Meri-Lapin Lintutieteellinen Yhdistys Xenus ry:n alueen uusimmat mielenkiintoiset havainnot

Alla kahden viime viikon mielenkiintoisiksi määritellyt havainnot. Lisää tuoreita havaintoja löytyy Tiira-palvelun havaintoselaimella (perushaku tai laaja haku) kirjautumalla sisään palveluun (www.tiira.fi).

Sivu päivitetty 12.4.2024 klo 16:18:03
Sisältää tarkastamattomia havaintoja.


Katso havainnot aikajärjestyksessä.


Laulujoutsen Cygnus cygnus Sångsvan
5.4. Keminmaa Keminmaa, Valmarinniemi 2 p (Eero Salo-oja)
5.4. Kemi Pajusaaren, sula 5 ad p (Jouko Kärkkäinen)
4.4. Kemi Tuhka-allas 1 m NW (Jouko Kärkkäinen)
4.4. Tornio Mikonpalo 6 m N, matalalla yöpaikkaa hakemassa (Tuomas Lankila)
4.4. Kemi Ajos 4 m NNW (Kari-Arvo Ahonen)
3.4. Kemi Pajusaaren, sula 2 ad p (Jouko Kärkkäinen)
2.4. Kemi Rytikari - Veitsiluoto 1 p (Mailis Tyystälä)
2.4. Kemi Pajusaari, Pajusaaren sula,(kulkulupa tarvitaan) 2 (Sirpa Niskala, Jenni Ruonavaara)
2.4. Keminmaa Lassila, Valmarinniemi 1 p (Eero Salo-oja)
2.4. Kemi Kattilalahti 4 p, sulassa 2 ja jäällä 2 (Mailis Tyystälä)
1.4. Kemi Rytikari, Anttosensaari 3 p, Lyyti + 2 (Eero Salo-oja)
31.3. Keminmaa Tuhkamaa 1 kiert (Jaakko Aho)
30.3. Tornio Kantojärvi 1 p ä, Huuteli pimeässä, parin tunnin pöllöretken ainoa l... (Tuomas Lankila)
30.3. Kemi Rytikari, Anttosensaari 2 (Sirpa Niskala, Jenni Ruonavaara)
30.3. Kemi makeavesiallas 1 (Sirpa Niskala, Jenni Ruonavaara)
30.3. Kemi Paavonkari, venesatama 4 (Sirpa Niskala, Jenni Ruonavaara)
30.3. Keminmaa Lassila, Valmarinniemi 3 p (Eero Salo-oja)
29.3. Keminmaa Valmarinniemi 2 p (Marjo Niskanen, Jarmo Kivilompolo)

Metsähanhi Anser fabalis Sädgås
12.4. Kemi Hannunkari 6 m E (Tuomo karplund)
12.4. Kemi Veitsiluoto, Rivinnokka 1 m NW (Jouko Kärkkäinen)
11.4. Kemi Hannunkari 2 kiert NW (Tuomo karplund)
11.4. Tornio Raumonjärvi, Hallaniitty 1 m S (Tuomas Lankila)
11.4. Tornio Oraskeri 1 p, Kiertelevä (Pekka Ylimaunu)
9.4. Tornio Talja 1 m (Mika Heikkala)

Merihanhi Anser anser Grågås
10.4. Keminmaa Valmarinniemi 2 p (Tommi Lankila)
10.4. Kemi Kattilanlahti 1 p (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Kemi Rytikari, Santonen 4 p (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Kemi Paavonkari, Prykäri 5 m NW (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Kemi Sarvenselkä 4 m E (Pekka Aho)
10.4. Kemi Paavonkari, venesatama 2 (Sirpa Niskala, Jenni Ruonavaara)
10.4. Kemi Kuivanuoro, Kurimonhaara 2 p (Tommi Lankila)
9.4. Kemi Ajos, Pieni Etukari 2 än (Jaakko Aho)
9.4. Tornio Talja 6 m (Mika Heikkala)
9.4. Kemi Kiikelinlahti 3 m N (Tuomo karplund)
9.4. Keminmaa Isohaara 18 p (Tuomo karplund)
9.4. Kemi Vilmilä, Plauerinkari 11 p (Eero Salo-oja)
9.4. Kemi Isohaara 1 m N (Arto Parkkila)
9.4. Tornio Oraskeri 2 N (Pekka Ylimaunu)
8.4. Tornio Etukari 2 m N (Pekka Aho)
6.4. Kemi Pajusaaren, sula 5 p (Jouko Kärkkäinen, Lintukurssi)
6.4. Kemi Pajusaaren sula 5 p (Jouni Saarela)
5.4. Kemi Pajusaaren, sula 1 p (Jouko Kärkkäinen)
3.4. Kemi Pajusaaren, sula 1 p (Jouko Kärkkäinen)
2.4. Keminmaa Lassila, Valmarinniemi 1 p (Eero Salo-oja)
1.4. Kemi Paavonkari 1 p (Tuomo Miettunen)

Kanadanhanhi Branta canadensis Kanadagås
12.4. Kemi Paavonkari, Prykäri 1 kiert (Merja Aittamaa, Lea Silvenius)
12.4. Tornio Tornio, Kaupunginlahti 3 p (Eero Pekkarinen, Kirsti Pekkarinen)
12.4. Keminmaa Lassila, Valmarinniemi 2 p (Eero Salo-oja)
11.4. Tornio Suensaari, Saarenpää 7 p (Tommi Lankila)
11.4. Kemi Kattilalahti, lintutorni 2 kiert, Korjaus lajinmääritykseen, Sulan laidalla (Ari Soppela, Pirjo Soppela)
11.4. Tornio Hellälä 12 p (Tommi Lankila)
11.4. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 6 p (Tommi Lankila)
11.4. Tornio Talja 7 m (Mika Heikkala)
10.4. Tornio Suensaari, Saarenpää 5 p (Tommi Lankila)
10.4. Tornio Kuljunkorva 5 lask (Markus Kinnunen)
10.4. Kemi Kuivanuoro, Kurimonhaara 1 p (Tommi Lankila)
9.4. Tornio Talja 1 m (Mika Heikkala)
9.4. Tornio Näätsaari,vedenottamo 2 S, Matka takaisin merelle. (Pekka Ylimaunu)

Tavi Anas crecca Kricka
10.4. Kemi Kuivanuoro, Kurimonhaara 2 p (Tommi Lankila)

Sinisorsa Anas platyrhynchos Gräsand
10.4. Kemi Kuivanuoro, Kurimonhaara 2 p (Tommi Lankila)
10.4. Kemi Paavonkari, Prykäri 2 p (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Kemi Paavonkari, venesatama 2 (Sirpa Niskala, Jenni Ruonavaara)
10.4. Kemi Haminanlahti 4 p (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Kemi Kattilanlahti 11 11 5k, 6n p (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Kemi Rytikari 2 (Sirpa Niskala, Jenni Ruonavaara)
8.4. Kemi Karjalahti 3 p (Kari-Arvo Ahonen)
2.4. Keminmaa Lautiosaari, Akkunusuoma 2 p (Eero Salo-oja)
2.4. Keminmaa Akkunusuoma 2 1 n, 1 k (Sirpa Niskala, Jenni Ruonavaara)
30.3. Kemi Rytikari, Anttosensaari 3 (Sirpa Niskala, Jenni Ruonavaara)

