LHLH:n alueen uusimmat mielenkiintoiset havainnot

Alla 30 viime päivän mielenkiintoisiksi määritellyt havainnot. Lisää tuoreita havaintoja löytyy Tiira-palvelun havaintoselaimella (perushaku tai laaja haku) kirjautumalla sisään palveluun (www.tiira.fi).

Sivu päivitetty 18.10.2019 klo 0:24:28
Sisältää tarkastamattomia havaintoja.


Katso havainnot aikajärjestyksessä.


Laulujoutsen Cygnus cygnus Sångsvan
17.10. Somero Pajulan pellot 50 p (Arto Nieminen)
13.10. Somero Pajulan pellot 95 p (Arto Nieminen)
12.10. Somero Pajulan pellot 80 p, 2+11+67 (Lassi Tuominen)
11.10. Somero Lepänsanka 41 p (Lassi Tuominen)
10.10. Somero Pajulan pellot 53 p (Arto Nieminen)
10.10. Somero Lepänsanka 66 p (Arto Nieminen)
9.10. Somero Pajulan pellot 40 p (Arto Nieminen)
8.10. Somero Pajulan pellot 40 p (Arto Nieminen)
8.10. Urjala Kortejärvi, lintutorni 42 p (Marko Järvenpää)
7.10. Somero Pajulan pellot 52 p (Arto Nieminen)
5.10. Somero Pajulan pellot 71 p (Arto Nieminen)
4.10. Tammela Teuro 45 p (Pekka Pöyhönen)
1.10. Forssa Kukkapää 55 1 juv p, 54 ad p (Reijo Leino)
27.9. Forssa Kukkapää, Tiensivu 54 1 juv p nous, 53 ad p nous, suurin osa nousi ilmaan sii... (Reijo Leino)
23.9. Somero Pajulan pellot 47 p (Arto Nieminen, Lassi Tuominen)
20.9. Somero Pajulan pellot 35 p (Arto Nieminen)

Metsähanhi Anser fabalis Sädgås
8.10. Tammela Kalliojärven peltoalue 40 p (Vesa Toivonen)
5.10. Tammela Kalliojärvi 100 SW (Kauko Sippo)
4.10. Tammela Kalliojärven peltoalue 40 p lask (Vesa Toivonen)
30.9. Somero Lapinlahti,Viuvala 20 (Erkki Kivelä, Raili Laine)
30.9. Somero Lapinlahti,Viuvala 30 Järvellä valkoposkihanhien mukana, lähtivät etelää koht... (Erkki Kivelä, Raili Laine)
28.9. Tammela Kalliojärvi 70 p (Kauko Sippo)
25.9. Somero Pajulan pellot, Vähäkapilontie 33 m WSW (Vesa Toivonen)
23.9. Tammela Kalliojärvi 40 W (Kauko Sippo)
20.9. Tammela Kallio, Poutio 115 p nous (Johannes Niska-Virta)
19.9. Urjala Kortejärvi, lintutorni 53 m, 2a (Osmo Lamminen)

Tundrahanhi Anser albifrons Bläsgås
13.10. Somero Oinasjärven uimaranta 3 p (Annika Tatterbach, Marko Järvenpää)
12.10. Somero Pälikönkulma 2 p (Lassi Tuominen)
4.10. Somero Lapinlahti,Viuvala 6 m, Valkoposkihannien parven luona (Erkki Kivelä)

Merihanhi Anser anser Grågås
13.10. Somero Oinasjärven uimaranta 1 p (Annika Tatterbach, Marko Järvenpää)
11.10. Somero Lepänsanka 1 p (Lassi Tuominen)
11.10. Urjala Rutajärvi, uimaranta 2 nous (Marko Järvenpää)
18.9. Somero Pajulan pellot 1 p (Lassi Tuominen)

Harmaahanhilaji Anser sp Anser (släktet)
7.10. Tammela Kalliojärvi 770 p, Muutama yksilö lensi vähän lähempää. Niillä ei ollut... (Kauko Sippo)

