ÅFF:n alueen uusimmat mielenkiintoiset havainnot

Alla kahden viime viikon mielenkiintoisiksi määritellyt havainnot. Lisää tuoreita havaintoja löytyy Tiira-palvelun havaintoselaimella (perushaku tai laaja haku) kirjautumalla sisään palveluun (www.tiira.fi).

Sivu päivitetty 24.6.2019 klo 14:28:17
Sisältää tarkastamattomia havaintoja.


Katso havainnot aikajärjestyksessä.


Knölsvan Cygnus olor Kyhmyjoutsen
23.6. Hammarland Skarven 2 p, Pesällä (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Klobbskärs-Slättona-Stenhäll 2 pysrev, Pesällä (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Höggrund 5 p, pari ja 3 pull (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Stenhällen 2 p (Antti Halkka)
22.6. Brändö Torsholma, Gäddören 5 p, 2ad, 3 1kv (Heli Perttula, Jussi Aalto)
22.6. Hammarland Tistronkobbsgrundet (W) 2 pysrev, pesä (Antti Halkka)
22.6. Hammarland N Sunnomskär 2 p (Antti Halkka)
22.6. Brändö Brändö, Nybondas 9 p, 2ad, 7 pm (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Brändö Fiskö, Immerholm 5 p, 2ad, 3 1kv (Heli Perttula, Jussi Aalto)
14.6. Lemland Lågskär 17 2 pm p, 15 +1kv p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 23 5 pm p, 1 2kv p, 17 +2kv p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 20 1 2kv p, 5 pm vain 1 poikue näkyvissä p, 14 +2kv p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 20 10 pm 5+5 p, 10 +1kv p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Kökar Nabban 31 p (Miikka Leinonen)
11.6. Kökar Estholm 12 2 pariutuneet p, 8 pm p, 2 pariutuneet p (Miikka Leinonen)
10.6. Lemland Lågskär 25 13 5+3+5 p, 12 ad p, Sundblomin pesästä lähti 5, 2 muna... (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Kökar Hellsö, Ovasfjärd 23 p (Miikka Leinonen)

Sångsvan Cygnus cygnus Laulujoutsen
23.6. Hammarland Skarven 2 p, saaren keskiosassa (Antti Halkka)
21.6. Brändö Björnholma, Nötö örarna 5 p, 2ad, 3 pull (Heli Perttula, Jussi Aalto)
16.6. Brändö Lappo-Kumlinge M/S Alfågeln 2 p, Björkö (Tommy Pettersson)
16.6. Lemland Haddnäs, Fårgrund 6 p (Tommy Pettersson)
14.6. Saltvik Ödkarby, Haga kungsgård 47 p (Joona Koskinen)
12.6. Lemland Lågskär 2 m kiert (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Cygnus (släktet) Cygnus sp Joutsenlaji
11.6. Lemland Lågskär 2 m SW (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Grågås Anser anser Merihanhi
22.6. Hammarland Måsskär 50 sulkasatoparvi (Antti Halkka)
21.6. Brändö Åva, Hästklubben 15 p, 6ad, 9 juv (Heli Perttula, Jussi Aalto)
14.6. Lemland Lågskär 134 130 +1kv p, 4 pm 1+3 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 193 186 p, 7 pm 2+3+väh 2' p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 155 2 pm vain 1 poikue näkyvissä p, 153 +1kv p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 140 132 p, 8 pm 3+2+3 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 109 9 pm 3+2+3+1' p, 100 +1kv p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Vitkindad gås Branta leucopsis Valkoposkihanhi
14.6. Lemland Lågskär 9 m E (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Kökar Nabban 2 p (Miikka Leinonen)

Gravand Tadorna tadorna Ristisorsa
11.6. Lemland Lågskär 1 k p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 1 k p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Bläsand Anas penelope Haapana
13.6. Lemland Lågskär 1 k p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Snatterand Anas strepera Harmaasorsa
14.6. Lemland Lågskär 4 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 5 1 p, 4 k p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 5 1 n p, 4 k p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 7 1 p, 2 n p, 4 k p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 4 1 n p, 3 k p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Kricka Anas crecca Tavi
22.6. Brändö Björnholma, Nötö 13 p, n+ 11 pull + 1nous (Heli Perttula, Jussi Aalto)
14.6. Lemland Lågskär 5 k p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 6 1 n p, 5 k p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 5 k p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 2 k p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 8 k p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Gräsand Anas platyrhynchos Sinisorsa
22.6. Brändö Brändö, Nybondas 12 p, 1n+ 11 1kv (Heli Perttula, Jussi Aalto)
22.6. Brändö Björnholma, Nötö 6 k p, Piisami ui lammikossa! (Heli Perttula, Jussi Aalto)
22.6. Brändö Torsholma, Gäddören 4 k p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Brändö Torsholma, Gäddören 2 k p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Brändö Björnholma, Djurholms sund 4 p, kn, 2k (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Brändö Fiskö, Immerholm 4 k p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
14.6. Lemland Lågskär 15 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 15 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 17 15 p, 2 k m (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 15 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Kökar Estholm 11 1 n p, 4 k p, 5 pm p, 1 n p (Miikka Leinonen)
10.6. Lemland Lågskär 15 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Kökar Hellsö, Ovasfjärd 2 p (Miikka Leinonen)

Skedand Anas clypeata Lapasorsa
22.6. Brändö Lappo 1 n p (Ismo Hyvärinen)
14.6. Lemland Lågskär 4 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 4 2 n p, 2 k p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 4 3 p, 1 k m (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 4 2 n p, 2 k p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Kökar Lauttareitti 1 k p (Miikka Leinonen)
10.6. Lemland Lågskär 8 2 pm p, 3 n p, 3 k p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Vigg Aythya fuligula Tukkasotka
21.6. Brändö Torsholma, Norrviken 2 pariutuneet p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
14.6. Lemland Lågskär 60 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 65 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 75 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Kökar Nabban 22 p (Miikka Leinonen)
11.6. Lemland Lågskär 60 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Kökar Hellsö, Ovasfjärd 5 p (Miikka Leinonen)
10.6. Lemland Lågskär 65 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Ejder Somateria mollissima Haahka
23.6. Eckerö Stenhällen 10 n p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Lågbådan (W) 200 p, sulkasatoparvi (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Gisslan 19 p, 7 n 7 ja 5 poikasta (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Måsskär 60 p, sulkasatoparvi (Antti Halkka)
16.6. Brändö Lappo-Kumlinge M/S Alfågeln 500 p (Tommy Pettersson)
15.6. Sottunga Husö, Kalkbådan 30 p (Tapani Relander)
14.6. Lemland Lågskär 7000 ei laskettu p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 7000 ei laskettu p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 10502 10000 >10000 p, 1 n m S-W, 150 k m S-W, 351 k aamuvakio... (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 24610 1000 k,n,pm p, 22000 k 20500 länsipuolella p, 1000 n p,... (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Kökar Nabban 250 p (Miikka Leinonen)
10.6. Lemland Lågskär 10109 1 n m SW, 1 k 2kv m SW, 107 k m SW, 10000 ei lask, >100... (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Mariehamn västra hamnen 29 25 pull p, 4 n p (Johan Ekholm)