Telkkä Bucephala clangula Knipa
11.4. Keminmaa Akkunusuoma 4 p (Jouko Kärkkäinen)
11.4. Kemi Pajusaaren, sula 11 2+9 p (Jouko Kärkkäinen)
11.4. Keminmaa Akkunus, Visakoski 2 1 k Parutuneet p, 1 n p (Jouni Saarela)
10.4. Kemi Haminanlahti 2 pariutuneet p (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Keminmaa Valmarinniemi 8 p (Tommi Lankila)
10.4. Kemi Kuivanuoro, Kurimonhaara 12 p (Tommi Lankila)
9.4. Keminmaa Isohaara 2 pariutuneet (Tuomo karplund)
9.4. Kemi Pajusaari, Kurimonhaara 2 p (Eero Salo-oja)
9.4. Kemi Rytikari 4 2 n, 2 k (Sirpa Niskala, Jenni Ruonavaara)
9.4. Keminmaa Lautiosaari, Akkunusuoma 4 3 + 1 p (Eero Salo-oja)
9.4. Kemi Paavonkari, Prykäri 4 p, 2k+2n (Merja Aittamaa)
2.4. Keminmaa Akkunusuoma 2 1 n, 1 k (Sirpa Niskala, Jenni Ruonavaara)
2.4. Keminmaa Lautiosaari, Akkunusuoma 3 p (Eero Salo-oja)
1.4. Keminmaa Lautiosaari, Toivala 1 p (Eero Salo-oja)
29.3. Keminmaa Valmarinniemi 2 pariutuneet p (Marjo Niskanen, Jarmo Kivilompolo)

Isokoskelo Mergus merganser Storskrake
11.4. Keminmaa Valmarinniemi 2 p (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Kemi Kuivanuoro, Kurimonhaara 1 k p (Tommi Lankila)

Riekko Lagopus lagopus Dalripa
10.4. Tornio Inakari 3 p (Pekka Aho)
8.4. Tornio Iso-Huituri 3 p (Pekka Aho)
29.3. Tornio Rauansaari 10 kiert (Pekka Aho)

Fasaani Phasianus colchicus Fasan
6.4. Tornio Alaraumo 5 1 k p, 4 n p, Ruokinnalla pihalla (Pertti Rahko, Minna Rahko)

Merimetso Phalacrocorax carbo Storskarv
11.4. Tornio Talja 1 m (Mika Heikkala)
11.4. Kemi Karjalahti 15 m NW (Tuomo karplund)

Harmaahaikara Ardea cinerea Gråhäger
11.4. Tornio Talja 1 m (Mika Heikkala)

Merikotka Haliaeetus albicilla Havsörn
12.4. Kemi Martinkari 2 kiert (Tuomo karplund)
11.4. Tornio Pyörnynpää, Valli 2 m (Eero Salo-oja)
9.4. Kemi Lehtikrunni 1 p (Reijo Kursula)
9.4. Kemi Pajusaari, Kurimonhaara 1 p (Eero Salo-oja)
9.4. Kemi Holstinharju 1 kiert (Kari-Arvo Ahonen)
9.4. Tornio Luukkaankangas 1 kiert (Jouni Ylipekkala)
8.4. Kemi Taipaleenkylä, Karsimamaa 1 ad p kiert SW (Jouko Kärkkäinen)
6.4. Simo Siimaletto 1 kiert SE (Oskari kinnunen)
3.4. Kemi Pajusaaren, sula 1 kiert SW (Jouko Kärkkäinen)
3.4. Kemi Veitsiluoto, Rivinsalmi 1 N (Eero Salo-oja)
2.4. Kemi Kiikeli 1 (Sirpa Niskala, Jenni Ruonavaara)
31.3. Kemi Kuukankari 3 p ä, 2p + 1kiert (Veikko Kantojärvi, Jaana Vormisto)
31.3. Kemi Peurasaari 1 kiert (Kari-Arvo Ahonen)
29.3. Tornio Alatornio 1 p, Kaartelua (Hannu Sankila)

Sinisuohaukka Circus cyaneus Blå kärrhök
11.4. Tornio Oraskeri 1 k p, Saalisti kulorastaan tienreunasta. (Pekka Ylimaunu)
11.4. Tornio Järkänmäki 1 k kiert (Ronja Yrjänheikki)

Kanahaukka Accipiter gentilis Duvhök
31.3. Tornio Pirkkiö, Oraskeri 1 kiert (Tommi Lankila)

Varpushaukka Accipiter nisus Sparvhök
12.4. Kemi Nälli 1 k ad p (Jouko Kärkkäinen)
12.4. Kemi Nälli 1 n p kiert (Jouko Kärkkäinen)
11.4. Tornio Juhannussaari 1 kiert (Tommi Lankila)
11.4. Keminmaa Jännänmaa 1 n p, Saalistusisku ruokintapaikalle. Ei onnistunut täll... (Jukka J.J. Korhonen)
8.4. Kemi Torvinen, Vähähaara 1 n p (Eero Salo-oja)
6.4. Tornio Korpikylä 1 kiert p, Ruokinnalla hätyytti tiaisia (Minna Kunnari)
6.4. Kemi Tervaharju 1 k p, piharuokinnalla, saalistus yritys (Mailis Tyystälä)
3.4. Kemi Pajusaaren, sula 1 p kiert (Jouko Kärkkäinen)
3.4. Kemi Torvinen, Vähähaara 1 k p (Eero Salo-oja, mervi Kotavaara)
2.4. Kemi Nälli 1 p kiert (Jouko Kärkkäinen)

Hiirihaukka Buteo buteo Ormvråk
12.4. Keminmaa Lassila, Valmarinniemi 1 m (Eero Salo-oja)
12.4. Tornio Hallaniitty 2 m (Eero Salo-oja)
12.4. Kemi Martinkari 1 m (Tuomo karplund)
11.4. Tornio Kiviranta 2 kiert (Markus Kinnunen)
9.4. Kemi Ristikangas 2 m N (Arto Parkkila)
9.4. Kemi Isohaara 1 m N (Arto Parkkila)
29.3. Kemi Länkimaa 1 m NNW (Jouko Kärkkäinen)

Piekana Buteo lagopus Fjällvråk
12.4. Tornio Hallaniitty 1 m (Eero Salo-oja)
11.4. Tornio Lautamaa, Harjula 1 m (Eero Salo-oja)
11.4. Tornio Karunki 1 m N (Ville Impiö)
11.4. Keminmaa Pentinsaari, Ala-Flänkkilä 1 m (Eero Salo-oja)

Maakotka Aquila chrysaetos Kungsörn
10.4. Kemi Lentokenttä 1 subad NE (Juha Ylimaunu)
7.4. Kemi Vähäruonaoja 1 p (Jouko Kärkkäinen)

