ÅFF:n alueen uusimmat mielenkiintoiset havainnot

Alla kahden viime viikon mielenkiintoisiksi määritellyt havainnot. Lisää tuoreita havaintoja löytyy Tiira-palvelun havaintoselaimella (perushaku tai laaja haku) kirjautumalla sisään palveluun (www.tiira.fi).

Sivu päivitetty 28.6.2022 klo 8:28:02
Sisältää tarkastamattomia havaintoja.


Katso havainnot aikajärjestyksessä.


Knölsvan Cygnus olor Kyhmyjoutsen
27.6. Hammarland N Sunnomskär 2 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Skräddarhället 2 p (Antti Halkka)
26.6. Hammarland Norra Sälskär 5 p, ad ja 4 pull (Antti Halkka)
25.6. Föglö Björsboda, Föglö 8 2 ad p, 6 1kv p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
24.6. Hammarland Engeskär 5 p, k, n ja 3 pull (Antti Halkka, Kristiina Mannermaa, Ahti Halkka)
24.6. Vårdö Vargata, Gersholm 5 2 ad p, 3 1kv (Heli Perttula, Jussi Aalto)
24.6. Vårdö Vattungen 6 2 pariutuneet p, 4 1kv p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 32 20 ad p, 12 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Eckerö Sindersgrund 4 p, pari ja 2 pull (Antti Halkka)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 40 24 ad p, 14 pull p, 2 ad SW m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Mariehamn västra hamnen 6 2 ad p, 4 pm p (Johan Ekholm)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 38 22 ad p, 16 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Jomala Torpfjärden, Norra mot öster 32 26 ad p, 6 pm p (Johan Ekholm)
19.6. Jomala Torpfjärden, Fågeltornet 151 140 ad p, 11 pm p (Johan Ekholm)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 25 2 ad W m, 16 ad p, 7 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 35 20 ad p, 15 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 35 20 ad p, 15 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 32 20 ad p, 12 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 41 3 ad W m, 20 ad p, 18 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Hammarland bovik 8 2 ad p, 6 pm p, ej exakt plats (göran tjerneld)
14.6. Lemland Nåtö strömmar 13 10 ad p, 3 pm p (Johan Ekholm, Robin Juslin)
14.6. Lemland Nåtö strömmar 1 p (Johan Ekholm, Robin Juslin)
14.6. Lemland Lilla Båtskär 7 2 ad p, 5 pm p (Johan Ekholm, Robin Juslin)
14.6. Mariehamn råttgrundet 9 5 ad p, 4 pm p (Johan Ekholm, Robin Juslin)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 35 20 ad p, 15 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Nåtö, Senskärsgrundet 4 2 p, 2 p (Johan Ekholm, Robin Juslin)

Sångsvan Cygnus cygnus Laulujoutsen
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 N (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Hammarland Höggrund-E-hällarna 6 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 ad p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Sund Kastelholman linna 5 n Kastelholm lahti, Pesivä pariskunta ja 3 poikasta (Pinja Parmanne, Kerkko Korhonen)
19.6. Jomala Torpfjärden, Norra mot öster 2 ad p (Johan Ekholm)
17.6. Jomala Västansunda 2 ad p (Johan Ekholm, Björn Andersson, kenneth björklund, Pejk Eriksson, Eivor...)
15.6. Jomala Västansunda , Brobacka 3 pm p (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)
15.6. Jomala Västansunda , Brobacka 2 fl p, Med 3 pp ungar (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)

Grågås Anser anser Merihanhi
27.6. Hammarland N Sunnomskär 1 p (Antti Halkka)
25.6. Föglö Björsboda, Föglö 16 8 ad p, 8 1kv p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 250 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Eckerö Sindersgrund 20 p (Antti Halkka)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 273 250 +1kv p, 23 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 400 370 ad p, 30 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 220 200 ad p, 20 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 250 210 ad p, 40 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 250 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 310 290 ad p, 20 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 290 270 ad p, 20 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Nåtö, Senskärsgrundet 11 4 ad p, 7 pm p (Johan Ekholm, Robin Juslin)
14.6. Mariehamn råttgrundet 5 2 ad p, 3 pm p (Johan Ekholm, Robin Juslin)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 453 420 ad p, 33 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Kanadagås Branta canadensis Kanadanhanhi
21.6. Hammarland Höggrund 4 p (Antti Halkka)

Vitkindad gås Branta leucopsis Valkoposkihanhi
26.6. Mariehamn östra utfarten 7 2 ad p, 5 pm p (Johan Ekholm)
25.6. Eckerö Råttgrundet N-hällen 1 p (Antti Halkka)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Mariehamn råttgrundet 17 8 ad p, 9 pm p (Johan Ekholm, Robin Juslin)

Gravand Tadorna tadorna Ristisorsa
27.6. Hammarland N Sunnomskär 2 pariutuneet p (Antti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 k p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Hammarland Skarven 2 p (Antti Halkka)
19.6. Jomala Torpfjärden, Fågeltornet 21 9 ad p, 12 pm p (Johan Ekholm)

Bläsand Anas penelope Haapana
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 k p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 k p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 k p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 k p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 k p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 k p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 k p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 k p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Snatterand Anas strepera Harmaasorsa
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 66 15 +1kv p, 51 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 43 15 +1kv p, 28 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 39 15 ad p, 24 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 32 15 ad p, 17 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 61 20 ad p, 41 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 33 14 ad p, 19 pull 10+9 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 19 10 ad p, 9 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 20 12 ad p, 8 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 31 23 ad p, 8 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Kricka Anas crecca Tavi
25.6. Föglö Björsboda, Föglö 2 n p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 30 24 +1kv p, 6 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 26 10 +1kv p, 16 pull 9+7 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 26 12 ad p, 14 pull 7+7 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Jomala Torpfjärden, Norra mot öster 16 p (Johan Ekholm)
19.6. Jomala Torpfjärden, Fågeltornet 26 k ad p (Johan Ekholm)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 ad p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 18 10 ad p, 8 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 30 15 ad p, 15 pull 10+5 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Gräsand Anas platyrhynchos Sinisorsa
26.6. Hammarland Högstengrunden 1 n (Antti Halkka)
25.6. Föglö Björsboda, Föglö 8 k p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
25.6. Eckerö Råttgrundet N-hällen 1 k p (Antti Halkka)
25.6. Eckerö Råttgrundet 1 p (Antti Halkka)
25.6. Lumparland Svinö, Ljusterskärsfladan 3 1 n p, 2 1kv p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
24.6. Vårdö Vattungs revet 2 pariutuneet p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 41 35 +1kv p, 6 pull 4+2 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 36 30 +1kv p, 6 pull 4+2 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 46 40 ad p, 6 pull 5+1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 30 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Jomala Torpfjärden, Fågeltornet 50 p (Johan Ekholm)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 52 45 ad p, 7 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 37 25 ad p, 12 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 44 40 ad p, 4 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 33 30 ad p, 3 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Mariehamn nabben 12 2 k ad p, 1 n p, 9 pm p (Johan Ekholm)
14.6. Hammarland bovik 12 1 n ad p, 11 pm p, ej exakt plats (göran tjerneld)

Stjärtand Anas acuta Jouhisorsa
26.6. Jomala Högskär 3 1 n p, 2 pull p (Mattias Sarling)

