PPLY:n alueen uusimmat mielenkiintoiset havainnot

Alla kahden viime viikon mielenkiintoisiksi määritellyt havainnot. Lisää tuoreita havaintoja löytyy Tiira-palvelun havaintoselaimella (perushaku tai laaja haku) kirjautumalla sisään palveluun (www.tiira.fi).

Sivu päivitetty 28.6.2022 klo 6:58:05
Sisältää tarkastamattomia havaintoja.


Katso havainnot aikajärjestyksessä.


Metsähanhi Anser fabalis Sädgås
24.6. Pudasjärvi Panuma,Iso Leväsuo 21 m NE, 1a (Erkki Sarviaho, Timo Sarviaho)
18.6. Pudasjärvi Aittojärvi, lintutorni 17 m NE, a(6+11) (Erkki Sarviaho)

Valkoposkihanhi Branta leucopsis Vitkindad gås
26.6. Raahe Pattijokisuu, lintutorni 120 p (Jukka Hauru, Minna ja Eero Lappi)
23.6. Raahe Tammakari 34 p, 18 ad 16 pull (Tero Kotajärvi)

Hanhiristeymä hybrida Anserini Gåshybrid
21.6. Raahe Pohjaskari 1 p, Kanadanhanhi X lumihanhi (Jarkko Alatalo)

Ristisorsa Tadorna tadorna Gravand
24.6. Hailuoto Keskiniemi 29 8 pariutuneet ad p, 21 pm p (Tuomas Herva)

Haapana Anas penelope Bläsand
21.6. Liminka Virkkula, Liminganlahti 280 p (Mari Kukkamäki, Rainer Mäkelä)

Harmaasorsa Anas strepera Snatterand
27.6. Oulu Akionlahti ls-alue allas ja E-pää 83 51 ad p, 32 pm 6'5'10'3'8' p (Tapani Tapio)
24.6. Hailuoto Pohjoisperä 12 1 n p, 11 k p (Tuomas Herva)
18.6. Hailuoto Kirkkosalmi, lintutorni 133 1 n emo kohdalla p, 9 pull aivan pieniä untuvikkoja, em... (Juha Markkola)

Lapasorsa Anas clypeata Skedand
21.6. Liminka Virkkula, Liminganlahti 57 p (Mari Kukkamäki, Rainer Mäkelä)

Punasotka Aythya ferina Brunand
27.6. Oulu Akionlahti ls-alue allas ja E-pää 5 4 k p, 1 n p (Tapani Tapio)

Haahka Somateria mollissima Ejder
14.6. Siikajoki Rautakallio 1 n p (Jukka Piispanen, Ilari Kaarto)

Alli Clangula hyemalis Alfågel
20.6. Hailuoto Hannusranta 3 N (Jouni Meski)

Mustalintu Melanitta nigra Sjöorre
26.6. Oulu Länsi-Patela, Veneranta 24 p kiert (Esa Hohtola)
25.6. Hailuoto Marjaniemi, Marjaniemi 70 m SW (Kalle Hiekkanen)

Viiriäinen Coturnix coturnix Vaktel
23.5.-25.6. Hailuoto Matikanjärventie 1 k Ä (Vesa Heikkilä, Kalle Hiekkanen, Herkko Holmi, Veli-Pekka Honkanen, Juh...)
10.-18.6. Hailuoto Kaitalankuja 1 k Ä, toinen 11.6. ilmoitetuista tulkittu samaksi kuin ... (Herkko Holmi, Juha Markkola)

Mustakurkku-uikku Podiceps auritus Svarthakedopping
25.6. Merijärvi Lahdenlampi 7 2 ad p, 2 pull p, 1 ad p, 1 pull p, 1 ad p (Jouni Majuri)
22.6. Oulu Lapinkangas, Kaakkuri 6 p, 1 hautova (Tuomas Herva)

Merimetso Phalacrocorax carbo Storskarv
14.6. Oulu Äijänkumpele 300 pysrev, Noin 300 aikuista, 186 pesää joissa 577 munaa. ... (Jukka Piispanen, Ilari Kaarto)
14.6. Siikajoki Rautakallio 500 pysrev, 500 aikuista, 346 pesää joissa yhteensä 1159 mu... (Jukka Piispanen, Ilari Kaarto)

