PLY:n alueen uusimmat mielenkiintoiset havainnot

Alla kahden viime viikon mielenkiintoisiksi määritellyt havainnot. Lisää tuoreita havaintoja löytyy Tiira-palvelun havaintoselaimella (perushaku tai laaja haku) kirjautumalla sisään palveluun (www.tiira.fi).

Sivu päivitetty 12.12.2018 klo 6:25:41
Sisältää tarkastamattomia havaintoja.


Katso havainnot aikajärjestyksessä.


Laulujoutsen Cygnus cygnus Sångsvan
6.12. Eurajoki Linnamaa, Pellot 200 200 p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
6.12. Eurajoki Linnamaa 301 p, Saattoi olla muutama enemmänkin (Juha Salminen)
2.12. Eurajoki Linnamaa 212 p (Juha Salminen)

Kanadanhanhi Branta canadensis Kanadagås
10.12. Sastamala Keikyä 2 p (Hannele Arjasalo, Isa Mäkinen)
6.12. Jämijärvi Päivike,veneranta 1 p (Kari Rissanen)
2.12. Sastamala Pehula Hoipon ranta 1 p, ed (Jukka Virtanen)

Tavi Anas crecca Kricka
11.12. Pori Kuuminainen, Loukkeennokka 3 p (Tapani Lilja)

Tukkasotka Aythya fuligula Vigg
6.12. Pori Kallioholma (kulkulupa vaaditaan) 70 p (Tapani Lilja, Pasi Alanko, Tuomas Ketonen, Ari Pitkälä)

Mustalintu Melanitta nigra Sjöorre
6.12. Pori Kallioholma (kulkulupa vaaditaan) 31 14 D3 I N, 17 D3 I S (Tapani Lilja, Pasi Alanko, Tuomas Ketonen, Ari Pitkälä)
2.12. Merikarvia Kasala, kalasatama, lintutorni 100 nn- p, isohko parvi uimassa Kasapodan E-puolella, jouko... (Seppo Niemispelto)

Pilkkasiipi Melanitta fusca Svärta
11.12. Pori Kuuminainen, Loukkeennokka 13 8 S, 5 p (Tapani Lilja)
6.12. Pori Kallioholma (kulkulupa vaaditaan) 13 2 D2 I S, 5 D3 I S, 6 D3 I N (Tapani Lilja, Pasi Alanko, Tuomas Ketonen, Ari Pitkälä)

Telkkä Bucephala clangula Knipa
11.12. Pori Kuuminainen, Loukkeennokka 121 p (Tapani Lilja)

Uivelo Mergellus albellus Salskrake
9.12. Pori Eteläranta, lt 21 p (Kimmo Härkönen, Susanna Härkönen)
2.12. Pori Eteläranta, lt 35 jp p (Juha Rummukainen)
1.12. Pori Eteläranta, lt 35 n.35 p (Petteri Mäkelä, Markus Lampinen, Teppo Lehtola, Tomas Swahn)
29.11. Pori Kuuminainen, Hevoskari 10 p (Pasi Alanko, Tapani Lilja)

Tukkakoskelo Mergus serrator Småskrake
11.12. Pori Kuuminainen, Loukkeennokka 6 p (Tapani Lilja)
7.12. Rauma Kylmäpihlaja 5 p (ari nieminen, Heikki Assinen, Tapani Numminen)
1.12. Pori Kuuminainen, Hevoskari 5 S (Pasi Alanko, Kimmo Härkönen, Sami Koskinen, Ari Pitkälä)

Isokoskelo Mergus merganser Storskrake
2.12. Eura Honkilahti, Sieravuori 1100 p, 4 eri parvea (Kari Kekki)

Teeri Tetrao tetrix Orre
11.12. Säkylä Kakkuri 45 p, 29k, 16n (Ilkka Fleminch)
11.12. Säkylä Kakkuri 84 p, 31k, 53n (Ilkka Fleminch)
10.12. Säkylä Kakkuri 80 p, 29k, 51n (Ilkka Fleminch)
10.12. Säkylä Kakkuri 45 p, 28k, 17n (Ilkka Fleminch)
6.12. Jämijärvi Tykköö 31 p (Kari Rissanen)
30.11. Säkylä Kakkuri 56 p, 31k, 25n (Ilkka Fleminch)
30.11. Säkylä Kakkuri 50 p, 34k, 16n (Ilkka Fleminch)

Peltopyy Perdix perdix Rapphöna
6.12. Nakkila Leistilänjärvi 8 p (Petteri Mäkelä)

