RSLH:n alueen uusimmat mielenkiintoiset havainnot

Alla 30 viime päivän mielenkiintoisiksi määritellyt havainnot. Lisää tuoreita havaintoja löytyy Tiira-palvelun havaintoselaimella (perushaku tai laaja haku) kirjautumalla sisään palveluun (www.tiira.fi).

Sivu päivitetty 5.12.2021 klo 0:27:03
Sisältää tarkastamattomia havaintoja.


Katso havainnot aikajärjestyksessä.


Kyhmyjoutsen Cygnus olor Knölsvan
3.12. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 235 10 p, 225 m S (Kalle Haapala)

Laulujoutsen Cygnus cygnus Sångsvan
23.11. Rauma Kylmäpihlaja 182 180 m, 2 m lask (Kalle Haapala)
21.11. Rauma Kouklonkulma 100 p (Tapani Santamaa)
21.11. Eurajoki Kainu Takapalo 60 p (Tapani Santamaa)
21.11. Rauma Kouklonkulma 93 p (Timo Trogen)
20.11. Eurajoki Mullila, Isoniittu 145 p (Seppo Kivislahti)
20.11. Eurajoki Kainu 237 p (Timo Trogen)
17.11. Eurajoki Lavila, Pellot 80 80 p (Ari Ahtiainen, Juha Salminen)
17.11. Eurajoki Linnamaa, Pellot 104 99 ad 5 juv p (Ari Ahtiainen, Juha Salminen)
16.11. Eurajoki Lavila, Ylimaa 110 p (Seppo Kivislahti)
15.11. Rauma Kouklonkulma 80 p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
15.11. Rauma Kuolimaa 71 64 ad p, 7 juv p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
13.11. Rauma Mäentaka 265 p (Timo Trogen)
1.-10.11. Eurajoki Rydinnummi 220 p, päivittäin 80-220 (Timo Trogen)
7.11. Rauma Kouklonkulma 280 p (Tapani Santamaa)
6.11. Rauma Lappi, Kuolimaa 272 p (Juha Heino, Eetu Heino)
5.11. Rauma Mäentaka 400 Osa Helvetsuolla p (Miikka Lappalainen)

Metsähanhi Anser fabalis Sädgås
17.11. Eurajoki Lavila, Pellot 40 40 p (Ari Ahtiainen, Juha Salminen)
16.11. Eurajoki Lavila, Ylimaa 34 p (Seppo Kivislahti)
12.11. Eurajoki Kainu 45 p (Seppo Kivislahti)
7.11. Eurajoki Luvia, Sydinrinta, Korvenoja 415 p (Jari Helstola)
7.11. Eurajoki Lavila, Pellot 102 102 p (Ari Ahtiainen, Juha Salminen)
5.11. Eurajoki Kainu 250 n.250 p (Kalle Haapala)
5.11. Eurajoki Luvia, Rydinnummi 300 p, arvio, ei laskettu (Asko Eriksson)

Lyhytnokkahanhi Anser brachyrhynchus Spetsbergsgås
7.11. Eurajoki Luvia, Sydinrinta, Korvenoja 4 p (Jari Helstola)
7.11. Eurajoki Lavila, Pellot 19 19 p, Metsähanhien ja joutsenten parvessa (Ari Ahtiainen, Juha Salminen)
5.11. Eurajoki Kainu 30 n.30 p (Kalle Haapala)
5.11. Rauma Mäentaka 11 p (Miikka Lappalainen)

Tundrahanhi Anser albifrons Bläsgås
5.11. Eurajoki Kainu 1 ad p (Kalle Haapala)

Valkoposkihanhi Branta leucopsis Vitkindad gås
11.11. Rauma Lajo 10 W (Timo Trogen)
9.11. Rauma Kappelinsalmi 1 p (Kalle Haapala)
8.11. Rauma Syvärauma, Kappelinsalmi 1 p (Juha Salminen)
7.11. Eurajoki Luvia, Sydinrinta, Korvenoja 1 p (Jari Helstola)
5.11. Eurajoki Kainu 8 p (Kalle Haapala)