Kanadanhanhi Branta canadensis Kanadagås
17.10. Somero Pajulan pellot 60 p (Arto Nieminen)
15.10. Tammela Pyhäjärvi, Patasaari 40 p (Vesa Toivonen)
15.10. Somero Lapinlahti,Viuvala 52 p, Keskellä järveä (Erkki Kivelä)
13.10. Somero Oinasjärven uimaranta 300 p (Annika Tatterbach, Marko Järvenpää)
13.10. Somero Pajulan pellot 210 p (Arto Nieminen)
12.10. Somero Pajulan pellot 57 p (Lassi Tuominen)
12.10. Tammela Ruisluoto, Papinnokka 41 p (Marko Virkki, Vesa Toivonen, Aila Tuomi)
12.10. Somero Pälikönkulma 77 p (Lassi Tuominen)
11.10. Somero Lepänsanka 280 p (Lassi Tuominen)
10.10. Somero Lepänsanka 300 p (Arto Nieminen)
7.10. Somero Pajulan pellot 50 p (Arto Nieminen)
6.10. Tammela Pyhäjärvi, Papinnokka 45 p (Vesa Toivonen)
4.10. Somero Lapinlahti,Viuvala 49 m, Lapinlahdessa ruokailemassa (Erkki Kivelä)
4.10. Tammela Riihialho, Eerola 30 p (Reijo Leino)
22.9. Somero Pajulan pellot Kapilo 91 p (Lassi Tuominen)
20.9. Tammela Ojajärvi 38 p (Pekka Pöyhönen)
18.9. Somero Pajulan pellot 49 p, 1 valkonaamanen (Lassi Tuominen)

Valkoposkihanhi Branta leucopsis Vitkindad gås
15.10. Tammela Ruisluoto, Papinnokka 250 p, Arvio 250 (keijo nurmiranta)
14.10. Urjala Ikaala, Pellot 400 n. p (Marko Järvenpää)
14.10. Ypäjä Myllymäentie 71 210 m (Asko Vainio)
13.10. Somero Oinasjärven uimaranta 130 p (Annika Tatterbach, Marko Järvenpää)
12.10. Tammela Ruisluoto, Papinnokka 550 300 m ENE, 250 p, noin, 2a (Marko Virkki, Vesa Toivonen, Aila Tuomi)
11.10. Tammela Pyhäjärvi, Papinnokka 150 p (Vesa Toivonen)
8.10. Tammela Pyhäjärvi, Papinnokka 700 minimiarvio p (Vesa Toivonen)
6.10. Tammela Pyhäjärvi 500 p (Jorma Kettunen, Marja Kettunen)
5.10. Forssa Koijärvi, lintutorni 150 m SW (Rauno Yrjölä)
5.10. Forssa Lunttila 450 p (Kauko Sippo)
4.10. Tammela Pyhäjärvi, Papinnokka 150 m SW (Vesa Toivonen)
4.10. Somero Lapinlahti,Viuvala 100 m S, Arvuo 100 lapinlahdesta (Erkki Kivelä, Raili Laine)
4.10. Tammela Pyhäjärvi, Papinnokka 750 p (Vesa Toivonen)
4.10. Somero Lapinlahti,Viuvala 150 m, Lapinlahd essa ensi kertaa (Erkki Kivelä, Raili Laine)
4.10. Tammela Kalliojärven peltoalue 350 laskeutuivat kolmena parvena Pyhäjärven suunnasta p las... (Vesa Toivonen)
4.10. Somero Pajulan pellot 225 p (Arto Nieminen, Lassi Tuominen)
3.10. Somero Pajulan pellot 300 kiert (Arto Nieminen)
3.10. Somero Pajulan pellot 145 p (Arto Nieminen)
2.10. Somero Pajulan pellot 120 p (Arto Nieminen)
1.10. Forssa Tammelan suoran peltoaukea 570 p, n. (Reijo Leino, Marko Virkki)
1.10. Urjala Kokonjärvi, uimaranta 200 p (Marko Järvenpää)
1.10. Somero Pajulan pellot 120 p (Arto Nieminen)
30.9. Somero Lapinlahti,Viuvala 120 Jäi Kopilanrannalle (Erkki Kivelä)
30.9. Tammela Pyhäjärvi, Papinnokka 400 p (Oskari Härmä, Marko Järvenpää)
30.9. Somero Lapinlahti,Viuvala 120 Nousivat järveltä ja suuntasivat etelään (Erkki Kivelä, Raili Laine)
30.9. Somero Lapinlahti,Viuvala 100 Suuntasivat etelään (Erkki Kivelä, Raili Laine)
29.9. Tammela Papinnokka,Pyhäjärvi 500 n p (Anja Mytkäniemi, Vesa Toivonen)
29.9. Forssa Tammelan suora 504 kiert, Määrä laskettu kuvasta. Parvi saapui Pyhäjärven ... (Marko Virkki)
29.9. Somero Pajulan pellot 120 p (Arto Nieminen)
28.9. Forssa Lunttila 450 p (Kauko Sippo, Marko Järvenpää)
28.9. Forssa Tammelan suoran peltoaukea 350 p, lask 9.30 nous 11.20 (Annika Tatterbach)
26.9. Tammela Ruisluoto, Papinnokka 400 p (Marko Järvenpää)

