvi 52 p (Pekka Pöyhönen)
19.9. Tammela Ojajärvi 39 p (Pekka Pöyhönen)
18.9. Tammela Pyhäjärvi, Papinnokka 26 p (Vesa Toivonen)
16.9. Tammela Saaren kansanpuisto 20 n-puk (Kauko Sippo)

Peltopyy Perdix perdix Rapphöna
27.9. Forssa Tammelan suoran peltoaukea 16 3a p än, - 14 peräperää ja 2 erikseen näkyvillä lennos... (Aila Tuomi)
26.9. Tammela Riihivalkama 12 p (Kauko Sippo)
19.9. Forssa Tammelan suoran peltoaukea, Luhta 9 p (Annika Tatterbach)
14.9. Somero Pajulanpellot 10 p (Arto Nieminen)
1.9. Forssa Matku, Värälä 13 p, naapurin nurmikolla (Reijo Leino, Ulla Leino)

Kaakkuri Gavia stellata Smålom
19.9. Urjala Uurtaanjärvi 1 ad p (Marko Järvenpää)

Silkkiuikku Podiceps cristatus Skäggdopping
25.9. Somero Halkjärvi 16 p (Matti Eloranta, Tapani Numminen)

Härkälintu Podiceps grisegena Gråhakedopping
25.9. Somero Halkjärvi 1 p (Matti Eloranta)

Merimetso Phalacrocorax carbo Storskarv
17.9. Tammela Pyhäjärvi, Papinnokka 2 p (Marko Virkki)
7.9. Urjala Kortejärvi 2 kiert (Jorma Siponen)
3.9. Tammela Pyhäjärvi, Patasaari 3 p (Aimo Finning)

Jalohaikara Egretta alba Ägretthäger
13.9. Tammela Pyhäjärvi, Patasaari 1 p (Annika Tatterbach, Marko Järvenpää)
11.9. Tammela Patasaari 1 p (Kauko Sippo)
6.9. Urjala Kortejärvi, lintutorni 1 p (Marko Virkki)

Harmaahaikara Ardea cinerea Gråhäger
7.9. Tammela Pyhäjärvi, Papinnokka 10 5 p, 5 a5 lask (Annika Tatterbach)

Mehiläishaukka Pernis apivorus Bivråk
14.9. Somero Pajulanpellot 2 kiert (Arto Nieminen)
7.9. Somero Pajulan pellot 4 kiert (Arto Nieminen)

Merikotka Haliaeetus albicilla Havsörn
19.9. Somero Pajulan pellot, Karhunkorventie 2 1 ad kiert, 1 nuori kiert (Vesa Toivonen, Juhani Mustonen, Jorma Mustonen)
8.9. Urjala Kortejärvi, lintutorni 3 1 ad SE, 2 E (Marko Järvenpää)
7.9. Urjala Kortejärvi 4 juv p (Jorma Siponen)

Ruskosuohaukka Circus aeruginosus Brun kärrhök
1.10. Somero Pajulan pellot 1 p (Arto Nieminen)
30.9. Somero Pajulan pellot 1 p (Arto Nieminen)