Skedand Anas clypeata Lapasorsa
24.6. Vårdö Vattungen 2 pariutuneet p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 22 12 +1kv p, 10 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 32 10 +1kv p, 22 pull 9+7+6 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Jomala Torpfjärden, Fågeltornet 1 n p (Johan Ekholm)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 23 15 ad p, 8 pull 4+4 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 25 15 ad p, 10 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 18 8 ad p, 10 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 19 15 ad p, 4 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Vigg Aythya fuligula Tukkasotka
26.6. Hammarland Högsten 7 p, 2 n 5 pull (Antti Halkka)
25.6. Föglö Överö, Kummelgrundet 7 6 pariutuneet p, 1 k p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
25.6. Eckerö Råttgrundet 2 p (Antti Halkka)
25.6. Saltvik Rannö-Hamnskär 30 p, 3 poikuetta satamassa (Antti Halkka)
25.6. Lumparland Svinö, Ljusterskärsfladan 2 pariutuneet p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
25.6. Hammarland Baksten 1 p (Antti Halkka)
25.6. Föglö Björsboda, Skräcknäs 1 k p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
25.6. Hammarland Baksten 6 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Engeskär 20 p (Antti Halkka, Kristiina Mannermaa, Ahti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 130 111 +1kv p, 19 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 184 130 +1kv p, 54 pull 14+9+8+7+7+9 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Eckerö Östra Malen 2 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 130 100 ad p, 30 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 170 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 140 120 ad p, 20 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 168 150 ad p, 18 pull 9+9 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 80 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 140 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 120 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Ejder Somateria mollissima Haahka
27.6. Hammarland Lågbådan (W) 10 n p (Antti Halkka)
27.6. Mariehamn Klintkajen 9 2 n ad p, 7 pm Igen en ny kull p (Johan Ekholm)
27.6. Hammarland Inre Borgen 1 p, Haahka joskus pesinyt ainoana lajina ruudussa. Ei ma... (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Koxnan 40 5 n ja 35 pull (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Östra Klobbarna W IBA 9 p, 2 n 7 pull (Antti Halkka)
25.6. Saltvik Saggö-Hamnkobben 40 p (Antti Halkka)
25.6. Geta Kvarnklobben 13 p, 3 n 10 pull (Antti Halkka)
24.6. Vårdö Vattungs revet 10 4 n p, 6 1kv p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2354 150 W m, 1900 k p, 300 n p, 4 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
22.6. Eckerö Midfjärdsgrund 20 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Skarven 510 p (Antti Halkka)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1983 180 W m, 1500 k p, 300 n p, 3 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Eckerö Östra Malen 1 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
20.6. Hammarland Torskklobb N 14 p, 4n 10 pull (Antti Halkka)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1856 240 95 % koiraita W m, 1600 +1kv p, 16 pull 5+5+6 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Mariehamn västra hamnen 4 1 n ad p, 3 pm nykläckta p (Johan Ekholm)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 801 80 W m, 500 k p, 200 n p, 21 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1165 140 W m, 650 k p, 350 n p, 25 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3665 350 W m, 3000 k p, 300 n p, 15 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Mariehamn nabben 17 14 n ad p, 3 pm nykläckta p (Johan Ekholm)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2674 753 k W m, 12 n W m, 1700 k p, 200 n p, 9 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2540 380 W m, 2000 k p, 150 n p, 10 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Mariehamn nabben 9 p (Johan Ekholm)
14.6. Lemland Nåtö strömmar 76 71 n ad p, 5 pm ad p (Johan Ekholm, Robin Juslin)
14.6. Jomala Kobba Klintar 91 41 n ad p, 50 pm p (Johan Ekholm, Robin Juslin)
14.6. Lemland Lilla Båtskär 701 340 n ad p, 358 pm p, 1 n ruvande p, 2 k ad p (Johan Ekholm, Robin Juslin)
14.6. Mariehamn lilla holmen 12 6 n ad p, 4 pm p, 2 n m (Johan Ekholm, Robin Juslin)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2517 2000 ad p, 515 k ad W m, 2 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Nåtö, Senskärsgrundet 7 n p, inga ungar (Johan Ekholm, Robin Juslin)

Sjöorre Melanitta nigra Mustalintu
27.6. Hammarland Lågbådan (W) 90 kiert (Antti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 NE m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 28 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 4 3 W m, 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Svärta Melanitta fusca Pilkkasiipi
27.6. Hammarland N Sunnomskär 35 k (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Måsskär 2 pariutuneet, maissa (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Heligmanskobb 6 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Lågbådan (W) 15 k p kiert (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Östra Klobbarna W IBA 20 p (Antti Halkka)
26.6. Lemland Nåtö, naturstig 4 pariutuneet p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
26.6. Saltvik Hamnskär 30 p (Antti Halkka)
26.6. Hammarland Norra Sälskär 30 p (Antti Halkka)
26.6. Jomala Högskär 6 pariutuneet p (Mattias Sarling)
26.6. Saltvik Koxnan 40 p (Antti Halkka)
26.6. Geta Kallan 2 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Rannö-Hamnskär 40 p (Antti Halkka)
25.6. Föglö Överö, Kummelgrundet 3 2 pariutuneet p, 1 k p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
25.6. Lumparland Svinö, Ljusterskärsfladan 2 pariutuneet p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
25.6. Brändö Ljusgrunden 13 p (Tommy Pettersson)
24.6. Hammarland Engeskär 50 p (Antti Halkka, Kristiina Mannermaa, Ahti Halkka)
24.6. Vårdö Vattungs revet 18 pariutuneet p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
22.6. Hammarland Signilskär 140 p (Antti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 160 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Hammarland Skarven 20 p (Antti Halkka)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 160 +1kv p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 215 5 W m, 210 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 160 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 200 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 200 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 120 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 150 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Järsö, Söderfjärden 3 p (Pejk Eriksson)
14.6. Lemland Nåtö, Senskärsgrundet 15 14 pariutuneet ad p, 1 k ad p (Johan Ekholm, Robin Juslin)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 180 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Knipa Bucephala clangula Telkkä
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 13 7 S m, 6 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 16 9 W m, 7 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 k p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 7 5 k E m, 2 k p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Mariehamn nabben 7 2 n ad p, 5 pm p (Johan Ekholm)

Salskrake Mergellus albellus Uivelo
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 n p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Småskrake Mergus serrator Tukkakoskelo
26.6. Saltvik Skötklobben (västra) 2 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Koxnan 5 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Skräddarhället 6 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Mellanklobb 2 p (Antti Halkka)
25.6. Föglö Björsboda, Föglö 2 n p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
25.6. Föglö Överö, Kummelgrundet 2 k p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
25.6. Brändö Ljusgrunden 5 p (Tommy Pettersson)
24.6. Vårdö Vattungs revet 8 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 80 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 80 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 90 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 80 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 90 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 90 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 70 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 80 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 60 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Storskrake Mergus merganser Isokoskelo
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 170 150 +1kv p, 20 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 143 120 +1kv p, 23 pull 4+5+6+8 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 166 160 +1kv p, 6 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Hammarland Torskklobb N 40 p (Antti Halkka)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 205 200 ad p, 5 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 160 150 ad p, 10 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 150 140 p, 10 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 150 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 157 150 ad p, 7 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Nåtö strömmar 20 10 ad p, 10 pm p (Johan Ekholm, Robin Juslin)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 144 130 ad p, 14 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lilla Båtskär 10 1 n ad p, 9 pm p (Johan Ekholm, Robin Juslin)

Vaktel Coturnix coturnix Viiriäinen
17.6. Jomala Västansunda 1 Ä p (Johan Ekholm, Björn Andersson, kenneth björklund, Pejk Eriksson, Eivor...)
17.6. Jomala södersunda 1 Ä p (Johan Ekholm, Björn Andersson, kenneth björklund, Pejk Eriksson, Eivor...)

Orre Tetrao tetrix Teeri
24.6. Hammarland Engeskär 2 p, n ja k (Antti Halkka, Kristiina Mannermaa, Ahti Halkka)

Fasan Phasianus colchicus Fasaani
15.6. Jomala Bredhällsmossen 1 Ä (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)

Smålom Gavia stellata Kaakkuri
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 N m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 ad N m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 NW m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Storlom Gavia arctica Kuikka
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 ad N m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 ad N m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Sund Sonröda träsk 2 pariutuneet p (Mari Åkerholm, Eivor Karlsson)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 ad W m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Gavia (släktet) Gavia sp Kuikkalaji
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 2kv N m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 NW m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Skäggdopping Podiceps cristatus Silkkiuikku
25.6. Lumparland Svinö, Ljusterskärsfladan 4 pariutuneet p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
25.6. Föglö Finholma, Sandkläppen 4 pariutuneet p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
25.6. Föglö Björsboda, Skräcknäs 1 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 4 ad p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 ad p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Kökar Västerfjärden Fågelplattformen 22 p, 20 ad 2 pm (Lars-Olof Hellman)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 ad p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Hammarland bovik 16 pariutuneet p (göran tjerneld)

Svarthakedopping Podiceps auritus Mustakurkku-uikku
26.6. Lemland Nåtö, Rödgrund 2 pariutuneet p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
26.6. Hammarland Högsten 2 p (Antti Halkka)
25.6. Föglö Björsboda, Skräcknäs 8 pariutuneet p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
25.6. Lumparland Svinö, Ljusterskärsfladan 3 2 pariutuneet p, 1 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)