Sepelhanhi Branta bernicla Prutgås
30.9. Tammela Pyhäjärvi, Papinnokka 1 p (Oskari Härmä, Marko Järvenpää)
30.9. Tammela Papinnokka,Pyhäjärvi 1 p, valkoposkihanhien joukossa (Anja Mytkäniemi)
30.9. Forssa Tammelan suora 1 p, Valkoposkihanhien joukossa (Juha Oravainen, Oskari Härmä, Aila Tuomi)

Haapana Anas penelope Bläsand
12.10. Urjala Kortejärvi, lintutorni 44 p (Marko Virkki)
11.10. Urjala Kortejärvi, lintutorni 130 1a p (Marko Järvenpää)
8.10. Tammela Pyhäjärvi, Papinnokka 35 p (Vesa Toivonen)

Tavi Anas crecca Kricka
6.10. Forssa Salmistonmäki, lintutorni 80 p (Annika Tatterbach, Marko Järvenpää)
6.10. Forssa Salmistonmäki, lintutorni 50 p (Juha Oravainen, Vesa Toivonen)

Sinisorsa Anas platyrhynchos Gräsand
4.10. Tammela Pyhäjärvi, Papinnokka 250 p (Vesa Toivonen)

Lapasorsa Anas clypeata Skedand
24.9. Urjala Kortejärvi, lintutorni 4 n-puk p (Marko Järvenpää)

Tukkasotka Aythya fuligula Vigg
11.10. Urjala Kortejärvi, lintutorni 5 p (Marko Järvenpää)

Alli Clangula hyemalis Alfågel
15.10. Tammela Pyhäjärvi, Patasaari 3 n p (Vesa Toivonen)
12.10. Tammela Ojajärvi 1 k p (Pekka Pöyhönen)
8.10. Tammela Pyhäjärvi, Papinnokka 1 k p (Vesa Toivonen)

Mustalintu Melanitta nigra Sjöorre
12.10. Tammela Ojajärvi 2 n-puk p (Pekka Pöyhönen)
4.10. Urjala Kokonjärvi, uimaranta 2 1 n-puk p, 1 k p (Marko Järvenpää)

Pilkkasiipi Melanitta fusca Svärta
29.9. Tammela Papinnokka,Pyhäjärvi 1 p (Anja Mytkäniemi, Vesa Toivonen)

Telkkä Bucephala clangula Knipa
11.10. Tammela Pyhäjärvi, Papinnokka 45 p (Vesa Toivonen)

Tukkakoskelo Mergus serrator Småskrake
13.10. Tammela Pyhäjärvi, Pappilanlahti 8 p (Annika Tatterbach, Marko Järvenpää)

Isokoskelo Mergus merganser Storskrake
12.10. Tammela Ojajärvi 116 p, samat kuin 10.10, mutta olivat poissa eilen (Pekka Pöyhönen)
10.10. Tammela Ojajärvi 116 p (Pekka Pöyhönen)
7.10. Tammela Ojajärvi 72 p (Pekka Pöyhönen)

Teeri Tetrao tetrix Orre
13.10. Somero Pajulan pellot 10 p (Arto Nieminen)
6.10. Tammela Torro 22 p (Arto Nieminen)
5.10. Somero Pajulan pellot 12 p (Lassi Tuominen, Pekka Leppälä Harri Hanikka)
18.9. Tammela Äijänsuo 21 p (Juha Oravainen)

