RSLH:n alueen uusimmat mielenkiintoiset havainnot

Alla 30 viime päivän mielenkiintoisiksi määritellyt havainnot. Lisää tuoreita havaintoja löytyy Tiira-palvelun havaintoselaimella (perushaku tai laaja haku) kirjautumalla sisään palveluun (www.tiira.fi).

Sivu päivitetty 19.11.2018 klo 16:27:04
Sisältää tarkastamattomia havaintoja.


Katso havainnot aikajärjestyksessä.


Pikkujoutsen Cygnus columbianus Mindre sångsvan
27.10. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 1 S, 7 Laulujoutsenen mukana klo:10.25 (Ismo Kiikola, Masi Kopsa, Tapani Santamaa, Jukka Sillanpää, Juha Walli...)

Laulujoutsen Cygnus cygnus Sångsvan
4.11. Eurajoki Verkkokari 269 p (Timo Trogen)
2.11. Eurajoki Verkkokari, Ollaranta 444 p (Juha Salminen)
31.10. Eurajoki Verkkokari, Väkevä 383 p, Noin pari tusinaa 1kv-lintuja (Juha Salminen, Timo Raivo)

Metsähanhi Anser fabalis Sädgås
11.11. Eurajoki Verkkokari 77 W (Timo Trogen)

Taigametsähanhi Anser fabalis fabalis Sädgås (rasen fabalis)
17.11. Eurajoki Linnamaa 80 p (Seppo Kivislahti)

Tundrahanhi Anser albifrons Bläsgås
22.10. Eurajoki Verkkokari 1 ad p (Kalle Haapala)

Merihanhi Anser anser Grågås
12.11. Eurajoki Huhta 1 p (Mikko Järvinen)

Valkoposkihanhi Branta leucopsis Vitkindad gås
14.11. Eurajoki Kylämaa S 6 p (Janne Lampolahti)
13.11. Eurajoki Verkkokari 8 (Marko Suomela)
11.11. Eurajoki Väkevä 9 p (Tapani Santamaa)
11.11. Eurajoki Verkkokari 6 p (Timo Trogen)
9.11. Eurajoki Verkkokari, Ollaranta 7 p (Juha Salminen)
4.11. Eurajoki Verkkokari 6 p (Timo Trogen)
2.11. Eurajoki Verkkokari, Ollaranta 6 p, Laulariparvesssa (Juha Salminen)

Sepelhanhi Branta bernicla Prutgås
17.11. Pyhäranta Rihtniemi , Lintulava 1 S (Tapani Santamaa, petri helminen, Mikko Järvinen, Tom Lindbom, Juha Wal...)
20.10. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 2 S, 2a. (Ismo Kiikola, Masi Kopsa, Kai Mantere, Jarmo Rihtniemi, Jukka Sillanpä...)

Tavi Anas crecca Kricka
15.11. Rauma Kylmäpihlaja 7 p (Kalle Haapala)
15.11. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 3 2 pariutuneet SW, 1 lask (Juha Kylänpää, Ari Ahtiainen)
25.10. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 12 3a m S (Juha Kylänpää, Tom Lindroos)
20.10. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 14 S (Ismo Kiikola, Masi Kopsa, Kai Mantere, Jarmo Rihtniemi, Jukka Sillanpä...)

Jouhisorsa Anas acuta Stjärtand
17.11. Rauma Unajanlahti, lintutorni 1 p (Aleksi Lohtander, Ari Ahtiainen, Reijo Heikkinen, Seppo Kivislahti, Ma...)
16.11. Rauma Unajanlahti, lintutorni 1 n p (Mikko Järvinen, Ari Ahtiainen)
16.11. Rauma Unajanlahti ,lintutorni 1 p (Esa Helander)
15.11. Rauma Unajanlahti, lintutorni 1 n p (Mikko Järvinen, Anu Sukanen)

Tukkasotka Aythya fuligula Vigg
28.10. Eurajoki Maasäikkä 550 p, 1a (Seppo Kivislahti)

Mustalintu Melanitta nigra Sjöorre
15.11. Rauma Kylmäpihlaja 102 2 S, 10 N, 90 p (Kalle Haapala)
14.11. Pyhäranta Rihtniemi, torni 285 150 p, 135 m, Suurimmat parvet 30, paikalliset yhtent... (Kari Salonen, Ari Ahtiainen, Tarmo Nurmi)

