Xenuksen alueen uusimmat mielenkiintoiset havainnot

Alla kahden viime viikon mielenkiintoisiksi määritellyt havainnot. Lisää tuoreita havaintoja löytyy Tiira-palvelun havaintoselaimella (perushaku tai laaja haku) kirjautumalla sisään palveluun (www.tiira.fi).

Sivu päivitetty 16.10.2019 klo 12:18:03
Sisältää tarkastamattomia havaintoja.


Katso havainnot aikajärjestyksessä.


Taigametsähanhi Anser fabalis fabalis Sädgås (rasen fabalis)
7.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 1 p (Jouko Kärkkäinen, Jouni Saarela)
6.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 1 p (Tommi Lankila)

Kanadanhanhi Branta canadensis Kanadagås
13.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 176 p (Pentti Rauhala, Tellervo Rauhala)
11.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 130 p (Pentti Rauhala, Tellervo Rauhala)
8.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 159 p (Pentti Rauhala, Tellervo Rauhala)
7.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 142 p (Jouko Kärkkäinen, Jouni Saarela)
6.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 174 p (Tommi Lankila)
5.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 82 p (Tommi Lankila)
4.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 138 p (Pentti Rauhala, Tellervo Rauhala)

Haapana Anas penelope Bläsand
13.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 138 p (Pentti Rauhala, Tellervo Rauhala)
9.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 80 p (Onni Ylimaunu)
8.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 182 p (Pentti Rauhala, Tellervo Rauhala)
5.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 259 p (Tommi Lankila)
4.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 115 p (Pentti Rauhala, Tellervo Rauhala)

Telkkä Bucephala clangula Knipa
6.10. Tornio Karunginjärvi, Mustaranta 35 p (Tommi Lankila)

Uivelo Mergellus albellus Salskrake
13.10. Tornio Oravaisensaari Tornionjoki 25 p (Pentti Rauhala, Tellervo Rauhala)
7.10. Tornio Oravaisensaari 14 p, 9+5 (Jouko Kärkkäinen, Jouni Saarela)
6.10. Tornio Pukulmi, silta 7 p (Jouni Ylipekkala)
6.10. Tornio Pajukari, pohjoisranta 16 p, Kaksi parvea (13+3) (Pekka Ylimaunu)
5.10. Tornio Pukulmi, silta 8 p (Tommi Lankila)
5.10. Tornio Kantojärvi 18 n-puk p (Tuomas Lankila)

Isokoskelo Mergus merganser Storskrake
5.10. Tornio Kantojärvi 180 n-puk p (Tuomas Lankila)

Pyy Tetrastes bonasia Järpe
5.10. Simo Huhtala, Poropellonaho 4 (Samuel Chazalmartin)
5.10. Kemi Perta-aapa 4 p (Eero Salo-oja)

Metso Tetrao urogallus Tjäder
5.10. Tervola Luppovaara 9 (Andreas Nuspl)

Fasaani Phasianus colchicus Fasan
14.10. Tornio Trukkilanperä 3 p (Eero Salo-oja)

Kuikka Gavia arctica Storlom
6.10. Tornio Karunginjärvi, Mustaranta 1 p (Tommi Lankila)

Silkkiuikku Podiceps cristatus Skäggdopping
13.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 1 p (Pentti Rauhala, Tellervo Rauhala)
11.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 2 p (Pentti Rauhala, Tellervo Rauhala)
7.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 8 p (Jouko Kärkkäinen, Jouni Saarela)
5.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 7 p (Tommi Lankila)

Merimetso Phalacrocorax carbo Storskarv
13.10. Kemi Ajos, kalasatama 15 p, yhteensä (Jouko Kärkkäinen)
12.10. Kemi Ajos, kalasatama 18 p (Hannu Huttunen, Virpi Huttunen ja Matti Huttunen)
10.10. Kemi Ajos, kalasatama 12 p (Pentti Rauhala, Tellervo Rauhala)
8.10. Kemi Ajos, kalasatama 9 p (Jouko Kärkkäinen)
7.10. Kemi Ajos, Santonen 7 p (Reijo Kursula)
6.10. Kemi Ajos, kalasatama 13 p (Pentti Rauhala)

Harmaahaikara Ardea cinerea Gråhäger
5.10. Tornio Pukulmi, silta 1 p (Tommi Lankila)