Sinisuohaukka Circus cyaneus Blå kärrhök
29.9. Somero Pajulan pellot 2 p (Arto Nieminen)
27.9. Somero Pajulan pellot 2 p (Arto Nieminen, Lassi Tuominen)
27.9. Tammela Kalliojärvi 2 k (Kauko Sippo)
24.9. Somero Pajulan pellot Suulingintie 3 p (Lassi Tuominen)
23.9. Forssa Matku, Värälänaukee 2 1 k p, 1 n-puk p (Vesa Toivonen)
23.9. Somero Pajulan pellot 2 p (Arto Nieminen, Lassi Tuominen)
23.9. Tammela Kalliojärvi 2 n (Kauko Sippo)
23.9. Humppila Järvensuo 2 k p (Vesa Toivonen)
22.9. Somero Pajulan pellot Suulingintie 7 p kiert (Lassi Tuominen)
22.9. Somero Pajulan pellot Karhunkorventie 3 p (Lassi Tuominen, Arto Nieminen)
22.9. Tammela Kalliojärvi 2 1 n, 1 k (Kauko Sippo)
21.9. Tammela Kalliojärven peltoalue, Poutio 2 1 k p, 1 n p (Vesa Toivonen)
21.9. Somero Pajulan pellot 2 p (Arto Nieminen, Lassi Tuominen Harri Hanikka)
20.9. Ypäjä Lavansuo, lintutorni 2 n-puk m W (Pekka Virtanen)
20.9. Somero Pajulan pellot 2 p (Arto Nieminen, Lassi Tuominen Marko Virkki)
20.9. Humppila Järvensuo 2 1 k p, 1 n-puk p (Annika Tatterbach, Marko Järvenpää)
19.9. Somero Pajulan pellot 3 p (Arto Nieminen)
18.9. Somero Pajulan pellot 2 p (Arto Nieminen, Lassi Tuominen)
16.9. Ypäjä Varsanoja, Karrinmäentie 3 n-puk p (Matti Eloranta, Tapani Numminen, Pekka Virtanen)
16.9. Somero Pajulan pellot 2 p (Arto Nieminen)
15.9. Forssa Matku, Ponnistus 2 k ad p (Marko Virkki)
15.9. Ypäjä Lavansuo, lintutorni 6 1 k m S, 2 n p, 3 n m S (Pekka Virtanen)
15.9. Somero Pajulan pellot 2 p (Arto Nieminen, Lassi Tuominen)
14.9. Ypäjä Lavansuo, tornin eduspellot 2 1 k p, 1 n-puk p (Vesa Toivonen)
14.9. Somero Pajulanpellot 2 p (Arto Nieminen, Lassi Tuominen Pekka Leppälä)
13.9. Forssa Vuoltu, Majasuo 2 1 k ad p, 1 n ad p (Marko Virkki)
12.9. Humppila Järvensuo 2 p (Annika Tatterbach, Marko Järvenpää)
11.9. Jokioinen Lintupaju, luhta 2 1 k p kiert, 1 n-puk p kiert (Vesa Toivonen)
10.9. Somero Pajulan pellot 4 p (Arto Nieminen, Lassi Tuominen Harri Hanikka Vesa Toivonen)
9.9. Ypäjä Levän suopellot 2 1 k p kiert, 1 n-puk p kiert (Vesa Toivonen)
7.9. Somero Pajulan pellot 4 p (Arto Nieminen)
5.9. Somero Pajulan pellot 2 p (Arto Nieminen, lassi Tuominen Pekka Leppälä Vesa Toivonen Marko Virkki)
4.9. Somero Pajulan pellot Kapilo 2 kiert (Lassi Tuominen)
4.9. Somero Pajulan pellot 3 p (Arto Nieminen)
3.9. Somero Pajulan pellot 2 p (Arto Nieminen)
2.9. Somero Pajulan pellot 2 p (Arto Nieminen, Lassi Tuominen)
1.9. Somero Pajulan pellot 3 p (Arto Nieminen)

Varpushaukka Accipiter nisus Sparvhök
15.9. Somero Pajulan pellot 7 kiert (Arto Nieminen, Tapani Numminen)
9.9. Somero Pajulan pellot 4 p (Arto Nieminen, Tapani Numminen)

Maakotka Aquila chrysaetos Kungsörn
15.9. Ypäjä Lavansuo, lintutorni 1 m W, Nuori lintu (Pekka Virtanen)
14.9. Somero Pajulanpellot 1 kiert (Arto Nieminen)

Ampuhaukka Falco columbarius Stenfalk
27.9. Somero Pajulan pellot 1 p (Arto Nieminen, Lassi Tuominen)
26.9. Tammela Kalliojärvi S-puoli (Ryhtä) 1 p (Annika Tatterbach)
23.9. Forssa Matku, Värälänaukee 1 p (Vesa Toivonen)
21.9. Tammela Kalliojärven peltoalue, Poutio 1 k istui pellossa p (Vesa Toivonen)
20.9. Tammela Kalliojärvi 1 kiert (Kauko Sippo)
20.9. Humppila Järvensuo 1 p (Annika Tatterbach, Marko Järvenpää)
19.9. Ypäjä Lavansuo, lintutorni 1 p (Pekka Virtanen)
12.9. Humppila Lasitehdas 1 p (Annika Tatterbach, Marko Järvenpää)
11.9. Forssa Loimalammi 1 p (Annika Tatterbach)
5.9. Somero Pajulan pellot 1 p (Arto Nieminen, Vesa Toivonen)