Telkkä Bucephala clangula Knipa
14.11. Rauma Latokarit 1500 Vähintään. p (Mikko Järvinen)

Telkkä X uivelo Bucephala clangula X Mergellus albellus Knipa X salskrake
15.11. Rauma Syväraumanlahti 1 p (Kalle Haapala)
1.11. Rauma Otanlahti 1 k p, Viihtyi tukkasotkanaaraan kanssa. Lassi Pöyhönen ... (Juha Salminen, Timo Raivo)

Uivelo Mergellus albellus Salskrake
26.10. Pyhäranta Rohdainen, kirkkoranta 38 p (Tarmo Nurmi)

Tukkakoskelo Mergus serrator Småskrake
17.11. Pyhäranta Rihtniemi , Lintulava 25 6 N, 19 S (Tapani Santamaa, petri helminen, Mikko Järvinen, Tom Lindbom, Juha Wal...)
14.11. Pyhäranta Rihtniemi, torni 24 2 k, 22 n-puk m (Kari Salonen, Ari Ahtiainen, Tarmo Nurmi)
14.11. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 26 m (Hannu Kormano, Paavo Liimatta, Tom Lindroos, Rauli Lumio)
10.11. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 19 S (Jukka Sillanpää)
1.11. Rauma Kylmäpihlaja 10 2 S, 8 p (Kalle Haapala)
27.10. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 11 3 S, 8 N (Ismo Kiikola, Masi Kopsa, Tapani Santamaa, Jukka Sillanpää, Juha Walli...)
25.10. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 13 4a m S (Juha Kylänpää, Tom Lindroos)
20.10. Rauma Kylmäpihlaja 20 10 m, 10 p (Kalle Haapala)
20.10. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 25 S, 4a (Ismo Kiikola, Masi Kopsa, Kai Mantere, Jarmo Rihtniemi, Jukka Sillanpä...)

Kaakkuri Gavia stellata Smålom
17.11. Pyhäranta Rihtniemi , Lintulava 2 S (Tapani Santamaa, petri helminen, Mikko Järvinen, Tom Lindbom, Juha Wal...)
14.11. Pyhäranta Rihtniemi, torni 10 m, Pääasiassa juv/tp, pari vaihtopukuista. (Kari Salonen, Ari Ahtiainen, Tarmo Nurmi)
14.11. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 6 m (Hannu Kormano, Paavo Liimatta, Tom Lindroos, Rauli Lumio)

Pikku-uikku Tachybaptus ruficollis Smådopping
16.11. Rauma Unajanlahti, lintutorni 1 +1kv tp p, Tuli esiin N puolen saaren ruovikosta 10.15... (Mikko Järvinen, Ari Ahtiainen)
16.11. Rauma Unajanlahti ,lintutorni 1 tp p (Esa Helander)
12.-13.11. Rauma Komppi 1 p (Pasi Grönlund)

Härkälintu Podiceps grisegena Gråhakedopping
14.11. Pyhäranta Rihtniemi, torni 2 m (Kari Salonen, Ari Ahtiainen, Tarmo Nurmi)

Merimetso Phalacrocorax carbo Storskarv
17.11. Pyhäranta Rihtniemi , Lintulava 109 24 S, 85 p (Tapani Santamaa, petri helminen, Mikko Järvinen, Tom Lindbom, Juha Wal...)
14.11. Pyhäranta Rihtniemi, torni 79 50 p, 29 m (Kari Salonen, Ari Ahtiainen, Tarmo Nurmi)

Harmaahaikara Ardea cinerea Gråhäger
12.11. Eurajoki Olkiluoto (kulkulupa vaaditaan) 25 p (Petri Varjonen)

Arosuohaukka Circus macrourus Stäpphök
6.11. Rauma Kuolimaa 1 k kiert (Miikka Lappalainen)
4.11. Rauma Mäentaka, Lappi 1 fl p kiert, saalisti (Eija Nordvall, Raimo Heininen)

Maakotka Aquila chrysaetos Kungsörn
28.10. Rauma Hylkikarta 1 m NE (ville wallinmaa)

Muuttohaukka Falco peregrinus Pilgrimsfalk
20.10. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 1 1kv p (Ismo Kiikola, Masi Kopsa, Jarmo Rihtniemi, Jukka Sillanpää)

Meriharakka Haematopus ostralegus Strandskata
26.10. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 1 m S (Tarmo Nurmi, Ari Ahtiainen)

Suosirri Calidris alpina Kärrsnäppa
20.10. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 18 1 p, 17 2a. S (Ismo Kiikola, Masi Kopsa, Kai Mantere, Jarmo Rihtniemi, Jukka Sillanpä...)