Alfågel Clangula hyemalis Alli
10.6. Lemland Lågskär 1 k p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Sjöorre Melanitta nigra Mustalintu
13.6. Lemland Lågskär 2 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 7 aamuvakio m NW (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 25 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Svärta Melanitta fusca Pilkkasiipi
23.6. Hammarland Västra Torsklobb 2 pariutuneet (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Ådskär 10 pariutuneet p (Antti Halkka)
22.6. Brändö Torsholma, Gäddören 6 p, 2k, 4n (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Brändö Torsholma, Norrviken 8 pariutuneet p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Brändö Jurmo, Jurmo strömmen 2 pariutuneet p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Brändö Björnholma, Djurholms sund 4 pariutuneet p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Hammarland Skötkobben 18 pariutuneet (Antti Halkka)
21.6. Brändö Jurmo, Trutbådan 2 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
16.6. Brändö Lappo-Kumlinge M/S Alfågeln 243 p (Tommy Pettersson)
16.6. Brändö M/S Alfågeln Torsholma -Lappo 87 p (Tommy Pettersson)
16.6. Kumlinge M/S Alfågeln Enklinge - Hummelvik 104 p, Enklinge (Tommy Pettersson)
16.6. Kumlinge M/S Alfågeln Enklinge - Hummelvik 222 p, Vårdö (Tommy Pettersson)
16.6. Lemland Haddnäs, Fårgrund 35 p (Tommy Pettersson)
15.6. Brändö Baggholma 4 pariutuneet p (Tommy Pettersson)
14.6. Lemland Lågskär 100 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 100 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 130 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Kökar Nabban 160 p (Miikka Leinonen)
11.6. Lemland Lågskär 150 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Kökar Träskebötet 4 p (Miikka Leinonen)
10.6. Lemland Lågskär 150 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Knipa Bucephala clangula Telkkä
14.6. Lemland Lågskär 4 p W (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 1 k aamuvakio m (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 1 k p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Kökar Estholm 3 2 pm p, 1 n p (Miikka Leinonen)
10.6. Lemland Lågskär 1 k p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Kökar Träskebötet 5 4 pm p, 1 n p (Miikka Leinonen)

Småskrake Mergus serrator Tukkakoskelo
23.6. Eckerö Stenhällen 5 p (Antti Halkka)
21.6. Brändö Torsholma 2 pariutuneet p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
15.6. Brändö Nötö 2 pariutuneet p, Ovanlig biotop, vassvik långt inomskärs (Tommy Pettersson)
14.6. Lemland Lågskär 50 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 50 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 50 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Kökar Nabban 4 p (Miikka Leinonen)
11.6. Lemland Lågskär 50 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 50 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Storskrake Mergus merganser Isokoskelo
14.6. Lemland Lågskär 120 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 155 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 147 7 pm p, 140 +1kv p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 140 15 pm p, 125 +1kv p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Kökar Nabban 25 p (Miikka Leinonen)
10.6. Kökar Träskebötet 1 p (Miikka Leinonen)

Smålom Gavia stellata Kaakkuri
12.6. Lemland Lågskär 2 aamuvakio m NW (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Storlom Gavia arctica Kuikka
14.6. Lemland Lågskär 3 2 eijp m SW, 1 jp m SW (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 2 m SW (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Gavia (släktet) Gavia sp Kuikkalaji
12.6. Lemland Lågskär 1 m N (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 2 m N (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 1 m WNW (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Skäggdopping Podiceps cristatus Silkkiuikku
22.6. Brändö Åva, Hästklubben 2 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
22.6. Brändö Åva, Skäret 5 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
22.6. Brändö Torsholma, Gäddören 2 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
22.6. Brändö Björnholma, Nötö 1 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Brändö Brändö, Norrstrand 2 pariutuneet p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Brändö Torsholma 3 p, 2ad, 1 pull selässä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Brändö Åva, Rönnskärs grundet 3 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Brändö Åva, Hästklubben 1 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
14.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 2 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 2 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 2 hautova lintu KALLION päällä lähellä vesirjaa p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Svarthakedopping Podiceps auritus Mustakurkku-uikku
22.6. Brändö Åva, Hästklubben 1 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Brändö Björnholma, Nötö örarna 2 pariutuneet p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Brändö Åva, Hästklubben 1 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
15.6. Brändö Björnholma Nöteören 3 p (Tommy Pettersson)
11.6. Kökar Överboda 2 p (Miikka Leinonen)
10.6. Kökar Hellsö, Ovasfjärd 4 p (Miikka Leinonen)

Storskarv Phalacrocorax carbo Merimetso
23.6. Hammarland Ådklobb 2 p (Antti Halkka)
14.6. Lemland Lågskär 2 m W (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 2 aamuvakio m S-W (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 3 1 m W, 2 m WNW (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 11 1 m SW, 3 m, 7 m NE (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Bivråk Pernis apivorus Mehiläishaukka
15.6. Hammarland Signilskär 2 N-W, flyttande (Jörgen Eriksson, Antti Tanskanen)

Brun kärrhök Circus aeruginosus Ruskosuohaukka
22.6. Brändö Lappo 1 n p (Ismo Hyvärinen)
14.6. Saltvik Näs, Nylund 1 n SW (Joona Koskinen)
10.6. Finström Brantsböle, Lindviksskogen 1 n fl E (Joona Koskinen)

Blå kärrhök Circus cyaneus Sinisuohaukka
13.6. Jomala Södersunda, Södergård 1 k kiert (Joona Koskinen, Kimmo Vuokare)

