ÅFF:n alueen uusimmat mielenkiintoiset havainnot

Alla kahden viime viikon mielenkiintoisiksi määritellyt havainnot. Lisää tuoreita havaintoja löytyy Tiira-palvelun havaintoselaimella (perushaku tai laaja haku) kirjautumalla sisään palveluun (www.tiira.fi).

Sivu päivitetty 29.1.2020 klo 12:28:16
Sisältää tarkastamattomia havaintoja.


Katso havainnot lajijärjestyksessä (systemaattinen).


26.1.
Knölsvan  Jomala Ramsholmen 6 (Johan Ekholm)
Sångsvan  Finström Ämnäs, Frideborg 2 än, åtminstone två (Jörgen Eriksson, Leena Eriksson)
Sångsvan  Jomala Ramsholmen 51 (Johan Ekholm)
Gräsand  Jomala Ramsholmen 70 (Johan Ekholm)
Vigg  Mariehamn Lindstigen 3 A 14 12 (Juhani Roiha)
Bergand  Mariehamn Lindstigen 3 A 14 2 (Juhani Roiha)
Storskrake  Jomala Ramsholmen 6 (Johan Ekholm)
Fasan  Jomala Furubacksvägen 49 6 4 honor 2 tuppar (Kerstin Lehtinen)
Havsörn  Jomala Hindersnäsvägen 4 1 (Hansi Karlsson)
Havsörn  Mariehamn Lindstigen 3 A 14 2 (Juhani Roiha)
Havsörn  Jomala Ramsholmen 1 (Johan Ekholm)
Havsörn  Finström Ämnäs, Frideborg 2 kiert (Jörgen Eriksson, Leena Eriksson)
Sparvhök  Föglö Björsboda ringväg 76 1 (Birgitta Pettersson)
Fiskmås  Mariehamn Lindstigen 3 A 14 10 (Juhani Roiha)
Fiskmås  Jomala Ramsholmen 2 (Johan Ekholm)
Gråtrut  Finström Ämnäs, Frideborg 2 kiert (Jörgen Eriksson, Leena Eriksson)
Gråtrut  Jomala Ramsholmen 2 (Johan Ekholm)
Larus (släktet)  Mariehamn Väktargränd 7 lght 10 1 (Mia Weckman)
Tamduva  Jomala Godbyvägen 391 28 (Lars-Olof Hellman)
Tamduva  Mariehamn Lindstigen 3 A 14 2 (Juhani Roiha)
Tamduva  Jomala Ramsholmen 15 (Johan Ekholm)
Större hackspett  Jomala Hindersnäsvägen 4 1 (Hansi Karlsson)
Större hackspett  Jomala Ramsholmen 4 (Johan Ekholm)
Större hackspett  Lemland Granholmsvägen 39 1 (Per-Anton Robert Westerberg)
Större hackspett  Föglö Björsboda ringväg 76 1 (Birgitta Pettersson)
Större hackspett  Finström Ämnäs, Frideborg 1 p (Jörgen Eriksson, Leena Eriksson)
Större hackspett  Jomala Tallvägen 1 (Mari Åkerholm)
Större hackspett  Kumlinge Kumlinge 1 (Samuel Dreyer, Maximilian Dreyer)
Större hackspett  Mariehamn Lindstigen 3 A 14 1 (Juhani Roiha)
Sidensvans  Finström Ämnäs, Frideborg 1 kiert (Jörgen Eriksson)
Gärdsmyg  Lemland Granholmsvägen 39 1 läte (Per-Anton Robert Westerberg)
Rödhake  Kumlinge Kumlinge 2 (Samuel Dreyer, Maximilian Dreyer)
Rödhake  Mariehamn Oxelgränd 5 1 (Åke Björklund Eva Björklund)
Koltrast  Föglö Björsboda ringväg 76 6 (Birgitta Pettersson)
Koltrast  Jomala Hindersnäsvägen 4 2 (Hansi Karlsson)
Koltrast  Mariehamn Oxelgränd 5 2 (Åke Björklund Eva Björklund)
Koltrast  Finström Ämnäs, Frideborg 1 p (Jörgen Eriksson, Leena Eriksson)
Koltrast  Kumlinge Kumlinge 1 (Samuel Dreyer, Maximilian Dreyer)
Koltrast  Jomala Tallvägen 2 (Mari Åkerholm)
Koltrast  Mariehamn Östra Stenliden 4 1 (Ingela Lönngren)
Koltrast  Mariehamn berggatan 5 1 (kaj fellman)
Koltrast  Jomala Furubacksvägen 49 2 (Kerstin Lehtinen)
Koltrast  Jomala Näshagsvägen 19 1 (Susanne Grönholm-Jansson)
Koltrast  Mariehamn Lindstigen 3 A 14 2 (Juhani Roiha)
Koltrast  Jomala Ramsholmen 4 (Johan Ekholm)
Koltrast  Eckerö Storby 4 (Birger Bergman)
Koltrast  Lemland Granholmsvägen 39 2 (Per-Anton Robert Westerberg)
Koltrast  Jomala Godbyvägen 391 1 (Lars-Olof Hellman)
Björktrast  Föglö Björsboda ringväg 76 1 (Birgitta Pettersson)
Björktrast  Finström Ämnäs, Frideborg 16 kiert (Jörgen Eriksson, Leena Eriksson)
Björktrast  Jomala Ramsholmen 20 (Johan Ekholm)
Skäggmes  Jomala Ramsholmen 1 n i vassen mot flygfältet. (Johan Ekholm)
Blåmes  Mariehamn Oxelgränd 5 2 (Åke Björklund Eva Björklund)
Blåmes  Jomala Tallvägen 8 (Mari Åkerholm)
Blåmes  Kumlinge Kumlinge 8 (Samuel Dreyer, Maximilian Dreyer)