Merikotka Haliaeetus albicilla Havsörn
12.10. Kemi Ajos, kalasatama 2 ad p (Hannu Huttunen, Virpi Huttunen ja Matti Huttunen)
5.10. Keminmaa Elijärvi, altaat, lupa tarvitaan 3 p (Eero Salo-oja)

Sinisuohaukka Circus cyaneus Blå kärrhök
8.10. Keminmaa Elijärvi, altaat, lupa tarvitaan 1 m S (Jouko Kärkkäinen, Merja Aittamaa, Eila Knuuti)
6.10. Tornio Karunginjärvi, Mustaranta 1 k p (Tommi Lankila)

Sinisuohaukka / arosuohaukka / niittysuohaukka Circus cyaneus / Circus macrourus / Circus pygargus Blå kärrhök / stäpphök / ängshök
15.10. Kemi Ajos 1 NW m (Jouko Kärkkäinen)

Piekana Buteo lagopus Fjällvråk
14.10. Tornio Raumonjärvi, Hallaniitty 1 p (Eero Salo-oja)
12.10. Kemi Ajos, kalasatama 1 m (Hannu Huttunen, Virpi Huttunen ja Matti Huttunen)
6.10. Tornio Laivaniemi 3 ESE (Juha Ylimaunu)
3.10. Kemi Järppi, Tankokari 2 m (tuula laasanen)
3.10. Kemi Tuhka-allas 5 4 m SE, 1 kiert (Jouko Kärkkäinen)

Ampuhaukka Falco columbarius Stenfalk
7.10. Tornio Raumonjärvi, Hakaniitty 1 p (Pentti Rauhala, Tellervo Rauhala)
4.10. Tornio Raumonjärvi 1 p (Tommi Lankila)

Nuolihaukka Falco subbuteo Lärkfalk
6.10. Tornio Pajukari, pohjoisranta 2 p, Kiertelivät Saarenkrunnissa (Pekka Ylimaunu)

Nokikana Fulica atra Sothöna
5.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 14 p (Tommi Lankila)
4.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 13 p (Pentti Rauhala, Tellervo Rauhala)

Kapustarinta Pluvialis apricaria Ljungpipare
12.10. Keminmaa Elijärvi, kasat. lupa tarvitaan 1 kiert (Pentti Rauhala, Matti Rask)
5.10. Keminmaa Elijärvi, altaat, lupa tarvitaan 1 p (Eero Salo-oja)
3.10. Kemi Tuhka-allas 1 juv m lask, lapinharakka syöksyi kimppuun 2x, kiusaami... (Jouko Kärkkäinen)
2.10. Kemi Ajos Iso Etukari 1 juv p (Jouko Kärkkäinen)

Tundrakurmitsa Pluvialis squatarola Kustpipare
3.10. Keminmaa Elijärvi, altaat, lupa tarvitaan 2 juv p (Pentti Rauhala)

Tylli Charadrius hiaticula Större strandpipare
4.10. Kemi Ajos /Itäranta 1 p (Jouko Kärkkäinen, Merja Aittamaa)

Suosirri Calidris alpina Kärrsnäppa
3.10. Kemi Tuhka-allas 2 m lask, ilmeisesti jatkoivat matkaa (Jouko Kärkkäinen)

Jänkäkurppa Lymnocryptes minimus Dvärgbeckasin
5.10. Kemi Kuivanuoro Mustankarinnokka 1 p (Pentti Rauhala)
3.10. Kemi Siikalahti 1 p nous (Jouko Kärkkäinen)
3.10. Kemi Ajos. mökkialue 2 p (Jouni Saarela)
2.10. Simo Ykskuusi, Tiironhieta 1 p (Pentti Rauhala)

Taivaanvuohi Gallinago gallinago Enkelbeckasin
13.10. Kemi Tuhka-allas 1 p, ui lyhyen matkaa (Jouko Kärkkäinen)
12.10. Kemi Ajos Kannannokka 1 p nous lask (Jouko Kärkkäinen, Jouni Saarela)

Kalalokki Larus canus Fiskmås
15.10. Kemi Ajos, kalasatama 34 p (Jouko Kärkkäinen)
13.10. Kemi Ajos, kalasatama 31 p (Jouko Kärkkäinen)
10.10. Kemi Ajos, kalasatama 24 p (Pentti Rauhala, Tellervo Rauhala)
8.10. Kemi Ajos, kalasatama 32 p (Jouko Kärkkäinen)
2.10. Kemi Lämpsänkarin pankki 17 p (Jouko Kärkkäinen)