Tuulihaukka Falco tinnunculus Tornfalk
12.4. Tornio Hallaniitty 1 p (Eero Salo-oja)
11.4. Tornio Järkänmäki, Pohjasenaho 1 kiert (Ronja Yrjänheikki)
11.4. Tornio Raumonjärvi, Hakaniitty 1 n p (Tuomas Lankila)
11.4. Tornio Pirkkiö 1 k p, Kiertelevä (Pekka Ylimaunu)
11.4. Tornio Suensaari, Saarenpää 1 m N (Tommi Lankila)
11.4. Kemi Sisäsatama 1 (Sirpa Niskala, Jenni Ruonavaara)
11.4. Tornio Talja 6 m (Mika Heikkala)
10.4. Kemi Paavonkari, venesatama 1 (Sirpa Niskala, Jenni Ruonavaara)

Ampuhaukka Falco columbarius Stenfalk
11.4. Tornio Pirkkiö, Oraskeri 1 m N (Tommi Lankila)

Kurki Grus grus Trana
12.4. Kemi Tuhka-allas 2 p nous (Jouko Kärkkäinen)
11.4. Tornio Pyörnynpää, Valli 2 m (Eero Salo-oja)
11.4. Tornio Kantojärvi, Kantojärvi 2 p (Eero Salo-oja)
11.4. Tornio Talja 5 m (Mika Heikkala)
10.4. Kemi Siikakangas 8 S (Jouni Saarela)
10.4. Kemi Paavonkari, Prykäri 1 m S (Jouko Kärkkäinen)
9.4. Kemi Nälli 1 NE (Kari-Arvo Ahonen)
9.4. Tornio Talja 1 m (Mika Heikkala)
9.4. Kemi Rytikari 1 lensi ylitse kohti pohjoista (Sirpa Niskala, Jenni Ruonavaara)
9.4. Tornio Kaakamo 1 ä (Ronja Yrjänheikki)
31.3. Tervola Koivula 1 ad kiert (Johanna Holma)

Töyhtöhyyppä Vanellus vanellus Tofsvipa
11.4. Tervola Yli-Paakkola 3 kiert (Päivi Harjuniemi)
11.4. Kemi Pajusaaren, sula 4 p (Jouko Kärkkäinen)
11.4. Tornio Talja 9 m (Mika Heikkala)
11.4. Tornio Hallaniitty 1 p (Eero Pekkarinen)
11.4. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 6 p (Tommi Lankila)
11.4. Tornio Raumonjärvi, Hallaniitty 4 p (Markus Kinnunen)
10.4. Tornio Mustajärven risteys 1 p (Ville Impiö)
10.4. Tornio Raumo 1 kiert, Harakka ajatti pois (Tuomas Lankila)
10.4. Tervola Peura 2 p, nelostien reunalla kyhjöttivät vesisateessa (Riitta Ahmasalo)
10.4. Tervola Loue 10 m, Pellolla hangella värjöttelemässä (Anna Bagge, Opiskelijaryhmä)
10.4. Tornio Raumonjärvi, Hallaniitty 1 p (Tuomas Lankila)
10.4. Tornio Rantamaanmäki 9 p (Ronja Yrjänheikki)
9.4. Tervola Loue 1 p (Tiina Meriluoto)
9.4. Kemi Pajusaari, Kurimonhaara 1 p (Eero Salo-oja)
9.4. Tornio Karunki 1 p (Ville Impiö)
9.4. Tornio Raumonjärvi, Hakaniitty 1 p (Pekka Ylimaunu)
9.4. Keminmaa Hyypiö, Koivula 1 p (Eero Salo-oja)
9.4. Kemi Isohaara 4 p (Arto Parkkila)
9.4. Tornio Hakaniitty 1 p (Pertti Rahko)
9.4. Tornio Oraskeri 13 p (Pekka Ylimaunu)
9.4. Keminmaa Valmarinniemi 5 p (Jouni Saarela, Marjo Lackman)
9.4. Tornio Pirkkiö, Oraskeri 1 p (Tommi Lankila)
9.4. Tornio Raumonjärvi, Hallaniitty 1 p (Jouni Ylipekkala)
9.4. Keminmaa Iso Ruonaoja 1 m N (Jouko Kärkkäinen)
29.3. Keminmaa Valmarinniemi 4 p (Marjo Niskanen, Jarmo Kivilompolo)

Kuovi Numenius arquata Storspov
12.4. Kemi Hannunkari 1 ä m (Tuomo karplund)

Metsäviklo Tringa ochropus Skogssnäppa
12.4. Kemi Veitsiluoto, Rivinnokka 1 lask (Jouko Kärkkäinen)

Lehtokurppa Scolopax rusticola Morkulla
11.4. Kemi Hannunkari 1 kiert (Tuomo karplund)
11.4. Kemi Pajusaaren, sula 3 p (Jouko Kärkkäinen)

Naurulokki Larus ridibundus Skrattmås
11.4. Kemi Pajusaaren, sula 2 p (Jouko Kärkkäinen)
11.4. Keminmaa Valmarinniemi 8 p (Jouko Kärkkäinen)
11.4. Tornio Möljä 10 kiert (Markus Kinnunen)
10.4. Keminmaa Lassila, Valmarinniemi 33 p (Eero Salo-oja)
10.4. Tornio Raumonjärvi, Rikiö 1 SW (Tuomas Lankila)
9.4. Kemi Vilmilä, Plauerinkari 9 p (Eero Salo-oja)
9.4. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 3 p (Tommi Lankila)
9.4. Tornio Oraskeri 1 N (Pekka Ylimaunu)
9.4. Tornio Tornio, Kaupunginlahti 1 p (Eero Salo-oja)
9.4. Kemi Isohaara 14 p (Arto Parkkila)
9.4. Tornio Talja 27 25 p, 2 m (Mika Heikkala)
9.4. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 2 kiert (Jouni Ylipekkala)
9.4. Keminmaa Valmarinniemi 4 p (Jouni Saarela, Marjo Lackman)
9.4. Tornio Barenssin monttu 5 p (Jouni Saarela, Marjo Lackman)
9.4. Keminmaa Isohaara 11 p (Tuomo karplund)
8.4. Tornio Kuljunkorva 1 Ä (Markus Kinnunen)
30.3. Keminmaa Lassila, Valmarinniemi 3 p (Eero Salo-oja)

Kalalokki Larus canus Fiskmås
12.4. Kemi Sauvosaari 1 kiert (Jouni Saarela)
11.4. Tornio Möljä 1 kiert (Markus Kinnunen)
11.4. Kemi Sisäsatama 2 (Sirpa Niskala, Jenni Ruonavaara)
11.4. Kemi Sauvosaari, Möllärinmöljä 1 p kiert (Jouko Kärkkäinen)
11.4. Kemi Peurasaari 3 kiert (Kari-Arvo Ahonen)
10.4. Keminmaa Lassila, Valmarinniemi 1 p (Eero Salo-oja)
10.4. Keminmaa Valmarinniemi 2 p (Tommi Lankila)
9.4. Tornio Suensaari, Tullinranta 1 kiert (Tuomas Lankila)
9.4. Keminmaa Isohaara 2 p (Tuomo karplund)
9.4. Tornio Talja 1 m (Mika Heikkala)