Blåmes  Finström Ämnäs, Frideborg 7 p (Jörgen Eriksson, Leena Eriksson)
Blåmes  Jomala Ramsholmen 20 (Johan Ekholm)
Blåmes  Lemland Granholmsvägen 39 4 (Per-Anton Robert Westerberg)
Blåmes  Mariehamn Lindstigen 3 A 14 4 (Juhani Roiha)
Blåmes  Mariehamn Östra Stenliden 4 7 (Ingela Lönngren)
Blåmes  Jomala Furubacksvägen 49 8 (Kerstin Lehtinen)
Blåmes  Föglö Björsboda ringväg 76 12 (Birgitta Pettersson)
Blåmes  Eckerö Storby 6 (Birger Bergman)
Blåmes  Jomala Godbyvägen 391 1 (Lars-Olof Hellman)
Blåmes  Jomala Hindersnäsvägen 4 7 (Hansi Karlsson)
Blåmes  Sund Vählsgatan 30 10 (Sune Andersson)
Blåmes  Mariehamn berggatan 5 3 (kaj fellman)
Blåmes  Jomala Näshagsvägen 19 2 (Susanne Grönholm-Jansson)
Talgoxe  Lemland Granholmsvägen 39 5 (Per-Anton Robert Westerberg)
Talgoxe  Jomala Ramsholmen 12 (Johan Ekholm)
Talgoxe  Eckerö Storby 16 (Birger Bergman)
Talgoxe  Mariehamn berggatan 5 6 (kaj fellman)
Talgoxe  Kumlinge Kumlinge 8 (Samuel Dreyer, Maximilian Dreyer)
Talgoxe  Jomala Näshagsvägen 19 3 (Susanne Grönholm-Jansson)
Talgoxe  Mariehamn Oxelgränd 5 4 (Åke Björklund Eva Björklund)
Talgoxe  Jomala Hindersnäsvägen 4 3 (Hansi Karlsson)
Talgoxe  Jomala Godbyvägen 391 1 (Lars-Olof Hellman)
Talgoxe  Jomala Tallvägen 6 (Mari Åkerholm)
Talgoxe  Föglö Björsboda ringväg 76 11 (Birgitta Pettersson)
Talgoxe  Jomala Furubacksvägen 49 12 (Kerstin Lehtinen)
Talgoxe  Mariehamn Östra Stenliden 4 7 (Ingela Lönngren)
Talgoxe  Mariehamn Lindstigen 3 A 14 8 (Juhani Roiha)
Talgoxe  Mariehamn Väktargränd 7 lght 10 4 (Mia Weckman)
Talgoxe  Finström Ämnäs, Frideborg 5 p (Jörgen Eriksson, Leena Eriksson)
Talgoxe  Sund Vählsgatan 30 8 (Sune Andersson)
Talltita  Föglö Björsboda ringväg 76 2 (Birgitta Pettersson)
Nötväcka  Jomala Ramsholmen 2 (Johan Ekholm)
Nötväcka  Mariehamn Östra Stenliden 4 1 (Ingela Lönngren)
Nötväcka  Lemland Granholmsvägen 39 1 (Per-Anton Robert Westerberg)
Nötväcka  Jomala Godbyvägen 391 1 (Lars-Olof Hellman)
Trädkrypare  Jomala Ramsholmen 1 (Johan Ekholm)
Nötskrika  Eckerö Storby 2 (Birger Bergman)
Nötskrika  Jomala Tallvägen 2 (Mari Åkerholm)
Nötskrika  Sund Vählsgatan 30 3 (Sune Andersson)
Nötskrika  Jomala Hindersnäsvägen 4 2 (Hansi Karlsson)
Skata  Mariehamn Oxelgränd 5 3 (Åke Björklund Eva Björklund)
Skata  Jomala Näshagsvägen 19 1 (Susanne Grönholm-Jansson)
Skata  Jomala Ramsholmen 2 (Johan Ekholm)
Skata  Jomala Godbyvägen 391 2 (Lars-Olof Hellman)
Skata  Mariehamn Väktargränd 7 lght 10 1 (Mia Weckman)
Skata  Jomala Hindersnäsvägen 4 1 (Hansi Karlsson)
Skata  Finström Ämnäs, Frideborg 13 p (Jörgen Eriksson, Leena Eriksson)
Skata  Jomala Tallvägen 2 (Mari Åkerholm)
Skata  Jomala Furubacksvägen 49 2 (Kerstin Lehtinen)
Skata  Mariehamn Lindstigen 3 A 14 4 (Juhani Roiha)
Skata  Kumlinge Kumlinge 3 (Samuel Dreyer, Maximilian Dreyer)
Skata  Föglö Björsboda ringväg 76 4 (Birgitta Pettersson)
Skata  Mariehamn Östra Stenliden 4 2 (Ingela Lönngren)
Skata  Lemland Granholmsvägen 39 2 (Per-Anton Robert Westerberg)
Kaja  Mariehamn Östra Stenliden 4 9 (Ingela Lönngren)
Kaja  Föglö Björsboda ringväg 76 8 (Birgitta Pettersson)
Kaja  Finström Ämnäs, Frideborg 3 kiert (Jörgen Eriksson, Leena Eriksson)
Kaja  Mariehamn Lindstigen 3 A 14 5 (Juhani Roiha)
Kaja  Mariehamn Väktargränd 7 lght 10 6 (Mia Weckman)
Kaja  Jomala Godbyvägen 391 2 (Lars-Olof Hellman)
Kaja  Mariehamn Oxelgränd 5 4 (Åke Björklund Eva Björklund)
Kaja  Jomala Tallvägen 9 Flög över (Mari Åkerholm)
Kråka  Jomala Ramsholmen 8 (Johan Ekholm)
Kråka  Finström Ämnäs, Frideborg 10 kiert (Jörgen Eriksson, Leena Eriksson)
Kråka  Jomala Godbyvägen 391 1 (Lars-Olof Hellman)
Kråka  Lemland Granholmsvägen 39 5 (Per-Anton Robert Westerberg)