Tavi Anas crecca Kricka
23.11. Rauma Kylmäpihlaja 4 p (Kalle Haapala)
20.11. Eurajoki Lauhtu 1 n NW (Timo Trogen)
19.11. Rauma Kylmäpihlaja 4 p (Kalle Haapala)

Tukkasotka Aythya fuligula Vigg
15.11. Eurajoki Verkkokari, uimaranta 900 p, Karkea arvio hälyn vuoksi. (Tapani Numminen)

Mustalintu Melanitta nigra Sjöorre
13.11. Pyhäranta Rihtniemi, torni 112 85 p, 27 S (Juha Kylänpää)

Uivelo Mergellus albellus Salskrake
1.12. Eurajoki Olkiluoto, vierailukeskus 20 14 k p, 6 n p (Hannele Ahonen, Timo Trogen)
27.11. Eurajoki Olkiluoto, Vierailukeskus 12 p (Johanna Inomaa)
25.11. Pyhäranta Paaslovesi 10 5 k p, 5 n p (Kalle Haapala)

Tukkakoskelo Mergus serrator Småskrake
23.11. Rauma Kylmäpihlaja 10 8 p, 2 S (Kalle Haapala)
19.11. Rauma Kylmäpihlaja 10 p (Kalle Haapala)
13.11. Pyhäranta Rihtniemi, torni 10 3 p, 7 S (Juha Kylänpää)

Pyy Tetrastes bonasia Järpe
9.11. Eurajoki Koivistonkulma 7 p (ari nieminen)

Kaakkuri Gavia stellata Smålom
23.11. Rauma Kylmäpihlaja 3 1 SW, 2 N (Kalle Haapala)
17.11. Pyhäranta Rihtniemen lava 3 1 S, 2 N (Jukka Sillanpää)
16.11. Pyhäranta Rihtniemen lava 2 1 S, 1 NW (Jukka Sillanpää)

Harmaahaikara Ardea cinerea Gråhäger
1.12. Eurajoki Olkiluoto, Vierailukeskus 9 9 p (Ari Ahtiainen, Juha Salminen)
7.11. Rauma Syväraumanlahti, Löylymestari 3 p (Juha Salminen)

Maakotka Aquila chrysaetos Kungsörn
2.12. Rauma Lakari 1 juv N (Timo Trogen)
30.11. Rauma Kinnon vanha kaatopaikka (Kulkulupa vaaditaan) 1 ESE, Lensi kaatopaikalta päin Isometsäntien yli (Miika Rantanen)
30.11. Eurajoki Linnamaa 1 juv SE, korkealla (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
28.11. Eurajoki Verkkokari 1 1kv E (Atte Hyvärinen)

Ampuhaukka Falco columbarius Stenfalk
1.12. Eurajoki Irjanne, Isoniittu 1 1 k p (Ari Ahtiainen, Juha Salminen)

Kurki Grus grus Trana
8.11. Eurajoki Irjanne, Isoniittu 1 1 m S (Ari Ahtiainen)

Merisirri Calidris maritima Skärsnäppa
23.11. Rauma Kylmäpihlaja 1 p (Kalle Haapala)
13.11. Rauma Kylmäpihlaja 3 p, Pohjapudalla. Bongattu (Ismo Kiikola)

Riskilä Cepphus grylle Tobisgrissla
23.11. Rauma Kylmäpihlaja 2 p (Kalle Haapala)
19.11. Rauma Kylmäpihlaja 2 p (Kalle Haapala)

Ruokki Alca torda Tordmule
19.11. Rauma Kylmäpihlaja 1 p (Kalle Haapala)
15.11. Rauma Kylmäpihlaja 3 1 p, 2 S (Kalle Haapala)