Silkkiuikku Podiceps cristatus Skäggdopping
6.12. Jämijärvi Päivike,veneranta 1 p (Kari Rissanen)
6.12. Pori Kallioholma (kulkulupa vaaditaan) 1 D3 I S (Tapani Lilja, Pasi Alanko, Tuomas Ketonen)
2.12. Jämijärvi Pitkälahti,Huvikummuntie 1 p (Kari Rissanen)
2.12. Eura Honkilahti, Sieravuori 1 p (Kari Kekki)
1.12. Pori Reposaari, Riitakallio 1 S, sulkulaji (Pasi Alanko, Kimmo Härkönen, Sami Koskinen, Ari Pitkälä)

Mustakurkku-uikku Podiceps auritus Svarthakedopping
6.12. Rauma Kuuskajaskari 1 p, nuori yksilö (ari nieminen)
4.12. Rauma Kylmäpihlaja 1 tp p (Kalle Haapala)

Merimetso Phalacrocorax carbo Storskarv
7.12. Rauma Kylmäpihlaja 15 p (ari nieminen, Heikki Assinen, Tapani Numminen)
6.12. Pori Kallioholma (kulkulupa vaaditaan) 20 9 p, 4 D1 II S, 5 D2 II S, 2 D3 I S (Tapani Lilja, Pasi Alanko, Tuomas Ketonen, Ari Pitkälä)

Harmaahaikara Ardea cinerea Gråhäger
9.12. Pori Reposaari, Kellarikari 1 S (Heli Perttula)
9.12. Pori Rimpikari 1 p (Kimmo Härkönen, Susanna Härkönen)
6.12. Ulvila Pappilanhaka 1 p (Outi Jalkanen)
6.12. Eurajoki Olkiluoto, Vierailukeskus 2 2 p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
3.12. Rauma Kortela 1 p (Juha Salminen, Timo Raivo)

Maakotka Aquila chrysaetos Kungsörn
6.12. Eurajoki Auvi 1 juv N, linjaa myöden (Timo Trogen)
6.12. Pori Honkaluoto 1 imm S (Petteri Mäkelä)

Tuulihaukka Falco tinnunculus Tornfalk
6.12. Pori Pinomäki 2 p (Petteri Mäkelä)
1.12. Pori Pinomäki 2 p (Petteri Mäkelä, Markus Lampinen, Teppo Lehtola, Tomas Swahn)

Ampuhaukka Falco columbarius Stenfalk
6.12. Nakkila Leistilänjärvi 1 k p (Petteri Mäkelä)
6.12. Säkylä Vähä-Säkylä 1 p (Ilpo Myllykangas)
6.12. Rauma Kuuskajaskari 1 p (ari nieminen)
4.12. Ulvila Vanhakylä 1 k fl, Saalisti Pikkuvarpusen piharuokinnalta jäi seinän... (Pentti Grönlund)
30.11. Huittinen Mutilahti 1 k kiert, tien yli (Jukka Virtanen)
28.11. Pori Honkaluoto 1 p (Veikko Kukkonen)

Nokikana Fulica atra Sothöna
7.12. Rauma Petäjäs 1 p (ari nieminen, Heikki Assinen, Tapani Numminen)
6.12. Rauma Lahdenkatu 1 p (Matti Mäkelä)
6.12. Rauma kappelinsalmi 1 p (Esa Helander, Jari Alamäki)
6.12. Pori Halssi 4 p (Kimmo Härkönen)
1.12. Rauma Kompinlahti 1 p (Kalle Haapala)
1.12. Rauma Syvärauma, Syväraumansilta 1 p, Aloitti neljättä talvea (Juha Salminen)
1.12. Rauma Syvärauma, Kappelinsalmi 1 p, Ed. (Antti Virta, Leena Helenius)

Riskilä Cepphus grylle Tobisgrissla
4.12. Rauma Kylmäpihlaja 1 p (Kalle Haapala)

Pikkukajava Rissa tridactyla Tretåig mås
6.12. Pori Kallioholma (kulkulupa vaaditaan) 1 1kv D1 I - II N (Tapani Lilja, Pasi Alanko, Tuomas Ketonen)