Harmaalokki Larus argentatus Gråtrut
7.10. Tornio Riukkajänkä/kaatopaikka 150 noin p (Jouko Kärkkäinen, Jouni Saarela)
5.10. Tornio Kalkkimaa, Riukkajänkkä, kaatopaikka 202 p, lisää tuli kokoajan (Tommi Lankila)

Sepelkyyhky Columba palumbus Ringduva
14.10. Keminmaa Ketolanperä 1 p (Jouko Kärkkäinen, Eero Salo-oja)
13.10. Kemi Tuhka-allas 12 NW (Jouko Kärkkäinen)
12.10. Tornio Raumonjärvi 1 1kv kiert (Tommi Lankila)
12.10. Kemi Kuivanuoro Mustankarinnokka 2 m (Pentti Rauhala)
12.10. Kemi Perta-aapa 3 p (Eero Salo-oja)

Turkinkyyhky Streptopelia decaocto Turkduva
7.10. Tornio Suensaari, Saarenpää 1 p nous (Jouko Kärkkäinen, Jouni Saarela)
3.10. Tornio Juhannussaari 1 p (Tommi Lankila)

Turturikyyhky Streptopelia turtur Turturduva
5.10. Kemi Siikalahti, vanha lumenkaatopaikka 1 lask tuhka-altaalle p nous, pieni kyyhky, selkä ruskean... (Jouko Kärkkäinen)

Hiiripöllö Surnia ulula Hökuggla
6.10. Kemi Kiikeli 1 p, kiusasi harakoita (Jouko Kärkkäinen, Kai Marttila)
5.10. Kemi Kiikeli 1 p (Jarmo Siirilä)

Varpuspöllö Glaucidium passerinum Sparvuggla
14.10. Kemi Kiikeli 1 p, tintit merkkasi (Jouko Kärkkäinen)
13.10. Kemi Kiikeli 1 p (Kai Marttila, Merja Aittamaa)
13.10. Kemi Kiikeli 1 p (Jarmo Siirilä)
12.10. Kemi Kiikeli 1 p (Jouko Kärkkäinen, Kai Marttila, Jouni Saarela, Jarmo Siirilä)
10.10. Tornio Raumonjärvi 1 p (Tommi Lankila)
4.10. Kemi Torvinen 1 ä (Eero Salo-oja)

Lapinpöllö Strix nebulosa Lappuggla
2.10. Simo Sarvioja 1 p (Jorma Mikkonen)

Suopöllö Asio flammeus Jorduggla
2.10. Kemi Ajos Murhaniemi 1 p nous (Jouko Kärkkäinen)

Helmipöllö Aegolius funereus Pärluggla
10.10. Kemi Nälli 2 ä (Jouko Kärkkäinen)
9.10. Kemi Nälli 1 p ä, koko syksyn iltasella puputellut pihalla ja ei, ny... (Jouko Kärkkäinen)
6.10. Keminmaa Honkamaa 1 ä (Jouko Kärkkäinen)
5.10. Keminmaa Honkajärvi 1 än (Eero Salo-oja)

Harmaapäätikka Picus canus Gråspett
13.10. Kemi Lallinperä 1 Rengas oikeassa jalassa. (Antero Raipalo)
12.10. Simo Kirnuvaara/ruokinta 1 ä (Jouko Kärkkäinen)
11.10. Kemi Lallinperä 1 Ruokinnalla (Antero Raipalo)
5.10. Tervola Aavikko 1 (Andreas Nuspl)

Valkoselkätikka Dendrocopos leucotos Vitryggig hackspett
12.10. Kemi Kiikeli 1 n p (Kai Marttila)

Pikkutikka Dendrocopos minor Mindre hackspett
4.10. Kemi Pikku-Berliini, Anttosensaari 1 (tuula laasanen)

Pohjantikka Picoides tridactylus Tretåig hackspett
13.10. Simo Tervaharju 1 p (Arto Huhta)
12.10. Kemi Kiikeli 3 2 n p, 1 k p (Jouko Kärkkäinen, Kai Marttila, Jouni Saarela, Jarmo Siirilä)
12.10. Kemi Kiikeli 1 p (Kai Marttila)
8.10. Kemi Kiikeli 1 p (Veikko Kantojärvi, Jaana Vormisto)
5.10. Tervola Perälammit 1 (Andreas Nuspl)
5.10. Tornio Heinijänkkä 1 n p, Ehkä useampi yksilö, parin tunnin metsäkeikalla 3 ... (Tuomas Lankila)
5.10. Tornio Ahvenviita 1 k p (Tommi Lankila)
5.10. Kemi Kiikeli 1 n p (Jarmo Siirilä)