Kråka  Sund Vählsgatan 30 1 (Sune Andersson)
Kråka  Mariehamn Lindstigen 3 A 14 9 (Juhani Roiha)
Kråka  Jomala Furubacksvägen 49 1 (Kerstin Lehtinen)
Kråka  Jomala Hindersnäsvägen 4 3 (Hansi Karlsson)
Kråka  Mariehamn Oxelgränd 5 2 (Åke Björklund Eva Björklund)
Kråka  Jomala Tallvägen 4 (Mari Åkerholm)
Kråka  Mariehamn Östra Stenliden 4 3 (Ingela Lönngren)
Korp  Jomala Hindersnäsvägen 4 2 (Hansi Karlsson)
Korp  Jomala Ramsholmen 2 (Johan Ekholm)
Korp  Finström Ämnäs, Frideborg 5 kiert (Jörgen Eriksson, Leena Eriksson)
Stare  Föglö Björsboda ringväg 76 8 (Birgitta Pettersson)
Gråsparv  Jomala Furubacksvägen 49 11 (Kerstin Lehtinen)
Pilfink  Jomala Furubacksvägen 49 18 (Kerstin Lehtinen)
Pilfink  Mariehamn berggatan 5 3 (kaj fellman)
Pilfink  Mariehamn Oxelgränd 5 8 (Åke Björklund Eva Björklund)
Pilfink  Jomala Godbyvägen 391 2 (Lars-Olof Hellman)
Pilfink  Sund Vählsgatan 30 15 (Sune Andersson)
Pilfink  Jomala Hindersnäsvägen 4 11 (Hansi Karlsson)
Pilfink  Mariehamn Östra Stenliden 4 5 (Ingela Lönngren)
Pilfink  Finström Ämnäs, Frideborg 10 p (Jörgen Eriksson, Leena Eriksson)
Pilfink  Jomala Tallvägen 7 (Mari Åkerholm)
Pilfink  Mariehamn Lindstigen 3 A 14 3 (Juhani Roiha)
Bofink  Mariehamn Östra Stenliden 4 1 (Ingela Lönngren)
Bofink  Eckerö Storby 4 (Birger Bergman)
Bofink  Jomala Godbyvägen 391 2 (Lars-Olof Hellman)
Bofink  Mariehamn Oxelgränd 5 1 (Åke Björklund Eva Björklund)
Bofink  Jomala Hindersnäsvägen 4 1 (Hansi Karlsson)
Bergfink  Finström Ämnäs, Frideborg 10 p (Jörgen Eriksson, Leena Eriksson)
Bergfink  Mariehamn Östra Stenliden 4 1 (Ingela Lönngren)
Bergfink  Eckerö Storby 4 (Birger Bergman)
Bergfink  Jomala Ramsholmen 5 (Johan Ekholm)
Bergfink  Jomala Godbyvägen 391 2 (Lars-Olof Hellman)
Bergfink  Kumlinge Kumlinge 19 (Samuel Dreyer, Maximilian Dreyer)
Bergfink  Sund Vählsgatan 30 7 (Sune Andersson)
Grönfink  Jomala Furubacksvägen 49 2 (Kerstin Lehtinen)
Grönfink  Jomala Näshagsvägen 19 1 (Susanne Grönholm-Jansson)
Grönfink  Kumlinge Kumlinge 6 (Samuel Dreyer, Maximilian Dreyer)
Grönfink  Jomala Godbyvägen 391 2 (Lars-Olof Hellman)
Grönfink  Finström Ämnäs, Frideborg 8 p (Jörgen Eriksson, Leena Eriksson)
Grönfink  Mariehamn Oxelgränd 5 5 (Åke Björklund Eva Björklund)
Steglits  Mariehamn Östra Stenliden 4 6 (Ingela Lönngren)
Grönsiska  Finström Ämnäs, Frideborg 13 p (Jörgen Eriksson, Leena Eriksson)
Grönsiska  Mariehamn Lindstigen 3 A 14 1 (Juhani Roiha)
Grönsiska  Jomala Tallvägen 1 (Mari Åkerholm)
Grönsiska  Jomala Ramsholmen 20 (Johan Ekholm)
Grönsiska  Jomala Godbyvägen 391 1 (Lars-Olof Hellman)
Gråsiska  Mariehamn Lindstigen 3 A 14 15 (Juhani Roiha)
Gråsiska  Jomala Ramsholmen 3 (Johan Ekholm)
Domherre  Lemland Granholmsvägen 39 3 (Per-Anton Robert Westerberg)
Domherre  Jomala Furubacksvägen 49 6 2 honor 4 herrar (Kerstin Lehtinen)
Domherre  Kumlinge Kumlinge 4 (Samuel Dreyer, Maximilian Dreyer)
Domherre  Jomala Tallvägen 8 (Mari Åkerholm)
Domherre  Finström Ämnäs, Frideborg 13 p (Jörgen Eriksson, Leena Eriksson)
Domherre  Eckerö Storby 6 (Birger Bergman)
Domherre  Jomala Näshagsvägen 19 4 3 naarasta & 1 uros (Susanne Grönholm-Jansson)
Domherre  Jomala Ramsholmen 6 (Johan Ekholm)
Domherre  Jomala Godbyvägen 391 5 (Lars-Olof Hellman)
Stenknäck  Lemland Granholmsvägen 39 2 (Per-Anton Robert Westerberg)
Gulsparv  Lemland Granholmsvägen 39 2 (Per-Anton Robert Westerberg)
Gulsparv  Jomala Furubacksvägen 49 8 (Kerstin Lehtinen)
Gulsparv  Jomala Godbyvägen 391 2 (Lars-Olof Hellman)
Gulsparv  Finström Ämnäs, Frideborg 11 p (Jörgen Eriksson, Leena Eriksson)
Gulsparv  Mariehamn Oxelgränd 5 1 (Åke Björklund Eva Björklund)
Gulsparv  Jomala Ramsholmen 4 (Johan Ekholm)