Harmaalokki Larus argentatus Gråtrut
6.4. Tornio Kalkkimaa, Riukkajänkkä, kaatopaikka 150 p (Eero Salo-oja)
31.3. Kemi Ajos, Kursunkallio 1 ad p (Juha Ylimaunu)
31.3. Keminmaa Lassila, Valmarinniemi 13 p (Eero Salo-oja)
31.3. Kemi Laitakari 11 p (Kari-Arvo Ahonen)
31.3. Kemi Selkäsaari 30 p (Kari-Arvo Ahonen)
30.3. Tornio Riukkajänkkä, kaatopaikka 95 p (Tuomas Lankila)
29.3. Kemi Ajos, kalasatama 6 p, verkkoavannoilla (Juha Ylimaunu)
29.3. Kemi Sauvosaari, Uimahallin ranta 8 p (Tuomo karplund, Arja Karplund)

Merilokki Larus marinus Havstrut
6.4. Tornio Kalkkimaa, Riukkajänkkä, kaatopaikka 3 p (Eero Salo-oja)
5.4. Tornio Petäjämaanoja 2 p (Eero Salo-oja)
5.4. Keminmaa Keminmaa, Valmarinniemi 2 p (Eero Salo-oja)
2.4. Keminmaa Valmarinniemi 4 (Sirpa Niskala, Jenni Ruonavaara)
31.3. Keminmaa Lassila, Valmarinniemi 4 p (Eero Salo-oja)
30.3. Tornio Riukkajänkkä, kaatopaikka 6 p (Tuomas Lankila)
29.3. Kemi Sauvosaari, Uimahallin ranta 2 kiert (Tuomo karplund, Arja Karplund)

Uuttukyyhky Columba oenas Skogsduva
12.4. Kemi Nälli 1 p (Jouko Kärkkäinen)
12.4. Tornio Korpikylä 2 p, Ruokinnalla (Minna Kunnari)
12.4. Kemi Hannunkari 6 m NW (Tuomo karplund)
12.4. Kemi Veitsiluoto, Rivinnokka 1 p (Jouko Kärkkäinen)
11.4. Kemi Nälli 1 p (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Tervola Tervola 1 (Inkeri Tarkiainen)
10.4. Kemi Nälli 1 p (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Tornio Pirkkiö, Oraskeri 1 p (Eero Salo-oja)
10.4. Kemi Tuhka-allas 1 p kiert SW (Jouko Kärkkäinen)
9.4. Kemi Syväkangas 1 p (Kai Marttila, Jaakko Aho)
9.4. Tornio Puuluoto 1 p (Jouni Ylipekkala)
9.4. Kemi Nälli 1 p (Jouko Kärkkäinen)
9.4. Tornio Pirkkiö, Oraskeri 3 p (Tommi Lankila)
9.4. Simo Jokipää, Huttula 1 p (Oskari kinnunen)
8.4. Kemi Nälli 1 p (Jouko Kärkkäinen)
4.4. Kemi Nälli 1 p (Jouko Kärkkäinen)
3.4. Tornio Pirkkiö, Oraskeri 3 p (Tommi Lankila)
1.4. Kemi Nälli 1 p (Jouko Kärkkäinen)
31.3. Kemi Nälli 1 p (Jouko Kärkkäinen)
31.3. Tornio Pirkkiö, Oraskeri 3 p (Tommi Lankila)
30.3. Kemi Nälli 1 p (Jouko Kärkkäinen)
29.3. Kemi Nälli 1 p (Jouko Kärkkäinen)

Sepelkyyhky Columba palumbus Ringduva
6.4. Kemi Pajusaaren, sula 9 p (Jouko Kärkkäinen, Lintukurssi)
6.4. Kemi Nälli 2 p (Jouko Kärkkäinen)
5.4. Kemi Kiikeli 1 Ä (Jouko Kärkkäinen)
5.4. Kemi Hannunkari 2 p, Reviirillä? (Tuomo karplund)
5.4. Tornio Kiviranta 2 Pariskunta palasi pesäreviirilleen. Koiras huhuili jo. (Markus Kinnunen)
4.4. Kemi Nälli 1 p (Jouko Kärkkäinen)
3.4. Kemi Nälli 2 p Ä (Jouko Kärkkäinen)
3.4. Tornio Pirkkiö, Oraskeri 9 p (Tommi Lankila)
2.4. Kemi Ristikangas 1 p, ruokinnalla (Merja Aittamaa)
2.4. Kemi Väinölä, Kiikeli 1 N (Eero Salo-oja)
2.4. Simo Kirnuvaara, ruokinta 1 p (Jouko Kärkkäinen)
1.4. Kemi Nälli 4 p (Jouko Kärkkäinen)
31.3. Kemi Nälli 1 p Ä (Jouko Kärkkäinen)
31.3. Kemi Kiikeli 1 p ä (Kai Marttila)
30.3. Kemi Nälli 1 p (Jouko Kärkkäinen)
29.3. Kemi Nälli 2 p (Jouko Kärkkäinen)
29.3. Keminmaa Ajojänkkä 2 p, Kierteleviä (Pekka Ylimaunu)

Turkinkyyhky Streptopelia decaocto Turkduva
31.3. Tornio Juhannussaari 2 p (Tommi Lankila)

Varpuspöllö Glaucidium passerinum Sparvuggla
6.4. Tornio Porrasjänkkä 1 Ä (Tuomas Lankila)
6.4. Tornio Rakanmaa 1 Ä pysrev (Tuomas Lankila)

Viirupöllö Strix uralensis Slaguggla
30.3. Simo Moottoritie 1 p, Istui 100km/h merkin päällä moottoritiellä (Johanna Pietiläinen)

Helmipöllö Aegolius funereus Pärluggla
5.4. Tervola Sihtuuna 1 Ä pysrev (Tuomas Lankila)
4.4. Tervola Sihtuuna 1 Ä (Tuomas Lankila)
2.4. Kemi Vainio, Marttalanoja 1 p (Eero Salo-oja)
1.4. Kemi Nälli 1 p (Jouko Kärkkäinen)

Harmaapäätikka Picus canus Gråspett
8.4. Tornio Korpikylä 2 pariutuneet p, Koiras ja naaras yhtäaikaa ruokinnalla s... (Minna Kunnari)

Palokärki Dryocopus martius Spillkråka
9.4. Keminmaa Jakujänkä 2 p (Eero Salo-oja)

Käpytikka Dendrocopos major Större hackspett
6.4. Kemi Ajos,Poijukatu-Murhaniemi 8 p (Reijo Kursula)
16.3.-1.4. Tornio Oxö 6 p, 2k + 2n + 2? (Pekka Aho)
31.3. Kemi Ajos,asuntoalue-Korostennokka 9 p (Reijo Kursula)