Kiuru Alauda arvensis Sånglärka
7.10. Tornio Hellälä 1 p (Jouko Kärkkäinen, Jouni Saarela)
6.10. Kemi Siikalahti, vanha lumenkaatopaikka 1 p (Pentti Rauhala)
6.10. Kemi Siikalahti, vanha lumenkaatopaikka 1 p än (Jouko Kärkkäinen)

Haarapääsky Hirundo rustica Ladusvala
9.10. Kemi Kiikeli 1 p (Seppo Mäkitalo)
8.10. Kemi Kiikeli 2 p (Seppo Mäkitalo)
8.10. Kemi Kiikeli 3 p (Veikko Kantojärvi, Jaana Vormisto)
6.10. Kemi Pajarinranta 2 p (Jouko Kärkkäinen)
6.10. Kemi Kiikeli 2 p (Jouko Kärkkäinen, Kai Marttila)
5.10. Kemi Kiikeli, torni 1 1kv p (Perttu Kujala)

Räystäspääsky Delichon urbicum Hussvala
6.10. Kemi Koivuniemenpuisto 2 kiert (Esa Ranta)

Niittykirvinen Anthus pratensis ängspiplärka
15.10. Kemi Tuhka-allas 1 p (Jouko Kärkkäinen)
13.10. Kemi Tuhka-allas 1 kiert än (Jouko Kärkkäinen)
13.10. Kemi Ajos, kalasatama 2 m NW än, 1+1 (Jouko Kärkkäinen)

Virtavästäräkki Motacilla cinerea Forsärla
6.10. Kemi Kiikeli 2 p, ad+juv (Jouko Kärkkäinen, Kai Marttila)

Koskikara Cinclus cinclus Strömstare
13.10. Kemi Kiikeli 1 p (Jarmo Siirilä)

Peukaloinen Troglodytes troglodytes Gärdsmyg
12.10. Kemi Lämpsänkari 1 än (Jaakko Aho)
6.10. Kemi Nälli 1 p än (Jouko Kärkkäinen)
4.10. Kemi Ajos Murhaniemi 1 p ä (Jouko Kärkkäinen, Merja Aittamaa)
3.10. Kemi Tuhka-allas 1 ä (Jouko Kärkkäinen)

Rautiainen Prunella modularis Järnsparv
14.10. Kemi Siikalahti, vanha lumenkaatopaikka 1 ä (Jouko Kärkkäinen)
13.10. Kemi Siikalahti, vanha lumenkaatopaikka 2 ä (Jouko Kärkkäinen)
3.10. Kemi Tuhka-allas 11 p ä, yhteensä (Jouko Kärkkäinen)

Punarinta Erithacus rubecula Rödhake
9.10. Simo Karsikko, kitiniementie 4 ä (Jouko Kärkkäinen)
6.10. Kemi Siikalahti, vanha lumenkaatopaikka 4 p ä, yhteensä (Jouko Kärkkäinen)
4.10. Kemi Ajos Murhaniemi 5 p ä, yhteensä (Jouko Kärkkäinen, Merja Aittamaa)
3.10. Kemi Tuhka-allas 5 p ä, yhteensä (Jouko Kärkkäinen)

Kivitasku Oenanthe oenanthe Stenskvätta
13.10. Kemi Mansikkanokka 3 p (Lea Silvenius)

Mustarastas Turdus merula Koltrast
15.10. Kemi Nälli 5 2 n p, 3 k p, ruokinnalla (Jouko Kärkkäinen, Tarja Moisanen)
10.10. Kemi Ajos,asuntoalue 3 p (Reijo Kursula)
5.10. Simo Patokoski, Oritoja 4 (Samuel Chazalmartin)
3.10. Kemi Nälli 3 juv p, 2k+1n (Jouko Kärkkäinen)

Räkättirastas Turdus pilaris Björktrast
3.10. Kemi Siikalahti 1000 noin, veitsiluodon yllä (Jouko Kärkkäinen)