25.1.
Knölsvan  Mariehamn Lökskärsvägen 4 p (Johan Ekholm)
Knölsvan  Jomala Gottbyvägen 432 5 (Tage Fyrqvist)
Knölsvan  Brändö Borkenholm 2 (Tommy Pettersson)
Sångsvan  Saltvik Haga kungsgård 130 p (Harri Orenius, Kirsi Viuhkonen)
Sångsvan  Lemland Kajtoviken 13 (Göran Sjuls)
Sångsvan  Jomala Gottbyvägen 432 93 (Tage Fyrqvist)
Grågås  Saltvik Haga kungsgård 3 p, bland sångsvanarna (Harri Orenius, Kirsi Viuhkonen)
Kanadagås  Saltvik Haga kungsgård 1 bland sångsvanarna (Harri Orenius, Kirsi Viuhkonen)
Gräsand  Brändö Borkenholm 2 (Tommy Pettersson)
Gräsand  Jomala Gottbyvägen 432 43 (Tage Fyrqvist)
Gräsand  Lemland Kajtoviken 9 (Göran Sjuls)
Gräsand  Mariehamn Lökskärsvägen 4 kiert (Johan Ekholm)
Vigg  Mariehamn Lökskärsvägen 12 kiert (Johan Ekholm)
Vigg  Lemland Kajtoviken 19 (Göran Sjuls)
Vigg  Jomala Gottbyvägen 432 43 (Tage Fyrqvist)
Bergand  Jomala Ramsholmen, Hamnen 2 pariutuneet p (Björn Andersson)
Alfågel  Lemland Herröskatan 20 p, uppskattning, låg ganska långt ut för kikare (Harri Orenius, Kirsi Viuhkonen)
Knipa  Lemland Kajtoviken 8 (Göran Sjuls)
Knipa  Jomala Gottbyvägen 432 46 (Tage Fyrqvist)
Knipa  Mariehamn Lökskärsvägen 2 m (Johan Ekholm)
Salskrake  Saltvik Silverskärs brygga 60 p, Inte säker på koordinaterna. (Mari Åkerholm, Eivor Karlsson)
Småskrake  Jomala Gottbyvägen 432 4 (Tage Fyrqvist)
Storskrake  Lemland Kajtoviken 6 (Göran Sjuls)
Storskrake  Brändö Borkenholm 3 (Tommy Pettersson)
Storskrake  Jomala Gottbyvägen 432 10 (Tage Fyrqvist)
Storskrake  Mariehamn Lökskärsvägen 6 p (Johan Ekholm)
Fasan  Brändö Borkenholm 2 (Tommy Pettersson)
Fasan  Lemland Söderby 5 (Börje Lundberg)
Havsörn  Hammarland Västmyra 3 p (Pejk Eriksson)
Havsörn  Brändö Borkenholm 1 (Tommy Pettersson)
Havsörn  Sund Kastelholm, Kungsgården 1 (Hanna Kondelin)
Havsörn  Sund Norra Sundsvägen 349 1 (Alexandra Laaksonen)
Havsörn  Hammarland Hammarvallen 1 kiert (Pejk Eriksson)
Havsörn  Mariehamn Lökskärsvägen 1 p (Johan Ekholm)
Havsörn  Lemland Kajtoviken 1 (Göran Sjuls)
Havsörn  Finström Godbyvägen 1199 2 (Jörgen Eriksson)
Havsörn  Jomala Gottbyvägen 432 1 (Tage Fyrqvist)
Sparvhök  Saltvik Haga kungsgård 1 kiert, försökte sig på gulsparvarna vid kungsgården (Harri Orenius, Kirsi Viuhkonen)
Ormvråk  Saltvik Söderholmen 1 kiert (Mari Åkerholm, Eivor Karlsson)
Fiskmås  Mariehamn Ålandsvägen 23 B 6 1 (Lili-Ann Sundström)
Fiskmås  Mariehamn Lökskärsvägen 5 kiert (Johan Ekholm)
Fiskmås  Jomala Gottbyvägen 432 8 (Tage Fyrqvist)
Gråtrut  Mariehamn Lökskärsvägen 2 (Johan Ekholm)
Havstrut  Brändö Borkenholm 1 (Tommy Pettersson)
Tamduva  Mariehamn Ålandsvägen 23 B 6 2 (Lili-Ann Sundström)
Gråspett  Brändö Borkenholm 2 (Tommy Pettersson)
Spillkråka  Brändö Borkenholm 2 (Tommy Pettersson)
Större hackspett  Brändö Borkenholm 2 (Tommy Pettersson)
Större hackspett  Lemland Lundsvägen 13 1 (Björn Andersson)
Större hackspett  Mariehamn Lökskärsvägen 1 (Johan Ekholm)
Större hackspett  Finström Godbyvägen 1199 1 (Jörgen Eriksson)
Större hackspett  Sund Kastelholm, Kungsgården 1 (Hanna Kondelin)
Större hackspett  Jomala Gottbyvägen 432 1 (Tage Fyrqvist)
Sidensvans  Mariehamn Ålandsvägen 23 B 6 29 (Lili-Ann Sundström)
Sidensvans  Mariehamn Lökskärsvägen 5 (Johan Ekholm)
Sidensvans  Brändö Borkenholm 12 (Tommy Pettersson)
Strömstare  Hammarland Hammarvallen 1 p (Pejk Eriksson)