Peltopyy Perdix perdix Rapphöna
11.10. Forssa Matku, Välimaa 9 nous (Reijo Leino)
7.10. Ypäjä Myllymäentie 71 9 p (Maili Sillanpää)
29.9. Tammela Tammelan suora pellot etelä 8 p (Jari-Ville Kallio)
29.9. Forssa Matku, Välimaa 12 p, lähtivät pakoon, ehdin laskea 12 (Marko Virkki)
27.9. Ypäjä Myllymäentie 71 12 p (Asko Vainio)
23.9. Ypäjä Sillanpään pelto 12 p (Asko Vainio, Maili Sillanpää)
22.9. Somero Levonketo 14 p (Arto Nieminen)
19.9. Ypäjä Lavansuo, tornin eduspellot 17 p (Vesa Toivonen)

Kaakkuri Gavia stellata Smålom
15.10. Tammela Pyhäjärvi, Patasaari 1 p (Vesa Toivonen)

Silkkiuikku Podiceps cristatus Skäggdopping
15.10. Tammela Pyhäjärvi, Patasaari 21 ympäri järveä p (Vesa Toivonen)

Merimetso Phalacrocorax carbo Storskarv
4.10. Tammela Pyhäjärvi, Pappilanlahti 2 p (Vesa Toivonen)

Jalohaikara Egretta alba ägretthäger
29.9. Tammela Papinnokka,Pyhäjärvi 1 p (Anja Mytkäniemi, Vesa Toivonen)
22.9. Tammela Ojajärvi 1 p (Pekka Pöyhönen)
21.9. Tammela Ojajärvi 1 p, tuntuu lintu viihtyvän kalaisan järven rannoilla (Pekka Pöyhönen)
20.9. Tammela Ojajärvi 1 p, sama lintu edelleen paikalla (Pekka Pöyhönen)
19.9. Tammela Ojajärvi 1 nous, lähti kohit koillista 9:35 (Pekka Pöyhönen)
18.9. Tammela Ojajärvi 1 p (Pekka Pöyhönen)

Harmaahaikara Ardea cinerea Gråhäger
11.10. Tammela Kuivajärvi 3 kiert W (Vesa Toivonen)

Merikotka Haliaeetus albicilla Havsörn
13.10. Somero Pikku Joensuu 1 kiert (Arto Nieminen)
11.10. Urjala Isosuo 1 S (Marko Järvenpää)
11.10. Tammela Pyhäjärvi, Papinnokka 1 ad p (Vesa Toivonen)
9.10. Somero Pajulan pellot 1 kiert (Arto Nieminen, Vesa Toivonen)
8.10. Tammela Pyhäjärvi, Papinnokka 1 p (Vesa Toivonen)
7.10. Tammela Ojajärvi 1 m SE (Pekka Pöyhönen)
6.10. Forssa Vuoltu, Yritys 1 m (Juha Oravainen, Vesa Toivonen, Arto Nieminen, Aila Tuomi)
5.10. Jokioinen Niemenkylä BirdWatch 1 subad m SW (Jorma Kettunen, Marja Kettunen)
5.10. Forssa Koijärvi, lintutorni 1 subad kiert (Rauno Yrjölä)
5.10. Forssa Matku, Ylisuo 1 kiert (Annika Tatterbach, Marko Järvenpää)
2.10. Somero Pajulan pellot 1 kiert (Arto Nieminen)
29.9. Tammela Papinnokka 3 p, Yksi Haitasilla, toinen Kirriluodolla. Kolmas lähti ... (Kauko Sippo)
19.9. Somero Palojoki, Rauhala 2 m (Juha Oravainen)
19.9. Ypäjä Lavansuo, tornin eduspellot 2 ad kiert (Vesa Toivonen)

Sinisuohaukka Circus cyaneus Blå kärrhök
6.10. Forssa Vuoltu, Yritys 5 3 n-puk kiert, 2 k kiert (Juha Oravainen, Vesa Toivonen, Arto Nieminen, Aila Tuomi)
5.10. Somero Pajulan pellot 2 p (Arto Nieminen)
29.9. Ypäjä Pillinoja 4 1 k p, 3 n-puk p (Annika Tatterbach, Marko Järvenpää)
29.9. Forssa Matku, Kaunisto 2 1 n-puk p, 1 k ad p (Marko Virkki)
29.9. Somero Pajulan pellot 2 p (Arto Nieminen)
28.9. Tammela Kalliojärvi, peltoalue 2 1 k p, 1 n-puk p (Annika Tatterbach, Marko Järvenpää)
27.9. Urjala Kortejärvi, lintutorni 3 1 n-puk p, 2 k ad p (Marko Virkki)
26.9. Somero Pajulan pellot 2 p (Arto Nieminen, Lassi Tuominen Vesa Toivonen)
26.9. Forssa Matku, Ponnistus 3 1 n-puk p, 2 k ad p (Marko Virkki)
25.9. Somero Pajulan pellot, Vähäkapilontie 2 n-puk p (Vesa Toivonen)
25.9. Urjala Kortejärvi, lintutorni 2 1kv p (Marko Järvenpää)
25.9. Somero Pajulan pellot, Karhunkorventie 2 n-puk p (Vesa Toivonen)
24.9. Somero Pajulan pellot 2 p (Arto Nieminen)
20.9. Somero Pajulan pellot 2 p (Arto Nieminen, Vesa Toivonen)
19.9. Somero Pajulan pellot 2 p (Arto Nieminen, Lassi Tuominen)
19.9. Ypäjä Lavansuo, tornin eduspellot 2 n p (Vesa Toivonen)
19.9. Urjala Kortejärvi, lintutorni 2 p, n-puk. (Osmo Lamminen)