Laulurastas Turdus philomelos Taltrast
15.10. Kemi Ajos, Öljysatama 1 p (Jouko Kärkkäinen)
15.10. Kemi Mansikkanokka 1 p (Jouko Kärkkäinen)
15.10. Kemi Tuhka-allas 1 p (Jouko Kärkkäinen)
14.10. Kemi Kiikeli 1 p (Jouko Kärkkäinen)
14.10. Tornio Juneksenrova 1 p (Eero Salo-oja)
13.10. Simo Patokoski 1 p (Arto Huhta)
13.10. Kemi Ajos, Öljysatama 1 p (Jouko Kärkkäinen)
12.10. Simo Karsikontie 1 p (Jouko Kärkkäinen)
12.10. Kemi Kiikeli 3 p (Jouko Kärkkäinen, Kai Marttila, Jouni Saarela, Jarmo Siirilä)
11.10. Kemi Kiikeli 1 ä (Jouko Kärkkäinen)
11.10. Kemi Nälli 1 ä (Jouko Kärkkäinen)

Punakylkirastas Turdus iliacus Rödvingetrast
15.10. Kemi Tuhka-allas 12 7 yhteensä kiert NW, 5 p (Jouko Kärkkäinen)
15.10. Kemi Ajos,Murhaniemi 5 kiert (Reijo Kursula)

Kulorastas Turdus viscivorus Dubbeltrast
15.10. Simo Puntarniemi 1 p (Jouko Kärkkäinen)
14.10. Simo Simonniemi 2 p (Arto Huhta)
13.10. Kemi Kiikeli 1 p (Eero Salo-oja)
13.10. Tornio Raumo 1 p (Kimmo Lankila)
13.10. Kemi uusi lumenkaatopaikka 2 kiert än (Jouko Kärkkäinen)
12.10. Kemi Kiikeli 1 ä (Jouko Kärkkäinen, Kai Marttila, Jouni Saarela, Jarmo Siirilä)
11.10. Kemi Kiikeli 1 p (Jouko Kärkkäinen)
11.10. Kemi Siikalahti, vanha lumenkaatopaikka 1 kiert (Jouko Kärkkäinen)

Tiltaltti Phylloscopus collybita Gransångare
6.10. Kemi Ristikangas 1 p, Piipahti ruokinnalla (Arja Karplund)
5.10. Kemi Tuhka-allas 1 än (Jouko Kärkkäinen)
5.10. Keminmaa Lentokentäntaus 1 Ä p (Tuomo karplund, Arja Karplund)
5.10. Tornio Koivuluoto, Alkunkarinlahti, eteläinen lintutorni 1 Ä (Tommi Lankila)
4.10. Kemi Ajos Murhaniemi 1 ä (Jouko Kärkkäinen, Merja Aittamaa)

Pajulintu Phylloscopus trochilus Lövsångare
7.10. Kemi Ajos, Korostennokka 1 tiaisten joukossa p (Reijo Kursula)
5.10. Kemi Kiikeli, torni 1 p (Perttu Kujala)
5.10. Kemi Ajos,Murhaniemi 1 tiaisparvessa p (Reijo Kursula)
4.10. Simo rovamaa 1 tiaisten joukossa (tuula laasanen)
2.10. Kemi Lämpsänkari 1 p (Jouko Kärkkäinen)

Hippiäinen Regulus regulus Kungsfågel
9.10. Kemi Satamakangas 11 p ä, 4+2+2+3 (Jouko Kärkkäinen)