Sparvhök Accipiter nisus Varpushaukka
22.6. Brändö Lappo 1 p (Ismo Hyvärinen)
20.6. Brändö Borkenholm 1 kiert (Tommy Pettersson)

Ormvråk Buteo buteo Hiirihaukka
13.6. Jomala Gölby, Karlberg 1 W (Joona Koskinen, Kimmo Vuokare)
11.6. Jomala Karrböle, Kolberg 1 k nous E (Joona Koskinen)

Fiskgjuse Pandion haliaetus Sääksi
21.6. Brändö Jurmo, Trutbådan 1 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)

Tornfalk Falco tinnunculus Tuulihaukka
12.6. Lemland Lågskär 1 n-puk lask p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Lärkfalk Falco subbuteo Nuolihaukka
23.6. Brändö Borkenholm 1 kiert (Tommy Pettersson, Födosökande)
20.6. Brändö Borkenholm 1 kiert, Födosökande (Tommy Pettersson)
15.6. Lemland Lundsvägen 1 kiert (Björn Andersson)
15.6. Finström Prästgårdsnäset 1 p ä (Jari Helstola, Raisa Tanner)
11.6. Jomala Södersunda, Nyängarna 1 NW (Joona Koskinen)
11.6. Brändö Borkenholm 2 kiert, Födosökande (Tommy Pettersson)
10.6. Finström Rågetsböle, Jugansholmssundet 1 WSW (Joona Koskinen)

Liten dagrovfågel parvus Accipitriformes Pieni päiväpetolintu
11.6. Kökar Sjöbevakningsstation 1 kiert (Miikka Leinonen)

Vattenrall Rallus aquaticus Luhtakana
14.6. Lemland Lågskär 1 p ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Småfläckig sumphöna Porzana porzana Luhtahuitti
10.6. Finström Vandö 1 Ä (Johan Ekholm, Björn Andersson, Åke Björklund, Eivor Karlsson, Lili-Ann...)

Kornknarr Crex crex Ruisrääkkä
21.6. Jomala Katastrofvägen 1 Ä (Johan Ekholm)
19.6. Saltvik Hullby 1 p Ä (Pejk Eriksson)
16.6. Jomala Södersunda 1 Ä (Yngve Jansson)
10.6. Finström Vandö 1 Ä (Johan Ekholm, Björn Andersson, Åke Björklund, Eivor Karlsson, Lili-Ann...)

Trana Grus grus Kurki
22.6. Brändö Björnholma, Djurholm 1 ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Brändö Lappo 1 p (Ismo Hyvärinen)
20.6. Jomala Storängen 10 p (Pejk Eriksson)
14.6. Eckerö Böle, Böleviken 11 p (Tapani Relander)
10.6. Lemland Lundsvägen 1 p (Björn Andersson)

Strandskata Haematopus ostralegus Meriharakka
23.6. Eckerö Stenhällen 2 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Höggrund 2 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Måsskär 4 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Torskklobb N 1 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Tistronkobbsgrundet (W) 2 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland S Sunnomskär 1 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Tistronkobben (E) 4 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Heligmanskobb 2 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Skötkobben 4 p (Antti Halkka)
21.6. Brändö Torsholma 1 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Brändö Åva, Rönnskärs grundet 1 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Brändö Björnholma, Djurholms sund 1 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
16.6. Lemland Haddnäs, Fårgrund 7 p (Tommy Pettersson)
14.6. Lemland Lågskär 12 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 15 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 18 3 +1kv m E, 14 +1kv p, 1 pm p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 12 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Kökar Nabban 4 p (Miikka Leinonen)
10.6. Kökar Träskebötet 4 p (Miikka Leinonen)
10.6. Lemland Lågskär 15 14 +1kv p, 1 pm p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Tofsvipa Vanellus vanellus Töyhtöhyyppä
14.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 2 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 2 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Kökar Träskebötet 4 p (Miikka Leinonen)

Större strandpipare Charadrius hiaticula Tylli
23.6. Hammarland Klobbskärs-Slättona-Stenhäll 1 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Skötkobben 1 p (Antti Halkka)
16.6. Lemland Haddnäs, Fårgrund 1 p (Tommy Pettersson)
14.6. Lemland Lågskär 8 7 p, 1 pm p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 11 10 p, 1 pm p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 11 10 p, 1 pm p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Kökar Färjhamn 1 ä (Miikka Leinonen)
11.6. Lemland Lågskär 11 10 +1kv p, 1 pm p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 10 9 +1kv p, 1 pm p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Småspov Numenius phaeopus Pikkukuovi
18.6. Jomala Sundblomsvägen 15 1 m ä (Yngve Jansson)
11.6. Lemland Lågskär 1 ä m (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Storspov Numenius arquata Kuovi
16.6. Lemland Haddnäs, Fårgrund 4 p (Tommy Pettersson)

Roskarl Arenaria interpres Karikukko
23.6. Eckerö Östra Malen 1 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Höggrund 1 p (Antti Halkka)
22.6. Eckerö Yttre Borgen 1 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Flyttorna W 1 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Tistronkobbsgrundet (W) 1 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Flyttorna E 2 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Gisslan 1 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Lågbådan (W) 1 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Skötkobben 4 p, 2 paria (Antti Halkka)
16.6. Brändö Lappo-Kumlinge M/S Alfågeln 1 p, Lappo (Tommy Pettersson)
14.6. Lemland Lågskär 2 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 3 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 3 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 4 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Brushane Calidris pugnax Suokukko
22.6. Hammarland Lågbådan (W) 3 p (Antti Halkka)
14.6. Lemland Lågskär 2 k p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 1 k p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 1 k lask p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 2 k p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Drillsnäppa Actitis hypoleucos Rantasipi
21.6. Brändö Björnholma, Nötö örarna 2 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
15.6. Brändö Korsö 1 p (Tommy Pettersson)
10.6. Lemland Lågskär 1 p ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Skogssnäppa Tringa ochropus Metsäviklo
21.6. Brändö Björnholma, Nötö örarna 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
14.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 2 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 1 m SW lask nous WSW (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Svartsnäppa Tringa erythropus Mustaviklo
16.6. Lemland Haddnäs, Fårgrund 2 p (Tommy Pettersson)
15.6. Hammarland Signilskär 2 N-E lask (Jörgen Eriksson, Antti Tanskanen)
14.6. Lemland Lågskär 2 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 2 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 1 aamuvakio m (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 6 4 p, 2 m (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 4 1 p, 3 m lask p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Gluttsnäppa Tringa nebularia Valkoviklo
22.6. Brändö Lappo 1 p (Ismo Hyvärinen)
14.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 1 m E (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Grönbena Tringa glareola Liro
20.6. Brändö Lappo 1 p (Ismo Hyvärinen)