Storskarv Phalacrocorax carbo Merimetso
27.6. Hammarland Inre Borgen 3 p (Antti Halkka)
26.6. Geta Kallan 4 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Baksten 350 p (Antti Halkka)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 4 E m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 11 E m, 1 W m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 6 3 W m, 3 E m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 W m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 6 W m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 W m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 W m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Mariehamn råttgrundet 10 6 m E, 4 m W (Johan Ekholm, Robin Juslin)

ägretthäger Egretta alba Jalohaikara
17.6. Kumlinge Seglinge, Västersjö 1 nous (Edvin Söderlund)

Gråhäger Ardea cinerea Harmaahaikara
25.6. Föglö Björsboda, Föglö 3 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
24.6. Vårdö Vattungs revet 1 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 4 1kv p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Finström Ämnäsviken 100 p, över 70 i en sammanhållen flock på väg mot häcknings... (Jörgen Eriksson)

Brun kärrhök Circus aeruginosus Ruskosuohaukka
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 k ad W m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Finström Bjärströms träsk 1 n kiert (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)

Fiskgjuse Pandion haliaetus Sääksi
19.6. Mariehamn notgrundet 1 p (Johan Ekholm)

Tornfalk Falco tinnunculus Tuulihaukka
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Lärkfalk Falco subbuteo Nuolihaukka
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Finström Åttböle, Länabba träsk 3 2kv kiert (Lars-Olof Hellman, Pejk Eriksson)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 NW m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Vattenrall Rallus aquaticus Luhtakana
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Kornknarr Crex crex Ruisrääkkä
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p Ä (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p Ä (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p Ä (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Sothöna Fulica atra Nokikana
17.6. Mariehamn nabben 5 3 ad p, 2 pm ev 3 stycken p (Johan Ekholm)
15.6. Finström Bjärströms träsk 50 p, n50 (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)
14.6. Mariehamn nabben 2 1 ad p, 1 pm p (Johan Ekholm)

Trana Grus grus Kurki
25.6. Föglö Björsboda, Föglö 2 pariutuneet N (Heli Perttula, Jussi Aalto)
24.6. Vårdö Töftö, Påvals 2 pariutuneet p (Heli Perttula)
20.6. Saltvik Haga Kungsgård, Östra mot Saltviksfjärden 150 p, n (Mari Åkerholm, Eivor Karlsson)
17.6. Jomala södersunda 2 Ä p (Johan Ekholm, Björn Andersson, kenneth björklund, Pejk Eriksson, Eivor...)
15.6. Jomala Västansunda , Brobacka 5 kiert (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)
15.6. Jomala Östanträsk 2 p (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)
14.6. Hammarland bovik 3 2 ad p, 1 pm p, ej exakt plats (göran tjerneld)

Strandskata Haematopus ostralegus Meriharakka
27.6. Hammarland Heligmanskobb 2 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Lågbådan (W) 2 p (Antti Halkka)
27.6. Eckerö Yttre Borgen 2 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Rannö-Norrskär 1 p (Antti Halkka)
26.6. Lemland Nåtö, Själskata 2 pariutuneet p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
26.6. Saltvik Rannö-Hamnskär 1 p (Antti Halkka)
26.6. Geta Långbådan 1 p (Antti Halkka)
26.6. Geta Klobben 1 p (Antti Halkka)
25.6. Eckerö Råttgrundet 2 p (Antti Halkka)
25.6. Lumparland Svinö, Ljusterskärsfladan 1 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
25.6. Föglö Degerby, Ekholms sundet 2 pariutuneet p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
25.6. Föglö Överö, Kummelgrundet 1 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
25.6. Föglö Finholma, Sandkläppen 2 E (Heli Perttula, Jussi Aalto)
25.6. Brändö Ljusgrunden 2 p (Tommy Pettersson)
25.6. Saltvik Saggö-Flatklobben 1 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Baksten 1 p (Antti Halkka)
24.6. Kökar Överboda, Träsket 39 p (Totti Toiskallio)
24.6. Vårdö Vattungen 2 pariutuneet p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
24.6. Vårdö Vattungs revet 1 ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
22.6. Eckerö Midfjärdsgrund 2 p (Antti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 20 15 +1kv p, 5 pm p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 20 15 +1kv p, 5 pm p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Hammarland Skarven 6 p (Antti Halkka)
21.6. Eckerö Västra Malen 2 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
20.6. Hammarland Kapellskär 1 p (Antti Halkka)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 20 15 ad p, 5 pm p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 20 15 ad p, 5 pm p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Mariehamn notgrundet 6 ad p (Johan Ekholm)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 21 15 ad p, 6 pm p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 20 15 ad p, 5 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 25 20 ad p, 5 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 18 15 ad p, 3 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Tofsvipa Vanellus vanellus Töyhtöhyyppä
25.6. Föglö Björsboda, Föglö 1 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
24.6. Hammarland Engeskär 1 p (Antti Halkka, Kristiina Mannermaa, Ahti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Jomala Västansunda 2 Ä p, räven gick över åkern (Johan Ekholm, Björn Andersson, kenneth björklund, Pejk Eriksson, Eivor...)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 SW m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Större strandpipare Charadrius hiaticula Tylli
26.6. Saltvik Rannö-Norrskär 1 p (Antti Halkka)
26.6. Hammarland Högsten 2 p (Antti Halkka)
25.6. Eckerö Råttgrundet 1 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Prickhällen 1 p (Antti Halkka)
24.6. Vårdö Vattungs revet 1 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
24.6. Hammarland Engeskär 2 p (Antti Halkka, Kristiina Mannermaa, Ahti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Hammarland Skarven 6 p (Antti Halkka)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Småspov Numenius phaeopus Pikkukuovi
24.-26.6. Kökar Överboda, Träsket 1 än p (Totti Toiskallio)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 SW m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Storspov Numenius arquata Kuovi
25.6. Hammarland Signilskär 1 p (Antti Halkka)
24.6. Kökar Överboda, Träsket 4 p nous (Totti Toiskallio)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 nous W m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 SW m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 W m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 W m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Jomala Västansunda , Brobacka 2 kiert (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)

Roskarl Arenaria interpres Karikukko
27.6. Eckerö Yttre Borgen 2 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Måsskär 1 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Skötkobben 5 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Tistronkobbsgrundet (W) 1 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Flyttorna E 1 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Heligmanskobb 1 p (Antti Halkka)
26.6. Jomala Högskär 3 2 pariutuneet p, 1 ad p, 4 ägg (Mattias Sarling)
26.6. Hammarland Högsten 1 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Östra Klobbarna E IBA 1 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Rannö-Hamnskär 1 p (Antti Halkka)
26.6. Hammarland Norra Sälskär 1 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Prickhällen 1 p (Antti Halkka)
25.6. Geta Kvarnklobben 1 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Engeskär 2 p (Antti Halkka, Kristiina Mannermaa, Ahti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Hammarland Skarven 4 p (Antti Halkka)
21.6. Eckerö Mjöskärs pallarna 1 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Höggrund 1 p (Antti Halkka)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Föglö Börstingsnäs 1 p (ilkka koivistoinen, Riitta Koivistoinen)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Brushane Calidris pugnax Suokukko
27.6. Eckerö Yttre Borgen 1 k p (Antti Halkka)
26.6. Hammarland Norra Sälskär 1 k p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Engeskär 1 p (Antti Halkka, Kristiina Mannermaa, Ahti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 8 2 k W m, 1 n W m, 5 k p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 7 1 k W m, 5 k p, 1 n p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 15 7 k W m, 7 k p, 1 n p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 k p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 k p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Kökar Västerfjärden Fågelplattformen 2 p (Lars-Olof Hellman)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 2 k W m, 1 k p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 4 1 k W m, 3 k p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 1 k p, 2 k m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Sandlöpare Calidris alba Pulmussirri
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Kärrsnäppa Calidris alpina Suosirri
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 W m Än (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Smalnäbbad simsnäppa Phalaropus lobatus Vesipääsky
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 nous W m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Drillsnäppa Actitis hypoleucos Rantasipi
25.6. Föglö Överö, Kummelgrundet 1 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
25.6. Brändö Ljusgrunden 1 p (Tommy Pettersson)
25.6. Lumparland Svinö, Ljusterskärsfladan 2 pariutuneet p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p Ä (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Skogssnäppa Tringa ochropus Metsäviklo
24.6. Hammarland Engeskär 1 p (Antti Halkka, Kristiina Mannermaa, Ahti Halkka)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 nous m SW (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Svartsnäppa Tringa erythropus Mustaviklo
25.6. Brändö Ljusgrunden 8 m SW (Tommy Pettersson)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 W m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 1 m, 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Gluttsnäppa Tringa nebularia Valkoviklo
25.6. Föglö Björsboda, Föglö 1 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 8 6 W m, 2 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 6 W m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 W m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Grönbena Tringa glareola Liro
25.6. Föglö Björsboda, Föglö 5 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
24.6. Hammarland Engeskär 8 p (Antti Halkka, Kristiina Mannermaa, Ahti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 1 W m, 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 1 W m, 2 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Rödbena Tringa totanus Punajalkaviklo
27.6. Hammarland Skötkobben 2 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Heligmanskobb 1 p (Antti Halkka)
27.6. Mariehamn notgrundet 3 2 ad p, 1 pm p (Johan Ekholm)
26.6. Saltvik Rannö-Norrskär 1 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Rannö-Hamnskär 1 p (Antti Halkka)
26.6. Hammarland Högsten 1 p (Antti Halkka)
26.6. Geta Skatan 1 p (Antti Halkka)
26.6. Hammarland Norra Sälskär 1 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Prickhällen 2 p (Antti Halkka)
25.6. Brändö Borkenholm 1 kiert (Tommy Pettersson)
25.6. Lumparland Svinö, Ljusterskärsfladan 1 ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
25.6. Eckerö Råttgrundet 1 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Baksten 1 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Engeskär 10 p (Antti Halkka, Kristiina Mannermaa, Ahti Halkka)
22.6. Eckerö Midfjärdsgrund 1 p (Antti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 14 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Hammarland Enskärsbåda N 1 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
21.6. Hammarland Skarven 4 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Enskärsbåda N 1 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Mariehamn notgrundet 1 ad p (Johan Ekholm)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Kökar Överboda 12 p (Kristiina Jääskeläinen-Hurri, Susanna Pitkänen, Kimmo Hurri)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Morkulla Scolopax rusticola Lehtokurppa
16.6. Jomala Katthavet 1 Ä p (Johan Ekholm, Björn Andersson, kenneth björklund, Pejk Eriksson, Eivor...)
16.6. Mariehamn notgrundet 1 Ä p (Johan Ekholm, Björn Andersson, kenneth björklund, Pejk Eriksson, Eivor...)
15.6. Kökar Hamnö 1 k kiert, soidinlenkillä (Kristiina Jääskeläinen-Hurri)