Pyrstötiainen Aegithalos caudatus Stjärtmes
14.10. Kemi Takaniitty 6 kiert NW (Jouko Kärkkäinen, Eero Salo-oja)
13.10. Simo Kallela 12 (Arto Huhta)
10.10. Kemi Vähäruonaoja 8 kiert N (Jouko Kärkkäinen)
10.10. Kemi Vähäruonaoja 9 kiert N (Jouko Kärkkäinen)
9.10. Kemi Rytikari 17 4 kiert, 13 kiert W (Jouko Kärkkäinen)
8.10. Kemi Lämpsänkarin pankki 16 6 kiert, 10 N (Jouko Kärkkäinen)
8.10. Kemi Kiikeli 12 p (Veikko Kantojärvi, Jaana Vormisto)
8.10. Keminmaa Elijärvi, altaat, lupa tarvitaan 8 kiert (Jouko Kärkkäinen, Merja Aittamaa, Eila Knuuti)
7.10. Tornio Pirkkiö 20 NW (Juha Ylimaunu)
6.10. Kemi Ajos, kalasatama 10 p (Merja Aittamaa, Lea Silvenius, Eila Knuuti)
6.10. Tervola Kätkävaara 10 kiert (Tuomas Lankila)
5.10. Tornio Raumonjärvi, Hakaniitty 17 N (Tommi Lankila)
5.10. Kemi Ajos, kalasatama 10 p (Merja Aittamaa, Kai Marttila)
5.10. Kemi Lämpsänkari 8 p (Merja Aittamaa, Kai Marttila)
4.10. Kemi Ajos, kalasatama 9 8 kiert NE, 1 kiert E (Jouko Kärkkäinen, Merja Aittamaa)
4.10. Kemi Ajos Murhaniemi 22 8 kiert W, 13 kiert W, 1 ä W (Jouko Kärkkäinen, Merja Aittamaa)
4.10. Kemi Ajos Kannannokka 15 kiert SW (Jouko Kärkkäinen, Merja Aittamaa)
4.10. Kemi Lämpsänkari 10 p (Kai Marttila)
3.10. Kemi Marttala 30 kiert, Tarkka (Perttu Kujala)
3.10. Kemi Tuhka-allas 9 NW (Jouko Kärkkäinen)
2.10. Kemi Kraaseli 7 kiert N (Jouko Kärkkäinen)
2.10. Kemi Ajos, Öljysatama 13 kiert (Jouko Kärkkäinen)
2.10. Kemi Ajos Murhaniemi 15 kiert N (Jouko Kärkkäinen)
2.10. Kemi Ajos Murhaniemi 17 kiert E (Jouko Kärkkäinen)
2.10. Kemi Ajos Pieni Etukari 8 kiert E (Jouko Kärkkäinen)

Sinitiainen Cyanistes caeruleus Blåmes
5.10. Kemi Tuhka-allas 32 p ä, yhteensä (Jouko Kärkkäinen)
5.10. Tornio Heinijänkkä 20 p (Tuomas Lankila)

Talitiainen Parus major Talgoxe
12.10. Kemi Nälli 26 p, ruokinalla (Jouko Kärkkäinen)
5.-6.10. Kemi hepola 20 (tuula laasanen)
6.10. Kemi Ajos, Kalasatama 50 W (Eero Salo-oja)
6.10. Kemi Kalkkinokka 33 p ä, yhteensä (Jouko Kärkkäinen)
6.10. Kemi Peurasaari 24 p ä, yhteensä (Jouko Kärkkäinen)
6.10. Kemi Kiikeli 30 p ä, yhteensä (Jouko Kärkkäinen)
5.10. Tornio Heinijänkkä 30 p (Tuomas Lankila)
5.10. Kemi Haukkari 21 p ä, yhteensä (Jouko Kärkkäinen)
5.10. Kemi Ajos,Murhaniemi 25 kiert (Reijo Kursula)
5.10. Kemi Ajos,asuntoalue 23 ruokinnalla p (Reijo Kursula)

Töyhtötiainen Lophophanes cristatus Tofsmes
14.10. Keminmaa Saarenkylänkangas 2 p (Jouko Kärkkäinen, Eero Salo-oja)
12.10. Simo Kirnuvaara/ruokinta 4 p Ä, 2p+1r+1ä (Jouko Kärkkäinen)
10.10. Kemi Pertajärvi 2 p (Jouko Kärkkäinen)
10.10. Kemi Rova 1 ä (Jouko Kärkkäinen)
9.10. Simo Karsikko, kitiniementie 2 ä (Jouko Kärkkäinen)

Lapintiainen Poecile cinctus Lappmes
5.10. Kemi Tuhka-allas 1 ä (Jouko Kärkkäinen)
5.10. Tervola Kätkävaara 1 (Andreas Nuspl)

Isolepinkäinen Lanius excubitor Varfågel
15.10. Kemi Tuhka-allas 1 p, pajusirkku saaliina (Jouko Kärkkäinen)
13.10. Kemi Ajos,Takalahti 1 p (Jouni Saarela, Marjo Lackman)
12.10. Tornio Juneksenrova 1 kiert (Tommi Lankila)
3.10. Kemi Tuhka-allas 3 2 p, 1 W (Jouko Kärkkäinen)