Rödbena Tringa totanus Punajalkaviklo
23.6. Eckerö Ådskär 1 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Höggrund 2 p (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Flaggkobb 2 pysrev (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Flyttorna E 1 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Tistronkobben (E) 2 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Tistronkobbsgrundet (W) 2 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Skötkobben 4 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Heligmanskobb 2 p (Antti Halkka)
21.6. Brändö Torsholma 1 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
15.6. Brändö Borkenholm 2 p (Tommy Pettersson)
14.6. Lemland Lågskär 7 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 8 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 8 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 10 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 10 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Morkulla Scolopax rusticola Lehtokurppa
22.6. Brändö Björnholma, Djurholms ören 1 ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Brändö Björnholma, Djurholm 1 ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Brändö Lappo 3 p (Ismo Hyvärinen)
20.6. Brändö Borkenholm 2 kiert (Tommy Pettersson)
15.6. Brändö Borkenholm 2 kiert (Tommy Pettersson)
11.6. Kökar Oppsjön pohjoispuolen tie 1 p (Miikka Leinonen)

Ob. vadare K (kahlaaja) Kahlaaja
11.6. Lemland Lågskär 2 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 1 m (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Kustlabb Stercorarius parasiticus Merikihu
23.6. Eckerö Västra Malen 5 p (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Mjöskärs pallarna 2 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Höggrund 2 p (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Ådskär 2 p (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Klobbskärsbådan 2 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Klobbskärs-Slättona-Stenhäll 3 p, kaksi paria (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Sälskär Stenhällen 2 p (Antti Halkka)
22.6. Brändö Lappo 1 p (Ismo Hyvärinen)
22.6. Eckerö Yttre Borgen 2 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Västerbådan 2 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland S Sunnomskär 2 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Flyttorna E 3 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland N Sunnomskär 2 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Torskklobb N 2 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Lågbådan (W) 4 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Gisslan 1 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Heligmanskobb 2 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Skötkobben 2 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Rönnskär 2 p (Antti Halkka)
16.6. Brändö Lappo-Kumlinge M/S Alfågeln 2 kiert p (Tommy Pettersson)
16.6. Kumlinge M/S Alfågeln Enklinge - Hummelvik 2 p, Vårdö (Tommy Pettersson)
16.6. Kumlinge M/S Alfågeln Enklinge - Hummelvik 2 p, Enklinge (Tommy Pettersson)
14.6. Lemland Lågskär 5 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 5 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 8 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Kökar Nabban 2 p (Miikka Leinonen)
11.6. Lemland Lågskär 8 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 8 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Tobisgrissla Cepphus grylle Riskilä
23.6. Hammarland Klobbskärs-Slättona-Stenhäll 350 p, Klobben W 60, Slättorna W 50, E-puolella 240 (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Mjöskärs pallarna 5 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Västra Torsklobb 800 p, n. 100 E-puolella, 700 hajanaisesti W-puolella, osa ... (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Stenhällen 30 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Saltflyttan 30 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Signilskär 150 p, satama 100, NE-raviini vain 34 (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Klobbskärsbådan 40 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Ådklobb 30 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Höggrund 10 p (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Flaggkobb 9 p (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Ådskär 35 p, Vähemmän kuin aiempina vuosina (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Västerbådan 1 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Skötkobben 5 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Heligmanskobb 5 p (Antti Halkka)
16.6. Brändö Lappo-Kumlinge M/S Alfågeln 8 p (Tommy Pettersson)
14.6. Lemland Lågskär 15 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 20 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 30 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 40 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Kökar Nabban 20 p (Miikka Leinonen)
10.6. Lemland Lågskär 20 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Kökar Nabban 5 p (Miikka Leinonen)

Tordmule Alca torda Ruokki
23.6. Hammarland Skarven 30 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Läggningsbåda 200 p (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Västra Malen 30 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Klobbskärs-Slättona-Stenhäll 1 p (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Mjöskärs pallarna 5 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Ådklobb 20 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Höggrund 50 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Saltflyttan 10 p (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Sindersgrund 170 p (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Mjölskär 150 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Norra Sälskär 2000 p, Vaikeasti laskettavissa koska eivät parveutuneet hyv... (Antti Halkka)
22.6. Brändö Lappo 1 p (Ismo Hyvärinen)
22.6. Hammarland Måsskär 20 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Tistronkobben (E) 2 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Lågbådan (W) 18 p (Antti Halkka)
16.6. Kumlinge M/S Alfågeln Enklinge - Hummelvik 75 p, Enklinge, svårräknade (Tommy Pettersson)
14.6. Lemland Lågskär 60 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 30 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 50 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Kökar Nabban 80 p (Miikka Leinonen)
11.6. Lemland Lågskär 80 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 70 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Sillgrissla Uria aalge Etelänkiisla
14.6. Lemland Lågskär 2 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 4 1 lask p, 1 p, 1 m SW, 1 m SW (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 1 m S (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Skräntärna Hydroprogne caspia Räyskä
23.6. Hammarland Klobbskärs-Slättona-Stenhäll 1 p (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Västra Malen 1 p, varoitteli (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Läggningsbåda 2 p (Antti Halkka)
22.6. Brändö Lappo 1 p (Ismo Hyvärinen)
15.6. Brändö Baggholma 1 kiert, Födosökande (Tommy Pettersson)
11.6. Brändö Borkenholm 1 kiert (Tommy Pettersson)

Fisktärna Sterna hirundo Kalatiira
13.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Kökar Estholm 1 p (Miikka Leinonen)
10.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Silvertärna Sterna paradisaea Lapintiira
23.6. Hammarland Ådklobb 5 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Höggrund 50 p (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Mjölskär 50 p (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Västra Malen 5 p (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Ådskär 4 p (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Stenhällen 50 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Klobbskärs-Slättona-Stenhäll 200 p, enimmäkseen Klobbenilla mökin lähellä (Antti Halkka)
22.6. Eckerö Yttre Borgen 4 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Gisslan 170 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Tistronkobbsgrundet (W) 5 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland N Sunnomskär 2 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland S Sunnomskär 5 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Flyttorna W 40 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Tistronkobben (E) 10 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Torskklobb N 60 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Flyttorna E 40 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Heligmanskobb 50 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Skötkobben 200 p (Antti Halkka)
14.6. Lemland Lågskär 300 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 300 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 300 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 300 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 350 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Kökar Hellsö, Ovasfjärd 2 p (Miikka Leinonen)