Gärdsmyg  Lemland Herröskatan 1 p än (Harri Orenius, Kirsi Viuhkonen)
Rödhake  Brändö Borkenholm 1 Första obs i januari (Tommy Pettersson)
Rödhake  Mariehamn Lökskärsvägen 1 p (Johan Ekholm)
Svart rödstjärt  Jomala Sviby 1 p, fortfarande kvar (Björn Andersson)
Koltrast  Sund Kastelholm, Kungsgården 1 (Hanna Kondelin)
Koltrast  Mariehamn Lökskärsvägen 4 (Johan Ekholm)
Koltrast  Lemland Lundsvägen 13 6 (Björn Andersson)
Koltrast  Brändö Borkenholm 2 (Tommy Pettersson)
Koltrast  Mariehamn Ålandsvägen 23 B 6 2 (Lili-Ann Sundström)
Koltrast  Lemland Söderby 1 (Börje Lundberg)
Koltrast  Sund Vählsgatan 41 2 (Monita Löfroth)
Koltrast  Finström Godbyvägen 1199 2 (Jörgen Eriksson)
Koltrast  Jomala Gottbyvägen 432 1 (Tage Fyrqvist)
Koltrast  Lemland Kajtoviken 2 (Göran Sjuls)
Björktrast  Mariehamn Ålandsvägen 23 B 6 28 (Lili-Ann Sundström)
Björktrast  Lemland Lundsvägen 13 1 (Björn Andersson)
Björktrast  Jomala Gottbyvägen 432 15 (Tage Fyrqvist)
Björktrast  Brändö Borkenholm 6 (Tommy Pettersson)
Björktrast  Mariehamn Lökskärsvägen 1 p (Johan Ekholm)
Kungsfågel  Hammarland Västmyra 10 p ä (Pejk Eriksson)
Blåmes  Lemland Kajtoviken 6 (Göran Sjuls)
Blåmes  Sund Norra Sundsvägen 349 2 (Alexandra Laaksonen)
Blåmes  Sund Vählsgatan 41 4 (Monita Löfroth)
Blåmes  Finström Godbyvägen 1199 4 (Jörgen Eriksson)
Blåmes  Lemland Lundsvägen 13 6 (Björn Andersson)
Blåmes  Sund Kastelholm, Kungsgården 20 (Hanna Kondelin)
Blåmes  Brändö Borkenholm 10 (Tommy Pettersson)
Blåmes  Lemland Söderby 5 (Börje Lundberg)
Blåmes  Jomala Gottbyvägen 432 23 (Tage Fyrqvist)
Blåmes  Mariehamn Ålandsvägen 23 B 6 3 (Lili-Ann Sundström)
Blåmes  Mariehamn Lökskärsvägen 5 (Johan Ekholm)
Talgoxe  Brändö Borkenholm 19 (Tommy Pettersson)
Talgoxe  Jomala Gottbyvägen 432 31 (Tage Fyrqvist)
Talgoxe  Lemland Lundsvägen 13 11 (Björn Andersson)
Talgoxe  Mariehamn Lökskärsvägen 8 (Johan Ekholm)
Talgoxe  Mariehamn Ålandsvägen 23 B 6 15 (Lili-Ann Sundström)
Talgoxe  Lemland Söderby 2 (Börje Lundberg)
Talgoxe  Sund Kastelholm, Kungsgården 15 (Hanna Kondelin)
Talgoxe  Finström Godbyvägen 1199 6 (Jörgen Eriksson)
Talgoxe  Lemland Kajtoviken 10 (Göran Sjuls)
Talgoxe  Sund Vählsgatan 41 4 (Monita Löfroth)
Talgoxe  Brändö Torsholma 3 (Henna, Alina ja Aaron Aaltonen)
Talgoxe  Sund Norra Sundsvägen 349 2 (Alexandra Laaksonen)
Svartmes  Lemland Lundsvägen 13 1 (Björn Andersson)
Svartmes  Lemland Kajtoviken 3 (Göran Sjuls)
Talltita  Lemland Kajtoviken 2 (Göran Sjuls)
Talltita  Brändö Borkenholm 1 (Tommy Pettersson)
Talltita  Hammarland Västmyra 1 p ä (Pejk Eriksson)
Talltita  Lemland Lundsvägen 13 1 (Björn Andersson)
Nötväcka  Finström Godbyvägen 1199 1 (Jörgen Eriksson)
Nötväcka  Mariehamn Lökskärsvägen 1 (Johan Ekholm)
Trädkrypare  Lemland Kajtoviken 1 (Göran Sjuls)
Trädkrypare  Brändö Borkenholm 1 (Tommy Pettersson)
Varfågel  Saltvik Söderholmen 1 p (Mari Åkerholm, Eivor Karlsson)
Nötskrika  Brändö Borkenholm 2 (Tommy Pettersson)
Nötskrika  Lemland Lundsvägen 13 2 (Björn Andersson)
Nötskrika  Lemland Kajtoviken 2 (Göran Sjuls)
Skata  Lemland Lundsvägen 13 2 (Björn Andersson)
Skata  Sund Vählsgatan 41 6 (Monita Löfroth)
Skata  Brändö Borkenholm 6 (Tommy Pettersson)
Skata  Sund Kastelholm, Kungsgården 1 (Hanna Kondelin)
Skata  Mariehamn Ålandsvägen 23 B 6 2 (Lili-Ann Sundström)
Skata  Brändö Torsholma 2 (Henna, Alina ja Aaron Aaltonen)