Pikkutikka Dendrocopos minor Mindre hackspett
10.4. Tervola Tervola 1 (Inkeri Tarkiainen)
9.4. Kemi Syväkangas 1 n p (Kai Marttila, Jaakko Aho)
8.4. Kemi Syväkangas 1 p kiert (Kai Marttila, Jaakko Aho)
7.4. Kemi Muhakari 1 kiert, Ruokinnalla (Ari Soppela)
3.4. Kemi Nälli 1 k p (Jouko Kärkkäinen)
2.4. Kemi Nälli 1 k p (Jouko Kärkkäinen)

Kiuru Alauda arvensis Sånglärka
11.4. Tornio Raumonjärvi, Rikiö 1 p (Pekka Ylimaunu)
11.4. Tornio Raumonjärvi, Hallaniitty 2 m (Tuomas Lankila)
11.4. Tornio Raumonjärvi, Rikiö 1 p (Tuomas Lankila, Tommi Lankila)
10.4. Tornio Ala-Raumo, Rikiö 2 p (Eero Salo-oja)
9.4. Kemi Rytikari 1 (Sirpa Niskala, Jenni Ruonavaara)
3.4. Simo Jokipää, Huttula 2 p (Oskari kinnunen)

Haarapääsky Hirundo rustica Ladusvala
11.4. Tornio Liakka, Katajamaan niityt 1 (Henrik Mämmioja)
10.4. Tornio Liakka, Katajamaan niityt 1 (Matti Rajaluoto)
10.4. Tornio Liakka, Katajamaan niityt 1 kontr (Matti Rajaluoto)

Niittykirvinen Anthus pratensis ängspiplärka
12.4. Kemi Hannunkari 1 ä m (Tuomo karplund)
12.4. Kemi Veitsiluoto, Rivinnokka 15 p (Jouko Kärkkäinen)
12.4. Kemi Tuhka-allas 1 ä (Jouko Kärkkäinen)
12.4. Kemi Siikakari 1 p (Jouko Kärkkäinen)
11.4. Kemi Pajusaaren, sula 2 p än (Jouko Kärkkäinen)
11.4. Tornio Hallaniitty 1 p (Eero Pekkarinen)
11.4. Tornio Raumonjärvi, Rikiö 2 p, Myöhemmin 9p + Hallaniitty 4p (Tuomas Lankila, Tommi Lankila)
11.4. Kemi Rytikari, kala-allas 1 (Sirpa Niskala, Jenni Ruonavaara)
11.4. Tornio Vanha-Pirkkiö, Oraskeri 1 p (Eero Salo-oja)
11.4. Tornio Pyörnynpää, Valli 2 p (Eero Salo-oja)
11.4. Tornio Raumonjärvi, Rikiö 2 p (Pekka Ylimaunu)

Luotokirvinen Anthus petrosus Skärpiplärka
12.4. Kemi Kraaseli 1 p än (Jouko Kärkkäinen)
11.4. Tornio Raumonjärvi, Rikiö 1 p, ed (Tuomas Lankila, Tommi Lankila)
11.4. Kemi Pajusaaren, sula 1 p (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Tornio Raumonjärvi, Rikiö 1 än (Tommi Lankila)

Västäräkki Motacilla alba Sädesärla
12.4. Kemi Ritikka, Siikajärvi 1 (Samuel Chazalmartin)
12.4. Kemi Siikalahti 1 ä (Jouko Kärkkäinen)
12.4. Kemi Veitsiluoto, Rivinnokka 1 m (Jouko Kärkkäinen)
12.4. Kemi Siikakari 2 p (Jouko Kärkkäinen)
11.4. Tornio Talja 13 m (Mika Heikkala)
11.4. Tornio Karunki 3 m N (Ville Impiö)
11.4. Tornio Raumo 1 kiert (Tuomas Lankila)
11.4. Tornio Raumonjärvi, Rikiö 1 p (Tuomas Lankila)
10.4. Kemi Rytikari, Santonen 1 p (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Tornio Raumo, Niemitalonkoski 1 p (Tommi Lankila)
10.4. Kemi Nälli 1 m NW (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Tornio Torppi 1 nous (Markus Kinnunen)
10.4. Kemi Syväkangas 1 p (Jaakko Aho, Kai Marttila)
10.4. Keminmaa Lassila, Valmarinniemi 1 p (Eero Salo-oja)
9.4. Kemi Syväkangas 1 p (Kai Marttila)

Koskikara Cinclus cinclus Strömstare
11.4. Keminmaa Akkunusuoma 1 p (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Kemi Paavonkari, Prykäri 1 p (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Kemi Paavonkari, venesatama 1 (Sirpa Niskala, Jenni Ruonavaara)
10.4. Keminmaa Kuuselanoja 1 p (Jaakko Aho)
10.4. Kemi Kattilanlahti 2 p (Jouko Kärkkäinen)
9.4. Kemi Paavonkari, Prykäri 1 p, 2k+2n (Merja Aittamaa)
7.4. Kemi Vähäruonaoja 3 yht. p (Jouko Kärkkäinen)
6.4. Tornio Ruottala 1 p (Eero Salo-oja)
5.4. Kemi Länkimaa, Vähäruonaoja 5 p, 1 km matkalla, täytyy olla muuttajia, koska talvella... (Juha Ylimaunu)
4.4. Kemi Paavonkarin venesatama 1 (Jenni Ruonavaara)
2.4. Kemi Rytikari 1 p, Paavonkari (Mailis Tyystälä)
2.4. Keminmaa Akkunusuoma 1 (Sirpa Niskala, Jenni Ruonavaara)
2.4. Keminmaa Lautiosaari, Akkunusuoma 1 p (Eero Salo-oja)
1.4. Keminmaa Lautiosaari, Toivala 1 p (Eero Salo-oja)
31.3. Kemi Vähä Ruonaoja 2 p (Raimo Koskenkorva)
30.3. Kemi Rytikari, Anttosensaari 1 (Sirpa Niskala, Jenni Ruonavaara)
30.3. Kemi Paavonkari, venesatama 1 (Sirpa Niskala, Jenni Ruonavaara)
29.3. Kemi Vähäruonaoja 3 p (Jouko Kärkkäinen)
29.3. Kemi Vähäruonaoja 1 p (Jouko Kärkkäinen)
29.3. Kemi Vähäruonaoja 1 yht 5 + 1ylempänä ( jarmo) p (Jouko Kärkkäinen)

Peukaloinen Troglodytes troglodytes Gärdsmyg
10.4. Kemi Rytikari, Santonen 1 1 päivän 34,s laji p (Jouko Kärkkäinen)

Rautiainen Prunella modularis Järnsparv
12.4. Kemi Tervaharju 2 p, piharuokinnalla (Mailis Tyystälä)
12.4. Kemi Siikakangas 1 p (Jouni Saarela)