Muuttohaukka Falco peregrinus Pilgrimsfalk
26.9. Ypäjä Lavansuo, lintutorni 1 m S (Pekka Virtanen)
16.9. Somero Pajulan pellot 1 p (Arto Nieminen, Vesa Toivonen)
14.9. Somero Pajulanpellot 1 kiert (Arto Nieminen)
4.9. Somero Pajulan pellot Karhunkorventie 1 kiert (Lassi Tuominen)

Liejukana Gallinula chloropus Rörhöna
6.9. Somero Kultela 1 p (Arto Nieminen)
1.9. Somero Kultela 2 kiert p (Lassi Tuominen, Pekka Leppälä)

Kurki Grus grus Trana
1.10. Jokioinen Kalsunmäentie3 135 m S (Juha-Pekka Lepo, Jimi Lepo)
17.9. Somero Pajulan pellot 400 p (Arto Nieminen)
16.9. Somero Pajulan pellot 350 eri puolilla peltoaluetta p (Arto Nieminen, Vesa Toivonen)
16.9. Somero Lepänsanka 400 juuri laskeutumassa p (Arto Nieminen)
15.9. Forssa Lentokentän pellot 1000 n. useissa auroissa Loimalammille p (Aila Tuomi)
15.9. Somero Pajulan pellot Karhunkorventie 750 m S, Arvio, kolmena aurana (Lassi Tuominen)
6.9. Tammela Kalliojärvi 300 p (Kauko Sippo)

Tundrakurmitsa Pluvialis squatarola Kustpipare
21.9. Somero Pajulan pellot 9 kiert (Arto Nieminen, Lassi Tuominen Harri Hanikka)

Tylli Charadrius hiaticula Större strandpipare
13.9. Forssa Lentokentän pellot 1 p (Annika Tatterbach, Marko Järvenpää)
11.9. Forssa Loimalammi 1 p (Annika Tatterbach)
6.9. Forssa Loimalammi 7 p (Annika Tatterbach, Marko Virkki)
4.9. Forssa Loimalammi 5 p (Annika Tatterbach)

Pikkukuovi Numenius phaeopus Småspov
16.9. Tammela Kalliojärvi 1 ä (Kauko Sippo)

Suosirri Calidris alpina Kärrsnäppa
22.9. Tammela Pyhäjärvi, papinnokka 1 p (Juha-Pekka Lepo, Jimi Lepo)
6.9. Forssa Loimalammi 2 p (Annika Tatterbach, Marko Virkki)
6.9. Tammela Pyhäjärvi, Patasaari 3 p (Annika Tatterbach)
4.9. Forssa Loimalammi 1 p (Annika Tatterbach)

Pikkusirri Calidris minuta Småsnäppa
6.9. Forssa Loimalammi 1 p (Annika Tatterbach, Marko Virkki)

Sirrilaji Calidris sp Calidris (släktet)
4.9. Forssa Loimalammi 1 p, Lapinsirriksi katsoin, mutta huonosti esillä. (Annika Tatterbach)
4.9. Tammela Kaukola 1 p (Kauko Sippo)

Rantasipi Actitis hypoleucos Drillsnäppa
6.9. Tammela Similänlahti 1 p (Kauko Sippo)

Valkoviklo Tringa nebularia Gluttsnäppa
7.9. Forssa Viksberginsuo, vanha kaatopaikka 1 m SW (Vesa Toivonen)
7.9. Urjala Kortejärvi 1 ä (Jorma Siponen)
6.9. Tammela Pyhäjärvi, Patasaari 1 p (Annika Tatterbach)
1.9. Tammela Patasaari 1 p (Kauko Sippo)

Heinäkurppa Gallinago media Dubbelbeckasin
20.9. Ypäjä Lavansuo, lintutorni 1 p, Laski pellolle, josta komppasin sen. Lensi joen tois... (Pekka Virtanen)

Naurulokki Larus ridibundus Skrattmås
25.9. Somero Halkjärvi 1 +1kv tp p (Matti Eloranta, Tapani Numminen)
13.9. Tammela Pyhäjärvi, Papinnokka 1 kiert (Annika Tatterbach, Marko Järvenpää)