Jalohaikara Egretta alba ägretthäger
22.6. Oulu Pyykösjärvi 1 Pyykösjärven pohjoisranta, tunnistettu varmasti lähties... (Jussi Ylikoski)
21.6. Muhos Soso 1 p, Istui puussa lammen rannalla, Tiilitie1 (Reino Rajala)

Kattohaikara Ciconia ciconia Vit stork
25.-26.6. Tyrnävä Ritokorpi 1 p (Kalle Hiekkanen, Harri Kantola, Heikki Kauppi, Petteri Polojärvi, Tuom...)
1.-26.6. Muhos Soso - Sosnpellot 1 p (Juha Fagerdahl, Tuomas Herva, Nita Kallio, Veli-Matti Kangas, Juha Kin...)
22.6. Liminka Selkäsenkylä 1 (Juho Häkli, Jouni Pursiainen)
18.6. Liminka Temmesjoen varsipellot 1 8-tien varressa pellon heinätyöt käynnissä, traktorin v... (Anne Kovalainen)

Arosuohaukka Circus macrourus Stäpphök
26.6. Tyrnävä Ritokorpi, Mattila 1 k kiert p (Jyrki Karjalainen)
25.6. Kempele Luonunki, Tuulela 1 k ad oli Tupostien varrella langalla aikaisemmin . Tääl... (Kalle Hiekkanen)
22.6. Liminka Ketunmaa, Kumpu 1 k p (Pekka Sangi)
22.6. Tyrnävä Jokisilta, Korpi 2 1 k p kiert, 1 n p kiert (Ivar Grankulla)
22.6. Kempele Ylikylä 1 k W, Matalalla moottoritien yli (Jouni Meski)
21.6. Tyrnävä Ritokorpi, Mattila 1 k ad istu langalla! p (Tuomas Väyrynen)
21.6. Tyrnävä Ritokorpi 1 k ad p, Istui langalla. (Teemu Saarenpää)
21.6. Tyrnävä Jokisilta, Korpi 1 k p (Timo Mäkinen., Henna Rajapuro, Skaftung Nature lapinretki)
21.6. Muhos Jokirinne 1 k ad SW (Jouni Meski)
17.6. Oulu Salonselkä 1 k p (Ilmari Juutilainen)
14.6. Muhos Soso 1 k ad p, saalistuslenteli pelloilla (Perttu Koski)

Piekana Buteo lagopus Fjällvråk
22.6. Tyrnävä Ritokorpi 1 kiert, Rysslade (Ivar Grankulla)

Kiljukotka Aquila clanga Större skrikörn
18.6. Oulu Varjakka 1 kiert, Lensi varjakan saaren suunnalta ylitseni kadoten... (Sari Lehmus)

Luhtakana Rallus aquaticus Vattenrall
25.6. Raahe Olkijokisuu 1 Ä (Juhani Karvonen)
24.-25.6. Hailuoto Kirkonkarit 1 Ä (Tuomas Herva, Kalle Hiekkanen)
24.6. Hailuoto Trupukannokka 1 Ä (Tuomas Herva)
31.5.-22.6. Raahe Olkijokisuu 1 p Ä (Jarkko Alatalo, Ivar Grankulla, Otso Valkeeniemi)

Luhtahuitti Porzana porzana Småfläckig sumphöna
9.5.-26.6. Oulu Rajahauta 1 k Ä (Petri Haapala, Esa Hohtola, Pekka Lilja, Jarkko Mykkänen, Päivi Riihim...)
13.5.-24.6. Hailuoto Perukka 3 Ä (Tuomas Herva, Veli-Pekka Honkanen, Reijo Kylmänen, Antti Rantasuomela,...)
13.-24.6. Kärsämäki Nurmesjärvi, lintutorni 1 Ä (Reijo Kylmänen, Tommi Parikka)
21.6. Siikalatva Leuvanjärvi 1 Ä (Mikko Oranen)
21.6. Siikalatva Kurunneva 1 Ä, Mahd. 2, tai 1 usein siirtyvä yksilö (Mikko Oranen)
15.-18.6. Muhos Sosonpellot Tiilitehtaanlammet 1 Ä (Tuomas Herva, Kalle Hiekkanen, Teemu Saarenpää, Jorma Siira)
14.6. Liminka Temmesjokisuu,torni 2 p Ä, Toinen lintu aivan tornin vieressä laiskasti äänes... (Jarmo Lehtinen, Aleksanteri Mikkola)
14.6. Liminka Hirvineva 1 p Ä, vaisusti, muutaman sarjan (Reijo Kylmänen)

Pikkuhuitti Porzana parva Mindre sumphöna
23.6. Hailuoto Trupukannokka 1 1 Jaksottain tunnusomaista lauluaan 5-12 äänen sarjana ... (Allan Hamari, Johannes ja Hugo Ronkainen.)