Närhi Garrulus glandarius Nötskrika
13.10. Kemi Nälli 5 p (Jouko Kärkkäinen)
6.10. Tornio Raumo 6 p (Tommi Lankila)
5.10. Kemi Nälli 7 p, ruokinnalla (Jouko Kärkkäinen)

Kuukkeli Perisoreus infaustus Lavskrika
12.10. Tornio Juneksenrova 1 p (Tommi Lankila, Unna, Niila ja Lili)
6.10. Tornio Juneksenrova 2 p (Tommi Lankila)

Harakka Pica pica Skata
6.10. Kemi Kiikeli 11 p (Jouko Kärkkäinen)
6.10. Kemi Siikalahti, vanha lumenkaatopaikka 14 2 p, 12 kiert (Jouko Kärkkäinen)
5.-6.10. Kemi hepola 23 (tuula laasanen)
6.10. Tornio Napinpää 10 p (Eero Salo-oja)
4.10. Tornio Raumonjärvi, Sammalperä 10 p (Pentti Rauhala, Tellervo Rauhala)

Pähkinähakki Nucifraga caryocatactes Nötkråka
7.10. Tornio Suensaari, Saarenpää 6 p, 4+1+1 (Jouko Kärkkäinen, Jouni Saarela)
5.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 6 kiert (Tommi Lankila)

Naakka Corvus monedula Kaja
6.10. Tornio Luotomäki E-4 17 p (Jouni Ylipekkala)

Varis Corvus corone Kråka
7.10. Tornio Liakka 61 p (Pentti Rauhala, Tellervo Rauhala)

Korppi Corvus corax Korp
7.10. Tornio Raumonjärvi, Sammalperä 11 kiert (Pentti Rauhala, Tellervo Rauhala)

Kottarainen Sturnus vulgaris Stare
6.10. Kemi Hahtisaari 8 p (Jouko Kärkkäinen)
5.10. Tornio Suensaari, Tullinliete 12 kiert (Tommi Lankila)
5.10. Kemi Siikalahti, vanha lumenkaatopaikka 7 kiert NW (Jouko Kärkkäinen)

Varpunen Passer domesticus Gråsparv
6.10. Kemi Pajarinranta 7 p (Jouko Kärkkäinen)
5.10. Kemi Haukkari 8 p (Jouko Kärkkäinen)

Pikkuvarpunen Passer montanus Pilfink
5.-6.10. Kemi hepola 21 (tuula laasanen)

Peippo Fringilla coelebs Bofink
5.10. Kemi Tuhka-allas 40 p ä, yhteensä (Jouko Kärkkäinen)

Viherpeippo Carduelis chloris Grönfink
10.10. Kemi Pajarinranta 40 p (Jouko Kärkkäinen)
6.10. Kemi Hahtisaari 30 24+6 (Jouko Kärkkäinen)
6.10. Kemi Sisäsatama 82 p (Jouko Kärkkäinen)

Tikli Carduelis carduelis Steglits
15.10. Kemi Tuhka-allas 1 ä (Jouko Kärkkäinen)
5.10. Kemi Tuhka-allas 1 p (Jouko Kärkkäinen)
3.10. Kemi Tuhka-allas 1 kiert än (Jouko Kärkkäinen)

Vihervarpunen Carduelis spinus Grönsiska
15.10. Kemi Tuhka-allas 3 p ä (Jouko Kärkkäinen)
9.10. Tornio Kuusiluoto 50 kiert (Juha Ylimaunu, Pekka Aho)
6.10. Kemi Siikalahti, vanha lumenkaatopaikka 50 24 yhttensä, 26 p (Jouko Kärkkäinen)

Urpiainen Carduelis flammea Gråsiska
15.10. Kemi Tuhka-allas 101 18 NW, 9 NW, 15 NW, 30 NW, 19 NW, 10 5+1+1+1+1+1 kiert (Jouko Kärkkäinen)
14.10. Kemi Kiikeli 100 20 noin kiert, 80 noin N (Jouko Kärkkäinen)
8.10. Kemi Siikalahti, vanha lumenkaatopaikka 140 38 NE, 37 NE, 13 NE, 18 NE, 5 NE, 11 NE, 18 NE (Jouko Kärkkäinen)
6.10. Kemi Siikalahti, vanha lumenkaatopaikka 75 50 kiert, 12 kiert, 13 yhttensä ä (Jouko Kärkkäinen)
6.10. Kemi Sisäsatama 71 kiert (Jouko Kärkkäinen)
5.10. Tervola Kätkäjärvi 120 arvioitu (Andreas Nuspl)