Ob. vadare K (kahlaaja) Kahlaaja
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Kustlabb Stercorarius parasiticus Merikihu
27.6. Hammarland Skötkobben 1 p (Antti Halkka)
27.6. Eckerö Yttre Borgen 2 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Måsskär 2 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Flyttorna E 2 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Tistronkobbsgrundet (W) 8 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Lågbådan (W) 1 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland N Sunnomskär 2 p (Antti Halkka)
26.6. Geta Skatan 2 p (Antti Halkka)
26.6. Geta Långbådan 2 p (Antti Halkka)
26.6. Hammarland Högstengrunden 2 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Skötklobben (västra) 1 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Östra Klobbarna E IBA 1 p (Antti Halkka)
26.6. Jomala Högskär 1 kiert (Mattias Sarling)
26.6. Hammarland Högsten 2 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Rannö-Hamnskär 2 p (Antti Halkka)
26.6. Geta Klobben 2 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Koxnan 2 p (Antti Halkka)
26.6. Geta Saltflyttan 1 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Främstkobben 3 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Skräddarhället 2 p (Antti Halkka)
26.6. Geta Lågan 1 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Rannö-Norrskär - E-luoto 2 p (Antti Halkka)
25.6. Saltvik Saggö-Hamnkobben 1 p (Antti Halkka)
25.6. Geta Österklobben (Kvarnklobb N) 2 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Baksten 1 p (Antti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
22.6. Eckerö Midfjärdsgrund 2 p (Antti Halkka)
21.6. Eckerö Östra Malen 2 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
21.6. Hammarland Enskärsbåda N 2 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
21.6. Hammarland Långbådan (E) 2 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
21.6. Hammarland Södra hällarna 3 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
21.6. Eckerö Västra Malen 2 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 17 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Hammarland Kapellskär 1 p (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Torskklobb N 2 p (Antti Halkka)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 13 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 16 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 9 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Tobisgrissla Cepphus grylle Riskilä
27.6. Hammarland Måsskär 5 p (Antti Halkka)
27.6. Eckerö Yttre Borgen 2 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Flyttorna W 20 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Skötkobben 2 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Pälsen 150 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Koxnan 600 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Mellanklobb 3 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Själbådan 12 p (Antti Halkka)
26.6. Geta Klobben 500 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Rannö-Norrskär 50 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Rannö-Hamnskär 60 p (Antti Halkka)
26.6. Geta Lågan 15 p (Antti Halkka)
26.6. Jomala Högskär 10 p (Mattias Sarling)
26.6. Saltvik Mulklobben IBA-alue 50 p (Antti Halkka)
26.6. Hammarland Norra Sälskär 100 p (Antti Halkka)
26.6. Geta Saltflyttan 100 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Östra Klobbarna W IBA 40 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Östra Klobbarna E IBA 10 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Baksten 12 p (Antti Halkka)
25.6. Brändö Märklobb 11 p (Tommy Pettersson)
25.6. Geta Kvarnklobben 4 p (Antti Halkka)
25.6. Saltvik Saggö-Flatklobben 30 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Signilskär 70 p (Antti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 45 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Hammarland Södra hällarna 2 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
21.6. Eckerö Mjölskär 10 p (Antti Halkka)
21.6. Eckerö Mjöskärs pallarna 8 p (Antti Halkka)
21.6. Eckerö Västra Malen 3 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
21.6. Hammarland Skarven 30 p (Antti Halkka)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 30 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Hammarland Enskärsbåda S 1 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
21.6. Hammarland Enskärsbåda N 2 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
21.6. Hammarland Höggrund 30 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Långbådan (E) 1 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 35 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Hammarland Kapellskär 12 p (Antti Halkka)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 25 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 40 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 35 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 25 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 40 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Tordmule Alca torda Ruokki
27.6. Hammarland Måsskär 15 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Flyttorna W 4 p (Antti Halkka)
27.6. Eckerö Yttre Borgen 4 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Lågbådan (W) 4 p (Antti Halkka)
26.6. Jomala Högskär 1 p (Mattias Sarling)
26.6. Saltvik Rannö-Hamnskär 40 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Främstkobben 50 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Rannö-Norrskär 1000 p (Antti Halkka)
26.6. Hammarland Norra Sälskär 1500 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Östra Klobbarna W IBA 40 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Koxnan 500 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Mulklobben IBA-alue 700 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Själbådan 3 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Pälsen 40 p (Antti Halkka)
25.6. Saltvik Saggö-Hamnkobben 2 p (Antti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 100 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
22.6. Eckerö Midfjärdsgrund 2 p (Antti Halkka)
21.6. Eckerö Mjölskär 100 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Långbådan (E) 3 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 80 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Hammarland Skarven 35 p (Antti Halkka)
21.6. Eckerö Västra Malen 50 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
21.6. Eckerö Mjöskärs pallarna 50 p (Antti Halkka)
21.6. Eckerö Sindersgrund 150 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Höggrund 40 p (Antti Halkka)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 100 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 80 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 120 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 80 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 50 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 90 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 80 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Sillgrissla Uria aalge Etelänkiisla
26.6. Saltvik Rannö-Norrskär 1 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Koxnan 1 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Mulklobben IBA-alue 45 p, Laskettu kuvista. (Antti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Skräntärna Hydroprogne caspia Räyskä
26.6. Saltvik Rannö-Norrskär 2 p (Antti Halkka)
26.6. Geta Lågan 1 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Baksten 1 p (Antti Halkka)
25.6. Eckerö Råttgrundet 1 p (Antti Halkka)
25.6. Geta Kvarnklobben 1 p (Antti Halkka)
25.6. Lumparland Svinö, Ljusterskärsfladan 1 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Eckerö Västra Malen 1 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
15.6. Finström Bjärströms träsk 1 kiert (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)

Fisktärna Sterna hirundo Kalatiira
27.6. Mariehamn notgrundet 15 10 ad p, 5 pm p (Johan Ekholm)
25.6. Hammarland Prickhällen 10 p (Antti Halkka)
25.6. Eckerö Råttgrundet 3 p (Antti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 25 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 40 +1kv p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 30 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 25 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Jomala Torpfjärden, Fågeltornet 6 p (Johan Ekholm)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 38 37 ad p, 1 pm p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 31 30 p, 1 pp p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 25 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 20 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Hammarland bovik 10 pariutuneet p (göran tjerneld)
14.6. Mariehamn råttgrundet 40 20 p, 20 p (Johan Ekholm, Robin Juslin)