Pikkukajava Rissa tridactyla Tretåig mås
6.11. Eurajoki Säppi 2 S (Jari Koivusalo)

Kesykyyhky Columba livia Tamduva
3.12. Rauma Lappi, Vahala 56 p (Hannele Ahonen)
14.11. Rauma Vanha Rauma 112 p (Juha Salminen)
5.11. Rauma Vanha Rauma 60 Noin. p (Mikko Järvinen)

Uuttukyyhky Columba oenas Skogsduva
3.12. Eurajoki Auvi 4 p (Kalle Haapala)
25.11. Eurajoki Auvi 22 p (Ari Ahtiainen, Juha Salminen)
24.11. Eurajoki Hankkila 8 p (Kalle Haapala)

Sepelkyyhky Columba palumbus Ringduva
26.11. Rauma Seminaarinmäki 4 p (marketta kortelahti)
19.11. Rauma Rauniopuisto 1 juv p (Tapani Santamaa)
8.11. Rauma Rauniopuisto 1 juv p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)

Hiiripöllö Surnia ulula Hökuggla
4.12. Rauma Sukkala 1 p (Teijo Saari, Miila Saari)
23.-26.11. Pyhäranta Polttila 1 p (Juha Kylänpää, Juha Saarnio, Marianne Saarnio, Pentti Uusitorppa, Hann...)
26.11. Rauma Unaja 1 p (Pentti Uusitorppa)
22.-25.11. Eurajoki lauhtu 1 p (Ari Ahtiainen, Jarkko Kalsi, jukka nuotio, Juha Salminen)
23.11. Eurajoki Olkiluodon atominsärkijä puisto 1 p (jukka nuotio)
7.-20.11. Rauma Tiilivuori 1 p, Tn. sama lintu kuin 23.-25.10. Lakarissa havaittu. (Ari Ahtiainen, Jarkko Kalsi, Jari M Lehtinen, Aleksi Lohtander, Timo P...)
13.-15.11. Rauma Vermuntila 1 p (Tom Lindbom, ari nieminen, Mikael Nordström)
12.-14.11. Eurajoki Kämppä 1 p (Johanna Inomaa, Virva Poikonen)
7.11. Eurajoki keskusta 1 p (Pekka Nieminen)

Luotokirvinen Anthus petrosus Skärpiplärka
23.11. Rauma Kylmäpihlaja 1 p (Kalle Haapala)

Peukaloinen Troglodytes troglodytes Gärdsmyg
4.12. Rauma Kinnon vanha kaatopaikka (Kulkulupa vaaditaan) 1 p (Kalle Haapala)
3.12. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 1 p (Kalle Haapala)

Sepelrastas Turdus torquatus Ringtrast
5.11. Rauma Paroalho 1 n-puk p (Kalle Haapala, Timo Trogen)

Räkättirastas Turdus pilaris Björktrast
9.11. Eurajoki Lauhtu, Isoniittu 2000 p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
7.11. Eurajoki Linnamaa, Pellot 1400 1400 p, Jokivarren pelloilla ja puissa (Ari Ahtiainen, Juha Salminen)

Punakylkirastas Turdus iliacus Rödvingetrast
4.12. Rauma Kodisjoki 1 p (Timo Trogen)

Tiltaltti Phylloscopus collybita Gransångare
6.11. Eurajoki Säppi 1 p ä (Jari Koivusalo)

Pikkuvarpunen Passer montanus Pilfink
15.11. Rauma Soukainen 60 p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)

Taviokuurna Pinicola enucleator Tallbit
16.11. Pyhäranta Rihtniemen lava 1 ä m (Jukka Sillanpää)

Katso havainnot aikajärjestyksessä.

Sivu on tuotettu BirdLife Suomen Tiira-lintuhavaintojärjestelmän www.tiira.fi avulla.
©BirdLife Suomi ry