Skrattmås Larus ridibundus Naurulokki
23.6. Eckerö Flaggkobb 2 p (Antti Halkka)
14.6. Lemland Lågskär 60 55 p, 5 pm p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 65 60 p, 5 pp p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 75 71 p, 4 pp argari vei yhden p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Kökar Nabban 10 p (Miikka Leinonen)
11.6. Lemland Lågskär 65 62 p, 3 pp p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 60 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Kökar Hellsö, Ovasfjärd 1 p (Miikka Leinonen)

Fiskmås Larus canus Kalalokki
23.6. Eckerö Östra Malen 20 p (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Stenhällen 150 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Höggrund 50 p (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Ådskär 4 p (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Mjöskärs pallarna 12 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Saltflyttan 20 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Ådklobb 5 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Klobbskärs-Slättona-Stenhäll 90 p (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Mjölskär 20 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Tistronkobben (E) 10 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Tistronkobbsgrundet (W) 20 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland N Sunnomskär 1 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Gisslan 10 p (Antti Halkka)
22.6. Eckerö Yttre Borgen 15 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Heligmanskobb 20 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Skötkobben 50 p (Antti Halkka)
14.6. Lemland Lågskär 200 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 250 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 250 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 250 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Kökar Nabban 200 p (Miikka Leinonen)
10.6. Lemland Lågskär 270 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Silltrut Larus fuscus Selkälokki
23.6. Hammarland Saltflyttan 1 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Skarven 8 p (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Östra Malen 1 p (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Mjölskär 2 p (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Västra Malen 12 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Norra Sälskär 120 p, 80 S-päässä, 40 N-päässä, N-päässä vajaa 10 rannass... (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Ådklobb 40 p (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Mjöskärs pallarna 2 p (Antti Halkka)
22.6. Eckerö Yttre Borgen 110 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Flyttorna W 3 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Tistronkobbsgrundet (W) 4 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Heligmanskobb 12 p (Antti Halkka)
15.6. Brändö Borkenholm 5 kiert (Tommy Pettersson)
11.6. Kökar Nabban 2 p (Miikka Leinonen)
10.6. Kökar Karlby 2 p (Miikka Leinonen)

Silltrut (rasen fuscus) Larus fuscus fuscus Selkälokki (alalaji fuscus)
14.6. Lemland Lågskär 4 ad p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 7 ad p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 4 ad p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 4 ad p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 6 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Gråtrut Larus argentatus Harmaalokki
23.6. Eckerö Västra Malen 20 p (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Klobbskärsbådan 2 p (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Sindersgrund 15 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Norra Sälskär 100 p, enimmäkseen rannassa parvina (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Mjölskär 2 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Ådklobb 40 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Klobbskärs-Slättona-Stenhäll 6 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Läggningsbåda 90 p (Antti Halkka)
22.6. Eckerö Yttre Borgen 20 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Måsskär 6 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Tistronkobben (E) 26 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Flyttorna E 6 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Skötkobben 12 p (Antti Halkka)
14.6. Lemland Lågskär 10 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 10 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 10 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 10 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 10 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Havstrut Larus marinus Merilokki
23.6. Eckerö Mjöskärs pallarna 2 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Läggningsbåda 4 p (Antti Halkka)
23.6. Hammarland Klobbskärs-Slättona-Stenhäll 2 p (Antti Halkka)
23.6. Eckerö Sindersgrund 4 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Torskklobb M 2 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Lågbådan (W) 2 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Tistronkobben (E) 4 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Torskklobb S 1 p (Antti Halkka)
14.6. Lemland Lågskär 10 7 p, 3 pm p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 11 8 ad p, 3 pm p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 11 3 pm p, 8 ad p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 8 ad p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Kökar Nabban 2 p (Miikka Leinonen)
10.6. Lemland Lågskär 10 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Ringduva Columba palumbus Sepelkyyhky
14.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 2 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 2 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 2 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Turkduva Streptopelia decaocto Turkinkyyhky
12.6. Lemland Lågskär 1 levoton lintu p Än (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Gök Cuculus canorus Käki
21.6. Brändö Lappo 1 Ä (Ismo Hyvärinen)
11.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Kökar Flattö strömmen 2 Ä (Miikka Leinonen)
10.6. Lemland Lågskär 1 k p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Nattskärra Caprimulgus europaeus Kehrääjä
21.6. Finström Bjärströmsträsk norr 1 Ä (Yngve Jansson, Samuel Jansson)
21.6. Jomala Björsby 1 p, flög över vägen,in mot skogen (Yngve Jansson, Samuel Jansson)
16.6. Jomala Norrsunda-Ulfsby 1 Ä (Yngve Jansson)

Tornseglare Apus apus Tervapääsky
15.6. Brändö Borkenholm 11 kiert (Tommy Pettersson)
14.6. Lemland Lågskär 3 1+1+1 m W (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 6 2 p, 1 m, 3 aamuvakio m (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 7 m (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 35 m S-W (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Göktyta Jynx torquilla Käenpiika
11.6. Brändö Borkenholm 1 p (Tommy Pettersson)
11.6. Kökar Sjöbevakningsstation 1 Ä (Miikka Leinonen)

Gråspett Picus canus Harmaapäätikka
20.6. Brändö Borkenholm 4 p, 1 adult hona 3 juv (Tommy Pettersson)
15.6. Brändö Borkenholm 1 n p (Tommy Pettersson)
11.6. Brändö Borkenholm 1 p (Tommy Pettersson)

Spillkråka Dryocopus martius Palokärki
23.6. Brändö Björnholma, Norrön 1 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)

Större hackspett Dendrocopos major Käpytikka
15.6. Brändö Borkenholm 5 p, 1 adult hane+ 4 juv (Tommy Pettersson)
11.6. Brändö Borkenholm 1 k p (Tommy Pettersson)

Sånglärka Alauda arvensis Kiuru
22.6. Brändö Baggholma, Söderfjärden 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
10.6. Kökar Träskebötet 3 p (Miikka Leinonen)