Hiirihaukka Buteo buteo Ormvråk
6.10. Forssa Matku, Koivusaari 5 m (Juha Oravainen, Vesa Toivonen, Arto Nieminen, Aila Tuomi)

Piekana Buteo lagopus Fjällvråk
28.9. Tammela Kalliojärvi, peltoalue 3 p (Annika Tatterbach, Marko Järvenpää)

Kiljukotka Aquila clanga Större skrikörn
21.9. Jokioinen Kalsunmäentie3 1 W, lensi ypäjälle päin talon yläpuolella (Juha-Pekka Lepo, Jimi Lepo)
20.9. Somero Palojoki 1 p, Kaarteli ympyrää (Minna Honkasaari)

Maakotka Aquila chrysaetos Kungsörn
29.9. Ypäjä Manninen Ketola 1 m S (Asko Vainio, Maili Sillanpää)

Kotkalaji Haliaetus / Aquila Ob. örn
15.10. Forssa Matku, Välimaa 1 W, luultavasti meri- tai maakotka (Reijo Leino, Ulla Leino)
10.10. Ypäjä Manninen 1 kiert (Asko Vainio)
25.9. Somero Pajulan pellot, Vähäkapilontie 1 näkyi vain hetken enkä ehtinyt tunnistaa kiert (Vesa Toivonen)
22.9. Somero Pajulan pellot 2 kiert (Arto Nieminen, Lassi Tuominen)

Tuulihaukka Falco tinnunculus Tornfalk
5.10. Jokioinen Niemenkylä BirdWatch 2 kiert (Jorma Kettunen, Marja Kettunen)
1.10. Somero Pajulan pellot 2 p (Arto Nieminen)

Ampuhaukka Falco columbarius Stenfalk
9.10. Somero Pajulan pellot 1 p (Arto Nieminen)
6.10. Forssa Tammelan suoran peltoaukea 1 k p (Annika Tatterbach, Marko Järvenpää)

Muuttohaukka Falco peregrinus Pilgrimsfalk
9.10. Somero Pajulan pellot 1 p (Arto Nieminen)
22.9. Somero Pajulan pellot 1 kiert (Arto Nieminen, Lassi Tuominen)

Liejukana Gallinula chloropus Rörhöna
15.10. Somero Kultela 2 p (Lassi Tuominen)
13.10. Somero Kultela 2 1kv p (Annika Tatterbach, Marko Järvenpää)
13.10. Somero Kultela 1 p (Lassi Tuominen)
12.10. Somero Kultela 1 p (Lassi Tuominen)
11.10. Somero Kultela 1 p (Arto Nieminen)
7.10. Somero Kultela 1 p (Arto Nieminen)
5.10. Somero Kultela 2 p (Lassi Tuominen)
3.10. Somero Kultela 2 p (Arto Nieminen)
2.10. Somero Kultela 3 p (Lassi Tuominen)
30.9. Tammela Pyhäjärvi, Pappilanlahti 1 1kv p (Marko Järvenpää, Oskari Härmä)
27.9. Somero Kultela 3 p (Lassi Tuominen)
23.9. Somero Kultela 2 p (Lassi Tuominen)