Punarinta Erithacus rubecula Rödhake
12.4. Kemi Ajos, Murhaniemi 1 Ä (Juha Ylimaunu)
12.4. Kemi Nälli 3 p (Jouko Kärkkäinen)
12.4. Kemi Pajusaari, Kurimonhaara 1 p (Eero Salo-oja)
12.4. Kemi Ristikangas 1 k p, Ruokinnalla (Arja Karplund)
12.4. Kemi Tuhka-allas 1 ä (Jouko Kärkkäinen)
12.4. Kemi Siikakangas 1 p (Jouni Saarela)
12.4. Kemi Lallinperä 1 än (Merja Aittamaa, Lea Silvenius)
11.4. Kemi Tervaharju 1 p, piharuokinnalla (Mailis Tyystälä)
11.4. Kemi Pajusaaren, sula 3 ä p (Jouko Kärkkäinen)
11.4. Tornio Korpikylä 1 p, Ruokinnalla (Minna Kunnari)
11.4. Kemi Kiikeli 4 Ä (Jouko Kärkkäinen)
11.4. Kemi Mäntylä, Marttalanoja 1 Ä (Merja Aittamaa)
11.4. Simo Kirnuvaara, ruokinta 1 ä (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Kemi Nälli 2 p ä (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Kemi Nälli 1 p (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Tornio Oxö 1 p (Pekka Aho)
10.4. Kemi Rytikari, Santonen 1 p (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Kemi Rytikari 2 Ä ä p (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Kemi Paavonkari, Prykäri 1 Ä (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Kemi Syväkangas 1 p (Kai Marttila, Jaakko Aho)
10.4. Keminmaa Kuuselanoja 1 p (Jaakko Aho)
9.4. Kemi Nälli 1 p (Jouko Kärkkäinen)
9.4. Kemi Nälli 1 ä (Jouko Kärkkäinen)
9.4. Kemi Ajos,asuntoalue 1 ruokinnalla p (Reijo Kursula)
6.4. Kemi Ajos,asuntoalue 1 ruokinnalla p (Reijo Kursula)
3.4. Kemi Ajos,asuntoalue 1 ruokinnalla p (Reijo Kursula)
2.4. Kemi Ajos,asuntoalue 1 ruokinnalla p (Reijo Kursula)
1.4. Kemi Ajos,asuntoalue 1 ruokinnalla p (Reijo Kursula)

Sepelrastas Turdus torquatus Ringtrast
11.4. Kemi Pajusaaren, sula 1 k m SE (Jouko Kärkkäinen)

Mustarastas Turdus merula Koltrast
12.4. Kemi Hepola 8 Ruokinnalla 5 k + 3 n (Tuomo Miettunen, Tuula Laasanen)
10.4. Kemi Rytikari, Santonen 8 yht p (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Tornio Oxö 8 p (Pekka Aho)
10.4. Kemi Maa-Sarvi 6 m N (Pekka Aho)
10.4. Kemi Rytikari 8 k yht. p (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Kemi Nälli 9 9 8k,1n p (Jouko Kärkkäinen)
30.3. Kemi Selkäsaari 1 k p (Juhani Isoherranen)
29.3. Kemi Syväkangas, Takajärvi 1 k p (Jouko Kärkkäinen)
29.3. Kemi Takajärvi, Takajärvi 1 ä (Jouko Kärkkäinen)
27.-29.3. Kemi Syväkangas 1 k p (Kai Marttila)

Räkättirastas Turdus pilaris Björktrast
11.4. Tornio Vitsaniitty 1 p (Eero Salo-oja)
11.4. Tornio Raumonjärvi, Hakaniitty 1 p (Pekka Ylimaunu)
11.4. Tornio Pirkkiö, Oraskeri 1 p (Pekka Ylimaunu)
10.4. Tornio Raumonjärvi, Rikiö 1 p (Tommi Lankila)
10.4. Kemi Rytikari 1 p (Jouko Kärkkäinen)
9.4. Tornio Raumonjärvi 1 kiert (Jouni Ylipekkala)

Laulurastas Turdus philomelos Taltrast
12.4. Kemi Nälli 1 5 kertaa p (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Kemi Tuhka-allas 2 m lask än p (Jouko Kärkkäinen)

Punakylkirastas Turdus iliacus Rödvingetrast
12.4. Keminmaa Lautiosaari, Akkunusuoma 3 p (Eero Salo-oja)
12.4. Kemi Nälli 2 m SE (Jouko Kärkkäinen)
11.4. Kemi Pajusaaren, sula 2 p ä (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Kemi Kattilanlahti 1 p (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Tornio Raumonjärvi, Rikiö 2 p (Tommi Lankila)
9.4. Tornio Raumonjärvi 1 p (Jouni Ylipekkala)
9.4. Tornio Raumonjärvi, Rikiö 1 p (Tommi Lankila)

Kulorastas Turdus viscivorus Dubbeltrast
12.4. Kemi Veitsiluoto, Rivinnokka 2 p (Jouko Kärkkäinen)
12.4. Kemi Nälli 1 p (Jouko Kärkkäinen)
11.4. Kemi Pajusaaren, sula 2 p ä (Jouko Kärkkäinen)
11.4. Tornio Pirkkiö, Oraskeri 3 p, Yksi kuoli sinisuohaukan kynsiin. (Pekka Ylimaunu)
11.4. Keminmaa Puukkokumpu 1 lask (Jukka J.J. Korhonen)
11.4. Kemi Pajusaaren, sula 3 m SE (Jouko Kärkkäinen)
11.4. Tornio Raumonjärvi, Rikiö 1 p (Tuomas Lankila)

Hippiäinen Regulus regulus Kungsfågel
12.4. Kemi Lallinperä 1 än (Merja Aittamaa, Lea Silvenius)
12.4. Kemi Takajärvi, Vähä Ruonaoja 2 än (Merja Aittamaa, Lea Silvenius)
11.4. Keminmaa Akkunus, Visakoski 1 p (Jouni Saarela)
11.4. Kemi Kiikeli 2 p ä (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Kemi Tuhka-allas 1 ä (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Kemi Kiikeli 1 p (Kai Marttila)
9.4. Kemi Kittilänjärvi, Salmijärvi 2 p Ä ä (Jouko Kärkkäinen)
8.4. Simo Kirnuvaara, ruokinta 1 p ä Ä (Jouko Kärkkäinen)
2.4. Simo Kirnuvaara, ruokinta 1 ä (Jouko Kärkkäinen)
29.3. Keminmaa Iso Särkijärvi 2 p (Jouko Kärkkäinen)

Kuusitiainen Periparus ater Svartmes
4.4. Simo Kirnuvaara, ruokinta 5 p Ä (Jouko Kärkkäinen)

Töyhtötiainen Lophophanes cristatus Tofsmes
11.4. Simo Kirnuvaara, ruokinta 1 p (Jouko Kärkkäinen)
4.4. Simo Kirnuvaara, ruokinta 1 p (Jouko Kärkkäinen)
2.-3.4. Keminmaa Kallinkangas 1 p kiert, Ensimmäinen havainto meidän ruokinnalta (Marjo Niskanen, Marko Niskanen, Maisa Niskanen)
1.4. Keminmaa Kiimamaa 1 p (Jouko Kärkkäinen)
30.3. Kemi Lallinperä 1 (Sirpa Niskala, Jenni Ruonavaara)
30.3. Simo Kirnuvaara 1 (Sirpa Niskala, Jenni Ruonavaara)