Uuttukyyhky Columba oenas Skogsduva
27.9. Ypäjä Saarikko,Koivisto 28 p nous lask, -Latomäen haavikkoon selplu-uuttuparvi, no... (Ilpo Pietilä)
26.9. Ypäjä Saarikko, Suomatka-Pillinsuo 11 -pellolla p (Ilpo Pietilä)
20.9. Humppila Järvensuo 22 p (Annika Tatterbach, Marko Järvenpää)

Sepelkyyhky Columba palumbus Ringduva
30.9. Somero Pajulan pellot 250 kiert (Arto Nieminen)
27.9. Somero Pajulan pellot 200 kiert (Arto Nieminen, Lassi Tuominen)
26.9. Ypäjä Saarikko, Suomatka-Pillinsuo 300 230 m S, 70 p kiert m SSW (Ilpo Pietilä)
23.9. Somero Pajulan pellot 180 kiert (Arto Nieminen, Lassi Tuominen)
22.9. Somero Pajulan pellot Karhunkorventie 200 p, Arvio (Lassi Tuominen, Arto Nieminen)
20.9. Somero Pajulan pellot 150 p (Arto Nieminen, Lassi Tuominen)
19.9. Somero Koivulankulma 550 p (Arto Nieminen)
16.9. Tammela Riihivalkama 220 p (Kauko Sippo)
11.9. Somero Pajulan pellot 200 p (Arto Nieminen)
8.9. Somero Kimala 500 kiert (Arto Nieminen)
3.9. Somero Pajulan pellot 150 p (Arto Nieminen)

Varpuspöllö Glaucidium passerinum Sparvuggla
30.9. Forssa Paavola 1 p, kurkisteli pönttöihin (Aimo Finning)
18.9. Tammela Ojajärvi 1 p (Pekka Pöyhönen)

Lehtopöllö Strix aluco Kattuggla
15.9. Ypäjä Kurjenmäki 1 p, ruskee pukunen (Pekka Virtanen)

Sarvipöllö Asio otus Hornuggla
24.9. Ypäjä Sulkuvesi 1 k 1kv p (Pekka Virtanen)

Pohjantikka Picoides tridactylus Tretåig hackspett
2.9. Somero Iso-Valkee 1 p (Erkki Silvander)

Kiuru Alauda arvensis Sånglärka
26.9. Ypäjä Lavansuo, lintutorni 362 150 p, 212 m SW (Pekka Virtanen)
23.9. Ypäjä Lavansuo, lintutorni 103 17 p, 86 m SW (Pekka Virtanen)
22.9. Tammela Kalliojärvi 100 p (Kauko Sippo)
20.9. Humppila Järvensuo 700 600 m SW, 100 p (Annika Tatterbach, Marko Järvenpää)
15.9. Ypäjä Lavansuo, lintutorni 107 28 p, 79 m SW (Pekka Virtanen)

Metsäkirvinen Anthus trivialis Trädpiplärka
20.9. Forssa Matku, Ahvenlammi 6 S (Petri Salo)
19.9. Forssa Matku, Ahvenlammi 7 S (Petri Salo)

Niittykirvinen Anthus pratensis Ängspiplärka
28.9. Tammela Poutio 30 p (Kauko Sippo)
23.9. Forssa Lentokentän pellot 40 p (Annika Tatterbach)
22.9. Tammela Kalliojärvi 30 p (Kauko Sippo)
14.9. Forssa Viksbergin vanha kaatopaikka 30 p (Kauko Sippo)

Lapinkirvinen Anthus cervinus Rödstrupig piplärka
25.9. Somero Pajula, Karhunkorventie silta 1 p (Matti Eloranta)
20.9. Ypäjä Lavansuo, lintutorni 1 m SW (Pekka Virtanen)
19.9. Jokioinen Vaulammi ,haunio 1 p (Juha-Pekka Lepo, Jimi Lepo)
9.9. Somero Pajulan pellot 1 p (Arto Nieminen, Tapani Numminen)
5.9. Ypäjä Hollinkorpi 1 än (Mika Hemmilä, Elina Lahtinen)

Västäräkki Motacilla alba Sädesärla
24.9. Tammela Kaukola 115 p (Kauko Sippo)
16.9. Somero Pajulan pellot 100 p (Arto Nieminen)
6.9. Somero Pajulan pellot 120 p (Arto Nieminen)
6.9. Forssa Lentokentän pellot 100 p (Annika Tatterbach)