Skata  Finström Godbyvägen 1199 10 (Jörgen Eriksson)
Skata  Jomala Gottbyvägen 432 1 (Tage Fyrqvist)
Skata  Lemland Söderby 2 (Börje Lundberg)
Skata  Mariehamn Lökskärsvägen 2 (Johan Ekholm)
Kaja  Sund Kastelholm, Kungsgården 2 (Hanna Kondelin)
Kaja  Sund Vählsgatan 41 10 (Monita Löfroth)
Kaja  Lemland Söderby 30 (Börje Lundberg)
Kaja  Mariehamn Ålandsvägen 23 B 6 1 (Lili-Ann Sundström)
Kaja  Finström Godbyvägen 1199 4 (Jörgen Eriksson)
Kaja  Mariehamn Lökskärsvägen 6 (Johan Ekholm)
Kråka  Lemland Kajtoviken 1 (Göran Sjuls)
Kråka  Brändö Borkenholm 17 (Tommy Pettersson)
Kråka  Lemland Lundsvägen 13 2 (Björn Andersson)
Kråka  Mariehamn Ålandsvägen 23 B 6 3 (Lili-Ann Sundström)
Kråka  Brändö Torsholma 2 (Henna, Alina ja Aaron Aaltonen)
Kråka  Jomala Gottbyvägen 432 11 (Tage Fyrqvist)
Kråka  Lemland Söderby 4 (Börje Lundberg)
Kråka  Mariehamn Lökskärsvägen 8 (Johan Ekholm)
Korp  Brändö Borkenholm 2 (Tommy Pettersson)
Korp  Finström Godbyvägen 1199 1 (Jörgen Eriksson)
Korp  Hammarland Västmyra, Söderskog 1 p (Pejk Eriksson)
Korp  Lemland Lundsvägen 13 1 (Björn Andersson)
Gråsparv  Lemland Söderby 4 (Börje Lundberg)
Pilfink  Mariehamn Lökskärsvägen 4 (Johan Ekholm)
Pilfink  Finström Godbyvägen 1199 7 (Jörgen Eriksson)
Pilfink  Lemland Lundsvägen 13 4 (Björn Andersson)
Pilfink  Sund Vählsgatan 41 10 (Monita Löfroth)
Pilfink  Brändö Borkenholm 1 (Tommy Pettersson)
Pilfink  Mariehamn Ålandsvägen 23 B 6 3 (Lili-Ann Sundström)
Bofink  Brändö Borkenholm 1 (Tommy Pettersson)
Bofink  Finström Godbyvägen 1199 1 (Jörgen Eriksson)
Bofink  Lemland Söderby 1 (Börje Lundberg)
Bergfink  Sund Vählsgatan 41 3 (Monita Löfroth)
Bergfink  Lemland Lundsvägen 13 4 (Björn Andersson)
Bergfink  Finström Godbyvägen 1199 1 (Jörgen Eriksson)
Bergfink  Jomala Gottbyvägen 432 46 (Tage Fyrqvist)
Grönfink  Brändö Borkenholm 5 (Tommy Pettersson)
Grönfink  Sund Vählsgatan 41 25 (Monita Löfroth)
Grönfink  Mariehamn Ålandsvägen 23 B 6 2 (Lili-Ann Sundström)
Grönfink  Finström Godbyvägen 1199 1 (Jörgen Eriksson)
Steglits  Sund Kastelholm, Kungsgården 17 (Hanna Kondelin)
Grönsiska  Lemland Kajtoviken 25 (Göran Sjuls)
Grönsiska  Brändö Borkenholm 14 (Tommy Pettersson)
Grönsiska  Finström Godbyvägen 1199 20 (Jörgen Eriksson)
Grönsiska  Mariehamn Lökskärsvägen 8 kiert (Johan Ekholm)
Gråsiska  Hammarland Hammarvallen 40 kiert (Pejk Eriksson)
Gråsiska  Mariehamn Lökskärsvägen 3 (Johan Ekholm)
Större korsnäbb  Hammarland Västmyra, Söderskog 2 p (Pejk Eriksson)
Domherre  Lemland Kajtoviken 3 (Göran Sjuls)
Domherre  Finström Godbyvägen 1199 6 (Jörgen Eriksson)
Domherre  Jomala Gottbyvägen 432 14 (Tage Fyrqvist)
Domherre  Sund Vählsgatan 41 2 (Monita Löfroth)
Domherre  Mariehamn Lökskärsvägen 1 (Johan Ekholm)
Domherre  Brändö Borkenholm 4 (Tommy Pettersson)
Domherre  Lemland Lundsvägen 13 4 (Björn Andersson)
Stenknäck  Finström Godbyvägen 1199 2 (Jörgen Eriksson)
Gulsparv  Sund Vählsgatan 41 5 (Monita Löfroth)
Gulsparv  Brändö Borkenholm 23 (Tommy Pettersson)
Gulsparv  Mariehamn Lökskärsvägen 2 (Johan Ekholm)
Gulsparv  Lemland Söderby 6 (Börje Lundberg)
Gulsparv  Jomala Gottbyvägen 432 2 (Tage Fyrqvist)
Gulsparv  Sund Kastelholm, Kungsgården 2 (Hanna Kondelin)
Gulsparv  Lemland Lundsvägen 13 8 (Björn Andersson)
Gulsparv  Finström Godbyvägen 1199 6 (Jörgen Eriksson)
Ob. fågel  Sund Norra Sundsvägen 349 18 (Alexandra Laaksonen)