Hömötiainen Poecile montanus Talltita
31.3. Kemi Rova, Pertajärvi 6 p (Raimo Koskenkorva)

Lapintiainen Poecile cinctus Lappmes
12.4. Tornio Alaraumo 1 kiert, Ruokinnalla pihalla. Valokuvakin on (Pertti Rahko, Minna Rahko)

Pähkinänakkeli Sitta europaea Nötväcka
9.4. Tornio Kirkonmäki, Urkurintie 1 p, Ruokinnalla. (Pekka Ylimaunu)
7.4. Tornio Kirkonmäki, Urkurintie 1 ä, Kiertelevä (Pekka Ylimaunu)

Puukiipijä Certhia familiaris Trädkrypare
9.4. Kemi Murhaniemi 2 än (Jaakko Aho)
8.4. Simo Kirnuvaara, ruokinta 3 3 2k, 1n p (Jouko Kärkkäinen)
2.4. Simo Kirnuvaara, ruokinta 2 p ä (Jouko Kärkkäinen)
1.4. Kemi Kattilalahti, lintutorni 2 kiert (Marjo Niskanen, Jarmo Kivilompolo, Maisa Niskanen)

Isolepinkäinen Lanius excubitor Varfågel
9.-10.4. Kemi Maa-Sarvi 1 p (Pekka Aho)
6.4. Kemi Pajusaaren, sula 1 p (Jouko Kärkkäinen, Lintukurssi)
31.3. Tornio Pukulmi, silta 1 p (Tommi Lankila)
30.3. Tornio Raumo 1 p (Tuomas Lankila, Kimmo Lankila)

Pähkinähakki Nucifraga caryocatactes Nötkråka
6.4. Kemi Rova, Pertajärvi 1 p (Raimo Koskenkorva)
31.3. Tornio Juhannussaari 1 p (Tommi Lankila)

Naakka Corvus monedula Kaja
2.4. Kemi Sauvosaari 21 p (Jouko Kärkkäinen)

Mustavaris Corvus frugilegus Råka
12.4. Kemi Tuhka-allas 1 m NW (Jouko Kärkkäinen)
3.4. Tornio Pirkkiö, Oraskeri 1 p (Tommi Lankila)

Varis Corvus corone Kråka
30.3. Tornio Petäjämaanoja 250 p (Eero Salo-oja)

Kottarainen Sturnus vulgaris Stare
10.4. Kemi Rytikari 11 p (Jouko Kärkkäinen)
4.-8.4. Kemi Syväkangas 1 p (Kai Marttila, Jaakko Aho)
1.-3.4. Kemi Syväkangas 2 p (Kai Marttila, Jaakko Aho)
31.3. Kemi Syväkangas 2 p (Kai Marttila, Jaakko Aho, Merja Aittamaa)
31.3. Tornio Luotomäki 1 p (Tommi Lankila)
28.-29.3. Kemi Syväkangas 3 1 k p, 2 p (Kai Marttila)

Peippo Fringilla coelebs Bofink
9.4. Kemi Nälli 11 k p (Jouko Kärkkäinen)
9.4. Keminmaa Iso Ruonaoja 1 ä (Jouko Kärkkäinen)
9.4. Tornio Alaraumo 2 k kiert, Ruokinnalla pihalla (Pertti Rahko)
9.4. Kemi Kittilänjärvi, Kittilänjärvi 1 k p (Jouko Kärkkäinen)
9.4. Kemi Ristikangas 1 k p, Ruokinnalla (Arja Karplund)
9.4. Kemi Ajos,asuntoalue 2 k ruokinnalla p (Reijo Kursula)
9.4. Kemi Nälli 7 k p (Jouko Kärkkäinen)
9.4. Kemi Tervaharju 2 k p, piharuokinnalla (Mailis Tyystälä)
9.4. Tornio Oraskeri 1 p (Pekka Ylimaunu)
9.4. Kemi Siikakangas 3 k p (Jouni Saarela)
9.4. Kemi Ristikangas 1 k p, ruokinnalla (Merja Aittamaa)
9.4. Kemi Rytikari, Prykäri 1 k p (Merja Aittamaa)
9.4. Kemi Syväkangas 3 p (Kai Marttila)
8.4. Tornio Korpikylä 1 k p, Ruokinnalla (Minna Kunnari)
8.4. Kemi Nälli 2 k p (Jouko Kärkkäinen)
8.4. Kemi Nälli 1 k jp p (Jouko Kärkkäinen)
6.4. Kemi Nälli 1 k jp p (Jouko Kärkkäinen)
6.4. Kemi Lallinperäntie / ruokintapaikka 2 k (Tuomo Miettunen)
5.4. Kemi Nälli 1 k jp p (Jouko Kärkkäinen)
4.4. Tornio Raumo 1 Ä (Kimmo Lankila)
1.4. Kemi Siikakangas 1 k p (Jouni Saarela)
1.4. Kemi Tervaharju 1 k p, piharuokinnalla (Mailis Tyystälä)
30.3. Tornio Juhannussaari 1 k p (Tommi Lankila)

Järripeippo Fringilla montifringilla Bergfink
12.4. Keminmaa Kallinkangas 1 k p (Marjo Niskanen)
12.4. Kemi Nälli 1 p (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Simo Jokipää, Huttula 3 p (Oskari kinnunen)
9.4. Kemi Selkä-Sarvi 1 k p (Pekka Aho)

Tikli Carduelis carduelis Steglits
12.4. Kemi Pajusaari, Kurimonhaara 2 p (Eero Salo-oja)
10.4. Simo Jokipää, Huttula 1 p (Oskari kinnunen)
9.4. Kemi Nälli 2 p (Jouko Kärkkäinen)
9.4. Tornio Kuussaarenluoto 1 p, Kiertelevä (Pekka Ylimaunu)
9.4. Tornio Korpikylä 2 p, Ruokinnalla ja pihapensaassa (oma eka tiklihavainto ... (Minna Kunnari)
3.4. Kemi Kiikeli 1 kiert E (Jouko Kärkkäinen)
2.4. Kemi Torvinen, Vähähaara 1 p (Eero Salo-oja, Mervi Kotavaara)
2.4. Kemi Nälli 1 p (Jouko Kärkkäinen)
1.4. Kemi Torvinen 1 p (Mervi Kotavaara, Päivikki Salo-oja)
31.3. Tornio Pirkkiö, Oraskeri 1 ä (Tommi Lankila)
31.3. Kemi Nälli 1 Ä (Jouko Kärkkäinen)

Vihervarpunen Carduelis spinus Grönsiska
31.3. Kemi Nälli 1 k p (Jouko Kärkkäinen)
29.3. Kemi Nälli 1 p (Jouko Kärkkäinen)

Hemppo Carduelis cannabina Hämpling
12.4. Kemi Veitsiluoto, Rivinnokka 1 p (Jouko Kärkkäinen)
11.4. Tornio Sellee 1 Ä (Kimmo Lankila)