Västäräkkilaji Motacilla sp Motacilla (släktet)
8.9. Ypäjä Hyrsynkulma, Suonpää 200 m, Pieni määrä keltavästäräkkejä mukana (Juha Oravainen)

Peukaloinen Troglodytes troglodytes Gärdsmyg
28.9. Forssa Vieremä, Lamminmäki 3 p än (Aila Tuomi)
19.9. Forssa Matku, Ahvenlammi 2 p (Petri Salo)

Leppälintu Phoenicurus phoenicurus Rödstjärt
1.10. Forssa Loimalammi 1 p (Kauko Sippo)

Pensastasku Saxicola rubetra Buskskvätta
22.9. Ypäjä Hevosopisto 1 p (Pekka Virtanen)

Kivitasku Oenanthe oenanthe Stenskvätta
30.9. Somero Pajulan pellot 1 p (Arto Nieminen)
27.9. Tammela Kallio 1 p (Annika Tatterbach, Marko Järvenpää)
10.9. Forssa Lentokentän peltoaukea 11 p, yhdeksän muokatulla täpläpellolla, kaksi havainnoint... (Reijo Leino, Oskari Härmä, Ulla Leino, Aila Tuomi)
9.9. Ypäjä Levän suopellot 11 10 n-puk p, 1 k p (Vesa Toivonen)
7.9. Forssa Viksberginsuo, vanha kaatopaikka 8 p (Vesa Toivonen)

Räkättirastas Turdus pilaris Björktrast
29.9. Forssa Lentokentän pellot 500 p (Annika Tatterbach)
27.9. Forssa Viksberg, lentokentän pellot 500 500 muokatulla pellolla, vähintään p (Aila Tuomi)

Kulorastas Turdus viscivorus Dubbeltrast
28.9. Ypäjä Nopolan kaupunki 12 1a W (Esa Aaltonen)

Hernekerttu Sylvia curruca Ärtsångare
15.9. Tammela Kallio 2 ä (Kauko Sippo)
10.9. Forssa Viksberg, ent. kartanon puisto 1 p (Aila Tuomi)
6.9. Forssa Linikkala, jokiranta 1 p (Aila Tuomi)

Pensaskerttu Sylvia communis Törnsångare
20.9. Tammela Kallio 1 ä (Kauko Sippo)
6.9. Tammela Kalliojärvi, Poutio 1 p än (Annika Tatterbach)
6.9. Forssa Linikkala, jokiranta 1 k p än (Aila Tuomi)

Lehtokerttu Sylvia borin Trädgårdssångare
4.9. Tammela Kaukola 2 kiert, Nappasi vihreän toukan ja vei sen pajussa odotta... (Kauko Sippo)
2.9. Urjala Kortejärvi, lintutorni 1 p (Osmo Lamminen)

Taigauunilintu Phylloscopus inornatus Tajgasångare
25.9. Forssa Tammelan suoran peltoaukea, Luhta 1 p än (Annika Tatterbach, Vesa Toivonen, Aila Tuomi)

Pajulintu Phylloscopus trochilus Lövsångare
27.9. Tammela Ojajärvi 1 ä p (Pekka Pöyhönen)
24.9. Jokioinen Pellilänsuo, lintutorni 2 p än (Aimo Finning)
22.9. Ypäjä Hevosopisto 1 p (Pekka Virtanen)
2.9. Urjala Kortejärvi, lintutorni 15 p, Pajulintu/tiltaltti (Osmo Lamminen)

Hippiäinen Regulus regulus Kungsfågel
25.9. Somero Halkjärvi, Muistomerkki 30 p (Matti Eloranta, Tapani Numminen)
13.9. Ypäjä Rajalahti 15 p, kolmessa parvessa (Jani Jokinen, Ranja Jokinen)

Harmaasieppo Muscicapa striata Grå flugsnappare
8.9. Forssa Säästöpankinkatu 4 1 jalavassa p (Aila Tuomi)
6.9. Tammela Ojajärvi 1 p (Pekka Pöyhönen)
6.9. Forssa Viksberg 1 p (Kauko Sippo)
3.9. Forssa Matku, Värälä 1 p (Reijo Leino, Ulla Leino)
3.9. Forssa Säästöpankinkatu 4 1 jalavassa p (Aila Tuomi)
1.9. Forssa Matku, Värälä 1 p (Reijo Leino, Ulla Leino)