Ruisrääkkä Crex crex Kornknarr
27.6. Hailuoto Havana 1 Ä (Johannes Ronkainen)
26.6. Oulu Vasankangas 1 Ä (Tuomas Herva)
25.6. Merijärvi Hiitoperä 1 Ä (Jouni Majuri)
25.6. Hailuoto Järventakusta, Kästämä 1 Ä (Kalle Hiekkanen)
20.-24.6. Oulainen Matkaniva, Vesi-Heikin neva 1 Ä (Vesa Heikkilä, Jouni Majuri)
20.6. Oulu Perävainio 1 Ä (Sami Timonen, Jaana Rintala)
19.6. Hailuoto Johanneksen lintutorni 1 Ä (Johannes Ronkainen)
12.-19.6. Raahe Preiskari, mökki 1 p ä (Jani Rantakari)
19.6. Tyrnävä Mätikkö 1 Ä (Kalle Hiekkanen)
15.-19.6. Tyrnävä Jokisilta, Korpi 1 Ä (Kalle Hiekkanen, Tuomas Väyrynen)
10.-18.6. Hailuoto Vanhanpappilantie 2 Ä (Vesa Heikkilä, Herkko Holmi, Juha Markkola, Johannes Ronkainen, Seppo ...)
17.6. Raahe Peltomaanperä 1 p Ä (Tero Kotajärvi)
15.6. Muhos Matokorpi 1 Ä (Teemu Saarenpää)
14.6. Lumijoki Etumatala 1 Ä (Sami Timonen)

Kurki Grus grus Trana
26.6. Liminka Savela 200 p, Lkm karkea arvio (Tanja Jylänki)
18.6. Liminka Tupos-Haaransilta 250 noin p (Aki Aintila)
15.6. Liminka Haaransilta, Savela 300 p (Tuomas Väyrynen)

Pikkutylli Charadrius dubius Mindre strandpipare
19.6. Pudasjärvi Kollaja,Kortesuo 10 2 pariutuneet rev p, 4 pull p, 4 pariutuneet p, ainaki... (Erkki Sarviaho)

Kuovi Numenius arquata Storspov
22.6. Muhos Muhosperä, Karho-ojanniityt 57 p (Kalle Hiekkanen)

Isosirri Calidris canutus Kustsnäppa
22.6. Raahe Olkijokisuu 2 jp p (Otso Valkeeniemi)

Riskilä Cepphus grylle Tobisgrissla
25.6. Hailuoto Marjaniemi, Marjaniemi 5 2 m NE, 3 p (Kalle Hiekkanen)
24.6. Hailuoto Marjaniemi 3 2 p, 1 p (Reijo Kylmänen)
20.6. Pyhäjoki yppäri elävisluoto 2 p (Juhani Suni)

Ruokki Alca torda Tordmule
25.6. Hailuoto Marjaniemi, Marjaniemi 21 12 N, 9 S (Kalle Hiekkanen)

Hiiripöllö Surnia ulula Hökuggla
24.6. Hailuoto Nuottajärvi 1 p (Tuomas Herva)

Lapinpöllö Strix nebulosa Lappuggla
26.6. Taivalkoski Tyrämäki 1 p (Jorma Räisänen)

Lyhytvarvaskiuru Calandrella brachydactyla Korttålärka
21.-27.6. Raahe Olkijokisuu 1 p, Löytäjä Kari Varpenius. (Staffan Blom, Ivar Grankulla, Allan Hamari, Vesa Heikkilä, Mari Hepoah...)