Vuorihemppo Carduelis flavirostris Vinterhämpling
11.4. Kemi Pajusaaren, sula 2 p Ä (Jouko Kärkkäinen)

Urpiainen Carduelis flammea Gråsiska
12.4. Kemi Nälli 60 p (Jouko Kärkkäinen)
11.4. Kemi Nälli 250 ++ p (Jouko Kärkkäinen)
11.4. Kemi Ristikangas 190 p, Ruokinnalla (Arja Karplund)
11.4. Kemi Kalkkinokka 170 kiert, ruokinnalla (Juha Ylimaunu)
10.4. Kemi Siikakangas 200 p, Mahtava parvi seassa vihervarpusia (Jouni Saarela)
10.4. Kemi Kiikeli 80 p (Kai Marttila)
10.4. Kemi Tuhka-allas 110 kiert S (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Kemi Tuhka-allas 80 kiert S (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Kemi Ristikangas 190 p (Merja Aittamaa)
10.4. Kemi Nälli 350 noin p (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Kemi Syväkangas 64 (Jaakko Aho, Kai Marttila)
8.4. Kemi Nälli 170 noin. p (Jouko Kärkkäinen)
7.4. Kemi Kalkkinokka 260 kiert, ruokinnalla (Juha Ylimaunu)
7.4. Kemi Nälli 100 noin p (Jouko Kärkkäinen)
6.4. Kemi Nälli 300 noin p (Jouko Kärkkäinen)
3.4. Kemi Nälli 91 p (Jouko Kärkkäinen)
1.4. Kemi Nälli 81 p (Jouko Kärkkäinen)
1.4. Kemi Ristikangas 90 p, ruokinnalla (Merja Aittamaa)
31.3. Kemi Kiikeli 50 p kiert (Kai Marttila)
30.3. Kemi Kalkkinokka 90 p, ruokinnalla (Juha Ylimaunu)
30.3. Tornio Juhannussaari 300 p (Tommi Lankila)
29.3. Kemi Nälli 190 p (Jouko Kärkkäinen)

Tundraurpiainen Carduelis hornemanni Snösiska
12.4. Kemi Nälli 3 p (Jouko Kärkkäinen)
11.4. Kemi Nälli 1 p (Jouko Kärkkäinen)
10.4. Kemi Nälli 2 p (Jouko Kärkkäinen)
9.4. Kemi Nälli 2 p (Jouko Kärkkäinen)
8.4. Kemi Nälli 2 p (Jouko Kärkkäinen)
6.4. Kemi Nälli 2 p (Jouko Kärkkäinen)
5.4. Kemi Nälli 4 p (Jouko Kärkkäinen)
4.4. Simo Kirnuvaara, ruokinta 1 p (Jouko Kärkkäinen)
3.4. Kemi Nälli 3 p (Jouko Kärkkäinen)
3.4. Kemi Nälli 7 p (Jouko Kärkkäinen)
1.4. Kemi Nälli 3 p (Jouko Kärkkäinen)
31.3. Kemi Nälli 4 p (Jouko Kärkkäinen)
30.3. Tornio Juhannussaari 5 p (Tommi Lankila)
30.3. Kemi Nälli 4 p (Jouko Kärkkäinen)
29.3. Kemi Syväkangas, Takajärvi 1 p (Jouko Kärkkäinen)
29.3. Kemi Nälli 3 p (Jouko Kärkkäinen)

Pikkukäpylintu Loxia curvirostra Mindre korsnäbb
31.3. Kemi Ajos, Korostenperä 7 kiert (Reijo Kursula)
29.3. Kemi Vähäruonaoja 5 kiert (Jouko Kärkkäinen)
29.3. Kemi Pertajärvi 10 3k 2n+5än p (Jouko Kärkkäinen)
29.3. Kemi Pertajärvi 6 6 3k, 3n p (Jouko Kärkkäinen)

Isokäpylintu Loxia pytyopsittacus Större korsnäbb
29.3. Kemi Pertajärvi 2 pariutuneet p (Jouko Kärkkäinen)

Taviokuurna Pinicola enucleator Tallbit
30.3. Tornio Korpikylä 1 n p, Ruokinnalla (Minna Kunnari)

Punatulkku Pyrrhula pyrrhula Domherre
12.4. Kemi Ajos, Murhaniemi 10 p, ruokinnalla (Juha Ylimaunu)
12.4. Kemi Lallinperä 30 p (Merja Aittamaa, Lea Silvenius)
11.4. Simo Kirnuvaara, ruokinta 16 16 7k, 7n ,2ä p ä (Jouko Kärkkäinen)

Lapinsirkku Calcarius lapponicus Lappsparv
11.4. Tornio Raumonjärvi, Hallaniitty 1 m ä N (Tuomas Lankila, Tommi Lankila)

Pulmunen Plectrophenax nivalis Snösparv
10.4. Tornio Raumonjärvi, Hallaniitty 85 p (Tuomas Lankila)
7.4. Keminmaa Liedakkala, Anttilankangas 25 p (Eero Salo-oja)
6.4. Kemi Pajusaaren, sula 80 ++ p (Jouko Kärkkäinen, Lintukurssi)
6.4. Kemi Järppi, Niemi 8 p (Eero Salo-oja)
6.4. Tervola Kantolanranta 18 kiert (Matti Suopajärvi)
5.4. Keminmaa Elijärvenaapa 12 p (Jaakko Aho)
5.4. Kemi Kiikeli 2 ä (Jouko Kärkkäinen)
5.4. Kemi Pajusaaren, sula 33 tasan lask p (Jouko Kärkkäinen)
4.4. Kemi Rivinnokka 1 kiert (Jouko Kärkkäinen)
4.4. Kemi Veitsiluoto, Rivinnokka 4 kiert SE (Jouko Kärkkäinen)
4.4. Kemi Tuhka-allas 14 p (Jouko Kärkkäinen)
3.4. Tornio Ala-Raumo, Rikiö 10 kiert (Raimo Koskenkorva, LV)
3.4. Kemi Ajos, Pieni Etukari 3 p (Jaakko Aho)
3.4. Kemi Muhakari 1 kiert, Ruokinnalla (Ari Soppela)
3.4. Simo Jokipää, Huttula 1 (Oskari kinnunen)
3.4. Tornio Pirkkiö, Oraskeri 23 p (Tommi Lankila)
31.3. Tornio Pirkkiö, Oraskeri 2 p (Tommi Lankila)
31.3. Kemi Vallitunsaari, Plauerinkari 6 p (Eero Salo-oja)

Keltasirkku Emberiza citrinella Gulsparv
7.4. Keminmaa Liedakkala, Anttilankangas 38 p (Eero Salo-oja)

Pajusirkku Emberiza schoeniclus Sävsparv
12.4. Kemi Veitsiluoto, Rivinnokka 1 ä (Jouko Kärkkäinen)

Katso havainnot aikajärjestyksessä.

Sivu on tuotettu BirdLife Suomen Tiira-lintuhavaintojärjestelmän www.tiira.fi avulla.
©BirdLife Suomi ry