Silvertärna Sterna paradisaea Lapintiira
27.6. Hammarland Skötkobben 250 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Flyttorna W 50 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland N Sunnomskär 5 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Heligmanskobb 100 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Flyttorna E 50 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Måsskär 40 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Lågbådan (W) 17 p (Antti Halkka)
27.6. Eckerö Yttre Borgen 30 p (Antti Halkka)
26.6. Geta Kallan 20 p (Antti Halkka)
26.6. Geta Långbådan 5 p (Antti Halkka)
26.6. Hammarland Norra Sälskär 70 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Koxnan 100 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Rannö-Hamnskär 100 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Koxnan 100 p (Antti Halkka)
26.6. Geta Saltflyttan 100 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Rannö-Norrskär 100 p (Antti Halkka)
26.6. Hammarland Högsten 130 p, joista 30 pesimäkalliolla, muut riutalla (Antti Halkka)
25.6. Brändö Ljusgrunden 85 p (Tommy Pettersson)
25.6. Lumparland Svinö, Ljusterskärsfladan 3 1 ad p, 2 1kv p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
25.6. Saltvik Saggö-Flatklobben 40 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Prickhällen 10 p (Antti Halkka)
25.6. Eckerö Råttgrundet N-hällen 20 p (Antti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 300 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
22.6. Eckerö Midfjärdsgrund 4 p (Antti Halkka)
21.6. Eckerö Mjölskär 3 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Enskärsbåda N 40 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
21.6. Eckerö Västra Malen 50 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
21.6. Hammarland Höggrund 2 p (Antti Halkka)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 400 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Hammarland Skarven 30 p (Antti Halkka)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 300 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 300 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 250 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 252 250 +1kv p, 2 pm p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 252 250 +1kv p, 2 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 252 250 ad p, 2 pm p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 250 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Dvärgmås Hydrocoloeus minutus Pikkulokki
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 ad N m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 ad p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Skrattmås Larus ridibundus Naurulokki
27.6. Hammarland Skötkobben 2 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Flyttorna W 4 p (Antti Halkka)
26.6. Geta Långbådan 130 p, 100 ad 30 pull (Antti Halkka)
26.6. Hammarland Norra Sälskär 10 p (Antti Halkka)
25.6. Brändö Ljusgrunden 10 p (Tommy Pettersson)
25.6. Brändö Tamelagrynnan 21 p, Koloni (Tommy Pettersson)
25.6. Brändö Finngrynnan 45 p, Koloni (Tommy Pettersson)
25.6. Eckerö Råttgrundet N-hällen 2 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Prickhällen 30 p (Antti Halkka)
25.6. Föglö Björsboda, Föglö 3 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
24.6. Hammarland Engeskär 12 p (Antti Halkka, Kristiina Mannermaa, Ahti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 80 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 96 4 W m, 80 +1kv p, 12 pm p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 94 9 W m, 80 +1kv p, 5 pm p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 83 80 +1kv p, 3 pm p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Jomala Torpfjärden, Fågeltornet 12 ad p (Johan Ekholm)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 78 70 +1kv p, 8 pm p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 84 4 2kv W m, 70 +1kv p, 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 75 23 W m, 50 +1kv p, 2 pull p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Kökar Lindhagenin lintulava 11 ad p kiert (Kristiina Jääskeläinen-Hurri, Susanna Pitkänen, Kimmo Hurri)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 64 60 +1kv p, 4 pm p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Nåtö, Senskärsgrundet 47 26 ad p, 21 pm p (Johan Ekholm, Robin Juslin)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 50 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Mariehamn råttgrundet 11 3 ad p, 8 ad p (Johan Ekholm, Robin Juslin)

Fiskmås Larus canus Kalalokki
27.6. Eckerö Yttre Borgen 20 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Lågbådan (W) 2 myös poikasia (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Flyttorna E 15 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Heligmanskobb 20 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Skötkobben 40 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Flyttorna W 40 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Hamnskär 20 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Östra Klobbarna E IBA 30 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Östra Klobbarna W IBA 20 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Främstkobben 10 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Pälsen 10 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Rannö-Norrskär - E-luoto 20 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Rannö-Norrskär 50 p (Antti Halkka)
26.6. Geta Långbådan 30 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Själbådan 10 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Koxnan 100 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Mellanklobb 3 p (Antti Halkka)
26.6. Hammarland Norra Sälskär 70 p (Antti Halkka)
26.6. Geta Kallan 20 p (Antti Halkka)
26.6. Geta Skatan 100 p (Antti Halkka)
26.6. Geta Klobben 10 p (Antti Halkka)
26.6. Geta Lågan 10 p (Antti Halkka)
25.6. Saltvik Saggö-Flatklobben 20 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Baksten 40 p (Antti Halkka)
25.6. Geta Österklobben (Kvarnklobb N) 10 p (Antti Halkka)
25.6. Geta Kvarnklobben 10 p (Antti Halkka)
25.6. Eckerö Råttgrundet 20 p (Antti Halkka)
25.6. Saltvik Saggö-Hamnkobben 20 p (Antti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 250 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
22.6. Eckerö Midfjärdsgrund 4 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Enskärsbåda S 1 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
21.6. Eckerö Mjölskär 20 p (Antti Halkka)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 260 250 +1kv p, 10 pm p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Eckerö Östra Malen 30 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
21.6. Eckerö Mjöskärs pallarna 12 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Höggrund 10 p (Antti Halkka)
21.6. Eckerö Östra Malen 30 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
21.6. Hammarland Enskärsbåda N 1 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 250 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Hammarland Kapellskär 40 p (Antti Halkka)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 250 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 250 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 200 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 200 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Kökar Sandvik 2 p, Vanhemmat ruokkivat kahta poikasta (Kristiina Jääskeläinen-Hurri, Susanna Pitkänen, Kimmo Hurri)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 200 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Nåtö, Senskärsgrundet 4 1 ad p, 3 pm p (Johan Ekholm, Robin Juslin)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 200 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Mariehamn råttgrundet 20 10 p, 10 p (Johan Ekholm, Robin Juslin)
14.6. Lemland Nåtö, Senskärsgrundet 30 15 ad p, 15 p (Johan Ekholm, Robin Juslin)
14.6. Hammarland bovik 2 pariutuneet p, ej exakt plats (göran tjerneld)

Silltrut Larus fuscus Selkälokki
27.6. Hammarland Heligmanskobb 45 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Tistronkobbsgrundet (W) 1 p (Antti Halkka)
27.6. Eckerö Yttre Borgen 150 p, näistä 20 pull (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Måsskär 6 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Mulklobben IBA-alue 6 p (Antti Halkka)
26.6. Geta Brunkan 1 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Främstkobben 4 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Hamnskär 13 p, 9 ad 4 pull (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Rannö-Norrskär - E-luoto 30 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Koxnan 120 p, joista 20 pull (Antti Halkka)
26.6. Hammarland Norra Sälskär 200 p, 180 ad 20 pull (Antti Halkka)
26.6. Geta Klobben 70 p, 50 ad 20 pull (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Rannö-Norrskär 450 p, yli 400 ad, loput poikasia (Antti Halkka)
26.6. Geta Lågan 30 p, 25 ad ja 5 pull (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Pälsen 14 p (Antti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Eckerö Östra Malen 2 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
21.6. Eckerö Sindersgrund 4 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Skarven 2 p (Antti Halkka)
21.6. Eckerö Mjöskärs pallarna 10 p (Antti Halkka)
21.6. Eckerö Mjölskär 8 p (Antti Halkka)
21.6. Eckerö Västra Malen 20 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 21 ad p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 17 ad p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 17 ad p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 20 ad p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 16 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Gråtrut Larus argentatus Harmaalokki
27.6. Hammarland Lågbådan (W) 1 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Inre Borgen 1 p, Varoitteli ja pysyi paikalla. En usko että pesii, va... (Antti Halkka)
27.6. Eckerö Yttre Borgen 40 p, 30 ad 10 pull (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Måsskär 6 p, lisäksi 3 pull (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Skräddarhället 1 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Främstkobben 30 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Hamnskär 1 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Mulklobben IBA-alue 2 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Pälsen 10 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Rannö-Norrskär 40 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Skötklobben (västra) 2 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Koxnan 30 p (Antti Halkka)
26.6. Geta Brunkan 1 p (Antti Halkka)
26.6. Geta Klobben 30 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Själbådan 3 p (Antti Halkka)
26.6. Hammarland Norra Sälskär 50 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Östra Klobbarna W IBA 1 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Baksten 1 p (Antti Halkka)
25.6. Geta Kvarnklobben 1 p (Antti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Hammarland Höggrund 1 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Skarven 2 p (Antti Halkka)
21.6. Eckerö Mjölskär 5 p (Antti Halkka)
21.6. Eckerö Sindersgrund 6 p (Antti Halkka)
21.6. Eckerö Mjöskärs pallarna 4 p (Antti Halkka)
21.6. Eckerö Västra Malen 14 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 7 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 7 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 18 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 15 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Havstrut Larus marinus Merilokki
27.6. Hammarland Måsskär 2 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Lågbådan (W) 2 p (Antti Halkka)
26.6. Hammarland Norra Sälskär 2 p (Antti Halkka)
26.6. Hammarland Högstengrunden 2 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Själbådan 2 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Baksten 2 p (Antti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 7 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Hammarland Enskärsbåda S 1 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
21.6. Eckerö Mjölskär 1 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Skarven 1 p (Antti Halkka)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Hammarland Torskklobb S 2 p (Antti Halkka)
20.6. Hammarland Torskklobb M 2 p (Antti Halkka)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 9 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Mariehamn råttgrundet 2 pariutuneet p (Johan Ekholm, Robin Juslin)