Backsvala Riparia riparia Törmäpääsky
14.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Ladusvala Hirundo rustica Haarapääsky
14.6. Lemland Lågskär 15 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 15 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 15 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 15 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 15 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Hussvala Delichon urbicum Räystäspääsky
14.6. Lemland Lågskär 25 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 25 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 25 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 25 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Kökar Nabban 10 p (Miikka Leinonen)
10.6. Lemland Lågskär 25 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Skärpiplärka Anthus petrosus Luotokirvinen
23.6. Hammarland Läggningsbåda 1 p (Antti Halkka)
22.6. Hammarland Lågbådan (W) 1 p (Antti Halkka)
10.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Sädesärla Motacilla alba Västäräkki
14.6. Lemland Lågskär 4 2 p, 2 l p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 4 2 p, 2 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 8 2 p, 6 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 10 4 p, 6 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 6 4 p, 2 pariutuneet lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Gärdsmyg Troglodytes troglodytes Peukaloinen
20.6. Jomala Rudorna 1 Ä (Pejk Eriksson)
10.6. Kökar Oppsjön pohjoispuolen tie 1 p (Miikka Leinonen)

Järnsparv Prunella modularis Rautiainen
21.6. Brändö Lappo 1 Ä (Ismo Hyvärinen)
21.6. Brändö Åva, Hästklubben 1 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
20.6. Jomala Tegelbruksvägen 2 Än (Pejk Eriksson)

Näktergal Luscinia luscinia Satakieli
22.6. Brändö Torsholma, Gäddören 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
22.6. Brändö Björnholma, Nötö 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Brändö Björnholma, Nötö örarna 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
16.6. Jomala Gottby Båtnäsvägen 6 Ä (Yngve Jansson)
15.6. Brändö Baggholma 4 p Ä (Tommy Pettersson)
14.6. Lemland Lågskär 2 1 p Ä, 1 lepäilijälaskenta p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 1 lepäilijälaskenta p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 2 lepäilijälaskenta p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Kökar Karlby 5 Ä (Miikka Leinonen)
11.6. Lemland Lågskär 2 lepäilijälaskenta p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 2 1 p Ä, 1 lepäilijälaskenta p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Kökar Oppsjön pohjoispuolen tie 1 Ä (Miikka Leinonen)

Rödstjärt Phoenicurus phoenicurus Leppälintu
22.6. Brändö Brändö, Nybondas 2 än (Heli Perttula, Jussi Aalto)
12.6. Lemland Lågskär 1 k p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Buskskvätta Saxicola rubetra Pensastasku
20.6. Jomala Rudorna 1 p (Pejk Eriksson)

Stenskvätta Oenanthe oenanthe Kivitasku
22.6. Brändö Torsholma, Gäddören 1 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Brändö Torsholma, Gäddören 1 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
19.6. Saltvik Hullby 2 pysrev (Pejk Eriksson)
11.6. Lemland Lågskär 1 k p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 1 k p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Koltrast Turdus merula Mustarastas
22.6. Brändö Björnholma, Nötö 1 var (Heli Perttula, Jussi Aalto)
22.6. Brändö Torsholma, Kyrkholm 1 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
14.6. Lemland Lågskär 1 p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 1 p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 1 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 1 p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Kökar Oppsjön pohjoispuolen tie 6 p (Miikka Leinonen)
10.6. Lemland Lågskär 1 p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Björktrast Turdus pilaris Räkättirastas
10.6. Kökar Träskebötet 3 p (Miikka Leinonen)

Taltrast Turdus philomelos Laulurastas
11.6. Kökar Oppsjön pohjoispuolen tie 2 Ä (Miikka Leinonen)

Dubbeltrast Turdus viscivorus Kulorastas
23.6. Brändö Björnholma, Andersas 1 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)

Flodsångare Locustella fluviatilis Viitasirkkalintu
15.6. Brändö Baggholma 1 p Ä (Tommy Pettersson)
11.6. Kökar Munkvärvan 1 Ä (Miikka Leinonen)

Eksångare Iduna pallida Vaaleakultarinta
14.6. Lemland Lågskär 1 k Sieppometsän-etelälepikon alueella p Än, "Teksutteli"... (Johan Ekholm, Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Ta...)

Härmsångare Hippolais icterina Kultarinta
23.6. Brändö Björnholma, Andersas 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Brändö Lappo 1 Ä (Ismo Hyvärinen)
21.6. Jomala Katastrofvägen 2 Än (Johan Ekholm)
15.6. Brändö Korsö 1 p Ä (Tommy Pettersson)
15.6. Brändö Baggholma 2 p Ä (Tommy Pettersson)
14.6. Mariehamn Östra Ytternäs, Gröna udden 1 Ä (Tapani Relander)
11.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Kökar Horskil 1 Än (Miikka Leinonen)
10.6. Kökar Oppsjön pohjoispuolen tie 5 Ä (Miikka Leinonen)
10.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Sävsångare Acrocephalus schoenobaenus Ruokokerttunen
14.6. Lemland Lågskär 1 p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Busksångare Acrocephalus dumetorum Viitakerttunen
12.6. Lemland Lågskär 1 p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 1 p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 1 p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Kärrsångare Acrocephalus palustris Luhtakerttunen
21.6. Jomala Björsbyviken 1 Ä (Yngve Jansson, Samuel Jansson)
16.6. Jomala Gottby åkrar 1 Ä (Yngve Jansson)
15.6. Finström Pålsböle, Nybygget 1 Ä (Tapani Relander)
14.6. Lemland Lågskär 5 3 p Ä, 2 p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 4 3 p Ä, 1 lepäilijälaskenta p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 4 3 p Ä, 1 lepäilijälaskenta p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 9 1 n p, 4 k p Ä, 4 k lepäilijälaskenta p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Kökar Karlby 2 Ä (Miikka Leinonen)
10.6. Lemland Lågskär 4 2 p Ä, 2 lepäilijälaskenta p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Rörsångare Acrocephalus scirpaceus Rytikerttunen
22.6. Brändö Björnholma, Nötö 2 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Brändö Lappo 1 Ä (Ismo Hyvärinen)
14.6. Lemland Lågskär 2 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 1 p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 2 p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 3 1 n p, 2 k p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Kökar Flattö strömmen 1 Ä (Miikka Leinonen)