Kurki Grus grus Trana
4.10. Somero Pajulan pellot 40 p (Arto Nieminen, Lassi Tuominen)
3.10. Somero Pajulan pellot 41 p (Arto Nieminen)
22.9. Somero Pajulan pellot 420 SW (Lassi Tuominen, Arto Nieminen)
19.9. Ypäjä Lavansuo, tornin eduspellot 300 kaukana E ja korkealla m SW (Vesa Toivonen)
19.9. Somero Pajulan pellot 500 SW (Arto Nieminen, Lassi Tuominen)

Töyhtöhyyppä Vanellus vanellus Tofsvipa
12.10. Tammela Ruisluoto, Papinnokka 2 p (Marko Virkki)
11.10. Forssa Matku, Ponnistus 13 nous kiert NE, noustuaan perunapellosta kiertelivät tai... (Reijo Leino)
6.10. Ypäjä Levä 3 p (Jorma Kettunen, Marja Kettunen)
6.10. Forssa Matku 1 p (Annika Tatterbach, Marko Järvenpää)
5.10. Jokioinen Latovainio, 2-tie 1 p (Ari Viljanen)

Lehtokurppa Scolopax rusticola Morkulla
14.10. Forssa Loimalammi 1 p (Annika Tatterbach)

Heinäkurppa Gallinago media Dubbelbeckasin
28.9. Tammela Lentokenttä, pellot 1 p (Kauko Sippo)

Naurulokki Larus ridibundus Skrattmås
11.10. Forssa Haisio, Haisio 2 p, harmaalokkiparven seassa kyntöauran perässä (Ulla Leino)
8.10. Urjala Kortejärvi, lintutorni 2 m (Marko Järvenpää)
29.9. Tammela Papinnokka,Pyhäjärvi 2 p (Anja Mytkäniemi, Vesa Toivonen)

Uuttukyyhky Columba oenas Skogsduva
28.9. Ypäjä Saarikko, Koivisto 12 p kiert (Ilpo Pietilä)

Sepelkyyhky Columba palumbus Ringduva
1.10. Somero Pajulan pellot 150 p (Arto Nieminen)
25.9. Somero Pajulan pellot, Vähäkapilontie 200 p (Vesa Toivonen)
21.9. Somero Pajulan pellot 212 p (Lassi Tuominen)
18.9. Somero Syvänoja 400 p (Arto Nieminen)

Lehtopöllö Strix aluco Kattuggla
13.10. Ypäjä Sulkuvesi 1 1kv p reng (Pekka Virtanen)

Sarvipöllö Asio otus Hornuggla
14.10. Ypäjä Sulkuvesi 2 1 k 1kv p reng, 1 n 1kv p reng (Pekka Virtanen)
13.10. Ypäjä Sulkuvesi 2 n 1kv p reng (Pekka Virtanen)
27.9. Ypäjä Sulkuvesi 1 k 1kv p reng (Pekka Virtanen, Keijo Sulkuvesi)
26.9. Ypäjä Sulkuvesi 1 n +1kv p reng (Pekka Virtanen)
23.9. Ypäjä Sulkuvesi 1 k 1kv p reng (Pekka Virtanen, Keijo Sulkuvesi)
22.9. Ypäjä Sulkuvesi 5 1kv p reng (Pekka Virtanen)

Kuningaskalastaja Alcedo atthis Kungsfiskare
5.10. Tammela Kallio 1 p, kanavan varrella (Esa Männistö)

Harjalintu Upupa epops Härfågel
10.10. Urjala Halkivaha 1 (Erkki Nääppä)
20.9. Somero Kerkola 1 (Tuija Kanerva)

Valkoselkätikka Dendrocopos leucotos Vitryggig hackspett
9.10. Urjala Nokoori, Nokoorinkoski 1 n p (Marko Järvenpää)

Pohjantikka Picoides tridactylus Tretåig hackspett
11.10. Forssa Ojalanmäki, Ojalantie 1 k p, kuivassa kuusessa ruokailemassa (Aila Tuomi)
6.10. Jokioinen Kedonojantie 1 k p, Metsässä (Juhani Mustonen)

Kiuru Alauda arvensis Sånglärka
12.10. Forssa Tammelan suoran peltoaukea 3 än (Annika Tatterbach)
26.9. Somero Pajulan pellot 100 arvio p (Arto Nieminen, Lassi Tuominen Vesa Toivonen)
23.9. Ypäjä Lavansuo, tornin eduspellot 150 minimiarvio p (Vesa Toivonen)
20.9. Somero Pajulan pellot 300 p (Arto Nieminen, Vesa Toivonen)
19.9. Ypäjä Lavansuo, tornin eduspellot 120 arvio lentoparvista p (Vesa Toivonen)