Naurulokki Larus ridibundus Skrattmås
8.12. Pori Yyteri hiekkaranta 2 p (Kimmo Härkönen, Susanna Härkönen)
7.12. Säkylä Uusikylä Santanokka 3 p (Rauli Holm)
2.12. Eura Honkilahti, Sieravuori 5 1 +1kv tp p, 4 1kv p (Kari Kekki)
1.12. Pori Kuuminainen, Hevoskari 1 p (Pasi Alanko, Kimmo Härkönen, Sami Koskinen, Ari Pitkälä)
1.12. Pori kuuminainen 3 kiert (jukka nuotio, Jan Lundgren, Kimmo Nuotio, Matti Sillanpää)

Uuttukyyhky Columba oenas Skogsduva
11.12. Säkylä Köyliö Kepola 20 p (Rauli Holm)
10.12. Eurajoki Vuojoki, Kartanon pellot 13 a13 p (Ari Ahtiainen)
9.12. Eurajoki Auvi, Pellot 15 a15 p voimalinjalla (Ari Ahtiainen)
8.12. Säkylä Katavisto 20 1a p, samassa parvessa col pal 2 ja col liv 1 (Kari Kekki)
8.12. Eurajoki Auvi 15 p (Juha Wallin)
5.11.-7.12. Eurajoki Vuojoki, Kartanon pellot 18 (Ari Ahtiainen, Jari Alamäki, Esa Helander, Eino Korsi, Marja Koskimäki...)
6.12. Eurajoki Verkkokari, Ollaranta 7 p (Juha Salminen)
6.12. Säkylä Omahaara 19 p (Rauli Holm)
6.12. Pori Maaviiki 6 SE (Jaakko Esama)
5.12. Säkylä Katavisto 4 p, Sähkölangalla (Rauli Holm)
4.12. Säkylä Katavisto 9 p, Sähkölangalla (Rauli Holm)
1.12. Eurajoki Krisankulma 4 p (Kalle Haapala)
28.11. Eurajoki Auvi 5 p, nousivat lentoon varpushaukan tullessa (ari nieminen)

Sepelkyyhky Columba palumbus Ringduva
11.12. Säkylä Köyliö Kepola 2 p, Coloen parvessa (Rauli Holm)
8.12. Säkylä Katavisto 2 p (Kari Kekki)
8.12. Eurajoki Auvi 1 p (Juha Wallin)
18.11.-7.12. Eurajoki Vuojoki, Kartanon pellot 1 1 + Coen a12 p edelleen p (Ari Ahtiainen, Jari Alamäki, Esa Helander, Eino Korsi, Marja Koskimäki...)
1.12. Eurajoki Krisankulma 1 p (Kalle Haapala)
1.12. Pori reposaari 1 1kv p (jukka nuotio, Jan Lundgren, Kimmo Nuotio, Matti Sillanpää)

Turkinkyyhky Streptopelia decaocto Turkduva
3.12. Säkylä Vähä-Säkylä 4 p, ruokinnalla (Eljas Peltomaa)

Valkoselkätikka Dendrocopos leucotos Vitryggig hackspett
6.12. Pori Luotsinmäki,Keisarimäki 1 n p (Jaakko Esama)

Peukaloinen Troglodytes troglodytes Gärdsmyg
8.12. Pori Keri 1 p (Kimmo Härkönen, Susanna Härkönen)
7.12. Pori Tahkoluoto, kentät (kulkulupa vaaditaan) 1 p (Veikko Aalo)
6.12. Pori Kaunismäki 1 p (Kimmo Härkönen)
6.12. Pori Pihlava, Aravakylä. 1 p (Kimmo Härkönen)
6.12. Pori Metsämaa, kunnanranta. 2 p (Kimmo Härkönen)
6.12. Pori Pihlava, Kappalemaa. 2 p (Kimmo Härkönen)
6.12. Rauma Kuuskajaskari 1 p (ari nieminen)
4.12. Rauma Kylmäpihlaja 1 ä (Kalle Haapala)
2.12. Pori Metsämaa, kunnanranta. 1 p ä (Kimmo Härkönen)
2.12. Rauma Kylmäpihlaja 1 än (ari nieminen)
2.12. Pori Pihlava, Kappalemaa. 1 p än (Kimmo Härkönen)
2.12. Säkylä Köyliö Vinnari 1 p ä p (Heikki Karonen)
1.12. Pori Luotsinmäki, Keisarinmäki 4 p (Petteri Mäkelä, Markus Lampinen, Teppo Lehtola, Tomas Swahn)