Pikkusieppo Ficedula parva Mindre flugsnappare
26.9. Tammela Liesjärvi, Muorinhuhta 1 än p (Arttu Valonen)

Pikkulepinkäinen Lanius collurio Törnskata
16.9. Ypäjä Varsanoja, Karrinmäentie 1 1kv p (Matti Eloranta, Tapani Numminen, Pekka Virtanen)
13.9. Tammela Kytöniitty 1 p (Annika Tatterbach, Marko Järvenpää)

Isolepinkäinen Lanius excubitor Varfågel
26.9. Somero Pajulan pellot 2 p (Arto Nieminen)
6.9. Forssa Matku, Ponnistus 2 p (Marko Virkki)

Kottarainen Sturnus vulgaris Stare
29.9. Ypäjä Hollinkorpi 500 p (Kauko Sippo)
25.9. Somero Koivulankulma 1000 arvio p (Arto Nieminen)
19.9. Somero Koivulankulma 700 p (Arto Nieminen)
15.9. Forssa Matku, Ponnistus 800 p, noin. Kuvassa kuutisensataa lintua ja siinä noin 2/3... (Marko Virkki)

Pikkuvarpunen Passer montanus Pilfink
26.9. Jokioinen Elonkierto 60 hamppupellossa p (Vesa Toivonen)
2.9. Forssa Lentokentän pellot, jokiranta 40 2a p (Aila Tuomi)

Järripeippo Fringilla montifringilla Bergfink
29.9. Forssa Lentokentän pellot 3000 p (Annika Tatterbach)
27.9. Ypäjä Saarikko,Koivisto 850 p kiert (Ilpo Pietilä)
26.9. Ypäjä Saarikko, Latomäki-Suomatka 940 350 p kiert, 240 p kiert, 350 8a m kiert, -Latomäen här... (Ilpo Pietilä)
24.9. Somero Paltta 1700 p, 2a (Jouko Metsälä, Arja Lampo)
20.9. Forssa Matku, Värälänaukee 800 karkea arvio kahdesta parvesta p (Vesa Toivonen)

Peippolaji Fringilla sp Fringilla (släktet)
29.9. Somero Kimala 1000 arvio p (Arto Nieminen)
26.9. Ypäjä Lavansuo, lintutorni 1070 270 m SW, 300 m W, 500 m SW (Pekka Virtanen)
23.9. Tammela Poutio 1000 p (Kauko Sippo)

Tikli Carduelis carduelis Steglits
26.9. Jokioinen Elonkierto 30 arvio p (Vesa Toivonen)

Vihervarpunen Carduelis spinus Grönsiska
23.9. Tammela Poutio 200 p (Kauko Sippo)
13.9. Somero Pajulan pellot 150 p (Arto Nieminen)
12.9. Tammela Kalliojärvi, Poutio 100 kiert (Annika Tatterbach, Marko Järvenpää)

Hemppo Carduelis cannabina Hämpling
30.9. Somero Kaurala 90 p, Noin, levoton parvi rypsipellon yllä (Minna Honkasaari)
24.9. Somero Paltta 50 p (Jouko Metsälä, Arja Lampo)
22.9. Ypäjä Levän suopellot 70 p (Vesa Toivonen)
22.9. Ypäjä Hevosopisto 16 1 p, 15 m W (Pekka Virtanen)
20.9. Tammela Sukula 60 p (Kauko Sippo)
19.9. Somero Koivulankulma 100 arvio p (Arto Nieminen)
16.9. Ypäjä Hanttulantie, Ojanne 45 p (Matti Eloranta, Tapani Numminen)
16.9. Ypäjä Varsanoja, Karrinmäentie 33 p kiert (Matti Eloranta, Tapani Numminen, Pekka Virtanen)
16.9. Jokioinen Kotkanoja 25 p kiert (Vesa Toivonen)
14.9. Ypäjä Levän suopellot 130 p (Vesa Toivonen)
9.9. Ypäjä Levän suopellot 30 arvio sekaparvesta p (Vesa Toivonen)
8.9. Somero Lehtimäenkulma, Suonpää 28 kiert (Juha Oravainen)

Katso havainnot aikajärjestyksessä.

Sivu on tuotettu BirdLife Suomen Tiira-lintuhavaintojärjestelmän www.tiira.fi avulla.
©BirdLife Suomi ry