Trastsångare Acrocephalus arundinaceus Rastaskerttunen
21.6. Finström Bjärströmsträsk 1 Ä (Yngve Jansson, Samuel Jansson)

Höksångare Sylvia nisoria Kirjokerttu
23.6. Brändö Lappo 1 p (Ismo Hyvärinen)
21.6. Brändö Lappo 1 k p (Ismo Hyvärinen)
20.6. Jomala Sundblomsvägen 1 Ä, Ihärdigt sjungande (Pejk Eriksson)
15.6. Brändö Baggholma 4 p, Tre revir, samma som förr om åren (Tommy Pettersson)
11.6. Kökar Oppsjön pohjoispuolen tie 1 p (Miikka Leinonen)
11.6. Kökar Sjöbevakningsstation 2 p (Miikka Leinonen)
10.6. Lemland Lågskär 1 lepäilijälaskenta p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

ärtsångare Sylvia curruca Hernekerttu
22.6. Brändö Torsholma, Gäddören 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Brändö Åva, Hästklubben 1 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Brändö Brändö, Norrstrand 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
20.6. Jomala Tegelbruksvägen 1 Ä (Pejk Eriksson)
15.6. Brändö Baggholma 5 p Ä (Tommy Pettersson)
14.6. Lemland Lågskär 5 4 p, 1 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 5 4 p, 1 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 6 5 p, 1 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 5 4 p, 1 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 3 2 p, 1 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Kökar Oppsjön pohjoispuolen tie 1 p (Miikka Leinonen)

Törnsångare Sylvia communis Pensaskerttu
23.6. Brändö Björnholma, Andersas 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
22.6. Brändö Baggholma, Söderfjärden 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
22.6. Brändö Björnholma, Nötö 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
22.6. Brändö Baggholma, Söderfjärden 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Jomala Katastrofvägen 3 Än p (Johan Ekholm)
20.6. Jomala Rudorna 2 pysrev (Pejk Eriksson)
15.6. Brändö Baggholma 10 p Ä (Tommy Pettersson)
14.6. Lemland Lågskär 8 5 p, 3 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 7 5 p, 2 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 10 6 p, 4 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Kökar Oppsjön pohjoispuolen tie 4 Ä (Miikka Leinonen)
11.6. Lemland Lågskär 9 6 p, 3 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 8 5 p, 3 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Kökar Oppsjön pohjoispuolen tie 1 Ä (Miikka Leinonen)

Trädgårdssångare Sylvia borin Lehtokerttu
22.6. Brändö Björnholma, Nötö 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
22.6. Brändö Torsholma, Gäddören 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Jomala Katastrofvägen 2 p (Johan Ekholm)
21.6. Brändö Brändö, kyrka 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Brändö Åva, Rönnskärs grundet 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
20.6. Jomala Tegelbruksvägen 1 Ä (Pejk Eriksson)
15.6. Brändö Baggholma 7 p Ä (Tommy Pettersson)
10.6. Kökar Oppsjön pohjoispuolen tie 5 Ä (Miikka Leinonen)

Svarthätta Sylvia atricapilla Mustapääkerttu
21.6. Brändö Brändö, kyrka 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
21.6. Brändö Lappo 4 p Ä (Ismo Hyvärinen)
15.6. Brändö Baggholma 3 p Ä (Tommy Pettersson)
14.6. Lemland Lågskär 1 n lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 2 1 p Ä, 1 lepäilijälaskenta p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Kökar Oppsjön pohjoispuolen tie 4 1 n p, 3 Ä (Miikka Leinonen)
10.6. Kökar Oppsjön pohjoispuolen tie 3 Ä (Miikka Leinonen)

Lundsångare Phylloscopus trochiloides Idänuunilintu
14.6. Lemland Lågskär 1 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Grönsångare Phylloscopus sibilatrix Sirittäjä
11.6. Kökar Estholm 1 Ä (Miikka Leinonen)

Gransångare Phylloscopus collybita Tiltaltti
20.6. Jomala Tegelbruksvägen 1 Ä (Pejk Eriksson)
14.6. Lemland Lågskär 2 1 p, 1 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 2 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 3 1 p, 2 p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 3 1 p Ä, 2 lepäilijälaskenta p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 2 1 p Ä, 1 lepäilijälaskenta p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Lövsångare Phylloscopus trochilus Pajulintu
20.6. Jomala Tegelbruksvägen 1 p Än, blek dräkt (Pejk Eriksson)
15.6. Brändö Baggholma 15 p Ä (Tommy Pettersson)
11.6. Lemland Lågskär 1 lepäilijälaskenta p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 1 p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Kökar Oppsjön pohjoispuolen tie 2 Ä (Miikka Leinonen)

Phylloscopus (släktet) Phylloscopus sp Uunilintulaji
14.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Grå flugsnappare Muscicapa striata Harmaasieppo
10.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Kökar Oppsjön pohjoispuolen tie 2 p (Miikka Leinonen)

Mindre flugsnappare Ficedula parva Pikkusieppo
20.6. Jomala Rudorna 1 Ä (Pejk Eriksson)

Svartvit flugsnappare Ficedula hypoleuca Kirjosieppo
11.6. Kökar Sjöbevakningsstation 2 Ä (Miikka Leinonen)

Stjärtmes Aegithalos caudatus Pyrstötiainen
19.6. Saltvik Hullby 2 p (Pejk Eriksson)

Blåmes Cyanistes caeruleus Sinitiainen
10.6. Kökar Horskil 1 p (Miikka Leinonen)

Talgoxe Parus major Talitiainen
14.6. Lemland Lågskär 1 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 1 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 1 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 1 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 1 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Kökar Horskil 1 p (Miikka Leinonen)

Tofsmes Lophophanes cristatus Töyhtötiainen
22.6. Lumparland Svinö, Åkerlund 1 ä p (Jussi H. Mäkinen)
22.6. Lumparland Svinö, Söderängs 2 rev (Jussi H. Mäkinen)
14.6. Geta Geta, Soltuna 2 ä (Joona Koskinen)

Talltita Poecile montanus Hömötiainen
23.6. Brändö Björnholma, Norrön 1 än (Heli Perttula, Jussi Aalto)
16.6. Jomala Djurvik, Stormossen 5 p (Joona Koskinen)

Nötväcka Sitta europaea Pähkinänakkeli
23.6. Lemland Järsö 1 ä p (Jussi H. Mäkinen)
15.6. Finström Prästgårdsnäset 3 2 ä,ää p ä, 1 p, ilm ainakin 4 (Jari Helstola, Raisa Tanner)
11.6. Jomala Kyrkby Samlinghus 1 ä (Yngve Jansson, David Jansson)