Merisirri Calidris maritima Skärsnäppa
4.11. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 2 p, Kylmäpihlajan etelä puolella Kallio luodolla aina vä... (Ismo Kiikola)
25.10. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 3 p, Kovankivillä (Juha Kylänpää, Tom Lindroos)
20.10. Rauma Kylmäpihlaja 6 S (ari nieminen)
20.10. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 4 p, Noin 10 min hyvin näkyvissä jonkun pienen luodon län... (Ismo Kiikola, Masi Kopsa, Jukka Sillanpää)

Lehtokurppa Scolopax rusticola Morkulla
17.11. Pyhäranta Rihtniemi 1 p (Tapani Santamaa)
17.11. Pyhäranta Rihtniemi Haurlahti 1 p (Tapani Santamaa)
17.11. Pyhäranta Rihtniemi Haurlahti 1 p (Tapani Santamaa)

Leveäpyrstökihu Stercorarius pomarinus Bredstjärtad labb
1.11. Rauma Kylmäpihlaja 1 1kv S (Kalle Haapala)

Riskilä Cepphus grylle Tobisgrissla
14.11. Pyhäranta Rihtniemi, torni 2 eijp p (Kari Salonen, Ari Ahtiainen, Tarmo Nurmi)
14.11. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 2 m (Hannu Kormano, Paavo Liimatta, Tom Lindroos, Rauli Lumio)

Pikkulokki Hydrocoloeus minutus Dvärgmås
1.11. Rauma Kylmäpihlaja 1 tp S (Kalle Haapala)
26.10. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 1 1kv m (Tarmo Nurmi, Ari Ahtiainen)
25.10. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 1 1kv m S, Kolmen naurulokin porukassa (Juha Kylänpää)

Pikkukajava Rissa tridactyla Tretåig mås
14.11. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 1 1kv klo 10.25 m, Tarmo Nurmen löytämä, huudettin tornis... (Hannu Kormano, Paavo Liimatta, Tom Lindroos, Rauli Lumio)
14.11. Pyhäranta Rihtniemi, torni 1 1kv SW, Klo 10.24-10.27 länsipuolelta, etäisyys n. 1,5... (Kari Salonen, Ari Ahtiainen, Tarmo Nurmi)

Uuttukyyhky Columba oenas Skogsduva
18.11. Eurajoki Krisankulma, Torppa 9 Osa nousi pellosta langalle p (Juha Salminen)
14.11. Eurajoki Auvi, Kurunmäki 12 voimalinjalla p (Ari Ahtiainen)
14.11. Eurajoki Krisankulma, pellot 2 p (Ari Ahtiainen)
11.11. Eurajoki Verkkokari 15 p (Timo Trogen)
11.11. Eurajoki Väkevä 4 p (Tapani Santamaa)
9.11. Eurajoki Krisankulma, Torppa 17 p (Juha Salminen)

Sepelkyyhky Columba palumbus Ringduva
1.11. Rauma Pidesluoto 2 p (Kalle Haapala)
20.10. Rauma Unajanlahti, lintutorni 12 m (Aleksi Lohtander)

Turkinkyyhky Streptopelia decaocto Turkduva
22.10. Eurajoki Protinoja 2 p (Kalle Haapala)

Hiiripöllö Surnia ulula Hökuggla
15.11. Pyhäranta Rohdainen, Kallio 1 p (Juha Saarnio, Marianne Saarnio)

Luotokirvinen Anthus petrosus Skärpiplärka
1.11. Rauma Kylmäpihlaja 1 p (Kalle Haapala)

Mustaleppälintu Phoenicurus ochruros Svart rödstjärt
28.10. Rauma satama 1 k p, virkeänä (Veli Puputti)

Räkättirastas Turdus pilaris Björktrast
20.10. Rauma Unajanlahti, lintutorni 2066 m (Aleksi Lohtander)