Tundraurpiainen Carduelis hornemanni Snösiska
5.10. Tervola Kätkäjärvi 2 (Andreas Nuspl)
5.10. Tervola Kätkävaara 1 (Andreas Nuspl)

Käpylintulaji Loxia sp Loxia (släktet)
7.10. Kemi Ajos, Korostennokka 20 S (Reijo Kursula)

Taviokuurna Pinicola enucleator Tallbit
14.10. Kemi Kiikeli 2 Ä (Jouko Kärkkäinen)
13.10. Kemi Kiikeli 6 E (Eero Salo-oja)
13.10. Kemi Tuhka-allas 1 kiert (Jouko Kärkkäinen)
12.10. Kemi Kiikeli 6 p, 1k+3n+2 (Jouko Kärkkäinen, Kai Marttila, Jouni Saarela, Jarmo Siirilä)
12.10. Simo Kirnuvaara/ruokinta 1 Ä (Jouko Kärkkäinen)
10.10. Kemi Kalkkinokka 1 ä (Juha Ylimaunu)
10.10. Kemi Vähäruonaoja 1 n p Ä ä (Jouko Kärkkäinen)
9.10. Simo Karsikko, Takalitteentie 3 ä (Jouko Kärkkäinen)
7.10. Kemi Ajos, Korostennokka 2 p (Reijo Kursula)
6.10. Tornio Juneksenrova 9 kiert (Tommi Lankila)
6.10. Tervola Kätkävaara 1 kiert ä (Tuomas Lankila)
5.10. Kemi Haukkari 1 ä (Jouko Kärkkäinen)
5.10. Kemi Nälli 5 kiert NW (Jouko Kärkkäinen)
5.10. Simo Huhtala, Poropellonaho 3 (Samuel Chazalmartin)
3.10. Kemi Siikalahti 1 Ä (Jouko Kärkkäinen)
2.10. Kemi Ajos 1 Ä (Jouko Kärkkäinen)
2.10. Kemi Ajos Pieni Etukari 1 Ä (Jouko Kärkkäinen)
2.10. Kemi Kiikeli 2 1 n p, 1 p (Kai Marttila)

Punatulkku Pyrrhula pyrrhula Domherre
15.10. Kemi Tuhka-allas 11 p, 4+4+3 (Jouko Kärkkäinen)
13.10. Kemi Tuhka-allas 24 12 NW, 12 5+7 p (Jouko Kärkkäinen)
9.10. Kemi Tuhka-allas 11 p, 8+3 (Jouko Kärkkäinen)
6.10. Kemi Kiikeli 12 yhteensä (Jouko Kärkkäinen)
6.10. Kemi Peurasaari 12 kiert ä, yhteensä (Jouko Kärkkäinen)
5.10. Kemi Tuhka-allas 16 p ä, yhteensä (Jouko Kärkkäinen)
4.10. Kemi Ajos Murhaniemi 24 kiert E, 1+2+12+7+2 (Jouko Kärkkäinen, Merja Aittamaa)
3.10. Kemi Tuhka-allas 15 p kiert, 6+4+1+1+3 (Jouko Kärkkäinen)

Keltasirkku Emberiza citrinella Gulsparv
5.10. Tornio Raumonjärvi, Hakaniitty 30 p (Tommi Lankila)

Pajusirkku Emberiza schoeniclus Sävsparv
15.10. Kemi Tuhka-allas 4 p (Jouko Kärkkäinen)
14.10. Kemi Kalkkinokka 1 ä (Jouko Kärkkäinen)
14.10. Kemi Siikalahti, vanha lumenkaatopaikka 1 ä (Jouko Kärkkäinen)
13.10. Kemi Tuhka-allas 6 p, yhteensä (Jouko Kärkkäinen)
13.10. Kemi Ajos, Öljysatama 2 ä (Jouko Kärkkäinen)
12.10. Kemi Tuhka-allas 1 p (Perttu Kujala)
11.10. Kemi Siikalahti, vanha lumenkaatopaikka 1 ä (Jouko Kärkkäinen)

Katso havainnot aikajärjestyksessä.

Sivu on tuotettu BirdLife Suomen Tiira-lintuhavaintojärjestelmän www.tiira.fi avulla.
©BirdLife Suomi ry