Ringduva Columba palumbus Sepelkyyhky
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 4 W m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 W m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 1 m, 2 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Gök Cuculus canorus Käki
17.6. Jomala södersunda 1 Ä p (Johan Ekholm, Björn Andersson, kenneth björklund, Pejk Eriksson, Eivor...)
16.6. Jomala Katthavet 1 Ä p (Johan Ekholm, Björn Andersson, kenneth björklund, Pejk Eriksson, Eivor...)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Mariehamn Äspholm 1 Ä (Pejk Eriksson)

Sparvuggla Glaucidium passerinum Varpuspöllö
17.6. Jomala Västansunda 1 Ä p (Björn Andersson, Pejk Eriksson, Eivor Karlsson, henry hägerstrand, han...)

Nattskärra Caprimulgus europaeus Kehrääjä
25.6. Kökar Munkvärvan 1 Ä, Oletettavasti Träskebötetin suunnalta. 25.6. klo 01.... (Totti Toiskallio)
17.6. Jomala ulfsby 2 Ä p (Johan Ekholm, Björn Andersson, kenneth björklund, Pejk Eriksson, Eivor...)

Tornseglare Apus apus Tervapääsky
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 16 6 m, 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 17 W m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Mariehamn centrum 4 p (Johan Ekholm)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 6 m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Jomala Torpfjärden, Norra mot öster 10 p (Johan Ekholm)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 67 65 SW m, 2 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 11 m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 4 3 m, 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 5 m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Göktyta Jynx torquilla Käenpiika
14.6. Hammarland bovik 1 p, ej exakt plats (göran tjerneld)

Gråspett Picus canus Harmaapäätikka
25.6. Brändö Borkenholm 2 p (Tommy Pettersson)
23.6. Brändö Borkenholm 2 p (Tommy Pettersson)
22.6. Brändö Djurholm 1 p ä (Tommy Pettersson)

Större hackspett Dendrocopos major Käpytikka
15.6. Finström Länabba träsk 2 Än, Varnade febrilt i aspbestånd (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)
14.6. Lemland Järsö, Östergård 1 p (Pejk Eriksson)
14.6. Jomala Österskog 4 2 pariutuneet p, 2 pp imm p (Mari Åkerholm)

Mindre hackspett Dendrocopos minor Pikkutikka
26.6. Lemland Nåtö, Nygård 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)

Sånglärka Alauda arvensis Kiuru
25.6. Föglö Nötö, Södergård 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 L-laskenta (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Ladusvala Hirundo rustica Haarapääsky
26.6. Saltvik Rannö-Hamnskär 1 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Signilskär 5 p (Antti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 8 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 11 1 m, 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Vårdö Listersbyviken 1 kiert (Tomas Klemets)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Hussvala Delichon urbicum Räystäspääsky
26.6. Hammarland Högsten 2 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Frebbenby 5 p (Juha Relander)
23.6. Hammarland Signilskär 20 p (Antti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
22.6. Hammarland Signilskär 20 p (Antti Halkka)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Jomala Torpfjärden, Norra mot öster 1 p (Johan Ekholm)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 11 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Trädpiplärka Anthus trivialis Metsäkirvinen
15.6. Jomala Bredhällsmossen 1 Ä (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)

ängspiplärka Anthus pratensis Niittykirvinen
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Skärpiplärka Anthus petrosus Luotokirvinen
27.6. Hammarland Flyttorna W 1 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Tistronkobbsgrundet (W) 1 p (Antti Halkka)
26.6. Geta Klobben 1 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Pälsen 1 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Främstkobben 1 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Rannö-Hamnskär 2 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Östra Klobbarna W IBA 1 p (Antti Halkka)
26.6. Geta Saltflyttan 1 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Signilskär 5 p (Antti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 7 6 p, 1 pm p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
22.6. Eckerö Midfjärdsgrund 2 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Höggrund 1 p (Antti Halkka)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 6 2 L-laskenta, 4 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Hammarland Södra hällarna 1 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
21.6. Eckerö Västra Malen 2 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
21.6. Eckerö Östra Malen 1 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
21.6. Hammarland Skarven 3 p (Antti Halkka)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 6 1 L-laskenta, 5 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 7 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 1 L-laskenta, 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 1 ad L-laskenta, 1 ad p Än, Pesänrakennusta. (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 1 ad L-laskenta, 1 pm L-laskenta, 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lilla Båtskär 4 pariutuneet p (Johan Ekholm, Robin Juslin)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 2 ad p, 1 pm p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Gulärla Motacilla flava Keltavästäräkki
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Sädesärla Motacilla alba Västäräkki
27.6. Hammarland Flyttorna W 1 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Skötkobben 1 p (Antti Halkka)
26.6. Hammarland Högsten 1 p (Antti Halkka)
26.6. Hammarland Signilskär 3 p (Antti Halkka)
26.6. Geta Saltflyttan 1 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Signilskär 5 p (Antti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 3 L-laskenta, 9 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
22.6. Mariehamn Strandnäs 1 p, Kråkan försöka ta ägg eller ungar från boet (Johan Ekholm)
21.6. Eckerö Östra Malen 1 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
21.6. Hammarland Höggrund 1 p (Antti Halkka)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 5 ad L-laskenta, 5 ad p, 2 pm p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Hammarland Långbådan (E) 1 p (Antti Halkka, kristiina mannermaa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 2 L-laskenta, 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 8 2 L-laskenta, 6 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 3 L-laskenta, 7 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Mariehamn nabben 3 2 ad p, 1 pm p (Johan Ekholm)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 7 1 L-laskenta, 6 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 7 2 L-laskenta, 5 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 8 1 L-laskenta, 7 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Vårdö Listersbyviken 1 p (Tomas Klemets)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 8 1 L-laskenta, 7 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Mariehamn nabben 3 2 pariutuneet ad p, 1 pm p (Johan Ekholm)

Gärdsmyg Troglodytes troglodytes Peukaloinen
26.6. Lemland Nåtö, Ormdal 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
25.6. Lumparland Svinö, Ljusterskärsfladan 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
15.6. Finström Österskog 1 Ä (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)
15.6. Finström Länabba träsk 1 Ä (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)
14.6. Lemland Järsö N 1 Ä (Pejk Eriksson)
14.6. Lemland Järsö, Stacknäs 1 Ä (Pejk Eriksson)
14.6. Lemland Järsö, Östergård 1 Ä (Pejk Eriksson)
14.6. Lemland Bergö 1 Ä (Pejk Eriksson)

Rödhake Erithacus rubecula Punarinta
19.6. Jomala Torpfjärden, Fågeltornet 1 ä p, möjligen 1 unge under tornet (Johan Ekholm)
15.6. Finström Länabba träsk 1 Ä (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)
14.6. Lemland Järsö N 1 Ä (Pejk Eriksson)
14.6. Lemland Järsö, Djupet 1 Ä (Pejk Eriksson)
14.6. Lemland Järsö, Östergård 1 Ä (Pejk Eriksson)