Haarapääsky Hirundo rustica Ladusvala
29.9. Tammela Ojanen, Emmankukkula 2 kiert (Marko Järvenpää)
26.9. Somero Kirkonmäki 8 kiert (Arto Nieminen)
23.9. Somero Kirkonmäki 11 p (Arto Nieminen)

Tilhi Bombycilla garrulus Sidensvans
17.10. Forssa C-Marketin piha 300 kiert, arvio (Aimo Finning)
12.10. Somero Keskusta 150 p, arvio (Lassi Tuominen)
12.10. Forssa Citymarket 355 355 Vähintään, langalla p (Aku Kalliomäki)
7.10. Jokioinen Keskusta 100 kiert (Juha Oravainen)

Koskikara Cinclus cinclus Strömstare
16.10. Forssa Vieremänkoski 1 p (Aimo Finning)

Kivitasku Oenanthe oenanthe Stenskvätta
10.10. Somero Pajulan pellot 1 p (Arto Nieminen)
7.10. Somero Pajulan pellot 1 p (Arto Nieminen)
18.9. Somero Pajulan pellot 8 p, 3 + 3 +2 (Lassi Tuominen)
18.9. Forssa Matku, Saarenpää 7 p (Reijo Leino, Ulla Leino)

Räkättirastas Turdus pilaris Björktrast
17.10. Forssa Viksberg, Kossilantien parkkip, 300 vähintään p, pihlajissa ja nurmikentällä (Aila Tuomi)
3.10. Forssa Matku, Värälä 325 7 m, 10 n. m, 60 n. m, 14 m, 74 m, 160 n. m S (Reijo Leino, Ulla Leino)
29.9. Tammela Poutio 400 kiert (Kauko Sippo)

Laulurastas Turdus philomelos Taltrast
16.10. Jokioinen Koskelontie 1 p (Juha Oravainen)
11.10. Forssa Saviniemi, Moislahti 1 än (Marko Järvenpää)
6.10. Forssa Salmistonmäki, lintutorni 1 ä (Annika Tatterbach, Marko Järvenpää)

Punakylkirastas Turdus iliacus Rödvingetrast
9.10. Forssa Hautausmaa 50 p (Annika Tatterbach)

Kulorastas Turdus viscivorus Dubbeltrast
14.10. Forssa Hautausmaa 5 p än (Annika Tatterbach)
13.10. Ypäjä Nopolan kaupunki 1 ä (Esa Aaltonen)
9.10. Forssa Matku, Värälä 14 p, pihlajan alla maassa (Reijo Leino, Ulla Leino)
30.9. Forssa Matku, Värälä 16 9 yhteensä m, 7 p kiert (Reijo Leino)

Ruokokerttunen Acrocephalus schoenobaenus Sävsångare
28.9. Forssa Loimalammi 1 än (Annika Tatterbach)

Pajulintu Phylloscopus trochilus Lövsångare
6.10. Forssa Kiimassuon kaatopaikka 1 p (Juha Oravainen, Vesa Toivonen, Arto Nieminen, Aila Tuomi)
3.10. Forssa Paavola Mustikkatie 1 p (Aimo Finning)
28.9. Tammela Poutio 1 p (Kauko Sippo)
24.9. Forssa Matku, Värälä 2 p (Ulla Leino)

Harmaasieppo Muscicapa striata Grå flugsnappare
28.9. Tammela Poutio 1 p (Kauko Sippo)

Pyrstötiainen Aegithalos caudatus Stjärtmes
12.10. Forssa Tammelan suoran peltoaukea 10 kiert (Annika Tatterbach)
11.10. Forssa Koijärvi, lintutorni 13 1a p (Marko Järvenpää)
6.10. Tammela Vähäsuo 12 kiert (Kauko Sippo)

Pikkulepinkäinen Lanius collurio Törnskata
28.9. Tammela Riihivalkama 1 1kv p (Annika Tatterbach, Marko Järvenpää)

Isolepinkäinen Lanius excubitor Varfågel
20.9. Somero Pajulan pellot 2 p (Arto Nieminen, Vesa Toivonen)