Punarinta Erithacus rubecula Rödhake
11.12. Merikarvia Elomaa 1 p (Pekka Eriksson)
11.12. Pori Tahkoluoto, Kallioholma (kulkulupa vaaditaan) 3 Kallioholma tyven tyrnikössä p (Petteri Mäkelä)
10.12. Pori Vanhakoivisto, Haasiantie 1 Ä (Petteri Mäkelä)
10.12. Pori Metsämaa, kunnanranta 1 än (Jukka J. Nurmi)
9.12. Rauma Otanlahti 1 p ä (Petri Punnala)
9.12. Rauma Syvärauma 1 p, Ruokinnalla (Tapio virkku)
6.12. Pori Metsämaa, kunnanranta. 1 p (Kimmo Härkönen)
6.12. Pori Reposaari, saha-alue 1 p (Petteri Mäkelä)
6.12. Rauma Kuuskajaskari 1 p (ari nieminen)
6.12. Pori Tahkoluoto, kentät (kulkulupa vaaditaan) 1 p (Petteri Mäkelä)
4.12. Rauma Kylmäpihlaja 2 p (Kalle Haapala)
2.12. Rauma Kylmäpihlaja 2 p, toisesta sain jopa kuvia, kun intoutui tulemaan kata... (ari nieminen)
2.12. Pori Pihlava, Kappalemaa. 1 p ä (Kimmo Härkönen)
2.12. Pori Metsämaa, kunnanranta. 2 1 p ä, 1 p än (Kimmo Härkönen)

Punakylkirastas Turdus iliacus Rödvingetrast
6.12. Pori Enäjärvi, Sahurintie. 1 p (Kimmo Härkönen)
3.12. Pori Mäntyluoto 1 Lenteli pimeällä pihassa ä (Pekka Eriksson)

Mustapääkerttu Sylvia atricapilla Svarthätta
1.12. Pori Paarnoori 1 p (Pasi Alanko, Kimmo Härkönen, Sami Koskinen, Ari Pitkälä)
1.12. Pori paarnoori 1 k p (jukka nuotio, Jan Lundgren, Kimmo Nuotio, Matti Sillanpää)

Pähkinänakkeli Sitta europaea Nötväcka
25.10.-11.12. Ulvila Liikistö 1 p, tuli ruokinnalle heti kun laitettiin evästä tarjolle... (Outi Jalkanen)

Mustavaris Corvus frugilegus Råka
9.12. Pori Koivula 10 1 1kv, 9 +1kv p (Petteri Mäkelä)
6.12. Pori Koivula 6 ad p (Petteri Mäkelä)

Varis X nokivaris Corvus corone X Corvus corone corone Kråka X kråka (rasen corone)
2.12. Pori Eteläranta, lt 1 p, Varisporukassa; hybridi tai hyvin melanistinen varis... (Juha Rummukainen)

Pikkuvarpunen Passer montanus Pilfink
6.12. Säkylä Yttilä, Pyhän Henrikintie 470 215 p nous, Laskettu yöpymään lähtevät (Kari Kekki)

Järripeippo Fringilla montifringilla Bergfink
6.12. Eurajoki Tarvola 3 tp p, Ruokinnalla (Pentti Pere)

Hemppo Carduelis cannabina Hämpling
6.12. Eurajoki Auvi, Ryssänmäki 12 p lask kiert (Juha Salminen)

Tundraurpiainen Carduelis hornemanni Snösiska
6.12. Pori Kaunismäki 4 p (Kimmo Härkönen)

Kirjosiipikäpylintu Loxia leucoptera Bändelkorsnäbb
11.12. Pori Meri-Pori, Kulmalanmäki. 1 p än (Kimmo Härkönen)
28.11. Luvia Kirkonkylä 6 p (Janne Lampolahti)
28.11. Pori Wäkkärä 1 p (Markku Saiha)

Isokäpylintu Loxia pytyopsittacus Större korsnäbb
1.12. Pori Preiviiki, Kirkkokangas 15 p (Petteri Mäkelä, Markus Lampinen, Teppo Lehtola, Tomas Swahn)

Nokkavarpunen Coccothraustes coccothraustes Stenknäck
6.12. Rauma vanha hautausmaa 1 p (Juha Wallin)
6.12. Rauma Vanha hautausmaa 2 p (Tapani Santamaa)

Pulmunen Plectrophenax nivalis Snösparv
29.11. Pori Kuuminainen, Kotkakangas 15 p, n.15 lietteillä (Pasi Alanko, Tapani Lilja)

Katso havainnot aikajärjestyksessä.

Sivu on tuotettu BirdLife Suomen Tiira-lintuhavaintojärjestelmän www.tiira.fi avulla.
©BirdLife Suomi ry