Kangaskiuru Lullula arborea Trädlärka
20.6. Pudasjärvi Pärjänsuon tien risteyksessä 1 k, Laulua (Marko Niemimaa)

Peukaloinen Troglodytes troglodytes Gärdsmyg
24.6. Hailuoto Hietaniemi-Haaralampinnokka 3 Ä (Tuomas Herva)
22.6. Pyhäntä Itämäki 6 1 p Ä var, 1 p Ä, 2 p Ä, 1 p Ä, 1 p Ä var, kolmen ... (Reijo Kylmänen)
15.6. Taivalkoski Tervajärvi 3 p Ä, Linjalaskenta (3 km) (Kalevi Hirvonen)

Sinipyrstö Tarsiger cyanurus Tajgablåstjärt
25.6. Taivalkoski Pyhitys 2 Ä (Matti Hovi, Pirkko Siikamäki, Saska Hovi)
22.6. Oulu Asmonkorpi 2 k Än, Kaksi eri yksilöä. Toinen lauloi kuusenlatvassa n... (Jukka Kohola, Maija Kohola)
22.6. Pyhäntä Itämäki 5 1 k p Ä, 2 pariutuneet pesä jossa 6 pp p var, 1 k p Ä... (Reijo Kylmänen)
22.6. Taivalkoski Harjajärvi 1 Än, https://youtu.be/6ALPKb1ErzY (Esa Räisänen)
22.6. Taivalkoski Hirvaskallionvaara 1 Ä (Kalevi Hirvonen)
21.6. Taivalkoski Tilsa 2 Än (Kalevi Hirvonen)
20.6. Taivalkoski Hirvikumpu 1 Ä (Harri Hiltunen)
19.6. Taivalkoski Kiusaustenkorpi 1 Ä (Kalevi Hirvonen)
18.6. Taivalkoski Kivilampi 1 Ä (Kalevi Hirvonen)
18.6. Pudasjärvi Pöyskö (Kuusisuon-Hattusuon soidensuojelualue) 1 k Än p (Erkki Sarviaho, Timo Sarviaho)

Pensassirkkalintu Locustella naevia Gräshoppsångare
24.6. Hailuoto Trupukannokka 1 Ä ojan toiselta puolelta. (Johannes Ronkainen, Antti Rantasuomela)

Ruokosirkkalintu Locustella luscinioides Vassångare
25.6. Hailuoto Hailuoto, Kirkonkarit 1 Ä (Kalle Hiekkanen)
24.6. Hailuoto Kirkonkarit 1 Ä (Tuomas Herva)
22.6. Hailuoto Kirkonkarit 1 p Ä (Allan Hamari, Hugo ja Johannes Ronkainen)
17.-18.6. Hailuoto Kirkonkarit 1 Ä, Kuului hirvitorniin aika hyvin, muttei maahan. On si... (Juha Markkola, Johannes Ronkainen)

Kultarinta Hippolais icterina Härmsångare
18.6. Pyhäjoki Keskikylä 1 Ä (Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius)

Viitakerttunen Acrocephalus dumetorum Busksångare
28.6. Kempele Koskela, Etu-Korpela 1 Ä (Jorma Siira)
27.6. Muhos Suokylä, Hautala 1 Ä (Teemu Saarenpää)
26.6. Raahe Vihanti,Ahtola 1 Ä (Jouni Majuri)
25.6. Merijärvi Salonniemi,Luhta 1 Ä (Jouni Majuri)
24.6. Oulainen Nivankoski 1 Ä, ed (Jouni Majuri)
8.-22.6. Oulu Metsokangas 1 Än, Laulaa edelleen (Jussi Leppänen, Juhani Karvonen)
22.6. Kempele Sipola, Kuusiniemi 1 Ä (Tapani Tapio)
21.6. Tyrnävä Jokisilta, Pöksä 1 Ä (Kalle Hiekkanen, Ari-Pekka Auvinen)
21.6. Tyrnävä Yli-Murto, Ala-Erukka 1 Ä (Kalle Hiekkanen)
21.6. Tyrnävä Jokisilta 1 Ä (Teemu Saarenpää)
21.6. Oulu Haukipudas, Santaholma 1 p Ä (Paula Kivilompolo, Niila Lankila)
21.6. Liminka Tupos Käkelä 1 Ä, Löytäjä Pietari Kinnunen. (Teemu Saarenpää)
20.6. Tyrnävä Jokisilta 1 Ä (Heikki Minn, Rauli Lumio, Jouko Lundén)
20.6. Oulu Kello, Piimäperä 1 Ä (Timo Karjalainen)
19.6. Tyrnävä Jokisilta, Tyrnävänjoki 1 Ä (Kalle Hiekkanen)
4.-16.6. Kempele Koskela, Kuusiniemi 1 Ä, 16.6. Ä klo 22.50 (Jorma Siira)
15.6. Tyrnävä Parras, Tyrnävänjoki 1 Ä (Tuomas Väyrynen)
14.6. Kempele Kuokkamaa 1 Ä (Antero Kurikka)
13.-14.6. Kärsämäki Nurmesjärvi 2 k p Ä (Reijo Kylmänen)