24.1.
Sångsvan  Eckerö Storby 80 p (Harri Orenius, Kirsi Viuhkonen)
Storskarv  Lemland Herröskatan 50 p, uppskattning (Harri Orenius, Kirsi Viuhkonen)
Skärsnäppa  Eckerö Styringsudden 35 p, kan ha varit några till, rörliga och ibland bakom gr... (Harri Orenius, Kirsi Viuhkonen)
Skrattmås  Lemland Herröskatan 4 p (Harri Orenius, Kirsi Viuhkonen)
Turkduva  Saltvik Haga kungsgård 4 p (Harri Orenius, Kirsi Viuhkonen)
Sidensvans  Lemland Herröskatan 20 kiert (Harri Orenius, Kirsi Viuhkonen)
Nötväcka  Lemland Herröskatan 2 p, ena direkt innanför porten, den andra längre ut mot ... (Harri Orenius, Kirsi Viuhkonen)
Domherre  Lemland Herröskatan 5 kiert (Harri Orenius, Kirsi Viuhkonen)

23.1.
Havsörn  Hammarland Postad 1 kiert, flög över mot Boda (Lili-Ann Sundström, Henry Hägerstrand)
Ormvråk  Hammarland Postad 1 kiert, jagad av kråkor (Lili-Ann Sundström, Henry Hägerstrand)
Ormvråk  Jomala Södersunda 1 p (Mari Åkerholm)
Tordmule  Lemland Viking Amorella 1 mot SE (Harri Orenius, Kirsi Viuhkonen)
Skogsduva  Hammarland Postad 2 kiert (Lili-Ann Sundström, Henry Hägerstrand)
Björktrast  Jomala Ramsholmen 65 p, Cirka 65. (Mari Åkerholm)
Stjärtmes  Hammarland Postad 5 kiert (Lili-Ann Sundström, Henry Hägerstrand)
Stjärtmes  Jomala Ramsholm 10 kiert, ca, drog snabbt förbi (Harri Orenius, Kirsi Viuhkonen)
Nötskrika  Hammarland Postad 1 kiert p (Lili-Ann Sundström, Henry Hägerstrand)
Korp  Hammarland Postad 2 kiert p (Lili-Ann Sundström, Henry Hägerstrand)
Grönsiska  Jomala Ramsholmen 65 p kiert, Cirka 65. (Mari Åkerholm)
Gulsparv  Hammarland Postad 25 kiert p (Lili-Ann Sundström, Henry Hägerstrand)