Näktergal Luscinia luscinia Satakieli
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 L-laskenta (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p Ä (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Jomala Katthavet 3 Ä p (Johan Ekholm, Björn Andersson, kenneth björklund, Pejk Eriksson, Eivor...)
14.6. Kökar Hamnö 1 k Ä (Kristiina Jääskeläinen-Hurri)
14.6. Mariehamn Äspholm 1 Ä (Pejk Eriksson)
14.6. Lemland Styrsöfjärden, Tunngrund 1 Ä (Pejk Eriksson)
14.6. Lemland Järsö N 1 Ä (Pejk Eriksson)

Svart rödstjärt Phoenicurus ochruros Mustaleppälintu
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 n-puk p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 n-puk p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Rödstjärt Phoenicurus phoenicurus Leppälintu
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 n p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Buskskvätta Saxicola rubetra Pensastasku
15.6. Jomala Östanträsk 1 p (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)

Stenskvätta Oenanthe oenanthe Kivitasku
26.6. Geta Saltflyttan 1 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Signilskär 4 p (Antti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 k p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 k p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Hammarland Kapellskär 1 p (Antti Halkka)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 2 k p, 1 n p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lilla Båtskär 2 pariutuneet p (Johan Ekholm, Robin Juslin)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 5 3 k p, 2 n p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Koltrast Turdus merula Mustarastas
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 k p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 2 ad p, 1 pm p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Jomala Torpfjärden, Fågeltornet 1 k Ä p (Johan Ekholm)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 k ad L-laskenta (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 1 pm p, 1 ad p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Taltrast Turdus philomelos Laulurastas
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Jomala Katthavet 4 Ä p (Johan Ekholm, Björn Andersson, kenneth björklund, Pejk Eriksson, Eivor...)
15.6. Finström Bjärströms träsk N 1 Ä (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 L-laskenta (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Finström Österskog 1 Ä (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)
14.6. Lemland Järsö, Söderfjärden 1 Ä (Pejk Eriksson)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Mariehamn Ytternäs, Dalen 1 Ä (Pejk Eriksson)

Rödvingetrast Turdus iliacus Punakylkirastas
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Dubbeltrast Turdus viscivorus Kulorastas
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 L-laskenta (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Härmsångare Hippolais icterina Kultarinta
26.6. Lemland Nåtö, naturstig 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
25.6. Föglö Finholma, Sandkläppen 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 L-laskenta (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 4 2 L-laskenta, 2 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 L-laskenta (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Finström Länabba träsk 3 Ä (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)
15.6. Jomala Bredhällsmossen 1 Ä (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)
14.6. Lemland Järsö, Lilla Björkö 1 Ä (Pejk Eriksson)
14.6. Lemland Järsö N 2 Ä (Pejk Eriksson)
14.6. Lemland Järsö, Djupet S 1 Ä (Pejk Eriksson)
14.6. Lemland Järsö, Djupet 2 Ä (Pejk Eriksson)

Sävsångare Acrocephalus schoenobaenus Ruokokerttunen
19.6. Jomala Torpfjärden, Fågeltornet 2 p Ä (Johan Ekholm)
16.6. Jomala Katthavet 1 Ä p (Johan Ekholm, Björn Andersson, kenneth björklund, Pejk Eriksson, Eivor...)
15.6. Jomala Västansunda, Utskogarna, sandtaget 1 p Än (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)
15.6. Hammarland Torp, Långträsk 3 Än (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)
14.6. Mariehamn nabben 1 Ä p (Johan Ekholm)

Busksångare Acrocephalus dumetorum Viitakerttunen
25.-26.6. Mariehamn Svibyviken 1 (Gabriel Ekman)

Kärrsångare Acrocephalus palustris Luhtakerttunen
26.6. Kökar Österbygge, Nämmans 1 Ä, päivällä (Totti Toiskallio)
25.-26.6. Mariehamn Nabben 1 (Gabriel Ekman)
25.6. Hammarland Frebbenby 1 ä (Juha Relander)
24.6. Sund Kastelholm, Kökshavet 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 13 5 L-laskenta, 8 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 6 L-laskenta, 6 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 13 4 L-laskenta Ä, 9 p Ä (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Mariehamn notgrundet 1 Ä p (Johan Ekholm)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 4 L-laskenta Ä, 6 p Ä (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 11 4 L-laskenta Ä, 6 p Ä, 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 15 7 L-laskenta, 8 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.-17.6. Jomala kungsö batteri väg 1 Ä p (Johan Ekholm, Björn Andersson, kenneth björklund, Pejk Eriksson, Eivor...)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 5 L-laskenta, 7 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Mariehamn notgrundet 1 Ä p (Johan Ekholm, Björn Andersson, kenneth björklund, Pejk Eriksson, Eivor...)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 15 5 L-laskenta, 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Mariehamn Lervik 1 Ä (Pejk Eriksson)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 16 5 L-laskenta Ä, 10 p Ä, 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Bergö 1 Ä (Pejk Eriksson)

Rörsångare Acrocephalus scirpaceus Rytikerttunen
26.6. Kökar Söderby, Farklint 1 Ä, Päivällä (Totti Toiskallio)
26.6. Kökar Munkvärvan, Simsören 1 Ä (Totti Toiskallio)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p Ä (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Jomala Torpfjärden, Fågeltornet 1 Ä p (Johan Ekholm)
19.6. Jomala Torpfjärden, Norra mot öster 1 Ä p (Johan Ekholm)
16.6. Jomala Katthavet 1 Ä p (Johan Ekholm, Björn Andersson, kenneth björklund, Pejk Eriksson, Eivor...)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p Ä (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Hammarland Torp, Långträsk 1 p (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)

Trastsångare Acrocephalus arundinaceus Rastaskerttunen
16.-17.6. Jomala kungsö batteri väg 1 Ä p (Johan Ekholm, Björn Andersson, kenneth björklund, Pejk Eriksson, Eivor...)
15.6. Finström Bjärströms träsk N 1 Ä (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)

Höksångare Sylvia nisoria Kirjokerttu
26.6. Kökar Hamnö, kyrka 2 1 k Än p, 1 n än p, Pesimävarmuusindeksi Tiirasta löyty... (Totti Toiskallio)

ärtsångare Sylvia curruca Hernekerttu
26.6. Hammarland Högsten 1 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Signilskär 2 p (Antti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 6 L-laskenta, 4 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 9 1 L-laskenta, 7 p, 1 pp p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 8 3 L-laskenta, 5 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Jomala Torpfjärden, Fågeltornet 1 Ä p (Johan Ekholm)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 8 2 L-laskenta, 6 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 5 L-laskenta, 7 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 2 L-laskenta, 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 3 L-laskenta, 7 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Jomala Östanträsk 1 Ä (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 10 5 L-laskenta, 5 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Järsö, vägen til Söderfjärden 1 Ä (Pejk Eriksson)

Törnsångare Sylvia communis Pensaskerttu
26.6. Hammarland Högsten 2 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Hamnskär 1 p (Antti Halkka)
25.6. Föglö Överö, Kummelgrundet 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
24.6. Vårdö Vattungs revet 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
23.6. Hammarland Signilskär 4 p (Antti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 14 5 L-laskenta, 9 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 13 7 L-laskenta, 6 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 3 L-laskenta, 9 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 12 7 L-laskenta, 5 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 13 3 L-laskenta, 10 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 15 7 L-laskenta, 8 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 15 7 L-laskenta, 8 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Jomala Västansunda , Brobacka 1 Ä (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 15 4 L-laskenta, 11 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Finström Länabba träsk 1 Ä (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)
14.6. Mariehamn Ytternäs, Dalen 1 Ä (Pejk Eriksson)
14.6. Lemland Järsö, Lilla Björkö 1 Ä (Pejk Eriksson)
14.6. Lemland Styrsöfjärden, Tunngrund 1 Ä (Pejk Eriksson)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 15 6 L-laskenta, 9 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Bergö 1 Ä (Pejk Eriksson)
14.6. Lemland Järsö Västergård 1 Ä (Pejk Eriksson)

Trädgårdssångare Sylvia borin Lehtokerttu
26.6. Lemland Nåtö, naturstig 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
15.6. Finström Österskog 1 Ä (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)
15.6. Jomala Västansunda, Utskogarna, sandtaget 1 Ä (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)
14.6. Mariehamn Lervik 1 Ä (Pejk Eriksson)
14.6. Mariehamn Äspholm 1 Ä (Pejk Eriksson)
14.6. Lemland Järsö, Djupet S 2 Ä (Pejk Eriksson)