Mustapääkerttu Sylvia atricapilla Svarthätta
17.11. Pyhäranta Rihtniemi, torni 1 k p (Juha Wallin, Mikko Järvinen)
8.11. Pyhäranta Rihtniemi, KYLÄ 1 k p (Juha Salminen)
7.11. Pyhäranta Rihtniemi, kylä 1 k (Tarmo Nurmi)
4.11. Pyhäranta Rihtniemi kylä 1 k p (Jarmo Rihtniemi)

Tiltaltti Phylloscopus collybita Gransångare
15.11. Rauma Kylmäpihlaja 1 p (Kalle Haapala)
14.11. Rauma Kylmäpihlaja 2 p (Mikko Järvinen)

Viiksitimali Panurus biarmicus Skäggmes
20.10. Rauma Unajanlahti, lintutorni 28 p, a20+a7+1a ä (Aleksi Lohtander)

Pähkinähakki Nucifraga caryocatactes Nötkråka
22.10. Pyhäranta Rohdaisten koulu 2 ruokailemassa koulun ruohokentällä p (Marja Syrjäkallio-ylitalo)

Naakka Corvus monedula Kaja
21.10. Rauma Unajanlahti, lintutorni 1900 400 E, 1500 S (Juha Wallin)
20.10. Rauma Unajanlahti, lintutorni 1832 m (Aleksi Lohtander)
20.10. Rauma Kylmäpihlaja 1030 m (Kalle Haapala)

Mustavaris Corvus frugilegus Råka
20.10. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 110 S (Ismo Kiikola, Masi Kopsa, Kai Mantere, Jarmo Rihtniemi, Jukka Sillanpä...)

Kottarainen Sturnus vulgaris Stare
11.11. Eurajoki Verkkokari 55 p (Timo Trogen)

Pikkuvarpunen Passer montanus Pilfink
14.11. Eurajoki Kylämaa S 30 p (Janne Lampolahti)
10.11. Rauma Ylikieri, Talvitien risteys 23 Ruokinnalla p (Hannes Halminen)
3.11. Rauma Ylikieri, Talvitien risteys 15 Ruokinnalla p (Hannes Halminen)

Peippo Fringilla coelebs Bofink
21.10. Rauma Unajanlahti, lintutorni 350 S (Juha Wallin)

Urpiainen Carduelis flammea Gråsiska
26.10. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 1060 m (Tarmo Nurmi, Ari Ahtiainen)

Tundraurpiainen Carduelis hornemanni Snösiska
3.11. Rauma Vanha Rauma 2 kier p (Tapani Santamaa)
3.11. Rauma Petäjäs, ent. punaisen suulin ranta 4 p, Varma enemmänkin likkuvassa parvessa. Pitkään maassa... (Juha Salminen)
1.11. Rauma Kaunisjärven puisto 2 p, Seitsemän pyrstötiaisen seurassa. (Petri Punnala)
26.10. Eurajoki Verkkokari 1 p (Juha Salminen, Timo Raivo)
25.10. Rauma Vanha Rauma 1 muutaman urpiaisen seurassa p, Vanhankirkonkatu (Petri Punnala)
24.10. Rauma Petäjäs 2 vähintään vilkkaassa urpiaisparvessa p (Juha Salminen, Timo Raivo)

Kirjosiipikäpylintu Loxia leucoptera Bändelkorsnäbb
25.10. Pyhäranta Kauhianpää 1 ä nous E (Juha Kylänpää)

Pikkukäpylintu Loxia curvirostra Mindre korsnäbb
17.11. Pyhäranta Rihtniemi , Lintulava 101 N (Tapani Santamaa, petri helminen, Mikko Järvinen, Tom Lindbom, Juha Wal...)
14.11. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 194 m (Hannu Kormano, Paavo Liimatta, Tom Lindroos, Rauli Lumio)

Isokäpylintu Loxia pytyopsittacus Större korsnäbb
19.11. Rauma Kinnon vanha kaatopaikka 7 än p (Juha Salminen, Timo Raivo)
15.11. Eurajoki Tokinmaa 17 15 än NE, 2 än p (Juha Salminen, Timo Raivo)
7.11. Pyhäranta Rohdainen 20 kiert än Än, noin (Tarmo Nurmi)

Katso havainnot aikajärjestyksessä.

Sivu on tuotettu BirdLife Suomen Tiira-lintuhavaintojärjestelmän www.tiira.fi avulla.
©BirdLife Suomi ry