22.1.
Havsörn  Brändö Korsö Bodholm 1 kiert p (Tommy Pettersson)
Havsörn  Brändö Åva söderholmen 1 kiert (Tommy Pettersson)
Blå kärrhök  Brändö Björnholma by 1 n +2kv kiert (Tommy Pettersson)
Sparvhök  Brändö Borkenholm 1 kiert (Tommy Pettersson)
Stjärtmes  Brändö Djurholm 11 kiert p (Tommy Pettersson)
Steglits  Brändö Djurholm 25 kiert p (Tommy Pettersson)

21.1.
Duvhök  Jomala sviby 1 kiert (Johan Ekholm)
Ormvråk  Jomala Torpvägen 1 p (Mari Åkerholm)
Björktrast  Mariehamn Johannebo 31 p, i rondellen vid byggvaruhuset (Johan Ekholm)

20.1.
Skogsduva  Jomala Ytterbyviken, Tellnäsvägen 1 p (Mari Åkerholm)
Jorduggla  Brändö Borkenholm 1 kiert (Tommy Pettersson)
Sidensvans  Jomala Överby 25 p, Cirka 25. Åt enbär. (Mari Åkerholm)
Rödhake  Brändö Borkenholm 1 p (Tommy Pettersson)
Björktrast  Jomala Ytterbyviken, Tellnäsvägen 16 p (Mari Åkerholm)

19.1.
Sångsvan  Saltvik Haga Kungsgård 108 p (Åke Björklund)
Sångsvan  Jomala Gottby västra 25 p (Björn Andersson)
Sångsvan  Jomala Kungsö vägskäl 91 p (Björn Andersson)
Sångsvan  Saltvik Haga Söderholmen 8 p (Åke Björklund)
Gräsand  Saltvik Haga Söderholmen 160 p (Åke Björklund)
Storskrake  Brändö Bellarsham 1 k (Johanna Hägg)
Storskrake  Brändö Bellarsham 1 k lask (Johanna Hägg)
Smålom  Eckerö Styrsingsudden. 1 tp p (Yngve Jansson, Rami Lindroos)
Storskarv  Eckerö Styrsingsudden. 11 W (Yngve Jansson, Rami Lindroos)
Skärsnäppa  Eckerö Styrsingsudden. 45 p (Yngve Jansson, Rami Lindroos)
Sidensvans  Eckerö Styrsingsudden. 23 m p (Yngve Jansson, Rami Lindroos)
Rödhake  Lemland Lundsvägen 1 p (Björn Andersson)
Kaja  Saltvik Haga Kungsgård 300 p, kiert (Åke Björklund)
Kaja  Saltvik Haga Söderholmen 250 p (Åke Björklund)
Kråka  Saltvik Haga Söderholmen 45 p (Åke Björklund)
Gråsparv  Jomala Djurvik, Västergård 2 p (Björn Andersson)
Vinterhämpling  Saltvik Haga Kungsgård 11 p, kiert (Åke Björklund)

18.1.
Spillkråka  Lemland Lundsvägen 1 p ä (Björn Andersson)
Sidensvans  Mariehamn Gripen 25 p, kiert (Åke Björklund)
Gärdsmyg  Mariehamn Gripen 2 p, ä (Åke Björklund)
Råka  Jomala Prestgården 1 p (Lars-Olof Hellman)

16.1.
Kanadagås  Hammarland Vestmyravägen 1 kiert, gick med sångsvanarna (Lili-Ann Sundström, Henry Hägerstrand)
Havsörn  Hammarland Boda Tingsvägen 1 kiert (Lili-Ann Sundström, Henry Hägerstrand)
Duvhök  Jomala Ytterby 1 kiert (Lars-Olof Hellman)
Ormvråk  Finström Ämnäs 1 p, kiert (Åke Björklund)
Björktrast  Mariehamn Strandnäs 7 p (Björn Andersson)
Korp  Hammarland Boda Tingsvägen 8 kiert, lekte i luften (Lili-Ann Sundström, Henry Hägerstrand)

Katso havainnot lajijärjestyksessä (systemaattinen).

Sivu on tuotettu BirdLife Suomen Tiira-lintuhavaintojärjestelmän www.tiira.fi avulla.
©BirdLife Suomi ry