Hernekerttu Sylvia curruca ärtsångare
26.6. Utajärvi Pehkeensuo- Iso-Kivijärvi- Kontionsuo-Kärpänselkä- Iso-Karvasjärvi- Pehkeensuo 3 10 Ä, väh (Tuomas Herva)

Idänuunilintu Phylloscopus trochiloides Lundsångare
27.6. Oulu Hietasaari 1 k Än p, Sari Ollilan löytämä (Erkki Sarviaho, Sari Karhu, Jarkko Mykkänen)
19.-22.6. Taivalkoski Porttihalsi 1 Ä, Kulki laulaen kurua edestakaisin (Esa Räisänen)
19.6. Taivalkoski Vattu-Porttihalsi 1 Ä, muutamia laulunsäkeitä (Esa Räisänen)

Lapinuunilintu Phylloscopus borealis Nordsångare
20.6. Hailuoto Hannusranta 1 Ä ä, Lauloi muutaman sarjan tornin N-puolen lepikosta k... (Jouni Meski)

Tiltaltti Phylloscopus collybita Gransångare
26.6. Utajärvi Pehkeensuo-Maaselkä 6 Ä (Tuomas Herva)

Tiltaltti (alalaji collybita) Phylloscopus collybita collybita Gransångare (rasen collybita)
17.6. Muhos Tuohinonniitty 1 Ä (Risto Tornberg)

Kirjosieppo Ficedula hypoleuca Svartvit flugsnappare
20.6. Oulu Kello, Kulosuo 87 22 pariutuneet pysrev, 65 pm vastakuoriutuneita poikasi... (Timo Karjalainen)
17.6. Oulu Kello, Nousiokuruntie 48 12 pariutuneet pysrev, 36 pp vastakuoriutuneita poikasi... (Timo Karjalainen)
17.6. Oulu Kalimeenkylä, Navettakangas 63 16 pariutuneet p, 47 pp vastakuoriutuneita poikasia ja... (Timo Karjalainen)

Kuhankeittäjä Oriolus oriolus Sommargylling
14.6. Oulu Tuira 1 istui koivun latvassa (Sanna Niemelä)

Pähkinähakki Nucifraga caryocatactes Nötkråka
24.6. Tyrnävä Temmes, Kestiläntie 35A 1 p, raakkui sembramännyn latvassa (Seija Kylmänen)
20.6. Raahe Kiilu 1 p (Otso Valkeeniemi)

Mustavaris Corvus frugilegus Råka
22.6. Liminka Rauhala 100 p (Tapani Tapio)

Kottarainen Sturnus vulgaris Stare
22.6. Liminka Haaransilta, Suni 300 p (Tapani Tapio)

Risteymä varpunen X pikkuvarpunen Passer domesticus X Passer montanus Gråsparv X pilfink
23.6. Oulu Plaanaoja 1 Varpusten seurassa. (Eeli Vahtola)

Tikli Carduelis carduelis Steglits
18.6. Raahe Satamakangas, Kinnapotinalanko 6 p (Henri Ukonaho)
17.6. Raahe Pyhtilä, Lappasenkangas 8 p, osa nuoria (Henri Ukonaho)

Kirjosiipikäpylintu Loxia leucoptera Bändelkorsnäbb
27.6. Raahe Kylmäniemi 1 p (Heikki Tuohimaa)
24.6. Hailuoto Sunijärvet 3 ä (Tuomas Herva)
17.6. Raahe Mikonkari vanhempien piha-alue. 2 m kiert, Loxiaparven mukana. (Jukka Hauru)

Nokkavarpunen Coccothraustes coccothraustes Stenknäck
24.6. Tyrnävä Temmes, Kestiläntie 35A 2 pariutuneet p, nähtiin toisen kerran ruokinnalla vasta ... (Reijo Kylmänen, Seija Kylmänen)
23.6. Tyrnävä Temmes, Kestiläntie 35A 2 pariutuneet p, kävivät ruokinnalla klo 12.00 asti, ark... (Reijo Kylmänen, Seija Kylmänen)

Katso havainnot aikajärjestyksessä.

Sivu on tuotettu BirdLife Suomen Tiira-lintuhavaintojärjestelmän www.tiira.fi avulla.
©BirdLife Suomi ry