Trädkrypare Certhia familiaris Puukiipijä
11.6. Kökar Oppsjön pohjoispuolen tie 4 1 ä, 3 Ä (Miikka Leinonen)

Törnskata Lanius collurio Pikkulepinkäinen
15.6. Brändö Björnholma by 1 p (Tommy Pettersson)
15.6. Brändö Baggholma 5 p, 2+3 (Tommy Pettersson)
15.6. Brändö Korsö 5 p, 2+3 (Tommy Pettersson)
14.6. Lemland Lågskär 2 1 n p, 1 k p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 2 k p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Kökar Oppsjön pohjoispuolen tie 3 k p (Miikka Leinonen)
11.6. Lemland Lågskär 5 2 pariutuneet p, 1 k lepäilijälaskenta p, 2 pariutuneet... (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Kökar Oppsjön pohjoispuolen tie 3 1 k p, 2 pariutuneet p (Miikka Leinonen)
10.6. Lemland Lågskär 4 pariutuneet p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Svartpannad törnskata Lanius minor Mustaotsalepinkäinen
21.-23.6. Hammarland Signilskär 1 p, Antti Tanskasen ja Jörgen Erikssonin 15.6. löytämä ... (Antti Halkka)
16.-17.6. Hammarland Signilskär 1 p, lokalt på samma plats som hittades på lördagen (Antti Tanskanen)
15.6. Hammarland Signilskär 1 p, rörde sej mellan stationen och Norrstu längs högsta ... (Jörgen Eriksson, Antti Tanskanen)

Skata Pica pica Harakka
11.6. Kökar Sjöbevakningsstation 1 p (Miikka Leinonen)

Nötkråka Nucifraga caryocatactes Pähkinähakki
22.6. Lumparland Svinö, Söderängs 1 p (Jussi H. Mäkinen)
15.6. Finström Prästgårdsnäset 1 p (Jari Helstola, Raisa Tanner)

Kaja Corvus monedula Naakka
10.6. Kökar Träskebötet 4 p (Miikka Leinonen)

Råka Corvus frugilegus Mustavaris
11.6. Lemland Lågskär 1 2kv p kiert (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Kråka Corvus corone Varis
23.6. Eckerö Sindersgrund 1 p (Antti Halkka)
21.6. Hammarland Skötkobben 1 p (Antti Halkka)
14.6. Lemland Lågskär 20 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 20 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 20 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 20 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 20 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Korp Corvus corax Korppi
22.6. Brändö Björnholma, Nötö 2 p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
19.6. Saltvik Hullby 2 p (Pejk Eriksson)
14.6. Lemland Lågskär 2 1 pm p, 1 +1kv p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 3 1 pm p, 2 +1kv p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 3 1 pm p, 2 +1kv p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 2 1 pm p, 1 +1kv p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 3 1 pm p, 2 ad p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Kökar Söderby 2 kiert (Miikka Leinonen)

Stare Sturnus vulgaris Kottarainen
15.6. Brändö Borkenholm 45 p kiert, Mest juv (Tommy Pettersson)
14.6. Lemland Lågskär 7 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 7 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Brändö Borkenholm 38 p, 20 juv 18 adulta (Tommy Pettersson)
12.6. Lemland Lågskär 10 9 p, 1 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 10 1 p, 9 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 2 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Kökar Träskebötet 5 p (Miikka Leinonen)

Gråsparv Passer domesticus Varpunen
10.6. Kökar Hellsö, Ovasfjärd 1 k p (Miikka Leinonen)

Bofink Fringilla coelebs Peippo
14.6. Lemland Lågskär 5 2 p, 3 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 4 1 p, 3 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 5 2 p, 3 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 4 3 p, 1 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 4 3 p, 1 lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Kökar Oppsjön pohjoispuolen tie 4 Ä (Miikka Leinonen)

Grönfink Carduelis chloris Viherpeippo
22.6. Brändö Brändö, Sandäng 2 k p (Heli Perttula, Jussi Aalto)
19.6. Saltvik Hullby 1 p (Pejk Eriksson)

Steglits Carduelis carduelis Tikli
10.6. Kökar Karlby 1 p (Miikka Leinonen)

Grönsiska Carduelis spinus Vihervarpunen
14.6. Lemland Lågskär 3 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
13.6. Lemland Lågskär 3 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 1 ä m (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Hämpling Carduelis cannabina Hemppo
19.6. Saltvik Hullby 2 kiert (Pejk Eriksson)
13.6. Lemland Lågskär 2 pariutuneet lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
12.6. Lemland Lågskär 2 pariutuneet lepäilijälaskenta p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
11.6. Lemland Lågskär 2 pariutuneet p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)
10.6. Kökar Söderby 4 p (Miikka Leinonen)

Gråsiska Carduelis flammea Urpiainen
11.6. Kökar Överboda 1 p (Miikka Leinonen)

Rosenfink Carpodacus erythrinus Punavarpunen
22.6. Brändö Björnholma, Nötö 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
15.6. Brändö Baggholma 3 p Ä (Tommy Pettersson)
10.6. Lemland Lågskär 1 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Domherre Pyrrhula pyrrhula Punatulkku
22.6. Brändö Brändö, Nybondas 1 k p (Heli Perttula, Jussi Aalto)

Gulsparv Emberiza citrinella Keltasirkku
10.6. Kökar Oppsjön pohjoispuolen tie 2 Ä (Miikka Leinonen)

Sävsparv Emberiza schoeniclus Pajusirkku
22.6. Brändö Baggholma, Söderfjärden 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
22.6. Brändö Björnholma, Nötö 1 Ä (Heli Perttula, Jussi Aalto)
15.6. Brändö Baggholma 3 p Ä (Tommy Pettersson)
10.6. Lemland Lågskär 1 p Ä (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Ob. småfågel PL (pikkulintu) Pikkulintu
14.6. Lemland Lågskär 10 p (Jari Helstola, Kerkko Karjalainen, Jari Kostet, Raisa Tanner, Markku N...)

Katso havainnot aikajärjestyksessä.

Sivu on tuotettu BirdLife Suomen Tiira-lintuhavaintojärjestelmän www.tiira.fi avulla.
©BirdLife Suomi ry