Svarthätta Sylvia atricapilla Mustapääkerttu
25.6. Lumparland Svinö, Ljusterskärsfladan 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 5 3 L-laskenta, 2 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 6 3 L-laskenta, 3 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 5 2 k L-laskenta Ä, 3 k p Ä (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Mariehamn notgrundet 1 p Ä (Johan Ekholm)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 4 3 L-laskenta, 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 4 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 8 2 L-laskenta, 6 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 7 5 L-laskenta, 2 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Hammarland Torp, Långträsk 1 Ä (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)
15.6. Finström Österskog 1 Ä (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)
15.6. Jomala Västansunda, Utskogarna, sandtaget 1 Ä (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)
15.6. Jomala Bredhällsmossen 1 Ä (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 7 3 L-laskenta, 4 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Finström Bjärströms träsk N 1 Ä (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)
14.6. Lemland Järsö, Östergård 1 Ä (Pejk Eriksson)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 8 4 k L-laskenta Ä, 2 k p Ä, 2 n p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Järsö Västergård 1 Ä (Pejk Eriksson)

Gransångare Phylloscopus collybita Tiltaltti
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 1 tristahtava L-laskenta Ä, 1 p Ä (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 L-laskenta Ä (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Jomala Torpfjärden, Fågeltornet 1 Ä p (Johan Ekholm)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 L-laskenta (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Jomala Västansunda, Utskogarna, sandtaget 1 Ä (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 L-laskenta (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Jomala Bredhällsmossen 1 Ä (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)
15.6. Finström Länabba träsk 1 Ä (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 L-laskenta (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Lövsångare Phylloscopus trochilus Pajulintu
25.6. Hammarland Signilskär 2 p (Antti Halkka)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Jomala Torpfjärden, Fågeltornet 1 Ä p (Johan Ekholm)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 1 L-laskenta, 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Kungsfågel Regulus regulus Hippiäinen
15.6. Finström Österskog 2 Ä (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)

Grå flugsnappare Muscicapa striata Harmaasieppo
22.6. Jomala Dalkarby 1 p (Michael Sundström)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Svartvit flugsnappare Ficedula hypoleuca Kirjosieppo
20.6. Sund Björby träsk 1 n p (Mari Åkerholm, Eivor Karlsson)
14.6. Mariehamn nabben 1 k p (Johan Ekholm)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 k p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Blåmes Cyanistes caeruleus Sinitiainen
19.6. Jomala Torpfjärden, Fågeltornet 8 4 ad p, 4 pm p (Johan Ekholm)
14.6. Mariehamn nabben 2 ad p (Johan Ekholm)

Talgoxe Parus major Talitiainen
25.6. Hammarland Signilskär 1 p (Antti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p Ä (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Jomala Torpfjärden, Fågeltornet 3 2 ad p, 1 pm p (Johan Ekholm)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 k p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 L-laskenta (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 k p Än (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Nötväcka Sitta europaea Pähkinänakkeli
14.6. Lemland Järsö, Stacknäs 5 p, Vuxna och ungar (Pejk Eriksson)
14.6. Lemland Järsö,Söderfjärden 1 Ä (Pejk Eriksson)
14.6. Lemland Herröskatan 5 1 ad p, 3 1kv p, 1 p (Jaakko Esama)

Törnskata Lanius collurio Pikkulepinkäinen
27.6. Hammarland Signilskär 2 p (Antti Halkka)
26.6. Kökar Hamnö, kyrka 1 k p (Totti Toiskallio)
19.6. Jomala Katastrofvägen 2 pariutuneet p (Mari Åkerholm)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 4 1 k L-laskenta, 1 n L-laskenta, 2 n p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 4 1 k L-laskenta, 2 n L-laskenta, 1 n p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Finström Åttböle 1 n p, Näbbfull mat till ungarna (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 5 4 L-laskenta, 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 4 1 k L-laskenta, 1 n L-laskenta, 2 n p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Kråka Corvus corone Varis
27.6. Hammarland Måsskär 1 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Rönnskär 1 p (Antti Halkka)
27.6. Hammarland Flyttorna W 1 p (Antti Halkka)
26.6. Saltvik Mulklobben IBA-alue 2 p (Antti Halkka)
25.6. Hammarland Signilskär 2 p (Antti Halkka)
24.6. Hammarland Engeskär 4 p (Antti Halkka, Kristiina Mannermaa, Ahti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
22.6. Eckerö Midfjärdsgrund 1 p (Antti Halkka)
21.6. Eckerö Mjölskär 1 p (Antti Halkka)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Eckerö Sindersgrund 1 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Skarven 1 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Höggrund 2 p (Antti Halkka)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Hammarland Torskklobb S 1 p (Antti Halkka)
19.6. Jomala Torpfjärden, Flyghangaren 1 ä p (Johan Ekholm)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 6 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 6 5 ad p, 1 juv p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 5 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Stare Sturnus vulgaris Kottarainen
24.6. Hammarland Signilskär 30 p (Antti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 80 29 L-laskenta, 51 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 80 63 L-laskenta, 17 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 26 7 L-laskenta, 19 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 20 14 L-laskenta, 6 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 30 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 29 17 W m, 12 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 24 m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 29 8 m, 21 L-laskenta (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 30 16 L-laskenta, 14 m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Bofink Fringilla coelebs Peippo
25.6. Hammarland Signilskär 3 p (Antti Halkka)
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 L-laskenta (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 L-laskenta (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 1 L-laskenta, 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 4 L-laskenta (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 1 k L-laskenta, 1 n L-laskenta (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 k p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 L-laskenta (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 k p Ä (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Grönfink Carduelis chloris Viherpeippo
17.6. Mariehamn nabben 7 2 n ad p, 5 pm p (Johan Ekholm)

Steglits Carduelis carduelis Tikli
25.6. Lumparland Svinö, Ljusterskärsfladan 1 ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
25.6. Föglö Överö, Kummelgrundet 1 än (Heli Perttula, Jussi Aalto)
25.6. Föglö Nötö, Kummelberg 1 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
17.6. Mariehamn nabben 4 2 ad p, 2 pm p (Johan Ekholm)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 1 L-laskenta, 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Vårdö Listersbyviken 3 kiert (Tomas Klemets)

Grönsiska Carduelis spinus Vihervarpunen
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 1 L-laskenta, 2 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 33 8 L-laskenta, 25 m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 60 30 m, 2 L-laskenta, 28 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 32 30 m, 1 L-laskenta, 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Jomala Torpfjärden, Fågeltornet 4 ä kiert (Johan Ekholm)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 3 1 L-laskenta, 2 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 20 15 m, 4 L-laskenta, 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 30 25 m, 5 L-laskenta (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Järsö, Östergård 1 kiert (Pejk Eriksson)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 L-laskenta (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Hämpling Carduelis cannabina Hemppo
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 2 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Kökar Sandvik 1 k Än (Kristiina Jääskeläinen-Hurri)
15.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Gråsiska Carduelis flammea Urpiainen
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Mindre korsnäbb Loxia curvirostra Pikkukäpylintu
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 4 3 1kv L-laskenta, 1 k ad nous m (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 k L-laskenta (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
18.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 k p Än (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 k p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Rosenfink Carpodacus erythrinus Punavarpunen
22.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
21.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 k 2kv p Ä (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
20.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 k 2kv p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
19.6. Jomala Torpfjärden, Fågeltornet 1 k Ä p (Johan Ekholm)
17.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 L-laskenta (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
16.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 k 2kv p Än (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)
15.6. Finström Länabba träsk 1 k Än (Pejk Eriksson, Lars-Olof Hellman)
14.6. Kökar Hamnö 1 k Ä (Kristiina Jääskeläinen-Hurri)

Gulsparv Emberiza citrinella Keltasirkku
25.6. Föglö Nötö, Kummelberg 1 k p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
14.6. Lemland Lågskärin lintuasema 1 p (Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala, Touko Torppa)

Sävsparv Emberiza schoeniclus Pajusirkku
19.6. Jomala Torpfjärden, Fågeltornet 1 k Ä p (Johan Ekholm)

Katso havainnot aikajärjestyksessä.

Sivu on tuotettu BirdLife Suomen Tiira-lintuhavaintojärjestelmän www.tiira.fi avulla.
©BirdLife Suomi ry