Närhi Garrulus glandarius Nötskrika
5.10. Jokioinen Niemenkylä BirdWatch 25 m SW (Jorma Kettunen, Marja Kettunen)
29.9. Tammela Hannulanlahti 10 p, 7 ylitti järven, 3 yritti mutta palasi takaisin (Kauko Sippo)

Kottarainen Sturnus vulgaris Stare
17.10. Forssa Viksberg, Kossilantien parkkip. 35 p (Aila Tuomi)
17.10. Forssa Matku, Välimaa 200 p, n. (Reijo Leino, Ulla Leino)
27.9. Forssa Vuoltu, Jokila 600 p, n. (Reijo Leino)
25.9. Somero Pajulan pellot, Karhunkorventie 1500 p (Vesa Toivonen)
25.9. Forssa Matku, Ponnistus 600 p, noin (Marko Virkki)
23.9. Somero Pajulan pellot 2000 p (Arto Nieminen, Lassi Tuominen)
20.9. Somero Pajulan pellot 1000 p (Arto Nieminen)
19.9. Somero Pajulan pellot 2000 arvio p (Arto Nieminen, Lassi Tuominen)

Pikkuvarpunen Passer montanus Pilfink
16.10. Tammela Porras 50 p, n. (Reijo Leino, Ulla Leino)
10.10. Somero Lepänsanka 40 p (Arto Nieminen)
19.9. Humppila Poittensuo, Hannula 50 p, n. (Reijo Leino)

Peippo Fringilla coelebs Bofink
5.10. Jokioinen Niemenkylä BirdWatch 147 m S (Jorma Kettunen, Marja Kettunen)
22.9. Somero Pajulan pellot 2000 arvio p (Arto Nieminen, Lassi Tuominen)

Järripeippo Fringilla montifringilla Bergfink
11.10. Forssa Matku, Väräläntie 500 p, n. (Reijo Leino)
29.9. Forssa Tammelan suoran peltoaukea 15000 p, nn (Annika Tatterbach, Marko Järvenpää)
28.9. Tammela Lunttila 9000 p (Kauko Sippo)
28.9. Forssa Tammelan suoran peltoaukea 3000 p, Saattoi olla tuplastikin. (Annika Tatterbach, Marko Järvenpää)

Peippolaji Fringilla sp Fringilla (släktet)
8.10. Forssa Matku, Värälä 1200 p kiert, järripeippoja varmaan valtaosa (Reijo Leino, Ulla Leino)
30.9. Forssa Matku, Värälänaukee 2600 m kiert S, nn. (Reijo Leino, Ulla Leino)
28.9. Forssa Matku, Värälä 1600 p kiert, nn. (Reijo Leino, Ulla Leino)
26.9. Somero Kirkonmäki 10000 arvio E (Arto Nieminen)
23.9. Somero Kirkonmäki 1500 arvio p (Arto Nieminen)
20.9. Somero Pajulan pellot 1000 p (Arto Nieminen, Vesa Toivonen)

Tikli Carduelis carduelis Steglits
12.10. Forssa Linikkala, jokiranta 25 p (Aila Tuomi)
6.10. Forssa Kiimassuon kaatopaikka 20 p (Juha Oravainen, Vesa Toivonen)
27.9. Jokioinen Minkiö 50 p (Annika Tatterbach, Kauko Sippo)

Vihervarpunen Carduelis spinus Grönsiska
18.9. Forssa Käsityöläiskatu 100 p (Annika Tatterbach)

Hemppo Carduelis cannabina Hämpling
4.10. Somero Kirkonmäki 5 p (Arto Nieminen)
1.10. Forssa Tammelan suoran peltoaukea 1 ä (Reijo Leino)
28.9. Tammela Poutio 40 p (Kauko Sippo)

Pikkukäpylintu Loxia curvirostra Mindre korsnäbb
13.10. Ypäjä Palikkala, Saarenmäki, Ylä-Koivisto 23 3 p, 20 2a m SW (Ilpo Pietilä)

Nokkavarpunen Coccothraustes coccothraustes Stenknäck
4.10. Tammela Killintie 1 tuomen latvuksessa syömässä marjoja (Kari Litmanen, Outi Litmanen)

Pajusirkku Emberiza schoeniclus Sävsparv
28.9. Tammela Poutio 20 p (Kauko Sippo)

Katso havainnot aikajärjestyksessä.

Sivu on tuotettu BirdLife Suomen Tiira-lintuhavaintojärjestelmän www.tiira.fi avulla.
©BirdLife Suomi ry